Hollanda‘nın başkenti Amsterdam, müzeleriyle sanatseverlerin başını döndürecek zenginliğe sahip bir şehir. Dünyanın en prestijli müzelerine sahip olan kenti her yıl ziyaret eden yüzbinlerce ziyaretçi şehirdeki müzelere uğrayarak kentin sanat atmosferini hissediyor.

Onlarca butik müzeye sahip olan Amsterdam’da en çok ziyaret edilen müzeler Rijksmuseum, Van Gogh Müzesi ve Stedelijk Müzesi. Bu müzeler arasında Van Gogh Müzesi ise Amsterdam’ın en çok ziyaretçi ağırlayan, dünyanın ise en çok ziyaretçi çeken 31. müzesi konumunda.

Van Gogh Müzesi

Van Gogh Müzesi

Dünyanın en kapsamlı Van Gogh koleksiyonuna ev sahipliği yapan Van Gogh Müzesi, ismi Amsterdam ile özdeşleşen bir yapı. 1853-1890 yılları arasında yaşayan dünyaca ünlü sanatçının eserlerini görebileceğiniz müze, 1973’te kurulan ve Gerrit Rietveld tarafından tasarlanan modern yapı içerisinde yer alıyor.

Van Gogh’a ait resim, çizim ve mektuplardan oluşan zengin koleksiyonunun yanı sıra Van Gogh’la aynı dönemde yaşayan çok sayıda ünlü sanatçının eserleri de müze envanterinde bulunuyor.

30’lu yaşlarından sonra başladığı resim sanatında 900’den fazla eser veren, yaşadığı dönemde yalnızca tek bir resmini satabilen Van Gogh’un resimleri, eskiz (taslak) çizimleri ve kardeşi Theo Van Gogh’a yazdığı yüzlerce mektubu görebileceğiniz Van Gogh Müzesi’nde usta sanatçının 200 resmi ve 500 taslak çizimi sergileniyor.

Ortalama bir hızla 2-3 saatte gezilebilen müze yıl boyunca çok sayıda ziyaretçi ağırladığından bileti daha önceden internet sitesi üzerinden satın almak ya da Amsterdam’a geldikten sonra bir başka gün için önceden bilet almak müze kapısında kuyrukta beklememek için şart.

Van Gogh Müzesi Amsterdam

1853’te doğan ressamın eserlerinin kronolojik sıraya göre düzenlendiği müzede sanatçının hayatının farklı dönemlerinde neler yaşadığını ve bu anların hayatını ve resimlerini nasıl etkilediğine tanık olabiliyorsunuz. Bodrum katıyla birlikte 5 kattan oluşan müzenin ana binasının tasarımı Mimar Gerrit Rietveld’e, geçici sergilerin yapıldığı ek binanın tasarımı ise Mimar Kisho Kurokawa’ya ait.

Van Gogh Müzesi, ana bina ve ek bina olmak üzere iki ayrı yapıdan oluşuyor. 4 kattan oluşan ana binanın giriş katı ve üçüncü katında Van Gogh’un çağdaşı ressamların eserleri sergileniyor. Bu bölümde eserlerini görebileceğiniz ressamları arasında Renoir, Rodin, Delacroix, Claude Monet, Edouard Manet gibi isimler bulunuyor.

Müzenin birinci katında Vincent Van Gogh’un yapılış tarihi bilinen ve yapıldığı yere göre ayrılan eserleri bulunuyor. Birinci katta yapacağınız tur boyunca sanatçının hayatındaki önemli olaylar ve bu olayların hayatını ve resimlerini nasıl etkilediğini bizzat görebiliyorsunuz.

Van Gogh Müzesi hakkında bilgiler

Müzenin ikinci katında ise ünlü sanatçının çizimleri ve eskizleri sergileniyor. Müzenin ek binasında geçici sergiler bulunuyor. Bu bölümdeki sergiler geçici olduğundan müzeyi ziyaret edeceğiniz tarihte hangi sanatçının eserlerini görebileceğinizi müze web sitesinden takip etmeniz gerekiyor.

Van Gogh Müzesi ziyaret saatleri ve giriş ücreti

Van Gogh Müzesi, yılın farklı dönemlerinde farklı ziyaret saatlerine sahip. Kış döneminde müze 09.00-18.00 saatleri arasında ziyaret edilebiliyor. Yaz aylarında ise 09.00-19.00 saatlerinde ziyarete açık. Cuma günlerinde ise müzenin kapanış saati 21.00.

Van Gogh Müzesi bilet ücreti yetişkinler için 18 euro. 18 yaşın altındaki ziyaretçilerden ücret alınmıyor. I Amsterdam Card sahipleri müzeyi ücret ödemeden ziyaret edebiliyor.

Müzenin resmi web sitesi: www.vangoghmuseum.nl

Van Gogh Müzesi, Rijksmuseum ve Stedejelik arasında bulunuyor ve Rijksmuseum çıkışındaki tabelalar takip edilerek rahatlıkla ulaşılabiliyor. Amsterdam tren istasyonundan kalkan 2 ile 5 numaralı tramvaylar ile müzeye ulaşım mümkün.

Önceki blog yazısıSingapur Ulusal Orkide Bahçesi
Sonraki blog yazısıTorba Nerede 📍 Torba’ya Nasıl Gidilir, Bodrum
Seyahat Yazarı, Blogger. “Yolda olmak” duygusuna âşığım Aslında veteriner hekimim, ayrıca bilgi yönetimi okudum, marka yönetimi üzerine MBA yaptım. 14 yıl çalıştığım şirketimle yolum 2009'da ayrılınca, tekrar bir işe girmek yerine hayallerinin peşine düşüp, uzak masal ülkesi Yeni Zelanda’ya gittim. 22 ay boyunca ülkeye dönmeden Okyanusya ve egzotik Asya ülkelerinde seyahat ettim. O zamandan bu yana tam zamanlı seyahat edip gezi rehberleri hazırlıyorum.

1 YORUM

  1. Van gogh büyük babasının resmini gördüm suryeli bir satıcıdaydı dogruluk payı nedir bilgilerinizi bekliyorum

DÜŞÜNCELERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Lütfen yorumunuzu yazın
Adınızı buraya yazın