Avrupa ülkelerine seyahat etmek isteyen bordo pasaport (umuma mahsus pasaport) sahibi Türk vatandaşlarının Schengen vizesi alması gerekiyor. Schengen vizesi başvurularında istenen belgelerin çokluğu, vize ücreti ve harcanan zaman birçok kişi için korkutucu olsa da Schengen vizesini almak sanıldığı kadar zor değil.

Halihazırda çalışan ve Schengen vizesi evraklarını doğru ve eksiksiz hazırlayanların vize almaları mümkünken birçok kişi verilen vize süresinin daha uzun olmasını istiyor. Uzun süreli Schengen vizesi alabilmek için belirli kriterler bulunuyor. Bu kriterlere uyduğunuz takdirde mümkün olan en uzun süreli Schengen vizesini alabilirsiniz.

Uzun Süreli Schengen Vizesi Nasıl Alınır
3 yıllık İtalya vizemi alıp aynı gün İtalya’ya uçmuştum

Uzun Süreli Schengen Vizesi Nasıl Alınır

1. Başvuru formunu eksiksiz doldurun

schengen formu

Schengen vizesi başvurularında her ülkenin standart bir Schengen vizesi başvuru formu bulunuyor. Vize başvuru formu bazı ülkeler için elle tükenmez kalemle doldurulurken (Yunanistan), bazı ülkeler bu formu online ortamda doldurmanızı talep ediyor (Hollanda, Almanya).

Başvuru formunda istenilen bilgileri gerçeğe uygun ve eksiksiz doldurmak, istenilen tüm detaylara yer vermek uzun süreli Schengen vizesi almak için hayati önem taşıyor.

2. Belgelerinizi eksiksiz hazırlayın

schengen evrakları

Schengen vizesi başvurularında vize başvuru formunun yanı sıra başvuru sahibinden çok sayıda evrak talep ediliyor. Kimlik fotokopisinden maaş bordrosuna, banka hesap dökümlerinden ulaşım ve konaklama rezervasyonuna kadar başvuru yapılan ülkenin istediği her bir belge güncel ve eksiksiz bir şekilde başvuru dosyasına eklenmeli.

3. En az 2 farklı seyahat planı ile başvurun

Schengen vizesine başvuran birçok kişi tek bir seyahat planı ile başvurusunu yapıyor. Uzun süreli Schengen vizesi alabilmek için birden çok seyahat planı ile başvuru yapmak avantaj sağlıyor.

Örnek vermek gerekirse İtalya’ya ağustos ayında yapacağınız bir seyahat için vize başvurusunda bulunurken, birkaç ay sonrası için bir seyahat planı daha yapıp bu seyahate dair evrakları da başvuru sırasında beyan ederek vize sürenizi artırabilirsiniz.

4. Aynı ülkeden başvuru yapın

Schengen vizesi başvurularında vizeyi hep aynı ülkeden almak ülkeler gözünde güven sağlıyor. Daha önce İtalya’dan vize alan kişinin yeni vize başvurusunu da İtalya’dan yapması İtalya’nın daha uzun süreli Schengen vizesi vermesi için iyi bir sebep.

5. Vizenizi iyi kullanın

Schengen vizesi ile Schengen Bölgesi’ne dahil olan ülkeler arasında herhangi bir sınırlama olmadan seyahat edebiliyorsunuz. Ancak vizeyi Yunanistan’dan alıp ilk seyahatinizi farklı bir ülkeye yapmak ya da vize geçerlilik süresi boyunca vize aldığınız ülkeye yalnızca bir kez seyahat edip diğer ülkelere sık sık gitmek vizenizi iyi kullanmadığınızı gösterir.

Bu nedenle vizeyi aldığınız ülkeye giriş-çıkış yapmak o ülkenin vizesini iyi değerlendirdiğinizi kanıtlayarak bir sonraki başvuruda daha uzun süre vize almanızı sağlayabilir.

6. Sağlık sigortanızı uzun yaptırın

Schengen vize başvurularında en az 30 bin euro teminatı bulunan seyahat sağlık sigortası talep ediliyor. Birçok kişinin seyahat süresi boyunca geçerli seyahat sigortası sunduğu vize başvurularında en az bir yıl geçerliliği bulunan seyahat sağlık sigortası sunulması uzun süreli vize almak için gereken kriterlerden biri.

7. Şahsi dilekçeyle kendinizi anlatın

Schengen vizesi başvuru evraklarına ekleyeceğiniz şahsi dilekçenizle ülke konsolosluğuna hitaben yazacağınız ve seyahatinizin amacını açıklayan belgeyle uzun süreli vize alabilirsiniz. Bu dilekçede işinizden, seyahat etmeyi sevdiğinizden ve uzun süreli vize verilmesi durumunda yeni seyahat planlarınız olduğunuzdan söz edin.

Makedonya
Flyista

8. Zor vize veren Schengen ülkelerini es geçin

uzun süreli schengen vizesi
İtalya’dan aldığım 3 yıllık Schengen vizesi

Schengen Bölgesi’ne dahil olan bazı ülkeler Türk seyahat severlerin vize başvurularında çok katı bir tutum sergiliyor. Vize red oranının yüksek olduğu bu ülkeler çoğu zaman kişiye yalnızca seyahat süresi kadar tek girişli vize veriyor. Belçika, Çekya, Norveç, Danimarka, Lüksemburg, İsveç gibi ülkelerden uzak durun.

Yunanistan, İtalya, Hollanda, Almanya bu konuda daha ılımlı. En iyisi İtalya. Hem güzel ülke hem de şimdiye kadarki en uzun vizelerimi hep onlardan aldım.

Yukarıdaki işlemlerinin tümünü yapmış olsanız dahi bu size uzun süre vize verecekleri anlamına gelmez. Aynı ülkeye sık sık uçarsanız ve bunu ön yazınızla belirtirseniz, işiniz var ve mali durumunuzu gösterir belgeler iyi ise 1-3 yıllık vize almamanız için bir sebep yok.

Önceki blog yazısıİzmir Merkezde Gezilecek Tarihi Yerler
Sonraki blog yazısıLondra Nerede 📍 Londra’ya Nasıl Gidilir
Seyahat Yazarı, Blogger. “Yolda olmak” duygusuna âşığım Aslında veteriner hekimim, ayrıca bilgi yönetimi okudum, marka yönetimi üzerine MBA yaptım. 14 yıl çalıştığım şirketimle yolum 2009'da ayrılınca, tekrar bir işe girmek yerine hayallerinin peşine düşüp, uzak masal ülkesi Yeni Zelanda’ya gittim. 22 ay boyunca ülkeye dönmeden Okyanusya ve egzotik Asya ülkelerinde seyahat ettim. O zamandan bu yana tam zamanlı seyahat edip gezi rehberleri hazırlıyorum.

2 YORUM

  1. Merhaba teyzem 70 li yıllarda Almanya ya gitmiş ve şu anda Alman vatandaşı Almanya’dan emekli ayrıca Almanya da döner kebap pizza dükkanı var kendisi yaşladigı için bende Türkiyede chef aşçı olarak çalışıyorum hem teyzeme bakmak için hemde işlerini yürütmek için beni Almanya ya çağırıyor bana kağıt geldi 02 07 2022 de iş başı yapmam için davetiye gönderdi fakat ben bayramdan önce ulusal vizeye başvurdum halen randevu alamadım o yüzden bende Schengen Vizesine başvurdum teyzem uzun süreli en az 1 2 yıllık vize al diyor bana nasıl bir yol çizmek gerekiyor .teşekkür ederim.

DÜŞÜNCELERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Lütfen yorumunuzu yazın
Adınızı buraya yazın