Santa Maria Maggiore Bazilikası (Basilica Papale di Santa Maria Maggiore), İtalya‘nın başkenti Roma‘nın en büyük bazilikalarından biri. Esquiline Tepesi’nin tepesinde bulunan ve Bakire Meryem’e adanan Santa Maria Maggiore, Roma’nın dört Papalık Bazilikasından biri. 4. yüzyılda Bakire Meryem’in rüyasında kendisine görünmesinden sonra Papa Liberius tarafından yaptırılmış.

Orijinal kilise yapısı efsaneye göre papanın rüyasına giren Bakire Meryem, papadan yeni bir kilise inşa etmesini ve kilisenin inşa edilmesini istediği yeri bir sonraki gün karla işaretleyeceğini söyler. Kilise, MS 356’da Esquiline Tepesi’ne yağan kardan sonra, bu tepenin en yüksek noktasına inşa edilmiş. Roma’da Meryem Ana’ya adanmış seksen Mary kilisesinin en büyüğü.

Santa Maria Maggiore Bazilikası

Santa Maria Maggiore Bazilikası, Roma

Basilica di Santa Maria Maggiore, Roma’daki Meryem Ana’ya adanmış kiliselerin en büyüğü olarak kabul edilen eski bir Katolik bazilikası. Esquiline Tepesindeki ‘Basilica Papale di Santa Maria Maggiore’, Roma’daki dört papalık bazilikasından biri. Tanrıça Kibele’ye adanmış bir pagan tapınağı üzerine inşa edilen Bazilika, Meryem’in gerçekten Tanrı’nın annesi olduğu inancını destekleyen 431’de Efes Konsili’nden hemen sonra 432’de kurulmuş.

Efsaneye göre zengin Romalı aristokrat Giovanni ve çocukları olmayan karısı, bir Ağustos gecesi, rüyalarında Meryem Ana’yı görürler ve Meryem Ana’ya bir kilise adamaya karar verirler. Bir mucizenin onlara kiliseyi inşa ettirecekleri yeri göstermesini beklerler. Papa Liberius da aynı rüyayı görür! Ertesi gün Esquiline Tepesinin karla kaplı olduğunu görür ve kilise buraya inşa edilir.

Malta

Bugün, her 5 Ağustos’ta, kar mucizesi canlandırılarak bazilikanın tepesinden beyaz çiçek yapraklarının havaya salındığı özel bir kutlama yapılıyor.

Muhtemelen Santa Maria Maggiore Bazilikası’nın en çarpıcı yönü, tarihin bu kadar çeşitli dönemlerine ait farklı mimari yapı özelliklerine sahip olması olsa gerek. Bazilika, erken Hıristiyanlıktan Barok’a kadar çeşitli mimari tarzlar sergiliyor. Roma’daki Hıristiyan sanatının en önemli aşamalarını özetleyen kilise sanki kalıntılardan oluşmuş gibi duruyor. Tavan dekorasyonu Rönesans dönemine, kubbeler ve şapeller ise Barok dönemine ait.

Orta çağ boyunca kapsamlı yenilemelerden geçirilen bazilikanın tavanı İspanya Kraliçesi Isabella’nın papaya armağan ettiği altın yaldız ile kaplanmış. Nef ve nef mozaikleri 5. yüzyıldan günümüze hiçbir değişiklik olmadan ulaşmayı başarmış. Tüm bina 18. yüzyılda restore edilmiş ve yenilenmiş.

Kilisenin en etkileyici noktası ise en tepesinde yer alan piramit şeklindeki Romanesk çan kulesi. 14. yüzyıldan kalma çan kulesi aynı zamanda 75 metre ile Roma’nın en yüksek çan kulesi. Kilisenin girişinde yer alan Piazza dell’Esquilino Dikilitaşı, hacılara yol göstermesi amacıyla Papa V. Sixtus tarafından dikilmiş.

Sunağın (Sacra Culla) altında İsa’nın beşiğinden odun parçaları olduğu söylenir. Ana girişin solunda ise bir Kutsal Kapı var. Bu kapıyla birlikte Roma’nın diğer 3 kutsal kapısının hepsinden geçenlerin günahlarından arındıklarına inanılıyor.

Papa Clement IX, Paul V ve Nicolas IV’ün mezar anıtları olmak üzere Aziz Jerome ve sanatçı Gian Lorenzo Bernini de dahil olmak üzere bir çok ünlü Katolik de burada gömülü. Kilisenin tarihi hakkında daha fazla bilgi edinebileceğiniz ve eski şaheserleri görebileceğiniz bir müzeye de sahip.

Santa Maria Maggiore

Kilisede her yıl 5 Ağustos’ta bölgenin yerel halkının katılımıyla kutlamalar düzenleniyor. Kilisenin kubbesini çevreleyen galeriden beyaz gül yaprakları atılarak kilisenin kuruluşu anılıyor. Kendi adını taşıyan meydanda bulunan kilise ücretsiz gezilebiliyor.

Kilisede mutlaka görülmesi gereken bölümler arasında 1611’de Papa V. Paulus Borghese için Flaminio Ponzio tarafından yaptırılan şapel Cappella Paolina, Bakire’nin Taçlandırılması adlı apsis mozaikleri (1295), Kardinal Rodriguez’in Mezarı (1299), Domenico Fontana’nın Papa V. Sixtus (1585-90) için yaptığı mezar bulunuyor.

Santa Maria Maggiore Bazilikası, Roma
Adres: Piazzi di Santa Maria Maggiore, Roma
Ulaşım: 70, 75, 84 No’lu otobüsler, 5 ve 14 No’lu tramvay hatları, Termini metro durağı
Ziyaret Bilgileri: Kışın her gün 07.00-18.00, yazın her gün 07.00-19.00, Pazar günleri 09.30-12.00
Giriş Ücreti: Ücretsiz
Yakın yerler: Venezia Meydanı, Roma Forumu, Kolezyum, Trevi Çeşmesi

Roma’da görülmesi gereken en önemli kutsal yapılardan biri olan Santa Maria Maggiore Bazilikası, şehrin en görkemli ve en eski mimari sembollerinden.

Yanıt yaz

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz