Dombay, Kuzey Kafkasya’da Karaçay-Çerkesya Cumhuriyeti’nde yer alan, olağanüstü bir coğrafyaya sahip bir yer yüzü cenneti. Rusya’nın Gürcistan sınırındaki Dombay, hemen her keseye hitap edecek konaklama imkânlarına sahip küçük bir seyfiye kasaba. Zirvesi her daim karlı dağların çevrelediği korunaklı eşsiz bir vadide kurulmuş olan Dombay, özellikle kış turizmi, snowboard, kayak ve ekoturizm alanında oldukça güzel seçenekler sunuyor.

Tumanly-Kel, Dombay, Rusya
Tumanly-Kel, Dombay, Rusya

En çok etkilendiğim yerlerden birisi de Tumanly-Kel (Lake Tumanlykel). Karaçay dilinde ‘Sisli Göl’ göl anlamına gelen bu yer, yeryüzünün en güzel manzaralarından birini sunuyor bence. Bir yanda bıçak sırtı gibi yükselen, zirvesinde karların olduğu yüksek dağlar, diğer yanda yemyeşil vadiler ve bu güzelliği yansıtan diğer nefis göl Tumanly. Huzur veren, dingin, bambaşka bir yer burası.

Sukhumi Askeri Yolu olan bu yol 1947’de yapılmış. 2,781 metrelerde süren ve Stavropol’u Abhazya’daki Sukhumi’ye bağlayan yol, sonraki yıllarda anlaşmazlıklar yüzünden kapatılmış. Göle kadar olan ulaşıma izin veriliyor. Nefis yollardan geçen kısa bir yolculuktan sonra bu enfes göle varılıyor.

Tumanly-Kel, Russia
Tumanly-Kel, Dombay, Rusya

Dünyanın en güzel göllerinden biri olan Tumanly-Kel 1,850 metre uzunluğunda ve 120 metre genişliğinde, derinliği ise bazı yerlerde 4 metreye kadar çıkıyor. Rusların göl çevresinde mangal yaparken, balık tutarken ve piknikte görmeniz mümkün.

Malta

Tumanly-Kel (The Trout Lake), bölgede arabayla en kolay ulaşılan göllerden birisi. Sıcaklığı 20 derece civarında olan göl yüzmeye oldukça elverişli. Sovyet turistlerin oldukça sevdikleri bu göre Dombay’dan turlar da düzenleniyor. Bir çok haftalık turlarında mola yerlerinden birisi. Teberda Milli Parkı‘nın Gonachhir Gorge denilen girişindeki kontrol noktasından ödeme yapıldıktan sonra girilebiliyor.

Tumanly-Kel, Dombay
Tumanly-Kel, Dombay, Rusya

Dombay, Rusya’nın en gözde turistik rotaları arasında yer alıyor. Yılın 320 günü güneşli bu şirin köy ve Teberda Nature Reserve ziyaret edilmesi gereken bir rota.

Dombay, konaklama açısından oldukça geniş seçenekler sunuyor. İsteyene ekonomik, isteyen yüksek kalitede konaklama alternatifler var bu şirin kasabada. Ben Dombay’da U Zuli, otelinde kaldım.

Dombay’a gitmek isteyenler için ise en yakın havaalanı Stavropol Shpakovskoye Airport. Türk Hava Yolları’nın uçtuğu Stavropol şehrine ulaştıktan sonra Dombay’a geçmeniz gerekiyor. En iyisi araç kiralayıp Karaçay-Çerkes Cumhuriyeti’nde yer alan Arkhyz, Dombay ve Teberda ve civarın harikulade doğasını keşfetmek.

2 Yorumlar

  1. Bunlar sadece fotoğraf değil; seyretmesi heyecan verici bir film sanki. Her pikselinde ayrı bir doku, ayrı bir yaşam kokusu var gibi. Konu olan yerlerin yaşadığım gezegende olduğunu bilmek bile, kalbimin ritmini değiştiriyor. Kaldı ki gidebilmek, o atmosferi yaşayabilmek bambaşka olmalı. “Ne şanslısınız” demeden geçemeyeceğim. Takibinizdeyim! Sevgiler.

Yanıt yaz

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz