Tumanly-Kel (Lake Tumanlykel), yöre dilinde ‘Sisli Göl’ göl anlamına geliyor. Kuzey Kafkasya’da Karaçay-Çerkesya Cumhuriyeti’nde yer alan Teberda Tabiat Park sınırları içerisinde yer alıyor bu güzel göl. Yeryüzünün en güzel manzaralarından birini sunuyor bence burası.

Bir yanda bıçak sırtı gibi yükselen, zirvesinde her zaman karların olduğu yalçın dağlar, diğer yanda uzayıp giden yemyeşil vadiler, çağlayanler ve nehirler. İşte bu enfes göl de bu manzaranın tam ortasında Tumanly-Kel Gölü yer alıyor.

Tumanly-Kel (The Trout Lake), bölgede arabayla en kolay ulaşılan göllerden birisi. Sıcaklığı 20 derece civarında olduğundan göl yüzmeye elverişli. Yerli turistlerin de oldukça sevdikleri bu yere Teberda veya Dombay’a gelenle ilgi gösteriyor.

Tumanly Kel, Dombay
Tumanly Kel, Dombay
TumanlyKel, Dombay
Tumanly Kel, Dombay

Dombay, yılın 320 günü güneşli olan özellikle kayak turizmi ve kış sporları için tercih edilebilecek bir destinasyon. Sadece kış döneminde değil, benim gittiğim haziran ayı ve devamında da doğa severler için burası tam bir cennet. Trekking ve hiking severler, ekoturizm, doğada atla dolaşmak veya ATV turu, rafting için enfes bir yer.

Malta

4 Yorumlar

Yanıt yaz

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz