Makedonya Tatil

Kuzey Kafkasya’da Dombay, Teberda ve Arhız gibi yerler sırtını görkemli Kafkas Dağlarına yaslamış, ismini yeni yeni duyurmaya başlayan nefis tatil bölgeleri bulunuyor. Biz isimlerini bilmesek de bu bölgeler her yıl doğa ve kış turizmi için çok sayıda misafir ağırlıyor. Çünkü bu coğrafya macera severler için enfes bir yer.

Dombai-Alibek

Bu coğrafya zirvesinde her daim kar bulunan görkemli dağlarıyla olduğu kadar buzullarıyla da iyi biliniyor. En önemli buzullarından birisi de Alibek. Dombay’ın yanı başındaki Teberda Tabiat Parkı‘ndan bu görkemli güzelliği fotoğraflama şansı yakaladım. Alibek Buzulu (Alibek Glacier), Solnechnaya Dolina otelden sonra yürüyerek 6 km uzaklıkta, Alibek Vadisinin yukarısında yer alıyor. Dombay Merkeze ise 9 km uzaklıkta bulunuyor. Hemen yanı başında ise Alibek Şelalesi yer alıyor.

Alibek-Glacier

Alibek Buzulu, 4,5 km uzunluğuyla Batı Kafkasya’nın en geniş buzullarından birisi. Yine bu buzulun yakınında yer alan Alibek Vadisi ve Turye Göl’ü trekking rotalarının en iyilerinden birisi.

MaltaFlyista
Önceki İçerikAlibek Şelalesi, Dombay
Sonraki İçerikTumanly-Kel, Dombay, Rusya
Seyahat Yazarı, Blogger. “Yolda olmak” duygusuna âşığım Aslında veteriner hekimim, ayrıca bilgi yönetimi okudum, marka yönetimi üzerine MBA yaptım. 14 yıl çalıştığım şirketimle yolum 2009'da ayrılınca, tekrar bir işe girmek yerine hayallerinin peşine düşüp, uzak masal ülkesi Yeni Zelanda’ya gittim. 22 ay boyunca ülkeye dönmeden Okyanusya ve egzotik Asya ülkelerinde seyahat ettim. O zamandan bu yana tam zamanlı seyahat edip gezi rehberleri hazırlıyorum.

1 Yorum

Yanıt yaz

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz