Roma İmparatorluğu’nun köklü ve tarihi medeniyetinin mirası üzerinde kurulu olan İtalya‘nın başkenti Roma, Hristiyan dünyası için çok sayıda önemli kutsal yapıya ev sahipliği yapıyor. Hristiyanlığın Katolik mezhebinin ruhani merkezi Vatikan’ın da yer aldığı şehirde onlarca bazilika, kilise ve şapeli her yıl yüzbinlerce kişi ziyaret ediyor.

Roma Katolik dünyasının ana kiliselerinden biri olarak kabul edilen San Giovanni in Laterano Kilisesi (St. John Lateran Bazilikası), 4. yüzyılın başlarında Constantinues tarafından inşa edilmiş önemli bir kilise. Papalığın dört büyük bazilikasından biri olan ve bu bazilikaların en eskisi olması nedeniyle büyük önem taşıyan yapı, Roma’daki en eski halk kilisesi unvanına sahip.

San Giovanni in Laterano

San Giovanni in Laterano Kilisesi, Roma

İtalya’nın başkenti Roma’da, papalığın dört büyük bazilikasının en büyüğü olan San Giovanni in Laterano Kilisesi, Batı dünyasının en eski bazilikası olarak kabul ediliyor. Roma piskoposunun ikametgahı olan bazilika Katolik inançlı ekümenik ana kilisesi unvanına sahip.

MS 324 yılında inşa edilen bazilika tarih boyunca yangınlar ve yıpranmalar nedeniyle çok sayıda onarımdan geçti. Barok mimari tarzında inşa edilen kilise 1870 yılına kadar tüm papaların taç giyme törenlerine ev sahipliği yaptığından büyük önem taşıyor. Bir dönem resmi papalık ikametgahı olarak da kullanılan kilise günümüzde Roma’nın en görkemli mimari yapılarından biri olarak her yıl yüz binlerce ziyaretçiyi ağırlıyor.

Malta

St. John Lateran Bazilikası’nın ön yüzünde Hz. İsa, Vafticzi Yahya gibi önemli ruhani liderlerin dev heykelleri, Roma Forumu’ndan getirilen yeşil bronz kapılar, Bernini’nin öğrencileri tarafından yapılan Havari heykelleri ve yer döşemelerindeki renkli mermer kakmalar kilisenin ihtişamını gözler önüne seriyor.

Papalık Altarı, Cappella di San Venanzio, 1730’larda Papa XII. Clemens için yaptırılan Corsini Şapeli, VIII. Bonifatius Freskleri ve 1586 yılında Domenico Fontana tarafından eklenen Kuzey Cephesi ise kilisenin önemli bölümleri arasında.

San Giovanni in Laterano Kilisesi

İkinci Dünya Savaşı sırasında Naziler ve İtalyan faşistlerinden kaçan Yahudiler ve diğer mültecilerin sığındığı kilisede 67 yetim mülteci faşist yönetimden korunarak yapı içerisinde saklandı. Kilise bu yardımıyla İkinci Dünya Savaşı’nın ardından ödüllendirildi.

Kilisenin Hristiyanlığa adanmışlığının yıl dönümü olan 9 Kasım tarihi papalık otoritesinin merkezileşmesinin dönüm noktalarından biri olarak kabul ediliyor. 9 Kasım tarihi Hristiyan dünyasında Adanmışlık Bayramı olarak adlandırılıyor ve bayram olarak tüm Katolik dünyasında kutlanıyor.

San Giovanni in Laterano Kilisesi ziyaret bilgileri ve giriş ücreti

Adres: Piazza San Giovanni in Laterano, Roma
Ulaşım: 81, 117, 85, 87, 571 No’lu otobüsler, 3 No’lu tramvay hattı, San Giovanni metro durağından yürüme mesafesinde.
Ziyaret Bilgileri: Her gün 07.00-19.00, vaftizhane: 07.00-12.30, 15.00-18.30
Kilise girişi ücretsiz, revaklara giriş ücretli.
Yakın yerler: Santa Maria Maggiore Bazilikası, Kolezyum

Hristiyan Katolikler için çok büyük bir önem taşıyan San Giovanni in Laterano Kilisesi, Roma’nın en görkemli yapılarından. Hem mimari üslubu hem de tarihi ve dini rolü nedeniyle her yıl binlerce ziyaretçiyi ağırlayan kiliseyi Roma gezilecek yerler listenize ekleyin.

Yanıt yaz

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz