Hırvatistan‘ın kuzeybatısında, Istria Yarımadası’nda bir Venedik dönemi sahil kasabası olan Rovinj güzel bir balıkçı limanı, pastele çalan renkli evleri ve zarif bir çan kulesi olan tepenin üstündeki bir kilisesi ile güzel bir yerleşim.

Rovinj Akdeniz’deki en pitoresk kasabalardan biri. Pastel renkli evleri sarp sarmal sokaklarda bir araya getiren kasaba dolaşmak için harika bir yer. Rovinj, çevresindeki alan girintili sahil şeridinin ve ormanlarının bozulmamış güzelliği nedeniyle ‘olağanüstü manzara harikası’ olarak tanımlanıyor.

rovinj nerede

Rovinj hakkında kısa bilgiler 🇭🇷

Rovinj, resmi adı Hırvatistan Cumhuriyeti olan Hırvatistan’ın şehri. Istrian Yarımadası’nın batı kıyılarındaki Rovinj, Adriyatik Denizi’ne bakıyor. Yarımadanın bir kenarına sıkışmış olan bu küçük kasabada 15 binden fazla kişi yaşıyor. 

Diğer birçok antik Hırvat kentinin aksine Rovinj’in duvarları korunamamış ve surların en dış bölümündeki evler denize açılan ön kapılara sahip. Günümüzde turizm ve balıkçılıkla geçinen kasabadan yakındaki adalara günübirlik tekne turları düzenleniyor.

Malta

Rovinj’de Hırvatistan’ın resmi dili Hırvatça konuşuluyor. Şehirde İtalyanca ve İngilizce de yaygın olarak konuşulabiliyor. Hırvatistan para birimi Kuna. Rovinj, Türkiye’den 1 saat geride.

 Rovinj’e gitmek için Yeşil Pasaport sahibi olmanız, Hırvatistan vizesi ya da Schengen vizesi almanız gerekiyor. Henüz hiç vize deneyiminiz olmadıysa Vize Nasıl Alınır ve Vize Ücretleri Ne Kadar blog yazılarım size yol gösterir. Pasaportunuz yoksa Pasaport Çeşitleri ve Pasaport Başvurusu Nasıl Yapılır yazılarımı okuyun. Yurt dışına çıkarken yurtdışı çıkış harcı ödemeniz gerekiyor.

Daha uygun bir Rovinj tatili yapmak için Seyahat Rehberi kategorisindeki uygun otel nasıl bulunurvize/pasaport, hayat kurtaran akıllı telefon uygulamaları blog yazılarım size yol gösterebilir.

Rovinj nerede📍

Rovinj, Avrupa ülkesi Hırvatistan’ın bir şehri. Hırvatistan aynı zamanda bir güneydoğu Avrupa ülkesi. Adriyatik Denizi’ndeki Hırvatistan’ın Istria yarımadasında bulunan Rovinj, küçük bir yarımadanın üzerinde yer alan eski kasabası ve 20 adadan oluşan bir takımada.

Rovinj’e nasıl gidilir ✈️

Rovinj’e hava yoluyla ulaşım: Rovinj’e Türkiye’den hava yoluyla direkt ulaşım imkanı yok. Şehre en yakın havalimanı Pula’da. Pula Havalimanı, Rovinj’e 40 km uzaklıkta.

Türkiye’den İstanbul Havalimanı’ndan Hırvatistan’ın başkenti Zagreb ve Zadar aktarmalı olarak Pula’ya ulaşım sağlanıyor. Türk Hava Yolları ve Hırvat Hava Yolları’nın İstanbul Havalimanı’ndan Zagreb aktarmalı Pula uçuşları var. 2 aktarmalı uçuşla toplamda 5.5 saatlik uçuş süresiyle Pula’ya ulaşabilirsiniz. Bekleme süresiyle birlikte toplam yolculuk 9 saati buluyor.

Pula Havalimanından Rovinj şehir merkezine ulaşım: Pula Havalimanı’ndan otobüs, taksi, araç kiralama ve özel transfer araçlarıyla Rovinj’e ulaşım mümkün. Havalimanından hareket eden otobüsler Rovinj’e ulaşım için en ekonomik yöntem. Otobüslerle 50 dakikada Rovinj şehir merkezine ulaşabiliyorsunuz.

rovinj nasıl gidilir

✈️ Ucuz Uçak Bileti Nasıl Alınır
✈️ Uçak Bileti Kampanyaları Nasıl Bulunur
✈️ Türkiye’nin En İyi Online Uçak Bileti Satış Siteleri
✈️ En Ucuz Uçak Bileti Ne Zaman Alınır

Rovinj‘in eski şehir merkezi yürüyerek kolayca gezilebilecek kadar küçük. Merdivenler, kemerler ve diğer ilginç mimarilerin bulunduğu Arnavut kaldırımı dar sokakları eski şehir merkezini müthiş bir gezi macerasına dönüştürüyor. 

Eski şehrin tarihi eserlerinden bazıları yedi ortaçağ şehir kapısı, 12. yüzyıl şehir saati, Balbi Arch ve St Euphemia Bazilikası, etkileyici barok kilisenin yanında sokakları çarpıcı birçok sanat eseri ile dolu. Ayrıca Valdibora Çiftçi Pazar’ı, doğal liman, birçok mağazası ve sanat galerisi bulunan Carrera Caddesi, sanatçılar ve hediyelik eşya satıcıları ile kaplı Grisia Caddesi de görülmeye değer.

Rovinj bol miktarda açık hava rekreasyonuna sahip ve muhteşem manzara ile çevrili. Rovinj’in plajları Hırvatistan’ın en güzel ve romantik plajları olarak görülüyor. Sakin koylar, yüzme ve tüplü dalış için mükemmel fırsatlar sunarken sıra dışı adalar, bozulmamış ormanlar, Lim Fjord ve ziyaretçilerin yürüyüş, bisiklet, kaya tırmanışı ve daha pek çok şeyden keyif alabilecekleri Zlatni Rt Orman Parkı gibi doğal manzaraları sunuyor.

Yanıt yaz

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz