Atatürk Arboretumu, İstanbul’un huzur veren gizli bahçesi gibi özel bir yer. Tamamıyla doğayla başbaşa kalıp yeşilin her tonunu görebileceğiniz, kuş sesleri arasında huzuru hissedebileceğiniz tam bir canlı ağaç müzesi adeta. Hep fotoğraflardan bildiğiniz arboretumu yaşamak, havasını içinize çekmek için atlayın gidin. İster mis gibi bir bahar mevsimi olsun, ister yağmur, sis ve karlı bir kış dört mevsim gidilmesi gerekn bir güzellik burası. Ben bir nisan sonu gidip gördüm.

Atatürk Arboretumu İstanbul Sarıyer’de, Kemerburgaz-Bahçeköy yolu üzerinde yer alıyor. İstanbul Üniversitesi Orman Fakültesi ve Orman Genel Müdürlüğü’nün işbirliği ile Bahçeköy-Kilyos yolu üzerinde 1949’da kurulan Atatürk Arboretumu, bugün 296 hektarlık bir alan üzerinde dünyanın değişik köşelerinden getirilmiş birbirinden farklı 2000 bitki çeşidine ev sahipliği yapıyor. Belgrad Ormanlarının hemen yanıbaşındaki bir enfes yere kitap okumak, romantik bir yürüyüş yapmak ve doğayı hissetmek için gidin. Fotoğraf makinenizi yanınıza almayı unutmayın.

Atatürk Arboretumu

Atatürk Arboretumu nerede

Atatürk Arboretumu, göleti, yürüyüş yolları, bitki ördüsü ile huzur saçan bir yer. İstanbullular böylesi bir doğal yaşam alınına sahip oldukları için mutlu olmalılar. Doğa tutkunları için şehrin yanıbaşında muazzam bir stüdyo gibi. İki adet gölet ve göletlerde yüzen kuğular, ördekler var. Hatta şanslıysanız sincap dahi görebilirsiniz. Bahçeköy-Kemerburgaz arasındaki ormanlık bölgede, Bahçeköy sınırlarında kalıyor. Ulaşım araçla çok kolay ve ücretsiz otopark alanı var. Otobüsle ulaşım da kolay. Haftaiçi ve haftasonu ücret tarifesi de farklı. İçeri yiyecek ve bisiklet alınmıyor. Romantik çiftler için şahane bir gezi rotası. Atatürk Arboretumu hafta içi çok huzurlu, ama haftasonu şehrin kalabalığından ve gürültüsünden kaçanlar tarafından dolup taşıyor bu defa. Buna hazırlıklı olun.

Atatürk Arboretumu’na su ve çocuk maması hariç; her türlü yiyecek, alkollü ve alkolsüz içecek, evcil hayvan, tripod, bisiklet, top, uçurtma, balon, konfeti ve diğer açık alanlarda oynanabilen oyun ve oyuncaklar, profesyonel çekim yapılabilecek her türlü ekipman ve kostüm ile giriş yasak. Atatürk Arboretumu araç giriş ücreti ödemiyorsunuz. Aracınızı parkın dışında ayrılmış otopark alanına bırakmanız gerekiyor. Bisikletle giriş mümkün değil.

Atatürk Arboretumu Adres: Sarıyer Köyü, 34450, İstanbul.
Atatürk Arboretumu Telefon: 0 (212) 226 1929
Atatürk Arboretumu Ziyaret Saatleri: Yazın 08.30-20.00, kışın 08.30-17.00. Pazartesi kapalı.

Atatürk Arboretumuna nasıl gidilir

Atatürk Arberetumu

Atatürk Arboretum otobüs ve metro ile ulaşım: Atatürk Arboretuma gidişin en zahmetsiz ve kolay yolu Yeni Kapı-Hacı Osman metrosuna binip, son istasyon Hacı Osman’da inmek. Metro son durağında otobüs durağı var. Burada her 15 dakikada bir kalkan 42HM Numaralı Bahçeköy otobüslerine binin. Yaklaşık yirmi dakikalık bir seyahatten sonra Bahçeköy’de inip Kemerburgaz yolundan yaklaşık beş yüz metre kadar yürüyerek ulaşabilirsiniz. Şöföre sorduğunuzda size yardımcı olur.

Taksim veya 4.Levent’ten kalkan 42T Nolu otobüsü ile de gidilebilir. İstanbul Üniversitesi Orman Fakültesi durağında inin. Yaklaşık beş yüz metre geriye yürüyün; sola dönerken sağ yakada yer alıyor.

Atatürk Arboretum otobüs Hatları: Sarıyer-Bahçeköy, Taksim-Bahçeköy, 4.Levent-Bahçeköy

42HM Bahçeköy-Hacıosman
59RK Rumelihisarüstü Boğaziçi Üniversitesi – Arıköy
153 Bahçeköy-Sarıyer
42M Bahçeköy-4.Levent Metro
42 Bahçeköy-4.Levent Metro
42T Bahçeköy-Taksim

Özel araçla Atatürk Arboretuma gitmek: Sarıyer yönünde Büyükdere Caddesi istikametinde Hacıosman’a gidin. Tabelaları takip ederek Bahçeköy yoluna sapın. Bahçeköy’de İstanbul Üniversitesi Spor Salonu’nun karşısındaki Kemerburgaz yolundan sola dönüp yaklaşık beş yüz metre ilerleyin. Arboretumu sol tarafta.

Atatürk Arboretumu giriş ücreti

Atatürk Arboretumu giriş ücretiİstanbul’da gezilecek yerler arasında ne huzur veren yerlerden birisi olan Atatürk Arboretumu ziyaretçi sayısının artması nedeniyle, onarım ve temizlik amacıyla Pazartesi günleri kapalı. Atatürk Arboretumu giriş ücreti haftaiçi ve haftasonu olmasına göre değişiyor.

 • Atatürk Arboretumu giriş ücreti haftaiçi : Öğrenci  2,5TL; yetişkin 7,5TL
 • Atatürk Arboretumu giriş ücreti haftasonu : Öğrenci 7,5TL, diğer 20TL

Atatürk Arboretum yemek veya kahvaltı

Burası özel sıkı koruma altında nadide bir yer. Bu yüzden yanınıza su dışında bir şeyler alınmasına izin verilmiyor. Atatürk Arboretumu piknik yapılıyor mu diye aklınızdan hiç geçmesin! Arboretum’da piknik yasak. Girişte çantanız aranarak yanınızda getirdiğiniz bisküvi ve kurabiye türü şeyler dahi alıkonuyor zaten. Doğa ile başbaşa kalmanız gereken bir yer olduğundan kahvaltı veya yeme içme ihtiyaçlarınız gelmeden halledin, tok gidin. Arboretumda tuvalet var ama çok da temiz beklemeyin. Etrafta oturmak için pek de yer yok. Gerekirse yanınıza üzerine oturmak için bir şeyler alın.

Atatürk Arboretumu fotoğraf çekimi ücreti

Atatürk Arboretumu fotoğraf çekimiİstanbul’da fotoğraf çekilecek güzel yerler arasında ilk sıralarda yer alan Atatürk Arboretumu’nda fotoğraf çekmek ücretsiz ancak Tripot ile girmek yasak. Düğün, nikah, nişan çekimleri için kullanacaksanız ücret ödemeniz gerekiyor. Atatürk Arboretumu fotoğraf çekimi 6 kişilik giriş ve çekim ücreti 415 TL (2018). Çekimden önce rezervasyon yapılması gerekiyor. Bilgi için (0212) 226 2335.

Arboretum nedir

Arboretumlar bilimsel araştırma ve gözlem amacıyla kökeni ve yaşları belli, her biri doğru ve dikkatli bir şekilde bir araya getirilmiş olan çoğunluğu ağaç ve diğer odunsu bitkilerin uygun seçilmiş alanlarda yetiştirilip sergilendiği tabiat bölgesi olarak tanımlanıyor.

Latince kökenli bir kelime olan arboretum, “ağaç” anlamına gelen arbor sözcüğü ile “belli bitkilerin yetiştirildiği alan” anlamındaki etum son ekinin birleşmesinden oluşuyor. Arboretum kavramı, ağaçlar ve ağaççık veya çalı gibi diğer odunsu bitkilerin yetiştirilmesine adanmış botanik bahçesi olarak kullanılıyor.

Atatürk Arboretumu hakkında bilgiler

Atatürk Arboretum

İstanbul Sarıyer ilçesine bağlı Atatürk Arboretumu, eğitim amaçlı, bilimsel bir yer ancak halka da açık bir bölge. Ağaç ve odunsu bitkilerin sergilendiği geniş bir alan olan Atatürk Arboretumu’nun temelleri 1949’da İstanbul Üniversitesi Orman Fakültesi öğretim üyesi Prof. Dr. Hayrettin Kayacık’ın Orman Genel Müdürlüğü’ne Bahçeköy’de bir arboretum kurma önerisi götürmesiyle atılmış. Ardından, Orman Fakültesi ve Bahçeköy Orman İşletme Müdürlüğü’nün ortaklaşa çalışması sonucu Büyükdere-Bahçeköy-Kemerburgaz asfaltı kenarındaki otuz sekiz hektarlık bir alanda arboretum kurma çalışmalarına başlanmış.

Devam eden yıllarda, arboretum projesinin hazırlaması için Sorbon Üniversitesi Botanik Bahçesi Enspektörü Camille Guinet İstanbul’a davet edilmiş. 1959 ile 1961 yılları arasında devam eden Mr. Guinet’in çalışmalarıyla Atatürk Arboretumu’nun yol ağını planlanmış. 1982’ye dek alt yapı ve dikim çalışmalarının devam ettiği arboretum, Atatürk’ün yüzüncü doğum yılı kutlamaları nedeniyle Atatürk Arboretumu adını almış ve 12.07.1982’de de Orman Bakanlığı’nın en küçük idari birimi olan işletme şefliği statüsü kazanmış.

Atatürk Arboretumu Nerede

Arboretum’da ağaçların bin bir türünü görmek mümkün. Peruka Çalısı, Amerikan Lale Ağacı, Mamut Ağacı, Japon Tesbih Çalısı, Maymun Çıkmaz Ağacı bunlardan bazıları. Kentin kalabalık ve hızlı yaşantısından, doğaya ve yeşile kaçmak isteyenler için tam bir sığınak burası.

Atatürk Arboretumu‘nu gezmek için en az birkaç saat ayırmak gerekiyor. Bütün bir günü ayırarak ancak büyük bir bölümü görülebilmiş olur. Atatürk Arboretum 4 mevsim ziyaret edilebilecek bir yer. İstanbul’da doğa ile bütünleşebileceğiniz ender yerlerden. En azından bir haftasonunuzu ayırın ve bu enfes yeri görün.

153,8k Takipçiler
Takip et

48 YORUM

 1. Ankara’dan ne zaman İstanbul’a gelsem, uğramaya çalıştığım yerlerden birisidir. Okadar huzur verici ki oğlum ve eşim ile çok güzel zamanlar geçiriyoruz.

 2. Ben de geçenler de keşfettim. Gerçekten gidilmesi gereken bir yer. Yaz ayında tekrar gideceğim, bir de yaz aylarında görmek gerek burayı 🙂

 3. Sonbaharda gittim, çok güzeldi En az 2-3 saat ayırın. Yiyecek girişi yasak içeri ama su alabiliyorsunuz yanınızda.

 4. Düğün fotoğrafı çekimi yaptırmak istediğimiz yer fakat “415” gibi yüklü bir meblağdan bahsediliyor giriş olarak. Resmen fırsatçılık ve çok ayıp. Zaten genelde dış çekimler 700-800 tl yani neredeyse dış çekimin yarı fiyatı. Daha uygun bir fiyat olabilirdi. Bahaneleri ne olursa olsun sonuç gerçekten üzücü…

 5. Ben ilk geçen yıl gitmiştim, bayram sonrası da gideceğim. Sonbaharda çok güzel oluyor burasız renkler çok güzel. Şehirde yaşayanlar gidip burada doğayı hissetsin.

  • Fotoğraf yasak değil, profesyonel camera veya telefonunla fotoğraf çekebilirsin. Sadece düğün veya diğer ticari fotoğraf işler ve tripod için izin ve ücret ödenmesi gerekli.

 6. 2016 yılı içerisinde merak edip gitmiştim. Türkiye’nin ilk fidanlığı olma özelliğini de taşıyor. Oldukça sakin ve güzel bir mekan. Göletlerden yukarı yürüyünce ormanlık alanda yabani çilek toplama imkanımız oldu. Gürültü patırtıdan uzak, doğa ile bütünleşebileceğiniz nadide alanlardan biri. Muhakkak gitmek gerek.

 7. İstanbul’un dünyada başka bir benzeri daha yok. Herşeyi bulabileceğiniz herşeyi yaşayıp deneyimleyebileceğiniz bir şehir. Trafik sorunu zaten bilindik ve herkes İstanbul üstüne hep bu cepheden savaş açıyor. Eğer ki birisi size İstanbul’u kötülüyorsa bilinki hakkında hiçbirşey bilmiyor ve güzelliklerinden habersiz demektir.

  • Sayın Sibel kaya hanım Ne olur mutlaka gidin ağaçlar arasında dolaşın ve konuşun onlarla . Sizi beklediklerini ve sizin guzelliginizden mahrum oldukları için bazılarının yapraklarını döktüklerini hissedeceksiniz . Lutfen onlari sizden mahrum etmeyin . Saygılar.

 8. Yolda olmak/ Being On the Road . Çok teşekkürler ederim . Atatürk Atboretum dünyanın her yerinden getirilmiş ağaçların sergi alanıdır adeta . Her ailenin bilhassa okula giden çocukları olan ailelerin mutlaka görmesi gerekir . Çok nefis bir yer . Sizlere tekrar teşekkür ederim .

  • İstanbul’a yakın en güzel doğa alanlarımızdan biri. Hem çocuklar ve yetişkinler için de 👍

 9. İki gün önce oradaydım gerçekten güzel yer fakat giderken yanınıza bol miktarda sinek kovucu ilaç götürün. Bilmiyordum çok zorluk çektim doğru düzgün fotoğraf bile çekemedim gözüme giren sineklerden

DÜŞÜNCELERİNİZİ BİZİMLE PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Lütfen yorumunuzu yazın
Adınızı buraya yazın