Karadeniz Bölgesi’nin en etkileyici şehirlerinden biri olan Giresun, yemyeşil yaylaları, eşsiz doğası, dünyaca ünlü fındığı, leziz yemekleri ve köklü tarihi geçmişi ile keşfedilmeye değer.

Yeşille mavinin buluştuğu kent, 4 bin yıllık tarihi geçmişiyle Anadolu’nun en eski yerleşim yerlerinden biri. Doğu Karadeniz Bölgesi’nin kapısı olarak adlandırılan kent, bölgede en çok ziyaretçi ağırlayan şehirler arasında.

giresun nerede

Giresun hakkında kısa bilgiler 🇹🇷

Karadeniz Bölgesi’nde Doğu Karadeniz’e açılan kapı olarak nitelendirilen Giresun, komşusu Ordu ile birlikte sahil kesiminin en önemli geçiş güzergahlarından birinin merkezinde yer alıyor.

İsminden ilk kez Yunan coğrafyacıların eserlerinde rastlanan Giresun tarih boyunca Kolhlar, Driller, Mossinoikler, Halibler, Tibarenler,Gaskalar, İskitler, Kimmerler, Amazonlar, Hunlar, Kumanlar, Peçenekler , Akhunlar, Sabirler, Hazarlar, Bulgar Türkleri ve Oğuz Türklerine yerleşim yeri oldu.

Malta

Kirazın ana yurdu olarak da bilinen Giresun’un ismi kirazın Latince ismi olan Kerasus veya Keresea’dan geliyor. Giresun’un nüfusu 453 bin, yüzölçümü ise 7.025 km². Ordu’nun trafik plaka kodu 28, telefon alan kodu ise 454.

Merkez ilçesiyle birlikte 16 ilçesi bulunan Giresun’un ilçeleri: Alucra, Bulancak, Çamoluk, Çanakçı, Dereli, Doğankent, Espiye, Eynesil, Görele, Güce, Keşap, Piraziz, Şebinkarahisar, Tirebolu ve Yağlıdere.

Daha uygun bir Giresun tatili yapmak için Seyahat Rehberi kategorisindeki uygun otel nasıl bulunur blog yazım size yol gösterebilir.

Giresun nerede📍

Giresun, Türkiye’de Karadeniz Bölgesi’nin Doğu Karadeniz Bölümü’nde, Karadeniz kıyısında yer alıyor. Giresun batıda Ordu, güneyde Sivas ve Erzincan, güneydoğuda Gümüşhane ve doğuda Trabzon ile komşu.

ⓘ Giresun gezinizde, dünyanın her yerinde uygun fiyata oda/ev sunan Airbnb‘yi deneyin. Burayı tıklayarak Airbnb’ye kaydolunca 22€ kazanırsınız. Otel rezervasyonu için Booking her zaman ilk tavsiyem. Buraya tıklayarak booking.com’a kaydolursanız 15$ indiriminiz olur ✔️

Giresun’a nasıl gidilir ✈️

Giresun’a hava yoluyla ulaşım: 2015 yılında faaliyete giren Ordu-Giresun Havalimanı, Ordu’nun Gülyalı ilçesi ile Giresun’un Piraziz ilçeleri arasında bulunuyor. İstanbul, Ankara ve İzmir’den direkt seferlerin yapıldığı havalimanına farklı kentlerden aktarmalı olarak da ulaşım mümkün.

Ordu-Giresun Havalimanı’ndan Giresun şehir merkezine ulaşım: Ordu Giresun Havalimanı’ndan şehir merkezine ulaşım için HAVAŞ servisleri, taksi, araç kiralama ve transfer aracı seçenekleri bulunuyor.

Uçakların havalimanına inmesinden 25 dakika sonra hareket eden HAVAŞ servisleri en hızlı ve en ekonomik seçenek. 30 dakikada Giresun kent merkezine ulaşan HAVAŞ servisleri Ordu-Giresun Havalimanı’ndan hareket ettikten sonra Bulancak, Giresun, Keşap, Espiye, Tirebolu, Görele ve Eynesil’de yolcu indiriyor.

giresun nasıl gidilir

✈️ Ucuz Uçak Bileti Nasıl Alınır
✈️ Uçak Bileti Kampanyaları Nasıl Bulunur
✈️ Türkiye’nin En İyi Online Uçak Bileti Satış Siteleri
✈️ En Ucuz Uçak Bileti Ne Zaman Alınır

Giresun’a kara yoluyla ulaşım: Karadeniz Bölgesi’nin kıyı şeridinde ve yer alan Giresun’a şehirler arası otobüslerle birçok şehirden direkt bağlantı var. Karadeniz sahil şeridini kullanan birçok otobüs firması Giresun’a uğrayıp, Giresun kent merkezinde yolcu indirip, yolcu alıyor.

Giresun’a özel araçla ulaşım: Giresun, İzmir’den 1.301 km, Ankara’dan 625 km, İstanbul’dan 948 km, Samsun’dan 209 km, Trabzon’dan ise 140 km uzaklıkta. İstanbul’dan Giresun ulaşım için Sakarya, Bolu, Merzifon, Samsun, Ordu güzergahının takip edilmesi gerekiyor.

Giresun gezilecek yerler 📌

Giresun kent merkezi ve ilçeleriyle gezilecek görülecek çok sayıda noktaya sahip. Karadeniz’in tek adası unvanını taşıyan Giresun Adası mutlaka görülmeli. Kurtuluş Savaşı’nın izlerine tanık olabileceğiniz Kuvayı Milliye ve Osman Ağa Müzesi kentin tarihi noktası.

Giresun Kalesi, Tirebolu Kalesi, Bedrama Kalesi, Sisdağı Yaylası, Paşakonağı Yaylası, Jandarma Plajı, Giresun Müzesi, Mavi Göl, Kuzalan Şelalesi ve Hacı Miktad Camii de listenizde olmalı.

1 Yorum

Yanıt yaz

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz