Pınarbaşı, Kazdağları sınırlarında kalan şahane bir mesire yeri. Balıkesir‘in Edremit ilçesine bağlı Güre sınırları içerisinde yer alan piknik alanı, yamaçtan akan bol ve buz gibi su kaynağı, göletleri, yemyeşil orman dokusu ve temiz havasıyla yöre halkının yaz aylarında akın ettiği Pınarbaşı, son dönemde bölgeyi keşfedenlerin de günübirlik vakit geçirmek için uğradığı yerlerden.

Kaz Dağları eteklerindeki Pınarbaşı, milli park sınırları içerisinde Orman Müdürlüğü tarafından işletiliyor. Akçay’a 6 km uzaklıktaki Pınarbaşı Mesire Alanında alabalık üreten bir çiftlik de bulunuyor. Piknik alanının yanı sıra tesis içinde zengin menüsü ile yeme-içme alternatifleri sunan restoranın da yer aldığı Pınarbaşı, Kaz Dağları coğrafyasının saklı cenneti.

Pınarbaşı, Kazdağları

Pınarbaşı, Kazdağları Milli Parkı

Pınarbaşı Mesire Alanı, Türkiye‘nin oksijen seviyesi en yüksek doğal koruma bölgelerinden Kaz Dağları Milli Parkı sınırları içerisinde yer alıyor. Orman Müdürlüğü tarafından işletilen bir mesire alanı olan Pınarbaşı, Balıkesir’in Ege kıyısındaki tatil merkezi Akçay’a 6 km uzaklıkta, Güre Mahallesi sınırlarında konumlanıyor.

Kaz Dağlarının eteklerinde yer alması nedeniyle yemyeşil orman dokusu, temiz havası, gürül gürül akan su kaynakları, alabalık çiftliği ve piknik alanlarıyla şehir yaşamından uzaklaşmak için bölgede muhteşem bir seçenek olan Pınarbaşı Mesire Alanı, aynı zamanda yaz aylarında kavurucu sıcaklardan uzaklaşmak için keyifli bir kaçış rotası.

Malta

Deniz seviyesinden yüksekliği 405 metre olan Pınarbaşı’nda yamaçtan akan bol ve buz gibi su yaz aylarında serinlemek isteyenlerin tadını çıkardığı bir güzellik. Suyun akışını düzenlemek için inşa edilen küçük göletlere biriken buz gibi suda yüzmeyi başaranlar Kaz Dağının güzelliklerine tanık oluyor.

Güre bölgesinde, Sütüven Şelalesinden sonra gelen Pınarbaşı, Güre Mahallesine 4 km uzaklıkta. Çok derin olmayan ve kaygan olmaması nedeniyle üzerinde rahatlıkla yürünebilen su yolunun yanında uzanan ve yemyeşil doğasıyla öne çıkan doğa harikası Pınarbaşı Mesire Alanı, Ağlayan Şelale‘ye de ev sahipliği yapıyor.

Kazdağları Pınarbaşı

Pınarbaşı Mesire Yeri

Giriş ücreti olarak araç başına 24TL ücret alınan Pınarbaşı Mesire Alanında restoranı kullanırsanız araç girişi için ödediğiniz 24TL’nin 20TL’sini hesaptan düşürebiliyorsunuz. Yanınızda yiyecek ve içecek götürebildiğiniz mesire alanında piknik masaları ve mangal alanları bulunuyor.

Hafta sonları birçok tatilcinin mangal keyfi yapmak için gelmesi nedeniyle mangal gibi bir düşünceniz varsa erken davranmanız şart. Büyük ağaçların altında geniş bir piknik alanı olarak düşünebileceğiniz Pınarbaşı’nda işletme ve hizmet konusunda ziyaretçilerin olumsuz yorumları var.

Özellikle tuvaletlerin temizliği ve yüksek fiyatlar nedeniyle birçok kişi kendi yanında getirdiği yiyecek-içeceklerle piknik yapmayı tercih ediyor. Tesis işletmesine bağlı restoranın en ünlü yemeği ise Pınarbaşı’nın yakınındaki alabalık çiftliğinde üretilen alabalıkla yapılan kaşarlı alabalık.

Pınarbaşı Mesire Yeri
Pınarbaşı Şelalesi
Pınarbaşı Şelalesi

Kazdağı’nın eteğinde, içerisinden Kızılkeçili Çayının geçtiği Hasanboğuldu Göleti ve suyun 17 metre yükseklikten düştüğü Sütüven Şelalesi ile milli parkın görsel şölen yaşatan doğal güzelliklerinden.

Bölgeyi ziyaret eden birçok kişi Kuzey Ege’nin en güzel köylerinden Yeşilyurt, Edremit Körfezine hakim bir tepede kurulu olan Adatepe Köyü, Kazdağlarının şaman müzesi Tahtakuşlar Etnografya Galerisi, Kuzey Ege’nin kalbi Ayvalık ve Cunda Adası‘nı da rotlarına ekliyor.

Kazdağı Pınarbaşı giriş ücreti ve ziyaret bilgileri

🗺 Adres: Güre, Çamlıbel Köyü İç Yolu, 10300 Edremit, Balıkesir 📲 www.kazdagi.gov.tr
Pınarbaşı Mesire Alanı ziyaret saatleri: Pınarbaşı Mesire Alanı 09.00-20.00 saatleri arasında ziyarete açık. MEsire alanı haftanın 7 günü ziyaret edilebiliyor.
🔐 Pınarbaşı Mesire Alanı giriş ücreti: Pınarbaşı Mesire Alanı giriş ücreti 24TL. Bu ücret araç başına alınıyor. Tesis içerisindeki restorandan 20TL’ye kadar yapacağınız alışverişler bu giriş ücretinden düşülüyor. Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü yönetiminde olan Pınarbaşı Mesire Alanında Müze Kart geçerli değil.

Pınarbaşı Mesire Alanına nasıl gidilir

Pınarbaşı Mesire Alanı, Balıkesir’in Edremit ilçesi Güre Mahallesi sınırlarında yer alıyor. Edremit’in kuzeybatısında, Kaz Dağları Milli Parkının içerisinde konumlanan Pınarbaşı, Edremit merkeze 8 km, Akçay’a ise 6 km uzaklıkta.

Edremit Körfezine oldukça yakın bir konumda yer alan mesire alanına en yakın havalimanı olan Balıkesir Edremit Koca Seyit Havalimanına İstanbul ve Sabiha Gökçen havalimanlarından düzenli uçak seferleri yapılıyor. Edremit Havalimanı’ndan 23 km uzaklıktaki Pınarbaşı’na, araç kiralayarak veya özel transferle, yaklaşık 1 saatlik veya daha kısa süren bir yolculukla ulaşılıyor.

İstanbul’dan 507 km uzaklıkta yer alan Pınarbaşı Mesire Alanına, feribot ile Bandırma, Mudanya veya Yalova’ya takip ederek iki saat süren seyahatle karayoluyla ulaşılabilir. Bir diğer alternatif de Çanakkale tarafından Tekirdağ, Eceabat, Çanakkale, Ezine, Ayvacık, Küçükkuyu ve Akçay rotasını izleyerek gitmek.

Pınarbaşı Mesire Alanı, İzmir‘e 220 km, Ankara‘ya ise 638 km uzaklıkta. Pınarbaşı’na toplu ulaşımla gelmek isteyenlerin öncelikle Edremit ya da Akçay’a ulaşması gerekiyor. Her iki noktadan dayaz aylarında 45 dakikada bir, kış aylarında ise 1.5 saatte bir dolmuş seferleri yapılıyor. Kazdağları’na ulaşım hakkında detaylı bilgiler için Kaz Dağlarına nasıl gidilir blog yazıma bakabilirsiniz.

Pınarbaşı Mesire Alanı, dünyanın en önemli oksijen üretim merkezlerinden Kazdağlarının eteklerinde, yemyeşil dokusu, zengin yaban hayatı, şelale, gölet, yürüyüş parkuru ve huzurlu atmosferiyle görülmeye değer.

5 Yorumlar

  1. Kesinlikle tavsiye etmiyorum çok düzensiz ve aşırı pahalı arac giriş ücreti 36tl kilo ile et 250tl ve üzeri artı pişirme parası 50tl yanında salata falan ücretli bilginiz olsun

  2. Ben halen Adatepe’yi göremedim ve kış gelmeden kesinlikle gitmek istiyorum. Mıhlı Başdeğirmen’e de uğrayacağım kesinlikle, teşekkürler!

  3. Kaz Daglari! Muhtesem dogasi yabani meyveleri oyle bir başınızı döndürür ki yogun oksijen bile sizi kendinize getiremez. Mükemmel dogayi hicbir seye degismem! Umarim dunyaca ünlü bu hazinemizi cok iyi koruruz.

Yanıt yaz

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz