Şiraz, İran kültürünün kalbinin attığı kent. Pers medeniyetinin izlerini taşıyan Şiraz, İran‘ın en çok ziyaret edilen şehirlerinden. Fars bölgesinin merkezinde yer alan kent, İran halkı ve dilinin kökenine ev sahipliği yaptığından İranlılar için büyük önem taşıyor.

Vekil Camii, Zend Hanedanı Dönemi’nden kalan, 1751-1773 yılları arasında inşa edilen, Şiraz’ın en önemli tarihi yapılarından. Caminin muhteşem taç kapısı bile göz alıcı çini desenleri ve mimari detaylarındaki ince işçiliğiyle kendi başına bir anıt eser.

Şiraz Vekil Camii

Vekil Camii, Şiraz

Zend Hanedanlığı’nın kurucusu Kerim Han Zend’in hanedanlığının ihtişamını sergilemek için inşa ettirdiği cami, İran camilerindeki geleneksel dört eyvan yerine iki büyük avlulu yapısı ile farklı bir mimari plana sahip. Caminin mihrabının mozaik işlemeleri ve iç avlunun çini işlemeleri yapının öne çıkan özellikleri arasında.

Cami 1773’te inşa edilmesine rağmen çiçek desenli çini işlemeleri Kaçar Hanedanı Dönemi’nde eklenmiş. Tarih boyunca iki büyük depremi atlatan cami günümüze kadar ulaşmayı başarmış. Camiye giriş ücreti olarak 1,500 Tümen ödeniyor.

Şii inancının egemen olduğu İran’da camilerdeki mihrap bölümünün önündeki imamın namaz kılacağı yer cami zemin seviyesinden yarım metre daha aşağıda inşa ediliyor. Hz. Ali’nin camide namaz kılarken öldürülmüş olması nedeniyle bu şekilde düzenlenen bölümde imamın cemaat ya da başkaları tarafından görülmesi engelleniyor.

vekil-camii-siraz
Vekil Camii, Şiraz
şiraz vekil camii
Vekil Camii, Şiraz
vekil-cami-siraz
Vekil Camii, Şiraz

Vekil Camii’nin muhteşem taç kapısı bile göz alıcı çini desenleri ve mimari detaylarındaki ince işçiliğiyle kendi başına bir anıt eser.

Malta

Vekil Camii’ne bitişik konumda bulunan Tarihi Vekil Hamamı, günümüzde balmumu müzesi olarak kullanılıyor. İşlemeli sütunları ile geleneksel bir görünümde olan hamamda hamam kültürünü simgeleyen balmumu heykeller ile zamanda yolculuğa çıkıyorsunuz.

Caminin yanı başındaki Şiraz Kapalı Çarşısı (Vekil Çarşısı), kent dokusunu hissetmek için muhteşem bir durak. Şiraz Kapalı Çarşı’da (Bazaar) geleneksel el sanatları ürünleri, baharat, kuru yemiş ve çeşitli gıda ürünleri, kuyumcular çarşısı ve tekstil ürünlerinin satıldığı dükkanlar bulunuyor.

Şiraz’ın en eski merkezlerinden biri de Bazar-ı Vekil, yani Vekil Pazarı. Şiraz’ın bu ünlü kapalı çarşısında geleneksel el sanatlarından meşhur Şiraz halılarına, yüzlerce baharat çeşidinden rengârenk kumaşlara uzanan binlerce çeşit ürün bulunuyor. Çarşının en renkli noktalarından biri de Müşir Sarayı. Burada bir çay molası verebilirsiniz.

vekil-camii-hakkinda-bilgi
Vekil Camii Taç Kapısı
Şiraz Vekil Bazaar
Şiraz Vekil Bazaar

Kapalı Çarşı’ya çok yakın bir konumda bulunan ve Pembe Camii olarak da bilinen Nasır El Mülk Camii de görülmesi gereken bir başka eser. İran çini ve vitray sanatının en nadide örnekleriyle bezeli, dünyanın en renkli camilerinden biri olan Nasır El Mülk Camii muhteşem fotoğraf karelerine hayat veriyor.

Şiilerin kutsal merkezi göz kamaştıran güzellik Şah Cerag Türbesi de listenizde olsun. Şiraz şehrinin önemli tarihi eserlerinden olan Kerim Han Kalesi, Zend Hanedanı Kerim Han Zend tarafından 1766’da Kraliyet alanı olarak yaptırılmış.

Şiraz’da mutlaka görülmesi gereken yerlerin başında Antik Pers İmparatorluğu’nun merkezi Persepolis geliyor. İran edebiyatının iki dev ismi Şirazlı Sadi ve Hafız’ın türbeleri de Şiraz gezilecek yerler arasında.

Önceki blog yazısıBergen Gezilecek Yerler
Sonraki blog yazısıMalaga Nerede 📍 Malaga’ya Nasıl Gidilir
Seyahat Yazarı, Blogger. “Yolda olmak” duygusuna âşığım Aslında veteriner hekimim, ayrıca bilgi yönetimi okudum, marka yönetimi üzerine MBA yaptım. 14 yıl çalıştığım şirketimle yolum 2009'da ayrılınca, tekrar bir işe girmek yerine hayallerinin peşine düşüp, uzak masal ülkesi Yeni Zelanda’ya gittim. 22 ay boyunca ülkeye dönmeden Okyanusya ve egzotik Asya ülkelerinde seyahat ettim. O zamandan bu yana tam zamanlı seyahat edip gezi rehberleri hazırlıyorum.

DÜŞÜNCELERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Lütfen yorumunuzu yazın
Adınızı buraya yazın