Makedonya Tatil

Tumanly-Kel (Lake Tumanlykel), yöre dilinde ‘Sisli Göl’ göl anlamına geliyor. Kuzey Kafkasya’da Karaçay-Çerkesya Cumhuriyeti’nde yer alan Teberda Tabiat Park sınırları içerisinde yer alıyor bu güzel göl. Yeryüzünün en güzel manzaralarından birini sunuyor bence burası.

Bir yanda bıçak sırtı gibi yükselen, zirvesinde her zaman karların olduğu yalçın dağlar, diğer yanda uzayıp giden yemyeşil vadiler, çağlayanler ve nehirler. İşte bu enfes göl de bu manzaranın tam ortasında Tumanly-Kel Gölü yer alıyor.

Tumanly-Kel (The Trout Lake), bölgede arabayla en kolay ulaşılan göllerden birisi. Sıcaklığı 20 derece civarında olduğundan göl yüzmeye elverişli. Yerli turistlerin de oldukça sevdikleri bu yere Teberda veya Dombay’a gelenle ilgi gösteriyor.

Tumanly Kel, Dombay
Tumanly Kel, Dombay
TumanlyKel, Dombay
Tumanly Kel, Dombay

Dombay, yılın 320 günü güneşli olan özellikle kayak turizmi ve kış sporları için tercih edilebilecek bir destinasyon. Sadece kış döneminde değil, benim gittiğim haziran ayı ve devamında da doğa severler için burası tam bir cennet. Trekking ve hiking severler, ekoturizm, doğada atla dolaşmak veya ATV turu, rafting için enfes bir yer.

Önceki blog yazısıAlibek Buzulu, Teberda Tabiat Parkı
Sonraki blog yazısıDünyanın En Güzel Göllerinden Birisi: Tumanly-Kel, Dombay
Seyahat Yazarı, Blogger. “Yolda olmak” duygusuna âşığım Aslında veteriner hekimim, ayrıca bilgi yönetimi okudum, marka yönetimi üzerine MBA yaptım. 14 yıl çalıştığım şirketimle yolum 2009'da ayrılınca, tekrar bir işe girmek yerine hayallerinin peşine düşüp, uzak masal ülkesi Yeni Zelanda’ya gittim. 22 ay boyunca ülkeye dönmeden Okyanusya ve egzotik Asya ülkelerinde seyahat ettim. O zamandan bu yana tam zamanlı seyahat edip gezi rehberleri hazırlıyorum.

4 YORUM

DÜŞÜNCELERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Lütfen yorumunuzu yazın
Adınızı buraya yazın