Senggigi, Endonezya’nın Lombok Adası’nın en önemli turistik kentlerinden biri. Plajları, otelleri ve eğlence hayatıyla öne çıkan kasaba Lombok’un başkenti Mataram’ın yaklaşık 15-20 dakika kuzeyinde yer alıyor. Senggigi adanın geri kalanını keşfetmek için harika bir üs. Birçok gezgin Senggigi’yi daha çok şelalelere, Gili Adalarına ve yanardağa yapacakları geziler öncesi veya sonrasında ziyaret ediyor.

Lombok’un batı kıyısı boyunca yaklaşık 10 kilometrelik sahil yolu boyunca uzanan Senggigi, Lombok’un turizm merkezlerinden biri olsa da hala oldukça el değmemiş ve ama diğer yandan da konaklama ve mekanlar açısından gelişmiş bir kent. Bu yüzden dinlenmek için mükemmel bir yer.

Senggigi

Senggigi kasabası, seyahatimin 500. gününü kutladığım yer oldu. 3 Ağustos 2010’da İstanbul’dan Bangkok’a uçmuştum. Çok uzun bir zaman öncesiymiş gibi geliyor bana. Şu ana kadar 1 Ay Tayland, 7 Ay Yeni Zelanda, 15 gün Fiji ve 3 Ay Avustralya seyahati gerçekleştirdikten sonra 25 gündür Endonezya’dayım.

Senggigi Gezi Rehberi

Senggigi, Bali Bombalamaları gerçekleşene kadar oldukça popüler bir turistik yerdi. Şimdilerde uluslararası turizmde pek adı geçmese de daha çok Lombok yerlilerinin hafta sonu eğlenmeye gittiği bir tatil kasabası olarak varlığını sürüdürüyor.

Malta

Bali’deki turistik yerler kadar yoğun değil. Benim bu kente gitme nedenim Mount Rinjani tırmanışı için pazarlığa giriştik. Mount Rinjani tırmanışı için uygun fiyatlı bir tur firması bulmak içindi

Lombok’un batı kıyısında yer alan Lombok Uluslararası Havalimanından Senggigi’ye ulaşmak yaklaşık 1 saat 15 dakika sürüyor. Padang bai Bali iskelesinden kalkan Lombok’a giden hızlı tekneler yaklaşık 2,5 saatte Bangsal limanı Lombok’a varıyor. Lombok Bangsal Limanına gelenler ise Senggigi’ye yaklaşık 45 dakika ila 1 saat içerisinde ulaşabiliyor.

Biz şehre Bali’nin Amed Kasabasından yerel yelkenli tekneyle geçtiğimiz Gili adalarından geçtik. Senggigi transferi için (75.000 Rp), sabah 8.15’te, onlarca diğer sırt çantalı ile Gili Trawangan iskelesinde teknelere doluştuk. Yirmi dakikalık bir yolculuk sonrası Lombok Adasına geçtik.

Tekneden indiğimizde hangi acenteden bilet aldıysanız o acentenin görevlisini takip edip bir otelin bahçesinde toplanıyorsunuz ve sonrasında da gelen minibüslere doluşup gideceğiniz otele kadar transferiniz yapılıyor.

Senggigi, Lombok

Mount Rinjani’ye tırmanmak isteyenler, Lombok Adasına vardıktan sonra, Senaru köyüne geçtiler. Mount Rinjani’ye tur düzenleyen şirketlerin çoğunun merkezi Senggigi’de olduğundan, biz oraya gitmeye karar verdik.

Bazı gezginler Mount Rinjani tırmanışı için tur şirketlerini Gili adalarında ayarlayıp doğruca tırmanış için Senaru’ya geçiyorlar ve dönüşte Senggigi’de dinlenmeyi seçiyor. Kimisi de karadan Lombok adasına geçip, tırmanışı yaptıktan sonra, dinlenmek için Gili adalarına geçiyor.

Senggigi kasabasında, kahvaltı ve ücretsiz internet dahil olan Puri Senggigi Hotel odamıza yerleştik (100.000 Rp). Otel çalışanları haber vermiş olmalı ki otele giriş yapmamızla acentelerin bizi bulmaları bir oldu.

Gün içerisinde gerek otele gelip bizi ziyaret edenlerden, gerekse Senggigi merkezde ziyaret ettiğimiz acentelerden, Mount Rinjani Tırmanışı için pazarlıklarla günümüzü geçirdik.

Niyetimiz 3726 metre yüksekliğindeki aktif volkan Mount Rinjani’ye tırmanmak. Yarın kesin kararımızı vereceğiz. Otelimize sadece 3 dakika uzak olan plajdaki bir restorana geçip şahane bir günbatımı eşliğinde biramızın keyfini çıkardık.

🏨 Senggigi kasabasında kalabileceğiniz iyi oteller: Sheraton Senggigi Beach Resort, Qunci Villas Hotel, The Chandi Boutique Resort, Sudamala Resort ve Nipah Villas kalabileceğiniz diğer nefis oteller ✔️

Senggigi Gezilecek Yerler

Senggigi, Lombok’un geri kalanını görmek için iyi bir başlangıç noktası. Yerel efsanedeki bir prensesin adını taşıyan Senggigi, Lombok’un ana turizm merkezi. Senggigi’nin ana merkezini, plaj ile ona paralel uzanan ana yol arasındaki boşluğu dolduran büyük tatil köyleri oluşturuyor.

Senggigi bölgesi, hepsi aynı iki şeritli sahil yolu boyunca uzanan birkaç bitişik alandan oluşuyor. Sınırların pek de belirli olmadığı bölgeler arasında ıssı ve gelişmemiş yerleşimler olabiliyor. Gece hayatı ve büyük restoranlar, merkezi Senggigi kasabasında yoğunlaşmış.

Senggigi gece hayatı
Senggigi, seyahatimin 500. gününü kutladığımız yer oldu

Senggigi otel rezervasyonu yaparken, şehir merkezine yalnızca taksi veya toplu taşıma ile ulaşılabildiği nispeten uzak bir yer yerine daha merkezi yerde kalmaya çalışın.

Senggigi’deki ana yol kentin en canlı bölümü. Yol üstü küçük dükkanlar, tur acenteleri, restoranlar, barlar ve gece kulüpleri ile dolu. Birkaç süpermarket, sayısız ATM, bir postane ve pek çok turistik tesisler, otel ve pansiyonlar var.

Senggigi’de herkesin bütçesine hitap eden otel seçeneği var. İsteyene çok çeşitli lüks otel ve tatil köyleri isteyene ise uygun fiyatlı konaklama. Fiyatlarda genele olarak çok makul.

Senggigi bölgesinin tüm batı kıyısını çevreleyen güzel kumsalın, kuzeye doğru 10 km’si boyunca konumlanmış birçok otel ve restoran var. Yaklaşık iki km kuzeyde, yakınlarda popüler bir plaj ve güzel bir vadide şehrin biraz dışında bazı güzel oteller bulunan Kerandangan Vadisi yer alıyor.

Daha kuzeyde, Mangsit, sahilin bu bölümünün nefes kesici koyları boyunca konumlanmış butik tarzı otelleri ile Senggigi’ye bir konaklama bölgesi olarak gelişmiş. En kuzeydeki Lendang Luar’ın uzun bozulmamış kumsalına ise iki otel tünemiş.

Senggigi’nin gece hayatı çok özel değil. Turist merkezi, Kuzey Gili adaları veya Bali ile karşılaştırıldığında hala sessiz. Bazı barlar ve küçük kafeler var ama çok fazla insan yok. Cuma ve Cumartesi geceleri biraz daha yoğun olabilir.

1. Senggigi Plajı

Senggigi Plajı

Senggigi Plajı, palmiye ağaçlarının altında yüzmek ve serinlemek istiyorsanız seveceğiniz hoş bir plaj. Kasabanın varlık nedeni plaj güzel ama Endonezya standartlarına göre o kadar da muhteşem değil. Senggigi Beach Resort plajın en güzel yerlerinin çoğunu ele geçirdi. Plaj bazen biraz kirli de olabiliyor, seyyar satıcılar da bazen baş belası.

Birkaç teknenin biraz uzağa demirlediği derin ve geniş bir koy üzerinde yer alan plajı yine de ben sevdim. Hele gün batımları inanılmaz güzeldi. Batıda Bali’nin Gunung Agung’unun pitoresk manzarası muhteşem. Senggigi Beach Hotel’in yakınında bulunan Senggigi Reef, şnorkelli yüzme için iyi mercanlara ve hava müsaitse iyi sörf fırsatına sahip. Plajdan kano kiralayıp koyda dolaşabilirsiniz.

2. Kerangdangan Plajı

Kerangdangan Plajı, Lombok sakinleri için popüler bir destinasyon, özellikle de hafta sonları. Senggigi Plajı’nın hemen köşesinden başlıyor. Nispeten yakın mesafede hem beyaz hem pembemsi hem de siyah kumlu plajların bir karışımına sahip.

Lomboklular, plaja dolaşmak, sosyalleşmek ya da warungların arkasındaki kumlu plajda veya çimenli alanda oturmak için gidiyor. Plajı’nın en güzel yanı, arkasındaki mükemmel simetrik palmiye ağaçları.

3. The Pasar Seni

Senggigi Market

The Pasar Seni (Sanat Pazarı), Santosa ve Sheraton tatil beldeleri arasındaki sahilde yer alan bir pazar alanı. Lombok çevresinden el sanatları ve hediyelik eşyaların yanı sıra Bali pazarlarına benzer tişörtler, saronglar ve giysiler satan çok sayıda küçük tezgah var.

Satler, inciler ve mücevherlerin yanı sıra masaj ve manikür imkanı da var. Sahil kenarında sıralanan küçük restoranlar, balıkçı teknelerinin ışıklarını izleyerek okyanus esintisi eşliğinde yemek yemek için güzel yerler.

4. Batu Layar

Batu Layar, Senggigi’den birkaç kilometre ötede bir tepede yer alan ve Müslümanların pikniğe geldikleri, sağlık ve başarı için dua ettikleri önemli bir ata mezarı (makam).

5. Pura Batu Bolong

Pura Batu Bolong

Pura Batu Bolong, Lombok Boğazı boyunca Bali’ye bakan ilginç bir Hindu tapınağı. ‘Delikli kaya’ anlamına gelen tapınak, doğal deliği olan büyük bir kaya üzerine inşa edilmiş. Tapınakta bir zaman bakire kızların denize kurban edildiği söylenir.Her dolunayda ve Hindu festivali zamanlarında tapınakta renkli Hindu törenleri düzenleniyor. Bali’deki Gunung Agung’un muhteşem manzarasıyla gün batımını izlemek için harika bir yer. Bir uçurumun kenarındaki tapınağı ziyaret etmek ücretsiz. Yanınıza bir Malaya peştemâli alın.

6. Nipah Plajı

Nipah Plajı, Senggigi’den yaklaşık 20 dakika kuzeyde yer alan en iyi plajlardan biri. Motor kiralayıp gitmeniz gerekse de plajın kendisi kadar plaja giden yol boyunca göreceğiniz manzaralar inanılmaz nefis.

Simetrik hindistancevizi ağaçlarının serpiştiği geniş beyaz kumlu bir plaj. Nipah Beach, yüzmek ve şnorkelle yüzmek için mükemmel. Sezon dışında giderseniz muhtemelen kimseyi bulamayabilirsiniz. Sırf tropikal ağaçları fotoğraflamak için bile gidilebilir. Yakınlardaki Pandanan Beach de görmeye değer.

7. Rinjani Dağı

Mount Rinjani

Rinjani Dağı, Lombok Adasında görülecek en önemli yerlerden biri. Benim için yılın en destansı yolculuklarından biriydi! Rehberimiz ve iki hamal eşliğinde 3,726 metrelik inanılmaz bir Rinjani Dağı’nın zirvesine üç gün iki gece konakladım. Blog yazımda tüm maceramı detaylıca anlattım.

Lombok gezisinin olmazsa olması Gunung Rinjani’ye gitmeden önce bilmeniz gereken şey eğer dağda yürüyüş planınız varsa fiziksel olarak iyi durumda olmanız. Yanardağa tırmanacaksanız kalmanız gereken en uygun yer Senaru Köyü. Köyde konaklamak için ise Blue Mountain Cottage göz atmanız gereken bir otel.

8. Gili Adaları

Senggigi gezilecek yerler
Gili Trawangan

Gili Adaları, Gili Trawangan, Gili Meno ve Gili Air Lombok Adasının en çok turist ziyareti alan adaları. Endonezya dilinde Gili aslında küçük adalar anlamına geliyor. Bu küçük adalardan en büyük olan Gili Trawangan, sadece 3 km uzunluğunda ve 2 km genişliğinde ve üzerinde sadece 700 kişi yaşıyor.

Ada çevresinde yürüyerek bir tur 2-3 saat kadar sürüyor. Bir zamanlar tamamen yağmur ormanlarıyla kaplı ve içerisinde geyiklerin yaşadığı ada, şu anda özellikle sırt çantalı gezginler arasında da çok popüler bir ada haline gelmiş.

Bir turizm patlamasına uğrayan bu küçük adalarda magic mushroom, marijuana ve diğer uyuşturucu ve zevk verici tabletleri bulmak çocuk oyuncağı. Adalarda geceliği 500$ otel odası bulmak da mümkün, geceliği 10$’lık homestay de.

9. Sendang Gile Waterfall

Sendang Waterfall

Sendang Gile Waterfall (Sendang Gile Şelalesi), Senaru kasabasında yer alan adadaki en ünlü şelalelerden ikisi. Senggigi’nin kuzeyinde yer alan Senaru kasabası, çoğu insanın Rinjani Dağı’nda trekking yapmaktan bir gün önce ve bir gün sonra kalmayı tercih ettiği yer. Her iki şelale de küçük kasaba merkezinden 15-20 dakika yürüyerek ulaşılabilecek konumda.

Tiu Kelep Şelalesi de ziyaret edilebilecek diğer bir şelale. Sendang Gile Şelalesi’nden yürüyerek yaklaşık 15-20 dakikada Tiu Kelep’e gidebilirsiniz. Sendang Gile’den farklı olarak süper güçlü akan şelalenin dibinde yüzebilirsiniz10. Gili Nanggu, Gili Tangkong, Gili Kedis ve Gili Sudak

İnsanların çoğu Endonezya’daki Gili adalarını duyduğunda, muhtemelen Lombok’un kuzeybatısındaki üç ünlü Gili adası Gili Trawangan, Gili Meno ve Gili Air’i zannediyor. Oysa Lombok’ta daha bir çok gili var.

Gili Nanggu’ya günübirlik bir gezi, tamamen farklı bir dünyaya ya da en azından farklı bir Endonezya’ya ışınlanmak gibi. Ne trafik var ne de kalabalık, ne satıcı var ne de gürültü. Sadece el değmemiş gibi duran bir doğa ve bol miktarda tropikal balık var bu minik adalarda.

Day 359, ID:17 Senggigi, Lombok. 29 Temmuz 2011

2 Yorumlar

  1. Bu adada yaşayan insanlar dışa bağımlıdır sanırım. Aksi halde o kadar küçük bir adada, turizmden başka sınırlı gelir kaynakları olacağından, sıkıntı olur diye düşünüyorum. Herkesin boş ve rahat olmasına şaşmamalı. Harikulade! 🙂

    • Ada halkı Müslüman. Turizm en büyük gelir kaynakları ve yetiyor gibi görünüyor. Deniz verimli, balık avlayarak hayatı sürdürmek mümkün. İçme suyu ise ada dışından getirtiliyor. Adada kaldığım zaman boyunca hep deniz suyu ile duş aldım.

Yanıt yaz

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz