Seyahat etmeyi hepimiz seviyoruz. Bu şekilde günlük rutin hayatımızın dışına çıkıp hem stresten uzaklaşıyor, hem de yeni yeler keşfederek, yeni kültürlerle ve insanlarla tanışıp yeni şeyler öğreniyor ve kendimizi geliştiriyoruz.

Büyük hayallerle çıktığımız tatillerde başımıza kötü bir şey gelmesini de istemeyiz. Yurtdışı seyahatlerde daha güvenli alışveriş için kredi kartı kullanmak, yurtdışında ödeme yapmanın en güvenli ve kolay yolu. Yurtdışında kredi kartı kullanımı seyahati pratik hala getirebiliyor. 

Kredi kartı, nakit kullanmadan alışverişlerinizi her yerde yapmanız için iyi bir araç. Bu şekilde yanınızda yüklü miktarda para taşımadan daha güvenli seyahat etmenizi sağlar. Yurtdışı seyahatlerinde kart kullanımı konusunda dikkat etmeniz gereken noktalar.

Yurtdışında Kredi Kartı Kullanımı

Güvenli seyahat sorunsuz ve keyifli seyahat demektir. seyahat güvenliği açısından temel konular konusunda seyahat uzmanlarından veya seyahat blogları sitelerinden bilgiler alın.

Malta

1. Kredi kartınızın arkasını mutlaka imzalayın

Yurtdışında Kredi Kartı Kullanımı

Bu sadece yurtdışında değil her zaman dikkat etmeniz gereken bir konu. Kredi kartlarınızın arkası mutlaka imzalayın. Ülkemizde buna belki pek dikkat edilmiyor, ama yurtdışı gezinizde bir ödeme yapmak istediğinizde kredi kartınızın arkasının imzalı olup olmadığına dikkat edip, slip üzerine atacağınız imza ile karşılaştırabilirler. Şüpheli gördükleri durumda satış işlemi iptal daği edilebilir.

2. Bir harcama bütçesi oluşturun

Öncelikle bütçenizi bilmeniz ve bunu kontrol etmeniz gerekiyor. Zira yurt dışı seyahatine çıkıp da alışveriş yapmadan dönen çok az kimse tanıyorum. Tatil ve seyahatin verdiği o mutluluk haliyle, bir çoğumuz hatta ihtiyacımız olmayan şeyleri satın alma eğiliminde dahi olabiliyor.

Bu yüzden, yurtdışında kredi kartı kullanın veya kullanmayın mutlaka bir bütçe planı yapıp buna bağlı kalmanız iyi olur. Kredi kartınızı, cüzdanınızdan her çıkardığınızda, şimdiye kadar ne kadar harcama yaptığınızı ve bütçenizin neresinde olduğunuza dair bir fikriniz olmalı diye düşünüyorum. Mutlaka bütçenizi belirleyin ve harcama yaparken o bütçenin limitleri içerisinde kalın.

Harcamayı düşündüğünü para miktarını, ziyaret ettiğinin ülkenin para birimine çevirin ve o tatilde yaptığınız harcamalarınızı her defasında bir yere not ederek aşmamaya dikkat edin. Bunun için akıllı telefonunuzdaki not defteri aplikasyonunu kullanabilirsiniz.

3. Zorunda kalmadıkça tek kart kullanın

Cüzdanınızdaki tüm kredi ve banka kartlarının sizinle birlikte seyahat etmesi gerekmiyor. Yurtdışı kullanıma açık bir veya bazen ikinci bir kredi kartınızın olması yeterli, gerisini evde bırakın. Para çekmek için yanınıza bankanızın Debit (Para çekme-ATM) kartını da alabilirsiniz. Nakit ihtiyaçları karşılama için bu kartı ile nakit çekimi yapılabilir.

Ben yurtdışı gezilerinizde yanınızda en az 1 kredi kartı ve 1 debit kartı olmasını öneriyorum. Bu şekilde seyahatiniz esnasındaki harcamalarınızın hesabını tutmak daha kolay olur. Seyahatinizi veya seyahatte para harcamalarınızı daha az riske atmak için yanınızda ikinci bir kredi kartı taşıyabilirsiniz.

Ben seyahatlerimde genellikle 1 kredi kartı ve 1 debit kart kullanıyorum. Bu Çok güvenli bir durum sayılmaz. Hem kredi kartının hem de debit kartın bir yedeğinin olmasında fayda vardır. Myanmar biletimi, kredi kartı ile online almak istediğimde, banka güvenlik kodunu SMS ile gönderemediğinden biletimi alamamış ve Myanmar gezimi iptal etmek sorunda kalmıştım. Oysa alternatif bir kredi kart olsaydı Myanmar’a gitmiş olacaktım.

Yine de tüm harcamaları tek bir kredi kartından yapın. Ödeme yaparken eğer kartınız provizyon alamadığında, birkaç defa daha denemelerini söyleyin. Hala provizyon alınamıyorsa o zaman diğer kredi kartınızı kullanın. Kredi kartı harcamalarını tek listeden kontrol etmek daha kolaydır. Zaman kazandırır.

Aynı şekilde para çekimi için de 2 ATM kartının olması iyidir. Kırılma, çizilme, kaybolma ve çalınma durumlarında yedek ATM kartı kullanılabilir.

4. Kredi kartı ile ödeme yapın

Büyük ödemeler için (otel odası, araç kiralama, bilet, vb) kredi kartı kullanabilirsiniz. Bu şekilde hem mil kazanmış oluyorsunuz hem de daha iyi exchange değerleri ile alışveriş yapmış oluyorsunuz. Çoğu kredi kartın kaybolması veya çalınması durumunda, zamanında bildirmeniz koşuluyla sigortadan faydalanıp, yetkisiz yapılan masraflar için bir kuruş ödemeniz gerekmez.

Seyahate çıkmadan, kredi kartının nakit çekim ve kullanım limitlerini makul seviyelere düşürmek de iyi fikir. Ben seyahatim için yanıma sadece 1 kredi kartı almıştım. Aylık kullanım limiti olarak 2000 TL, nakit günlük çekim için ise 1000 TL olarak belirlemiştim. Aynı şekilde para çekme kartım için de tek seferde 1000 TL limiti ayarlamıştım.

Kredi kartının kaybolması ve çalınması durumunda, bildirimde bulunmak için banka telefon bilgilerinin yanınızda olmasına dikkat edin. Böylelikle durumu hızlı bir şekilde bildirip, izinsiz kullanımlarda göreceğiniz zararın önüne geçmiş olursunuz.

Bazı bankalar kredi kartınızla aldığınız şeyleri de sigortalıyorlar. Seyahatte kredi kartıyla aldığınız bir şey çalınırsa, hızlıca bankaya bildirdiğinizde, çalınan şeyin ücreti hesabınıza iade ediliyor. Bunun için alışveriş yaptığınıza dair belgeleri saklamanızı tavsiye ederim.

5. Kredi kartı sliplerinizi saklayın

Yurtdışı alışverişlerinde size verilen kredi kartı sliplerini ve bunlara ait kasa fişlerini mutlaka bir süre saklayın. Ülkenize döndüğünüzde yaptığınız kredi kartı harcamaları ile kasa fişlerini karşılaştırın. Bazen üye işyerlerinden kaynaklanan bazı durumlarda yurtdışında yapılan harcamaların tamamının kartınızın ekstresine yansıması biraz uzun bir süreyi bulabiliyor. Bu nedenle slipleri en az üç ay saklayın.

Seyahatinizden döndükten sonra slip veya harcamalarınıza ait kasa fişlerinin ne kadar tuttuğunu hesaplayın ve bunların ödemesi için gerekli parayı ayırın.

6. Kredi kartını avantajlarını kullanın

Kredi akrtınız seyahate çıkanlar için çeşitli hizmetler sunabilir. Kartınızı aldığınız bankanın seyahat sigortası veya alışverişinizde bir sorun yaşamanız halinde paranızın iade garantisi gibi ekstra hizmetler sunup sunmadığını sorun. Yola çıkmadan  kartınızın üzerindeki son kullanma tarihini mutlaka kontrol edin ve ayrıca hesabınızda yeterli para olduğundan da emin olun.

Yurtdışında kredi kartı kullanımı sayayat ve tatilinizi pratik ve kolay bir hale dönüştürüyor. Ülkemizde milyonlarca kişi tarafından bir ödeme aracı olarak kullanılan kredi kartlarının, doğru kullanıldığında çok daha faydalı olduğu bir gerçek.

Kredi kartınızın ve pasaportunuzun fotokopisini çektirin ve bunları ayrı ve güvenli bir yerde saklayın. Dünyanın neresine giderseniz gidin seyahatiniz kredi kartı ile daha kolay geçecektir. Bugün  kredi kartları 160 ülkede, milyonlarcan dükkân, otel, restoran ve diğer mağazalarda geçerli.

7. Online alışverişler için sanal kredi kartı

Seyahatimde onlarca defa online uçak bileti aldım. Yaptığım ödemelerin bazıları için sanal kredi kartı kullandım. Limiti önceden belirlenmiş sanal kredi kartı internet alışverişleri için daha güvenlidir.

2 Yorumlar

  1. Güzel bir derleme olmuş. Yurtdışında kredi kartı kullanımı bazen sıkıntılı olabiliyor. Her ihtimale karşı çantada gizli bir yerde 50-100 euro bulundurulmalı.

Yanıt yaz

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz