Makedonya Tatil

Schengen vizesi, önümüzde Çin Seddi gibi duruyor sanki. Öyle bir set ki, psikolojik baskısı bile seyahatlilerimizin önündeki en büyük engel. O nedenle internette harıl harıl vizesiz ülkeler listesini arayıp bulmaya uğraşıyoruz. Neden mi? Evrak toplamak ve bekletilmek bizim ruhumuza ters bir defa eşek yükü kadar evrak toparlayıp, bir ton para bayılıp sonra da konsolosluk kapılarında saatlerce bekliyoruz.

Keyifli bir tatil veya seyahatin yolunun bundan geçtiğini bildiğimiz halde, ya baştan yan çiziyoruz, ya da sürüne sürüne evrakları topluyoruz. Kapısını bu kadar aşındırdığımız Schengen ülkeleri, bize kolaylık göstermeye de hiç mi hiç yanaşmıyor.

Schengen Vizesi

Schengen vizesi hakkında bilgiler

Schengen adı, Lüksemburg’un 1.500 nüfuslu küçük bir kasabasından geliyor. 1985’te Almanya, Belçika, Fransa ve Lüksemburg’un sınırları arasında geçişi kolaylaştırmak ve kontrolü kaldırmak amacıyla başlattığı antlaşmasının imzalandığı yer olarak adını uygulamaya vermiş.

Topluluk çerçevesi dışında başlatılan Schengen işbirliği, Schengen Bölgesi dış sınırlarındaki korumanın güçlendirilmesi konusunda teminat vererek, kişilerin, imzacı ve ortak (iç sınırlarda denetimlerin kaldırılması) ülkeler arasında serbest dolaşımını sağlıyor. Schengen bölgesine üye bir ülkenin sınırlarından bir kere giren herkes, kontrol edilmeksizin diğer ülkelerin sınırlarından geçebiliyor.

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları, herhangi bir Schengen üye devleti konsolosluğunca verilmiş bir vize ile Schengen Alanında yer alan ülkelere giriş yapabiliyor. Schengen vizesi ile 6 ay içinde en fazla 90 gün Schengen ülkelerinde dolaşabiliyorsunuz. Bu rakam geriye dönük 6 aylık süreye bakılarak hesaplanıyor.

Schengen ülkeleri hangileri

Belçika, Danimarka, Almanya, Estonya, Finlandiya, Fransa, Hırvatistan, Yunanistan, İzlanda, İtalya, Letonya, Liechtenstein, Litvanya, Lüksemburg, Malta, Hollanda, Norveç, Avusturya, Polonya, Portekiz, İsveç, İsviçre, Slovakya, Slovenya, İspanya, Çek Cumhuriyeti, Macaristan. Bulgaristan, Kıbrıs Cumhuriyeti ve Romanya ise sırada bekliyor.

Schengen vizesine en çok başvuran ülkeler arasında beşinci sıradayız. Türkiye, Schengen vize işlemleri için, 2009-2012 arasında, son dört yılda 140 milyon Euro harcamış ve buna kargo masrafları, aracı kurumun hizmet bedelleri, dokümanları hazırlarken ettiğimiz masraflar ve diğerleri dahil değil üstelik. Bunları da eklediğimizde bu rakam 200 milyon Euro civarına çıkacaktır eminim.

Schengen vizesi için en çok başvuru yaptığımız ülkeler ise Almanya, İtalya, Yunanistan, Fransa ve İspanya. Kendi adıma konuşursam yukarıdaki ülkelerin hepsinde de bulundum ve vize almanın o sancılı sürecini şu anmış gibi de hep hatırlıyorum.

Schengen vizesi ücreti

Schengen Vizesi
İlk Schengen Vizem, Fransa Konsolosluğundan alıp, Danimarka’ya uçmuştum

Müsaade edilmiş seyahatlerin sayısı göz önünde bulundurularak Schengen vizesi tek, çift veya çok girişli olabiliyor. Vize başvuruları en erken 7 iş gününde sonuçlandırıldığı söylense de süre bazen 3 haftayı dahi bulabiliyor.

Schengen vizesi ücreti 80€ ve sadece peşin olarak Euro olarak ödenebiliyor. 6 ila 12 yaş grubundaki çocuklar 40€ vize ücreti ödüyor. İlk başvurunuzda parmak izi vermeniz gerektiğinden bizzat başvuruya gitmeniz gerekiyor. Sonraki başvurularda gitmenize gerek kalmadan vize acentesi aracılığı ile başvurabilirsiniz.

ⓘ Son İtalya vizesi için www.hizlivizeal.com sitesini kullandım. Türkiye’nin en donanımlı ve yetkin vize acentelerinden biri. Oldukça da profesyonel hizmet veriyorlar. ☎️ 0549 515 10 05

Schengen vize evrakları

Vize başvurusunda istenen, seyahatin amacını ve gidilecek hedef ülkeyi destekleyen belgeler hazırlanmalı ve istenilen evraklar eksiksiz sunulmalı. Konsolosluk, sunulan belgelerin yanı sıra başka evrakların, belgelerin gösterilmesini de isteyebilir. İstenilen her belgeden birer fotokopi hazırlanması gerekiyor.

1. Pasaport

Pasaport, talep edilen vizenin bitim tarihinden itibaren en az 6 ay geçerli olmalı. En az 2 sayfası da boş olmalı. Konsolosluk, verilerin okunaksız, fotoğrafı net olmayan ve sayfaları dolmuş, tahrip olmuş, yırtılmış pasaportları kabul etmiyor. Pasaportta yer alan verilerin formda ve sunulan diğer belgelerde yer alan veriler ile uyuşması şart.

2. Vize talep formu

Vize talep formu konsolosluklardan veya onların web sitelerinden ücretsiz temin edilebilir. Web sitesinden indirilen formlar yazdırılıp, eksiksiz, okunaklı bir biçimde doldurulmalı ve imzalanmalı.

3. Biyometrik fotoğraf

Biyometrik çekilmiş 2 adet (3.30×4.00 cm). Fotoğrafın yaklaşık 3,5 x 4 cm ebatında ve en son 6 ay içinde çekilmiş olması gerekiyor. Daha önce vize almakta kullandığınız geçmiş fotoğrafları sakın kullanmayın!

4. Resmi vize başvuru evrakları

– Çalışanlar için vize başvuru evrakları

 • İşveren Yazısı: Seyahatin amacını, kalış süresini bildiren, antetli kağıda kaşeli ve imzalı dilekçe. Görevi, işe başlama tarihi, maaş tutarı, izin süresi ve işverenin çalışanın Türkiye’de görevine devam edeceğine dair taahhüdünü içeren antetli kağıda imzalı ve kaşeli belge. Örnek:
İTALYA KONSOLOSLUĞU’NA
İSTANBUL
Şirketimiz çalışanlarından Kemal Kaya 20.08.2022-30.08.2022 tarihleri arasında ülkenizi turistik amaçlı ziyaret edecektir. Yapılacak tüm masraf ve harcamalar, kaza hastalık dahil şahsı tarafından karşılanacak olup vize bitim tarihinden önce ülkenizden ayrılacağını garanti ve taahhüt ederiz. Vize hususunda yardımcı olunmasını rica eder, saygılar sunarız.
 • Son 3 aya ait maaş bordrosu kaşeli ve imzalı
 • SGK işe giriş bildirgesi kaşeli ve imzalı
 • Son üç aya SSK 4A Barkotlu detaylı hizmet dökümü (E-Devletten Alınan)
 • Vergi Levhası güncel tarihli
 • Ticaret Sicil Gazetesi
 • Faaliyet Belgesi güncel tarihli
 • İmza Sirküleri kopyası
 • Ticaret ve Sanayi Odası kaydı
 • Tam vukuatlı toplu nüfus kayıt, İkametgah Belgesi örneği (E-Devletten)
 • Kimlik fotokopisi
 • Karekodlu Aşı Kartı Belgesi

– İşverenler için vize başvuru evrakları

 • Şirketin antetli kağıdına yazılı bir vize talep dilekçesi
 • Şirket vergi levhası fotokopisi
 • Şirket faaliyet belgesi fotokopisi
 • Şirket imza sirküleri
 • Şirket Resmi Gazete kopyası
 • Ticaret ve Sanayi Odası Kaydı

– Emekliler için vize başvuru evrakları

Emekli maaşını gösterir orijinal belge (son bir hafta içerisinde alınmış banka hesap özeti)

Çiftçiler için bağlı olduğu ziraat odası tarafından verilmiş çiftçi belgesi. Öğrenciler için orijinal öğrenci belgesi. Reşit olmayanlar için (18 yaş altı) ebeveynleriyle birlikte seyahat etmiyorsa, ebeveynlerinin noter tasdikli izin belgesi (Muvaffakatname), Yasal velisini gösterir belgeler (Kimlik cüzdanı fotokopileri ve tam tekmil vukuatlı nufüs kayıt örneği) ve Orijinal öğrenci belgesi. Kişi çalışmıyorsa veya yeni mezun ise en son mezun olduğu yerden diploma veya mezuniyet belgesi fotokopisi.

5. Dilekçe

Konsolosluğa hitaben yazılmış olan, seyahatinizin amacını belirten bir dilekçeyi başvuruya mutlaka ekleyin. O ülkeye neden gitmek istediğinizi anlatın.

6. Gelir belgesi

İşveren tarafından verilen maaş bordrosu, son 3 aylık hareketi gösterir aktif banka hesap özeti ve kredi kartı son ay ekstresi. Bankadan alacağınız evraklara bankanın imza sirkülerini de ekletmeniz ve yetkililerce imzalanıp kaşelenmesi gerekiyor. Kredi kartı limitlerinizi de fosforlu kalemle işaretleyin.

Gelir gösteren kira sözleşmesi, tapu belgesi, araba ruhsatı fotokopileri. Bunlar en önemli evraklar. Schengen ülkesinde kalacağınız her gün başına en az 60€ olacak şekilde, bunun karşılığı TL’nin banka hesabınızda olması gerekiyor.

7. Uçak bileti ve diğer Biletler

Gidilecek ülkeye ait gidiş-dönüş uçak bileti. Eğer farklı noktalardan gidiş dönüş yapılacaksa, bunu gösterir bilet rezervasyonları veya alınmış biletlerin dökümü.

8. Otel rezervasyonu

Turla gitmeyip münferit turist olarak gidenler otel konaklamasının hepsini ödemeli ve otelden mail yoluyla alınan ödendi konfirmasyonu belgelenmeli. Şayet birden fazla Schengen üyesi ülke ziyaret edilecekse, her bir ülke için geçerli olmak üzere seyahatin ve konaklamanın maddi teminatının mevcut olduğunun belgelenmesi gerekir. Konaklama rezervasyonunu ücretsiz yapmak için booking.com sayfasını tıklayın.

9. Seyahat sağlık sigortası

Gidilecek ülkede kalış süresini tamamen kapsayan ve tüm Schengen devletlerinin topraklarında geçerli olan, acil tıbbi işlemin yanı sıra sağlık nedeniyle kişinin ülkesine geri gönderilmesi gerektiğinde kullanılmak üzere asgari 30.000 Euro teminat bedeli olan sağlık sigortası yaptırılması gerekiyor.

10. Davetiye

Eğer bir iş veya aile tarafından davet ediliyorsanız göçmenlik ve Vatandaşlık Kurumu tarafından onaylanmış davetiye veya iş ortağı ve ya etkinlik organize eden tarafından imzalanmış, mühürlenmiş, o ülkedeki adresi ve telefon numarasının açık belirtildiği davetiyeler.

11. Turla gidilecekse ilgili evraklar

Gidilecek turun bir programı ve turun ücretini ödediğinize dair, tur şirketinden alacağınız evraklar dosyaya eklenmeli.

Pasaport

Schengen vizesinin olması, Schengen ülkelerine kesin giriş hakkı verdiği anlamına gelmiyor. Ülkelerin giriş kapılarında, kişiye neden geldiği, kalmayı planladığı süre, seyahatini nasıl finanse edeceğini gösterir kanıtlar tekrar istenebilir (Şimdiye kadar bana hiç sorulmadı).

Evrak hazırlama vizenin en önemli ve ciddiye alınması gereken bir süreci. Ne kadar iyi kanıt ve belge sunulursa vize almak o derece kolaylaşıyor. Tembellik etmeyip, evrakları tamamladıktan sonra gecikmeden vizeye başvurulmasını tavsiye ederim. Mülakata çağrılma durumunda ise verilen zamandan önce orada hazır olmaya dikkat edin.

Artık çoğu ülke konsoloslukları Schengen vizesi için yetkili kurumlarla birlikte çalışıyor. Bulunulan ile bağlı olarak bu yetkili kurumlara başvuru yapılması gerekiyor.

Seyahatin amacına göre, istenen belgeler arasında farklılıklar olabilir. Ayrıca konsolosluk vize tipi durumuna göre başvuruya eklenen belgelerin yanı sıra başka belgeleri talep de edebilir. Bu nedenle vize başvurularında olası bu durumları da zaman olarak, vize alma sürecini uzatabileceği akılda tutulmalı.

Birisi 3 günde vizeyi alabilirken, bir başkasınınki 2 hafta sürebilir. Yorum ve önerilerinizi aşağıdaki yorum kutusuna yazın. Bilgilerimizi paylaşalım.MaltaFlyista
Önceki İçerikİtalya Gezi Rehberi
Sonraki İçerikİtalya’nın Az Bilinen Köşesi: Itria Vadisi
Seyahat Yazarı, Blogger. “Yolda olmak” duygusuna âşığım Aslında veteriner hekimim, ayrıca bilgi yönetimi okudum, marka yönetimi üzerine MBA yaptım. 14 yıl çalıştığım şirketimle yolum 2009'da ayrılınca, tekrar bir işe girmek yerine hayallerinin peşine düşüp, uzak masal ülkesi Yeni Zelanda’ya gittim. 22 ay boyunca ülkeye dönmeden Okyanusya ve egzotik Asya ülkelerinde seyahat ettim. O zamandan bu yana tam zamanlı seyahat edip gezi rehberleri hazırlıyorum.

168 Yorumlar

 1. Italya veya Fransa vize basvurularina eski pasaportun aslını da koymam gerekir mi? Yoksa sadece vizeli sayfalarin fotokopileri yeterli midir ?

 2. Merhaba. Ben milli eğitimde kadrolu öğretmenim fakat 1,5 yıldır ücretsiz izindeyim. Haziranda göreve başlayacağım. Öncesinde Almanya ya turistik gezi planlıyorum. Son 3 aylık maaş bordrom ücretsiz izinde olduğum için 0 görünüyor. Hesabımda 6000 euro var. Sponsora ihtiyacım var mı sizce gelirim 0 göründüğü için ? Emekli babamı sponsor göstermeli miyim ?

 3. Merhabalar. Yakın bir tarihte Rusya’ya gideceğim. Rusya ‘da kaldığım süre boyunca avrupa seyahati planım da var. Şu an gideceğim ülke henüz belli değil , o yüzden hangi ülkenin vizesine başvuracağıma karar veremedim. Sorum şu şekilde; shengeni aldığım ülkeye giriş ve çıkış yapma zorunluluğum var mıdır? Örneğin, italya’dan aldığım shengen vizesiyle, italya ya giriş çıkış yapmadan, başka bir ülkeye seyahat edebilir miyim ?

 4. Merhabalar benim de bir sorum olacak hollandaya davetiye ile vize alıp, alırken hollandaya gidiş dönüş uçak biletini gösterdim şimdi biletlerimi iptal edip vize tarihlerini kapsayan şekilde farklı günlere ilk giriş yine hollanda olmak üzere dönüşü belçikadan yapabilirmiyim?

 5. Kemal bey merhaba. Biz temmuz sonunda italya ve nice turu aldik. Schengen vizesini italya da daha uzun kalacagimiz icin oradan alicaz. Ilk vize basvurusu olacagi icin kafamiz epey karışık. Ogretmenlik yaptigimiz icin de ikametgah adreslerimizden epey uzagız bu islemler icin bizi daha da strese sokuyor. Vize icin ne kadar zaman once basvurmaliyiz bu isleri kolayca yapabilmemiz icin bize yardımcı olursaniz harika olur. tesekkurler

   • Ilk schengen vizesi alacagimiz icin parmak izi vermek gerektigini biliyorum.pasaport alirken zaten parmak izi verilmisti. Bunun icin istanbula mi gitmek gerekiyor illa? Izmir den halledebilmem mumkun degil mi ? Italya konsoloslugunun idata ile calistigini biliyorum o da Izmir de yok. bu konuda yardimci olabilirsiniz.?

    • Pasaport için alınan parmak izi bizim ülkemizin kayıtlarında kalıyor. Schengen ilk defa alacaklar şahsen gidip parmak izi vermek zorunda. Vize başvurusunu hangi şehirde yaptıysanız oraya gidip parmak izi vermeniz gerekiyor.

   • Kemal bey merhaba ikametimizin olduğu il ya da ilçeden mi başvurmak zorundayız pasaporta mesela ikametim Edirne’de ama ben ankaradan başvurmak istiyorum pasaport için olur mu bir sıkıntı

 6. Merhaba. Ben gri Avusturya’da bir konferansa katılmak için gri pasaport aldım. Avusturya’dan giriş yapacağım. Belçika’dan dönüş yapabilir miyim gri pasaportla, sorun çıkar mı yoksa tekrar Avusturya üzerinden mi Türkiye’ye dönüş yapmalıyım?

 7. Merhaba,
  20 günlük bebeğimiz var eşim çifte vatandaş (Bulgaristan) ben 2 yıldır şahsi araçla Bulgaristana giriş çıkış yapıyorum. Schengen vizesi alarak Yunanistan üzerinden geçiş yapmak istiyoruz. Bebek için ne tür işlemler gerekiyor? Ve Yunanistan dan Bulgaristana geçişte Schengen vizesi ile bir problem olur mu?

  • Onun için de normal vize başvurusu yapıp Schengen vizesi almanız gerekiyor. Schengen vizesi aldıktan sonra istediğiniz Schengen ülkelerine giriş çıkış yapabilirsiniz. Hangi ülkede en çok kalacaksanız o ülke için Schengen vizesine başvurmanız gerekiyor.

   • Teşekkür ederim peki Yunanistan’a schengen vizesi alarak schengen ülkesi olmayan Bulgaristana Yunanistan üzerinden giriş yapabilir miyiz?

 8. Merhaba hususi bordo pasaportun var. Yurtdışına çıkıp aylık 1500 ile 2000 dolar arası 2 yıl çalışıp memleketime dönmek istiyorum. Önerilen ülkeler vizesiz olursa sevinirim. Manako kafama yattı, fakat Fransa vize istiyormuş ama Türkiye ve Manako arasında vize yok neden Fransa istiyor saçmalık.

  • Çünkü monaco’da hava alanı yok abicim. Mecburen Fransa’ya inip ordan geçiş yapman lazım ki Fransa’ya inmen içinde vizeye ihtiyacın var.

 9. Merhaba iyi günler. Tren ile Sofya ekspresine Haziran ayında gitmeyi düşünüyoruz. Öğretmeniz. Yukarıda yazılanların hepsini bizim de mi yapmamız gerekiyor. Çok zahmetli.

 10. Merhabalar benim Fransa schengen vizem var. . 2019 şubat tarihine kadar da geçerlilik süresi devam etmektedir.. Fransa ya birazda araba ile gezerek gitmek istediğim için arabamla gitmeyi düşünmekteyim.. Bu nedenle Schengen bölgesine ilk giriş yapacağım yer yunanistan olacak, ardından italya’ya arabali feribotla geçip birazda fransada gezip, fransa da ki akrabalarımi ziyaret edip aynı güzergah ile geri dönmeyi planlamaktayim. Fransa Schengen vizem olduğu için Schengen bölgesine ilk olarak Yunanistan’dan giris yapıp devam etmem problem teşkil eder mi?

  Aynı şekilde Schengen bölgesinden en son çıkışı Yunanistan’dan yapmayı plânlamaktayım. Problem olursa ne gibi bir yöntem izlemeliyim? Şimdiden teşekkürler.

 11. Kemal Bey ben devlet memuruyum. Almanya’ya yüksek lisans için başvuru yapmıştım iki hafta önce kabul belgem geldi. Kurumdan ücretsiz izin alıp gitmeyi düşünüyorum. Ancak yaklaşık beş ay sonra kısmetse doğum yapacağım. Almanya!da doğum yapmamın bana maliyeti ne olur yani bana ayrıca bi masraf çıkar mı? (Eşim de devlet memuru)

Yanıt yaz

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz