Budapeşte Kaplıcaları, kente ‘Kaplıcalar Şehri’ unvanını kazandıran, mimari tasarımı, rahatlatıcı atmosferi ve şifalı özelliğiyle her yıl binlerce kişiyi ağırlıyor. Zengin termal kaynaklarıyla dünyanın en önemli kaplıca merkezlerinden biri olan Macaristan‘ın başkenti Budapeşte, kaplıca geleneğinin Roma İmparatorluğuna kadar uzandığı bir şehir.

Tuna Nehrinin ikiye ayırdığı Budapeşte’de şehrin her iki yakasında toplam 15 termal kaplıca bulunuyor. Geleneksel termal kaplıca anlayışını bir adım öteye taşımayı başaran Budapeşte’de kaplıcalar estetik unsurların bir araya geldiği, havuz partileri ve farklı etkinlik ve organizasyonlarıyla yalnızca belli bir yaşın üzerindeki misafirleri değil gençleri de ağırlıyor.

budapeşte termal kaplıcaları
Széchenyi Kaplıcası

Budapeşte hamamları benzersiz ve keyifli bir deneyim sunuyor. Seçenek çok Széchenyi Termal Hamamında satranç oynamak, Gellért Hamamının yüksek sütunları arasında yüzmek ve Budapeşte’deki en eski hamamlarından Rudas Hamamının enfes tavanını incelemek…

Budapeşte’yi ikinci kez ziyaret ettiğimde 15 gün kaldığım zaman tüm kaplıcaları tek tek gezme ve deneyimleme fırsatı buldum. Hepsi öyle cazip ki seçim yapmak çok zor. Ben hemen hepsini denedim, zamanınız azsa Széchenyi ve Gellert kaplıcaları gitmeniz gereken adresler olsun.

Malta

Budapeşte Termal Kaplıcaları

Budapeşte’nin gündelik yaşamında önemli bir yere sahip olan kaplıca kültürü, günümüzde de şehri ziyaret eden birçok turistin uğrak noktası. Şehrin zengin yeraltı termal kaynakları nedeniyle sıklıkla kullanılan kaplıcalar, Budapeşte’nin Osmanlı İmparatorluğu egemenliğine girdiği 1500’lü yılların ikinci yarısında Türklerin de ilgisiyle yeni hamam ve havuzların açılmasına neden olmuş.

Tarihte ilk kez 1934 yılında ‘Kaplıcalar Şehri’ unvanını alan Budapeşte’de 118 doğal termal su kaynağı, günde 70 milyon litre su ile kaplıcaları besliyor. 15 farklı kaplıcanın bulunduğu şehirde Tarihi Roma Dönemine uzanan bu kültürün kente yerleştiği dönem ise Budapeşte’nin 160 yıl boyunca Osmanlı hakimiyetinde kaldığı 16. yüzyıl.

Macarlar, Osmanlılar ve Avrupalılar bu kaynak sularının şifalı etkilerine inanıyorlardı. Hem kemiklere hem de cilde çok iyi geldiğini düşündüklerinden birer doğal tedavi merkezi olarak gördükleri kaplıcaları sık sık ziyaret edip, ihtiyaç olmayan durumlarda bile zihni rahatlatacağını ve psikolojiye iyi geleceğini düşünüyorlardı.

Şehirde, Osmanlı’nın egemenliği ile hız kazanan yeni kaplıca tesislerinin inşasının ilk örneği Kiraly olmuş. Buda Paşası Arslan tarafından 1565’te inşa edilen Kiraly’nin yanı sıra 16. yüzyılda inşa edilen Rudas, Türk-Osmanlı mimari üslubunu yansıtıyor. 19. yüzyılın sonları ile 20. yüzyılın başlarında altın çağını yaşayan kentte Macarlar birbirinden etkileyici hamamlar inşa etmişler.

Bu dönemin en ünlü eserleri arasında kabul edilen kaplıcalar arasında şehir Parkında bulunan olağanüstü Szechenyi Kaplıcası ve neoklasik tarzın muhteşem bir örneği olan Lukacs Kaplıcaları bulunuyor.

Budapeşte’deki kaplıcaların çoğuna girerken standart bir giriş ücreti ödeniyor, ardından içeride kaldığınız süre için ekstra ücret ödüyorsunuz. Girişte size verilen küçük bir çip kartla içeride kaldığınız süre hesaplanıyor. Bu kartı kaybetmemeye dikkat edin yoksa en uzun kalma süresi üzerinden hesaplanıyor. İçeride kaldığınız süre ödediğiniz temel ücretten az ise kalmadığınız süre için para iadesi alıyorsunuz.

Kaplıcalarda temel giriş ücretinin yanı sıra seçtiğiniz hizmete göre ayrıca ücretlendirme yapılıyor: Uszoda (havuz), termal (termal havuz), fürdo (banyo), gozfürdo (buhar banyosu), masaj ve sauna alabileceğiniz hizmetler arasında. Kentteki kaplıcaların çoğu klinik merkez olarak hizmet veriyor. Havlu kiralama törülközo ya da lepedo olarak geçiyor.

Unutmamanız gereken şeylerden biri mutlaka yanınıza kendi mayo ve bonenizi getirmeniz. Uzun saçlar mutlaka bone altında toplanmalı. Sadece erkeklerin girebildiği bölümlere sahip Rudas, Lukacs, Gellert ve Kiraly kaplıcalarında erkeklere bir peştamal veriliyor.

Boş mideyle hamama girmek baş dönmesi ve mide bulantısına neden olabildiğinde bu konuda dikkatli olmak lazım. Bazı havuzlarda tek seferde 10 dakikadan fazla kalamayacağınıza dair uyarılar görebilirsiniz. Kaplıcaların cafe bölümünde yiyecek ve içecek çeşitleri bulunuyor.

Termal hamamlar Macar kültürünün sosyal aktiviteleri arasında derin bir geçmişe sahip. Havuz partileri ve suyun içinde satranç oynayan Budapeştelilerle akıllara yer eden kaplıcaların en ünlüsü şüphesiz Szechenyi Kaplıcası. Ardından önem ve büyüklük sırasına göre Gellert, Király, Lukács, Rudas, Dagaly ve Dandar kaplıcaları geliyor.

Unutmamanız gereken hamamların bir SPA olmadığı, daha çok insanların takılmaya, bir araya gelip birlikte vakit geçirmeye gittikleri sosyal tesisler olduğu. O yüzden içeride derin sessizlik ve huzur beklemeyin, eğlenmeye ve keyfinize bakın.

Kaplıcalarda fotoğraf çekebiliyorsunuz, ama ben bir blogger olarak daha çok ortam fotoğrafı çektiğimden çok da rahat olamadım. İnsanların haklı bakışı buna nedendi, ama siz kendinize odaklanırsanız fotoğraf çekmeyi sorun etmeyin. Her geçen gün yaşlılar da instagram dünyasını insanların nasıl fotoğraf çekmeye ittiğini anlıyor.

Herkes iyi vakit geçirip rahatlamaya çalışırken siz de fotoğraflara dalıp ortamın otantik deneyiminden uzaklaşmamaya bakın. Verdiğiniz para sadece fotoğraflara değil, sağlığınıza da yarasın. Bu tür deneyimi daha önce hiç yaşamadıysanız pek size göre olmadığını düşünebilirsiniz. Ancak gittiğinizde göreceksiniz ki her yaştan insanların eğlendiği bir ortam var.

KAPLICALARA GİDERKEN YANIMA NE ALMALIYIM
ⓘ Budapeşte’deki termal hamamlara giderken yanınıza mayolarınızı, yüzme kıyafetlerinizi alın. Ayrıca bir çift parmak arası terlik ve bir havlu yanınızda olmalı. Olmazsa olmaz bir şey de bone, havuzlara onsuz girmek yasak. Duş alıp gezmeye devam edecekseniz şampuanınızı da yanınıza alın.

Yanınıza telefonunuzu ve doldurulabilir bir su şişesi alın. Termal banyolarda birkaç su sebili var, buralarda doldurup kaybettiğiniz suyu bolca yerine koymayı unutmayın. Saunalar, buhar odaları ve sıcak havuzlar oldukça su kaybettiriyor.

Bir şey unuttuysanız çok da panik yapmayın. İhtiyacınız olan hemen hemen her şey doğrudan termallerde kiralanabiliyor, ancak hiç de ucuz değiller tabi. Bir havlu 2.000 HUF (yaklaşık 6 €), 2.000 HUF da depozito alınıyor. Havlunuzu kiraladıysanız kaybetmemeye bakın.

1. Széchenyi Kaplıcası

Budapeste Szechenyi Kaplicasi

Széchenyi Kaplıcası, Budapeşte’nin en büyük, en popüler ve tüm havuz partilerinin düzenlendiği, Avrupa’nın en büyük termal havuz kompleksi. Peşte yakasında bulunan Szechenyi’de 15’i kapalı, 3’ü açık olmak üzere farklı sıcaklıklarda havuzlar bulunuyor. Szechenyi 1913’te Neo-Barok mimari stilde yapılmış..

Sauna, buhar odası, masaj, kiralık veya satılık havlu ve mayo, soyunma odası ve kabin kiralama hizmetlerinin bulunduğu, açık ve kapalı olmak üzere iki alandan oluşan kaplıca, her cumartesi günü SPA partilerine ev sahipliği yapıyor. Festival alanına dönüşen havuzlarda dans ve ışık gösterileri ile çeşitli etkinliklerle yüzlerce insanı doyasıya eğleniyor.

