Her yıl dünyanın dört bir yanından çok sayıda turisti ağırlayan Hollanda‘nın başkenti Amsterdam, bir bakıma “yaramazlık” yapmak isteyenlerin kaçış noktası olarak anılıyor. Amsterdam gece hayatı herkesi cezbediyor.

Şehir merkezindeki rahat ulaşım, tarihi ve kültürel mekanlar, turiste göre konumlandırılan şehir yaşamının yanı sıra özellikle makul seviyede uyuşturucu (esrar) ve yasal imkanlarla koruma altına alınan seks turizmi, eğlenmeye düşkün turistleri Amsterdam’a çekiyor.

malta
Amsterdam-Gece-Hayati
Amsterdam geceleri

Hollandalıların zaman zaman tepki gösterdiği, dünyanın kafa dağıtmaya ve rahatlamaya gelerek Amsterdam’da sıkça olay çıkarmakla suçladığı turistlerin hedefinde ise şehirdeki rahatlık var.

       

Bütün bu çekici maddeleri alt alta koyduğumuzda Amsterdam turistlerin para harcamaktan çekinmediği ve sık sık geldiği bir tatil destinasyonu olarak yaz kış farketmeden her an akıllarda beliriyor.

Red Light District

Amsterdam’da gece hayatı denildiğinde tek alternatif “sadece” eğlenceden ibaret değil tabi. Birçok gezginin (gezgin kelimesi sadece bu amaçla gelenleri ifade etmiyor olabilir) merakla sokaklarına daldığı Red Light District, yasalarla güvence altına alınan kayıtlı hayat kadınlarının kırmızı küçük odaların vitrinlerinden müşterilerine davetkar danslar ve hareketler yaptığı şehrin bölümüne deniyor.

Amsterdam-Red-Light
Red Light, içiçe geçmiş kanallar ve sokaklardan oluşuyor.

İç içe geçmiş kanal kıyısında birkaç ana cadde ve bu caddeleri kesen birkaç dar sokakta dip dibe sıralanan cam vitrinli odalar, fuhuş yapmak isteyenleri olduğu kadar Amsterdam’ı gezmeye gelen turistlerin de ilgisini çekiyor. Özellikle geceleri hareketlenen sokaklarda hakim renk kırmızı olunca, insan ister istemez havaya giriyor.

15 dakika süren hizmet karşılığında 50 euro gibi bir ücret ödenirken, tarihi 1400’lü yıllara dayanan bölge geçmişte denizcilerin buluştuğu genelevler ile bugünkü işlevini sürdürüyormuş.

Red-Light-Sokaklari
Amsterdam’a sadece Red Light’ı görmek için gelen çok sayıda turist bulunuyor.

Amsterdam’ın en eski kilisesi olan Oude Kerk‘in yakınında sıralanan onca vitrinde müşteri bekleyen hayat kadınlarına merakla bakmaya gelen kalabalık, benzer sokaklarda video kabinlerde porno film izleyebilir ya da canlı seks kulüplerinde seks yapan insanları izlemek için bu kulüplerin kapısından içeri girebilir.

Turistler Amsterdam’a gelme nedenlerine göre sıralandığında hiç kuşkusuz Red Light District bu nedenlerin en başında gelir. Özellikle İngiliz turistlerin bekârlığa veda partileri ile bir dönem sıkça İngiliz basınına da konu olan bölge, gece kutlamaları, kıyafet partileri ve her türlü çılgın insanıyla doğal bir film platosunu andırıyor.

Nederland-Red-Light
Red Light sokakları dünyanın dört bir yanından gelen turistleri ağırlıyor.

Güvenli Bölge

2000 yılında Hollanda Hükümeti’nin aldığı kararla özel bir yasaya kavuşan bölge Amsterdam’ın en güvenli alanı olarak da dikkat çekiyor. (Amsterdam geneli güvenlik açısından hiçbir sorun teşkil etmiyor desek yanlış olmaz)

Belediye denetiminde kayıt altına alınan hayat kadınları, 24 saat kayıt yapılan kameralı bölgede, odalarındaki alarm butonuyla her an polis güvencesinde görevlerini gerçekleştiriyor.

Özellikle Doğu Avrupa kökenli hayat kadınlarının sayısı yıldan yıla artarken, üniversite harcını ödemek için fuhuş yapan kadınlara da rastlanıyor.

Amsterdam Genelevleri

Tüm Amsterdam ziyaretçilerinin odak noktası olan Red Light District’ten uzak (gözlerden uzak) bir yerde deneyim yaşamak isteyenlere göre alternatifler de var. Hollandaca Privéhuis denilen özel evler profesyonelce fuhuş hizmeti almak isteyenlere kapılarını açıyor. Listesine genellikle internetten ya da kulaktan kulağa tecrübe yöntemiyle ulaşılan bu genelevlerde herhangi bir tabela ya da işaret bulunmayan apartman dairelerine giderek içeride sunulan menüden uygun olan bir seçim yapmak mümkün.

Her bir hizmet odasında duşu ve konforlu imkanları bulunan genelevlerde yarım saatlik hizmete ortalama 55 euro, bir saate ise 80 euro ödeme yapılıyor. Amsterdam’da eğlence deyince kimilerine çok cazip olan fuhuş ve seks “benim için hiç belirleyici” değil diyenler için club ve barlar öneriliyor.

Holland-Red-Light
Amsterdam’da canlı seks şovlarını kabinlerde izleyebilirsiniz.

Amsterdam’ın En İyi 5 Gece Kulübü

Girişleri genellikle paralı olan (bir içki dahil) ve rezervasyon sistemiyle çalışan gece kulüpleri her türlü müzikle amacı sadece dans olanlara merhaba diyor. Amsterdam’damın en iyi gece kulüpleri arasında Paradiso, Jimmy Woo, Escape, Trouw, Melkweg gelirken bunun dışında çok sayıda bar ve gece kulübü de yılın her dönemi ziyaretçilerini ağırlamak üzere bekliyor.

1. Paradiso

Eğlence yaşamının genellikle turist meydanı olarak da anılan Leidseplein Meydanı çevresinde konumlandığı Amsterdam’da Paradiso, ünlü şarkıcıların ve dj performansları ile dikkat çeken bir gece kulübü.

Eski bir kilise olması nedeniyle akustik açıdan da inanılmaz bir ortam sunan Paradiso, yılın her döneminde ve belirli takvimlerde özel programlarla eğlenceyi sevenlerin buluşma noktası.

2. Jimmy Woo

İki katlı mekanıyla ciddi bir elemeyle ziyaretçilerini seçen kulüp daha çok benzerlerini Amerika Birleşik Devletleri’nde barındıran gece kulüpleri ile kıyaslanıyor. Ünlü şarkıcıların zaman zaman konser vermek için tercih ettiği gece kulübü Erasmus öğrencilerinin gündeminin de ilk sırasında yer alıyor.

Daha çok dans etmeye zorlayan mekan tasarımıyla insanı baştan çıkartan Jimmy Woo, iyi giyinen ve tarzı olanları ayıran yapısıyla biraz zorlayabilir.

3. Escape

Sadece Amsterdam’ın değil Hollanda ve Benelüks ülkelerinin de en popüler eğlence mekanlarından biri olan Escape turistlerden ziyade bölge insanı nezdinde önemli bir farkındalığa sahip. Elektro, house, tekno müzikler ünlü dj’lerle yeniden hayat bulurken ortam kendini müziğe bırakmak isteyenlerle dolu.

4. Trouw

Doğu Amsterdam’da endüstriyel bir bölgede, Hollanda’nın en büyük gazetelerinden Het Parool, NRC ve Trouw’un eski baskı tesisleri üzerine kurulan Trouw farklı bir deneyim arayanların adresi. Amsterdam’a 20 dakikalık bir tramvay yolculuğu ile ulaşılabilen merkezde restoran da yer alıyor. Amsterdam gece hayatına ismini altın harflerle yazdıran bu mekan 4 Ocak 2015’ten bu yana kapalı.

5. Melkweg

Hollandaca samanyolu anlamına gelen Melkweg eski bir süt fabrikası binasında iç içe geçmiş kültürel bir yapıdan meydana geliyor. İçerisinde tiyatro, sinema salonları ve kafelerin yer aldığı yapı canlı müzik gösterileri için ideal. Daha çok canlı sahne şovları için tercih ediliyor.

Sokak şovları

Tüm dünyada olduğu gibi Amsterdam’da da sokak eğlenceleri günlük hayatın en önemli parçaları arasında yer alıyor. Leidsplein, Dam, Rembrandplein gibi meydanlar hemen hemen her saat hareketli mekanlarıyla ilgi çekiyor. Sokakta becerilerini sergilemek isteyenler bu meydanlarda gösteri yaparken içki içen ya da coffeshoptan çıkarak eğlenceye katılmak isteyen herkes şov yapanların çevresini sarıyor.

Amsterdam-Coffee-Shop
Coffe Shop’lar özellikle gençler tarafından tercih ediliyor.

Yapılmaması gerekenler

Amsterdam turistler açısından çok rahat olmasına rağmen güvenlik gereği alınan kararlara sıkı sıkıya uyulması nedeniyle beklenen rahatlık etkisini tam olarak göstermeyebilir. Zira son yıllarda sokakta alkol tüketimi yasaklanırken, özellikle siyahi vatandaşların sokaklarda kokain tarzı ağır kimyasalları satmaya başlaması ve bu kimyasallar kaynaklı uyuşturuculardan ölümlerin yaşanması polisleri teyakkuzda tutuyor.

Bu nedenle, Amsterdam gece hayatı keyfi için, başta merkezi meydanlar olmak üzere belirli noktalarda “Sokak satıcılarından uzak durun. XX kadar turist hastanede hayatını kaybetti. Kokain almayın” gibi uyarı tabelalarına rastlanıyor. Yasal esrar satışının yapıldığı coffeeshoplar güvenli ve denetimli hizmet yaparken, sokak satıcılarından uzak durmakta yarar var.

15 YORUM

  1. Amsterdam gece hayatını Red Light’tan ibaretmiş gibi gösteren bir yazı olmuş ki katılmıyorum. Gece 1-2’den sonra orda turist bile görmek mümkün olmuyor. Ayrıca kulüplerden 4. Sıradaki Trouw 2014 sonunda kapatıldı, bilginize…

  2. Muhtesem bir ülke,muhtesem bir sehir…en iyi esrarin hangisi oldugunu sordugunuzda türk mali diye cevap alabileceginiz tek yer:)))))
    Not:Icici galan degiliz ama gitmisken bir deneyelim dedik:))

  3. Hollandayı hep merak ettim gezmekten daha çok tarım ve hayvancılık alanındaki muhteşem gelismisligini incelemek isterdim.. Konya kadar yüzolçümüne sahip hollanda her sene 120 milyar dolar $ tarım ve hayvancılık ürunleri ihraç ediyor ! Biz ise verimli genis topraklara ve 80 milyonluk nufus ile tüketerek ithalatcıyız.. Tarım ve hayvancılıktan uzaklaşıp nufusumuzun % 70 ini şehirlere toplayıp uretmeden tüketiyoruz. Gelişmiş hollanda halkı uretiyor, biz tüketerek luks yaşıyoruz, giderek embesil bir toplum oluyoruz.. Bu manada hollanda hep ilgimi çekmistir..

  4. Yapılmaması gerekenler konusunda bir noktaya değinmek istedim. Red Light’ta çalışan kadınların fotoğrafını çekmek kesinlikle yasak, içeride düğmeleri var ve farkettikleri anda basıyorlar ve siz göz açıp kapayıncaya kadar polis geliyor. Yazıdaki fotoğrafı çekerken seni farketmemelerine sevindim 🙂

DÜŞÜNCELERİNİZİ BİZİMLE PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Lütfen yorumunuzu yazın
Adınızı buraya yazın