Hollanda‘nın başkenti Amsterdam, müzeleriyle sanatseverlerin başını döndürecek zenginliğe sahip bir şehir. Avrupa’nın diğer şehirlerine göre küçük olsa da Amsterdam, dünyanın en prestijli birkaç müzesine sahip. Her yıl ziyaret eden yüzbinlerce ziyaretçi şehirdeki müzelere uğrayarak kentin sanat atmosferini hissediyor.

Dünyaca meşhur Van Gogh Müzesinden Hoofstraar’daki Rijskmuseum’a, muhteşem bir alışveriş kültüründen çağdaş ve son teknoloji mimarinin en seçkin örneklerine kadar her şey Amsterdam’da fazlasıyla var. Van Gogh Müzesi ise Amsterdam’ın en çok ziyaretçi ağırlayan, dünyanın ise en çok ziyaretçi çeken 31. müzesi konumunda.

Van Gogh Müzesi

Van Gogh Müzesi

Dünyanın en kapsamlı Van Gogh koleksiyonuna ev sahipliği yapan Van Gogh Müzesi, ismi Amsterdam ile özdeşleşen bir yapı. 1853-1890 yılları arasında yaşayan dünyaca ünlü sanatçının eserlerini görebileceğiniz müze, 1973’te kurulan ve Gerrit Rietveld tarafından tasarlanan modern yapı içerisinde yer alıyor.

Van Gogh’a ait resim, çizim ve mektuplardan oluşan zengin koleksiyonunun yanı sıra Van Gogh’la aynı dönemde yaşayan çok sayıda ünlü sanatçının eserleri de müze envanterinde bulunuyor.

Malta

30’lu yaşlarından sonra başladığı resim sanatında 900’den fazla eser veren, yaşadığı dönemde yalnızca tek bir resmini satabilen Van Gogh’un resimleri, eskiz (taslak) çizimleri ve kardeşi Theo Van Gogh’a yazdığı yüzlerce mektubu görebileceğiniz Van Gogh Müzesi’nde usta sanatçının 200 resmi ve 500 taslak çizimi sergileniyor.

Ortalama bir hızla 2-3 saatte gezilebilen müze yıl boyunca çok sayıda ziyaretçi ağırladığından bileti daha önceden internet sitesi üzerinden satın almak ya da Amsterdam’a geldikten sonra bir başka gün için önceden bilet almak müze kapısında kuyrukta beklememek için şart.

1853’te doğan ressamın eserlerinin kronolojik sıraya göre düzenlendiği müzede sanatçının hayatının farklı dönemlerinde neler yaşadığını ve bu anların hayatını ve resimlerini nasıl etkilediğine tanık olabiliyorsunuz. Bodrum katıyla birlikte 5 kattan oluşan müzenin ana binasının tasarımı Mimar Gerrit Rietveld’e, geçici sergilerin yapıldığı ek binanın tasarımı ise Mimar Kisho Kurokawa’ya ait.

Van Gogh Müzesi, ana bina ve ek bina olmak üzere iki ayrı yapıdan oluşuyor. 4 kattan oluşan ana binanın giriş katı ve üçüncü katında Van Gogh’un çağdaşı ressamların eserleri sergileniyor. Bu bölümde eserlerini görebileceğiniz ressamları arasında Renoir, Rodin, Delacroix, Claude Monet, Edouard Manet gibi isimler bulunuyor.

Van Gogh Müzesi Amsterdam
Van Gogh Müzesi hakkında bilgiler

Müzenin birinci katında Vincent Van Gogh’un yapılış tarihi bilinen ve yapıldığı yere göre ayrılan eserleri bulunuyor. Birinci katta yapacağınız tur boyunca sanatçının hayatındaki önemli olaylar ve bu olayların hayatını ve resimlerini nasıl etkilediğini bizzat görebiliyorsunuz.

Müzenin ikinci katında ise ünlü sanatçının çizimleri ve eskizleri sergileniyor. Müzenin ek binasında geçici sergiler bulunuyor. Bu bölümdeki sergiler geçici olduğundan müzeyi ziyaret edeceğiniz tarihte hangi sanatçının eserlerini görebileceğinizi müze web sitesinden takip etmeniz gerekiyor.

Van Gogh Müzesi ziyaret saatleri ve giriş ücreti

Van Gogh Müzesi, yılın farklı dönemlerinde farklı ziyaret saatlerine sahip. Kış döneminde müze 09.00-18.00 saatleri arasında ziyaret edilebiliyor. Yaz aylarında ise 09.00-19.00 saatlerinde ziyarete açık. Cuma günlerinde ise müzenin kapanış saati 21.00.

Van Gogh Müzesi bilet ücreti yetişkinler için 18 euro. 18 yaşın altındaki ziyaretçilerden ücret alınmıyor. I Amsterdam Card sahipleri müzeyi ücret ödemeden ziyaret edebiliyor. Müzenin resmi web sitesi: www.vangoghmuseum.nl

Van Gogh Müzesi, Rijksmuseum ve Stedejelik arasında bulunuyor ve Rijksmuseum çıkışındaki tabelalar takip edilerek rahatlıkla ulaşılabiliyor. Amsterdam tren istasyonundan kalkan 2 ile 5 numaralı tramvaylar ile müzeye ulaşım mümkün.

1 Yorum

Yanıt yaz

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz