Almanya’nın Dresden şehrinde yer alan Kunsthofpassage, biribirinden ilginç binalara ev sahipliği yapıyor. Avluda, birbirinden ilginç, renkli göreselliğe ve rengârenk dış tasarıma sahip 4-5 tane ev bulunuyor. Taş döşeli pasajın, Elementler Avlusu olarak adlandırılmış bölümünde yer alan evlerin cephesinde bir elementi temsil eden figürler yer alıyor.

Pasajda yer alan binalar müzisyenler ve mimarların ortak tasarımı. Evin sakinleri, Heykeltıraş Annette Paul ve tasarımcılar Christoph Roßner ve André Tempel, bu harika konsepti hayal etmekten sorumlu kişiler. Annette’in yağmurlu bir günün ona St. Petersburg’da izlediği bir tiyatro performansını anımsatmasıyla ilham gelmiş.

Kunsthofpassage, Dresden
Yağmurda müzik çalan ev

Kunsthofpassage Dresden olarak bilinin avluda, birbirinden ilginç, renkli görselliğe ve rengârenk dış tasarıma sahip 4-5 tane ev bulunuyor. İçlerinden The Singing House olarak adlandırılan binanın dış duvarlarında, borulardan ve hunilerden oluşan bir düzenek var. Heykeltıraş Annette Paul ve tasarımcı Christoph Rossner ile André Tempel’in eseri olan bu bina, yağmurlu havalarda müzik çalıyor.

Music House, Almanya’nın Dresden şehrinde yer alıyor. Bu ve bunun gibi olan birkaç binayı görmek için tam 2 saat, yağmurda yürümek durumunda kaldım. Hoş, bu gezmen çoğu da Google Map’de görünen yeri tahmin yürüterek, sokak aralarında yürüyerek bulma çabasıyla geçti. Music House nerede diye bakınıyordum, aslında sokakları gezmek için bir bahaneydi.

Malta

DRESDEN’DE NEREDE KALINIR
Dresden’de her bütçeye uygun konaklama seçenekleri mevcut. Ben şehir merkezindeki ibis Dresden Zentrum‘da kaldım. Steigenberger Hotel de Saxe, Star G Hotel Premium Dresden Altmarkt, Premier Inn Dresden City Zentrum ve Hilton Dresden beğendiğim, kalabileceğiniz, iyi konumda diğer oteller. a&o Dresden Hauptbahnhof ve Hostel Mondpalast ise tercih edebileceğiniz uygun fiyatlı hosteller.

Kunsthofpassage, Dresden

Neustadt Kunsthofpassage (kelimenin tam anlamıyla ‘Sanat Avluları’) adlı bir kompleksin parçası. Her biri farklı bir temaya sahip beş avludan oluşan bir set. Bu avluda yer alan ve Music House olarak adlandırılan ev elementlerden suyu temsil ediyor. Hemen yandaki sarı renkli bina ise ışığı temsil ediyor. Burayı popüler kılan ise mavi binanın dış yüzünde gelişi güzel yerleştirilmiş görünen enstrümanların yağmur çaldığında uyumla çalışıp sesler üretmesi.

Şarkı söyleyen ev, binalarda yaşayan heykeltıraş Annette Paul ve tasarımcılar Christoph Roßner ve André Tempel’in eseri. Çeşitli boyutlarda huniler, trompet ve platformlar binanın yüzeyine yerleştirilmiş. Yağmur suyu mini su yollarından akarken, kendi müziğini yarattığı iddia ediliyor. Hiç de gelişi güzel değil, bir biriyle uyumlu şekilde dizilmiş enstrümanlar yağmurun şiddetine göre müzik çalıyor.

Müzik denince öyle konser havasında bir şey gelmesin aklınıza. Ben yağmurlu bir saatte gitmiş olmama rağmen azcık yağan yağmurda herhangi bir ses duyamadım. Belki daha güçlü yağmur yağdığında orada olsaydım bir şeyleri duyup kaydedebilirdim.

Dresden, Kunsthofpassage
Dresden, Kunsthofpassage
Dresden Music House
Dresden Music House
Kunsthof, Dresden
Kunsthof, Dresden

Music House, Dresden ve bunun gibi olan birkaç binayı görmek için tam 2 saat, yağmurda yürümek zorunda kaldım. Hoş, bu gezmen çoğu da Google Map’de görünen yeri tahmin yürüterek, sokak aralarında yürüyerek bulma çabasıyla geçti. Siz adresini iyisi mi tam bilerek gidin. Adres: Görlitzer Str. 21-25, 01099 Dresden, Almanya.

Kunsthofpassage, Dresden
Kunsthofpassage, Dresden

İçlerinden The Singing House olarak adlandırılan binanın dış duvarlarında, borulardan ve hunilerden oluşan bir düzenek var. Heykeltıraş Annette Paul ve tasarımcı Christoph Rossner ile André Tempel’in eseri olan bu bina, yağmurlu havalarda müzik çalıyor.

Kunsthof Passage, Dresden
Kunsthof Passage, Dresden
Music House Dresden

Dresden’nin Neustadt bölgesinde Haus Görlitzer Caddesi’nde yer alan pasajı bulması biraz zor oldu. Gökyüzünün griye çaldığı yağmurlu bir zamanda oradaydım ve yağmur güçlü değildi. Video çekimlerini yaptım ancak herhangi bir müzik sesi duyamadım ben.

Dresden’in ünlü turistik aktivitelerinden biri olmuş bu pasaj görmeye değer. Dresden ve Leipzig güzel bir haftasonu rotası olabilecek güzellikte. Üstelik THY Leipzig’e haftanın hergünü uçuyor.

20 Yorumlar

Yanıt yaz

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz