Makedonya Tatil

Oylat Şelalesi, Bursa’nın İnegöl ilçesine 27 km mesafede, Oylat Deresi’nin çağlayanlar meydana getirerek geçtiği vadide yer alıyor. Uludağ’dan eriyip de gelen kar suları ve civardaki kaynaklarla beslenen Oylat Deresi, 45 dakikalık mesafede ormanın içinde Oylat Şelalesi’ni oluşturuyor.

Çam, gürgen, meşe, kestane ıhlamur, kavak, çınar ağaçları ile kuşburnu ve böğürtlen bitkilerinden oluşan ormanın içerisinde çok da zor olamayn bir patikayla Oylat Şelalesi’ne ulaşıyorsunuz. Deniz seviyesinden 840 m yükseklikteki iki yanı yeşil vadilerle çevrili Oylat, doğa yürüyüşleri, trekking, koşu gibi aktiviteler yapmak için oldukça uygun.

oylat şelalesi

Oylat merkezden 2 km uzaklıktaki Oylat Şelalesi’ne, dere kenarından 1 saatlik yürüyüşle ulaşılıyor. Oylat Deresi’nin çağlayanlar meydana getirerek geçtiği vadideki yolda, ahşap köprüler ve platformlar var.

Yer yer dikleşen, inişli çıkışlı yürüyüş rotası için iyi bir ayakkabınızın olması tavsiyem. Aceleniz yoksa dikkatli olmak şartıyla rahat rahat hemen herkes yürüyebilir. Rotada yaşlı kadınlar ve çocuklar, ailelerle rastlaşmıştım.

oylat trekking
Şelale’ye giden başlangıç yolu

Oylat meydanındaki Çağlayan Otel’in önünden başlayan şelale parkuru 300 m sonra Oylat Deresi üzerindeki ilk tahta köprüden geçiyor.

Şelale biri küçük diğeri büyük iki şelaleden oluşuyor. Şelalenin önündeki gölette yüzülebilir, ancak oraya giderken dikkatli olmanızda fayda var. Kayalar oldukça kaygan ve düşerseniz bir yerinizi kırma ihtimaliniz yüksek.

Bursa Oylat Şelalesi
Bursa Oylat Şelalesi patika
bursa oylat selale
Bursa Oylat Şelalesi
oylat yürüyüş
Oylat yürüyüş patikası

Tüm rotayı gözüne kestiremeyenler en azından vadinin bir kısmını yürümeli. Şahane fotoğraf noktaları var. Yorulduğunuzda dinlenebileceğiniz birkaç bank da görmüştüm. Yanınızda mayonuzu alırsanız eğer yüzme fırsatınız da var.

Oylat kasaba girişinde yer alan minik pazarda, yöresel ürünler, köy ekmeği, tereyağı, bal ve fındık alabilirsiniz. Yeşil Vadi Tesisinde güveçte kaşarlı alabalık deneyebilirsiniz.

bursa selale oylat

Oylat Şelalesi’ne nasıl gidilir

Bursa’nın İnegöl ilçesine bağlı ve kaplıcalarıyla ünlü Oylat’ın 1.2 kilometre güneyinde yer alıyor. Şelaleye ulaşım için Bursa’ya 58 km uzaklıkta bulunan İnegöl’den Ankara yoluna devam ederek 8.5 km sonra Bozüyük ayrımından sağa, Tahtaköprü yönünde yola devam etmeniz gerekiyor. Tahtaköprü’ye 5.5 km kala sağda Gündüzlü-Hilmiye yoluna dönen yol Oylat’ta sonlanıyor.

bursa selaleleri oylat

İstanbul’dan yola çıkıyorsanız deniz otobüsüyle veya feribotla Bursa’ya ulaştıktan sonra Bursa- Eskişehir yolundan İnegöl’e doğru devam edin. İnegöl’ü geçtikten sonra 27 km daha tabelaları takip ederek dağ yoluna girin. Biraz ıssız olan yol sizi Oylat Kaplıcalarına ulaştıracak. Kış mevsimine denk gelirse mutlaka zincir ve kar lastiginiz olsun.

Oylat Şelalesi, Bursa çevresinde gezilecek yerler listesine girmeye aday nefis bir doğa ortamı. Oylat Kaplıcaları ve Oylat Mağarası ile nefis bir günübirlik veya konklamalı rota olur. Doyumsuz bir yürüyüş parkuru, temiz havası ve doğal güzelliğiyle Bursa seyahatinizde görmeniz gereken yerlerden.

MaltaFlyista
Önceki İçerikPerge Antik Kenti, Antalya
Sonraki İçerikEndonezya’ya Ne Zaman Gidilir
Seyahat Yazarı, Blogger. “Yolda olmak” duygusuna âşığım Aslında veteriner hekimim, ayrıca bilgi yönetimi okudum, marka yönetimi üzerine MBA yaptım. 14 yıl çalıştığım şirketimle yolum 2009'da ayrılınca, tekrar bir işe girmek yerine hayallerinin peşine düşüp, uzak masal ülkesi Yeni Zelanda’ya gittim. 22 ay boyunca ülkeye dönmeden Okyanusya ve egzotik Asya ülkelerinde seyahat ettim. O zamandan bu yana tam zamanlı seyahat edip gezi rehberleri hazırlıyorum.

3 Yorumlar

  1. Bu site şüphesiz Türkiye’nin en iyi seyahat bloglarından bir tanesi. bursageziyorum.com olarak Bursa’nın en kapsamlı gezi rehberini oluşturuyoruz. Bursa’ya yolunuz düşerse incelemenizi tavsiye ederim.

Yanıt yaz

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz