uçak bileti

Kuzey Kafkasya’da Dombay, Teberda ve Arhız gibi yerler sırtını görkemli Kafkas Dağlarına yaslamış, ismini yeni yeni duyurmaya başlayan nefis tatil bölgeleri bulunuyor. Biz isimlerini bilmesek de bu bölgeler her yıl doğa ve kış turizmi için çok sayıda misafir ağırlıyor. Çünkü bu coğrafya macera severler için enfes bir yer.

Dombai-Alibek

uçak bileti

Bu coğrafya zirvesinde her daim kar bulunan görkemli dağlarıyla olduğu kadar buzullarıyla da iyi biliniyor. En önemli buzullarından birisi de Alibek. Dombay’ın yanı başındaki Teberda Tabiat Parkı‘ndan bu görkemli güzelliği fotoğraflama şansı yakaladım. Alibek Buzulu (Alibek Glacier), Solnechnaya Dolina otelden sonra yürüyerek 6 km uzaklıkta, Alibek Vadisinin yukarısında yer alıyor. Dombay Merkeze ise 9 km uzaklıkta bulunuyor. Hemen yanı başında ise Alibek Şelalesi yer alıyor.

Alibek-Glacier

Alibek Buzulu, 4,5 km uzunluğuyla Batı Kafkasya’nın en geniş buzullarından birisi. Yine bu buzulun yakınında yer alan Alibek Vadisi ve Turye Göl’ü trekking rotalarının en iyilerinden birisi.

Önceki makaleTeberda Tabiat Parkı, Dombay, Rusya
Sonraki makaleTeberda ve Dombay’da ATV Turu
Seyahat Yazarı, Blogger. “Yolda olmak” duygusuna âşık birisi. 14 yıl çalıştığı şirketiyle yolları ayrılınca, hayallerinin peşine düşüp, uzak masal ülkesi Yeni Zelanda’ya gitti. 22 ay boyunca Okyanusya ve egzotik Asya ülkelerinde seyahat etti.

1 YORUM

DÜŞÜNCELERİNİZİ BİZİMLE PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Please enter your comment!
Please enter your name here