Şehrin en çok ilgi gören kaplıcası olduğundan Szechenyi’ye gitme planınız varsa girişteki kuyrukta beklememek için mutlaka bilet rezervasyonunuzu önceden yaptırın.

🗺 Adres: Budapest, Állatkerti krt. 9-11, 1146 Macaristan | 📲 szechenyispabaths.com
🕘 Ziyaret saatleri: Yılın her dönemi ziyarete açık. Açık havuzlar 06.00-22.00, kapalı havuzlar 06.00-19.00 saatleri arasında açık. Yaz döneminde cumartesi günleri organizasyonlara göre kapanış saati 24.00’e alınıyor.
💶 Széchenyi Kaplıcası giriş ücreti hafta içi 5200HUF, hafta sonu 5400HUF. Soyunma odası ve dolap kiralama hafta içi 4700HUF, hafta sonu 4900HUF.
🚌 Ulaşım: Széchenyi, M1 metro hattıyla son durak olan Szechenyi Furdo’dan indiğinizde Heroes Square’in arkasında kalıyor.

2. Gellért Kaplıcası

budapeşte kaplıcaları

Gellért Kaplıcası, Art Nouveau mimari tarzda, 1912-1918 yılları arasında yapılmış. Mozaik zemini cam tavanıyla oldukça etkileyici olan kaplıca, Budapeşte’nin Buda yakasında bulunuyor. Gellert Tepesinin hemen altında yer alan Gellert Kaplıcası, kapalı fakat oldukça geniş bir alana sahip.

En çok ilgi gören bölümleri termal sıcak havuzları ve yüzme havuzları olsa da, tesisin sauna, dalga havuzu, masaj, SPA, Fin hamamı gibi hizmetleri de var. Gellert Tepesini indikten sonra ziyaret edebilirsiniz.

🗺 Adres: 1118, Kelenhegyi út 4., Budapest, Macaristan | 📲 gellertfurdo.hu
🕘 Ziyaret saatleri: Haftanın her günü 06.00 ile 20.00 arası açık.
💶 Gellért Kaplıcası giriş ücreti hafta içi 6,300HUF, hafta sonu 6,600HUF. Giriş ücretine kilitli dolap ücreti de dahil.
🚌 Ulaşım: 19-41-47-49 ve 56 Nolu tramvay hatlarını veya 7-107-109-133 ve 233 Nolu otobüsleri kullanın

3. Király Kaplıcası

kiraly termal

Király Kaplıcası, tarihi geçmişi 16. yüzyıla uzanan, Budapeşte’nin Osmanlı egemenliği döneminde yapılmış tarihi bir atmosfere sahip. Sekizgen çatısıyla Türk hamamlarına özgü mimari tarzı bulunan Kiraly Kaplıcasının 26 ila 40 derece sıcaklığa kadar termal su barındıran havuzları bulunuyor. Budapeşte’nin Buda yakasında yer alan Kiraly, sauna, SPA ve masaj hizmeti sunuyor.

🗺 Adres: H-1027 Budapest, Fő u. 84. Macaristan | 📲 kiralyfurdo.hu
🕘 Ziyaret saatleri: Haftanın her günü 09.00 ile 21.00 saatleri arasında açık
💶 Király Kaplıcası bilet ücreti hafta içi 3,300HUF. Giriş ücretine kişisel kabin de dahil
🚌 Ulaşım: 19 No’lu tramvay hattı veya 109 Nolu otobüsle ulaşabilirsiniz

4. Lukács Kaplıcası

budapeşte kaplıca rehberi

Lukács Kaplıcası, Türk hakimiyeti sırasında yapılan, şehrin en eski kaplıcalarından biri. SPA, yüzme havuzu ve sıcak su havuzları bulunan Lukacs, daha çok Budapeşteliler tarafından tercih ediliyor. Konum açısından Tuna Nehri’nin kenarında bulunan kaplıcada 360 panorama bir teras da mevcut. Lukács Kaplıcası, Margaret Köprüsü’nün sonunda yer alıyor.

🗺 Adres: H-1023 Budapest, Frankel Leó u. 25-29 | 📲 lukacsfurdo.hu
🕘 Ziyaret saatleri: Pazartesi-Salı-Çarşamba 06.00-18.00, Perşembe-Cuma-Cumartesi ve Pazar günleri 06.00-21.00, Cumartesi Partileri 22.30-03.00 arası açık.
💶 Lukács Kaplıcası giriş ücreti terastaki panoramik wellness ve havuzlar 4,300HUF, tüm hizmetlerden yararlanmak 4,800HUF.
🚌 Ulaşım: Lukács Kaplıcasına giderken, 6, 60 ve 86 No’lu otobüs hatlarıyla Margithid (Margaret Köprüsü) durağında indiğinizde ulaşım çok kolay. Diğer seçenek banliyö trenini (HEV) kullanmak. Banliyö treninde de Margithid durağında inmeniz gerekiyor.

5. Rudas Kaplıcası

budapeste en guzel kaplicalar

Rudas Kaplıcası, Budapeşte’deki Osmanlı hamamlarından biri. Gellert Tepesi eteklerinde yer alan kaplıca, 2000’lerde kapsamlı bir restorasyondan geçmiş. Altı terapi havuzu ve bir de yüzme havuzundan oluşan Rudas’ta yüzme havuzları karma hizmet verirken hamam bölümü salı günleri kadınlara, haftanın diğer günleri ise yalnızca erkeklere açık.Açık ve kapalı alandaki havuzlarında 20-40 derece sıcaklıkta termal suyu mevcut olan Rudas’ın buzlu su, sauna, solaryum, çamur banyosu, masaj ve birçok özel hizmeti daha var.

🗺 Adres: Rudas Gyógyfürdő és Uszoda, H-1013 Budapest, Döbrentei tér 9., Macaristan | 📲 rudasfurdo.hu
🕘 Ziyaret saatleri: Her gün 06.00-22.00, saunası her gün 08.00-22.00 ve hamamı ise her gün 06.00-20.00 saatleri arası açık.
💶 Rudas Kaplıcası giriş ücreti içi 5,200HUF, hafta sonu 6,500HUF. Giriş ücretine kilitli dolap ücreti de dahil.
🚌 Ulaşım: Buda yakasınında Elizabeth Köprüsü yanında yer alan kaplıcaya 5-86-178 Nolu otobüs veya 18-19 Nolu tramvay ile gidin

6. Dagaly Kaplıcası

budapeste termalleri Dagaly

Dagaly Kaplıcası, ismini üzerinde bulunduğu Dagaly Caddesinden alıyor. 8 farklı form ve sıcaklıkta havuzu bulunan Dagaly’de çocuk havuzu, termal oturma havuzu ve macera havuzu gibi seçenekler var. 1948 yılından bu yana hizmet veren Dagaly Kaplıcası, 1970 yılında Széchenyi Termal Hamamı’nın kaynağının bağlanmasıyla birlikte sağlık turizmi alanındaki hastaları da ağırlıyor.

🗺 Adres: H-1138 Budapest, Népfürdő u. 28-30, Budapeşte, Macaristan | 📲 dagalyfurdo.hu
🕘 Ziyaret saatleri: Dagaly Kaplıcası, haftanın her günü 06.00 ile 20.00 arası açık.
💶 Dagaly Kaplıcası giriş ücreti hafta içi 2,800HUF, hafta sonu 3,100HUF. Giriş ücretine kilitli dolap ücreti de dahil.
🚌 Ulaşım: Dagaly Kaplıcasına 1 Nolu tramvay hattı veya 1-15-115 Nolu otobüslerle ulaşabilirsiniz.

7. Dandar Kaplıcası

Dandar Kaplıcası, Budapeşte’nin popüler olmayan, daha ziyade kentlilerin tercih ettiği sakin, sessiz bir merkez. İki farklı termal su havuzu bulunan Dandar, diğer SPA merkezlerine göre daha küçük olmakla birlikte aroma masajından medikal masaja dek pek çok hizmet sunuyor.

🗺 Adres: H-1095 Budapest, Dandár u. 5-7, Budapest | 📲 en.dandarfurdo.hu ☎️+36 1 215-7084
🕘 Ziyaret saatleri: Hafta içi her gün 06.00-20.00, cumartesi günleri ise 06.00-14.00 saatleri arasında açık.
💶 Dandar Kaplıcası giriş ücreti hafta içi 2,000HUF, hafta sonu 2,300HUF. Giriş ücretine kilitli dolap ücreti de dahil.
🚌 Ulaşım: 2-24 Nolu tramvay hattı veya 23-54 Nolu otobüslerle ulaşabilirsiniz.

Budapeşte kaplıcaları, yalnızca sağlık ve masaj hizmetleriyle değil, gece havuz düzenlenen partileriyle çok ünlü. Özellikle bayram ve yılbaşı gibi özel günler için internetten rezervasyon yapabilir, Budapeşte gezinizin bir gecesini farklı bir deneyimle renklendirebilirsiniz. Orta Avrupa’da yer alan Macaristan’ın güzel başkenti oldukça keyifli. Beklentilere her yönüyle hitap ediyor.

2 Yorumlar

  1. Tipik bir avrupa şehri izlenimi yaratsa da tanıdıkça içinizde sempati uyandıracak, özellikle christmas dönemini geçirmek için Avrupa’nın en güzel yerlerinden biri olan güzeller güzeli şehir.

Yanıt yaz

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz