İrem Bağı, İran’ın Şiraz şehrinde yer alıyor. Şiraz, masalsı atmosferini biraz da bu bahçelerine borçlu. Bu bahçelerin en ünlülerinden biri olan İrem Bağı, Kaçar Hanedanlarından Muhammed Ghori’nin mimar Üstat Muhammed Hassan’a yaptırdığı saray ve onu çevreleyen envaı çeşit bitkilerle çevrelenmiş bir bahçeden oluşuyor.

Şiraz kent geleneğinde doğaya düşkünlüğün ne kadar köklü olduğunun bir kanıtı olan bahçenin geçmişi, Selçukluların kente hakim olduğu yıllara kadar uzanıyor. Bahçede yer alan, 19. yüzyılda yapılmış binanın ön cephesindeki çinilere oldukça etkileyici. Hafız ve Sadi gibi şairlerin şiirleri de ön cepheyi süslüyor. Klasik İran tarzında düzenlenmiş, havuzların ve dere yollarının bulunduğu İrem bağları, birçok bitki ve çiçeğin dışında, sadece Şiraz’da yetişen bir tür servi ağacı olan servi naz da bulunuyor. Bu servi ağaçlarının bazılarının yaşı 300 yıldan fazla.

Havuzlar, rengarenk çiçekler, çayhaneler, kameriyeler, hamamlar ve servi naz ağaçlarıyla İrem Bağları, geleneksel İran bahçe mimarisinin göz alıcı bir örneği. Ünlü Bağ-ı Halil ve Bağ-ı İrem bahçelerinin idaresi Şiraz Üniversitesi tarafından yürütülüyor.

Lavanta çiçekleriyle dolu kameriyelerinde, gezinti yollarında, kuytu köşelerinde ve çayhane de ürkek sevgililere rastlamak mümkün. Avrupa tarzı botanik bahçeleri ile yarışacak kadar güzel olan İrem Bağı, Şiraz’da görülmeye değer bir yer.

irem-baglari-irem-bagi

İrem Bağları (Bağ-ı İrem) Şiraz, İran

Önceki blog yazısıYedi Renkli Mozaik Çini Süslemeli İmam Camii, İsfahan
Sonraki blog yazısıAşkın ve Şiirin Şehri: Şiraz
Seyahat Yazarı, Blogger. “Yolda olmak” duygusuna âşığım Aslında veteriner hekimim, ayrıca bilgi yönetimi okudum, marka yönetimi üzerine MBA yaptım. 14 yıl çalıştığım şirketimle yolum 2009'da ayrılınca, tekrar bir işe girmek yerine hayallerinin peşine düşüp, uzak masal ülkesi Yeni Zelanda’ya gittim. 22 ay boyunca ülkeye dönmeden Okyanusya ve egzotik Asya ülkelerinde seyahat ettim. O zamandan bu yana tam zamanlı seyahat edip gezi rehberleri hazırlıyorum.

8 YORUM

 1. Merhaba Şiraz ile ilgili tüm bilmek istediklerinizi bana yazabilirsiniz. Ben Şiraz da kalıyorum türküm. Numaram : 0090544 2510767 İran numaram; 00989905472240
  Saygılar
  Savaş

 2. İran’ın ilginç bir ülke olduğunu düşünüyorum devrimden önce çok farklı olduğu söyleniyor görmeye değer yerlerden birisi yeryüzünde…

 3. Merhaba,

  Seyahat ve keşfetmekten büyük keyif alan ve bunu Motosiklet ile gerçekleştirmiş biri olarak; gezi yazılarınızı beğenerek ve imrenerek okuyup, takip ediyorum.
  Her ülke, her şehir olduğu gibi İran’da sürprizlerle dolu, kendisine hayran bırakmayı çok iyi biliyor, 2008 yılında İran’a motosiklet ile seyahat etmiş ve bu harika deneyimi Televizyon’da yayınlama fırsatı bulmuştuk.

  Şimdi ise sizin deneyimlerinizi okudukça tekrar gitme vakti geldi, yolda olmak zamanı geldi diyorum. Seyahat tutkusu bambaşka bir şey değil mi? Hele bir yola çıkınca; sihirli değnek değer ve artık yeni bir insan oluverirsin ve her seyahat seni bir insan daha yapar. İşte böyle içerde bir sürü- bir sürü insan olarak hayata devam edersin. 🙂 İçerdeki her insan başka bir pencereden bakar ama tek bir kapıdan devam eder yoluna, bu yol da kişinin kendisine çıkar…

  Bol seyahatler ve bol pencereler diliyorum, rüzgârı hep hissetmek dileği ile…

 4. Yorum, bu kelime bana yanlis geliyor, sadece hayranlik diye bilirim. Muhtesem sanat, muhtesem insanlik. İran halki ve yasantilari harika, asiller.

DÜŞÜNCELERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Lütfen yorumunuzu yazın
Adınızı buraya yazın