Azerbaycan
Azerbaycan

Avrupa ülkelerine seyahat etmek isteyen bordo pasaport (umuma mahsus pasaport) sahibi Türk vatandaşlarının Schengen vizesi alması gerekiyor. Schengen vizesi başvurularında istenen belgelerin çokluğu, vize ücreti ve harcanan zaman birçok kişi için korkutucu olsa da Schengen vizesini almak sanıldığı kadar zor değil.

Halihazırda çalışan ve Schengen vizesi evraklarını doğru ve eksiksiz hazırlayanların vize almaları mümkünken birçok kişi verilen vize süresinin daha uzun olmasını istiyor. Uzun süreli Schengen vizesi alabilmek için belirli kriterler bulunuyor. Bu kriterlere uyduğunuz takdirde mümkün olan en uzun süreli Schengen vizesini alabilirsiniz.

Uzun Süreli Schengen Vizesi Nasıl Alınır
3 yıllık İtalya vizemi alıp aynı gün İtalya’ya uçmuştum

Uzun Süreli Schengen Vizesi Nasıl Alınır

1. Başvuru formunu eksiksiz doldurun

schengen formu

Schengen vizesi başvurularında her ülkenin standart bir Schengen vizesi başvuru formu bulunuyor. Vize başvuru formu bazı ülkeler için elle tükenmez kalemle doldurulurken (Yunanistan), bazı ülkeler bu formu online ortamda doldurmanızı talep ediyor (Hollanda, Almanya).

Başvuru formunda istenilen bilgileri gerçeğe uygun ve eksiksiz doldurmak, istenilen tüm detaylara yer vermek uzun süreli Schengen vizesi almak için hayati önem taşıyor.

2. Belgelerinizi eksiksiz hazırlayın

schengen evrakları

Schengen vizesi başvurularında vize başvuru formunun yanı sıra başvuru sahibinden çok sayıda evrak talep ediliyor. Kimlik fotokopisinden maaş bordrosuna, banka hesap dökümlerinden ulaşım ve konaklama rezervasyonuna kadar başvuru yapılan ülkenin istediği her bir belge güncel ve eksiksiz bir şekilde başvuru dosyasına eklenmeli.

3. En az 2 farklı seyahat planı ile başvurun

Schengen vizesine başvuran birçok kişi tek bir seyahat planı ile başvurusunu yapıyor. Uzun süreli Schengen vizesi alabilmek için birden çok seyahat planı ile başvuru yapmak avantaj sağlıyor.

Örnek vermek gerekirse İtalya’ya ağustos ayında yapacağınız bir seyahat için vize başvurusunda bulunurken, birkaç ay sonrası için bir seyahat planı daha yapıp bu seyahate dair evrakları da başvuru sırasında beyan ederek vize sürenizi artırabilirsiniz.

4. Aynı ülkeden başvuru yapmak

Schengen vizesi başvurularında vizeyi hep aynı ülkeden almak ülkeler gözünde güven sağlıyor. Daha önce İtalya’dan vize alan kişinin yeni vize başvurusunu da İtalya’dan yapması İtalya’nın daha uzun süreli Schengen vizesi vermesi için iyi bir sebep.


5. Vizenizi iyi kullanın

Schengen vizesi ile Schengen Bölgesi’ne dahil olan ülkeler arasında herhangi bir sınırlama olmadan seyahat edebiliyorsunuz. Ancak vizeyi Yunanistan’dan alıp ilk seyahatinizi farklı bir ülkeye yapmak ya da vize geçerlilik süresi boyunca vize aldığınız ülkeye yalnızca bir kez seyahat edip diğer ülkelere sık sık gitmek vizenizi iyi kullanmadığınızı gösterir.

Bu nedenle vizeyi aldığınız ülkeye giriş-çıkış yapmak o ülkenin vizesini iyi değerlendirdiğinizi kanıtlayarak bir sonraki başvuruda daha uzun süre vize almanızı sağlayabilir.

6. Sağlık sigortanızı uzun yaptırın

Schengen vize başvurularında en az 30 bin euro teminatı bulunan seyahat sağlık sigortası talep ediliyor. Birçok kişinin seyahat süresi boyunca geçerli seyahat sigortası sunduğu vize başvurularında en az bir yıl geçerliliği bulunan seyahat sağlık sigortası sunulması uzun süreli vize almak için gereken kriterlerden biri.

7. Şahsi dilekçeyle kendinizi anlatın

Schengen vizesi başvuru evraklarına ekleyeceğiniz şahsi dilekçenizle ülke konsolosluğuna hitaben yazacağınız ve seyahatinizin amacını açıklayan belgeyle uzun süreli vize alabilirsiniz. Bu dilekçede işinizden, seyahat etmeyi sevdiğinizden ve uzun süreli vize verilmesi durumunda yeni seyahat planlarınız olduğunuzdan söz edin.

8. Zor vize veren Schengen ülkelerini es geçin

uzun süreli schengen vizesi
İtalya’dan aldığım 3 yıllık Schengen vizesi

Schengen Bölgesi’ne dahil olan bazı ülkeler Türk seyahat severlerin vize başvurularında çok katı bir tutum sergiliyor. Vize red oranının yüksek olduğu bu ülkeler çoğu zaman kişiye yalnızca seyahat süresi kadar tek girişli vize veriyor. Belçika, Çekya, Norveç, Danimarka, Lüksemburg, İsveç gibi ülkelerden uzak durun. Yunanistan, İtalya, Hollanda, Almanya bu konuda daha ılımlı.

⇦ Önceki blog yazısıManavgat Gezilecek Yerler
Sonraki blog yazısı ⇨Safranbolu’da Görmeniz Gereken 10 Yer

1 YORUM 💬

💬 DÜŞÜNCELERİNİZİ BENİMLE PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Lütfen yorumunuzu yazın
Adınızı buraya yazın