İtalya‘nın başkenti Roma‘nın en büyük bazilikalarından biri olan, Bakire Meryem’e adanan Santa Maria Maggiore, 4. yüzyılda Bakire Meryem’in rüyasında kendisine görünmesinden sonra Papa Liberius tarafından yaptırılmış.

Orijinal kilise yapısı efsaneye göre papanın rüyasına giren Bakire Meryem, papadan yeni bir kilise inşa etmesini ve kilisenin inşa edilmesini istediği yeri bir sonraki gün karla işaretleyeceğini söyler. Kilise, MS 356’da Esquiline Tepesi’ne yağan kardan sonra, bu tepenin en yüksek noktasına inşa edilmiş.

Santa Maria Maggiore Bazilikası

Santa Maria Maggiore Bazilikası, Roma

Farklı mimari tarzların bir arada kullanıldığı bazilikanın nef ve nef mozaikleri 5. yüzyıldan günümüze hiçbir değişiklik olmadan ulaşmayı başarmış. Orta çağ boyunca kapsamlı yenilemelerden geçirilen bazilikanın tavanı İspanya Kraliçesi Isabella’nın papaya armağan ettiği altın yaldız ile kaplanmış.

Kilisenin en etkileyici noktası ise en tepesinde yer alan piramit şeklindeki Romanesk çan kulesi. Kilisenin girişinde yer alan Piazza dell’Esquilino Dikilitaşı, hacılara yol göstermesi amacıyla Papa V. Sixtus tarafından dikilmiş.

Kilisede her yıl 5 Ağustos’ta bölgenin yerel halkının katılımıyla kutlamalar düzenleniyor. Kilisenin kubbesini çevreleyen galeriden beyaz gül yaprakları atılarak kilisenin kuruluşu anılıyor. Kendi adını taşıyan meydanda bulunan kilise ücretsiz gezilebiliyor.

Kilisede mutlaka görülmesi gereken bölümler arasında 1611’de Papa V. Paulus Borghese için Flaminio Ponzio tarafından yaptırılan şapel Cappella Paolina, Bakire’nin Taçlandırılması adlı apsis mozaikleri (1295), Kardinal Rodriguez’in Mezarı (1299), Domenico Fontana’nın Papa V. Sixtus (1585-90) için yaptığı mezar bulunuyor.

Santa Maria Maggiore

Santa Maria Maggiore Bazilikası, Roma
Adres: Piazzi di Santa Maria Maggiore, Roma
Ulaşım: 70, 75, 84 No’lu otobüsler, 5 ve 14 No’lu tramvay hatları, Termini metro durağı
Ziyaret Bilgileri: Kışın her gün 07.00-18.00, yazın her gün 07.00-19.00, Pazar günleri 09.30-12.00
Giriş Ücreti: Ücretsiz
Yakın yerler: Venezia Meydanı, Termini İstasyonu

Roma’da görülmesi gereken en önemli kutsal yapılardan biri olan Santa Maria Maggiore Bazilikası, şehrin en görkemli ve en eski mimari sembollerinden.

Önceki blog yazısıBudapeşte Şehir Parkı: Varosliget
Sonraki blog yazısıSingapur Hayvanat Bahçesi
Seyahat Yazarı, Blogger. “Yolda olmak” duygusuna âşığım Aslında veteriner hekimim, ayrıca bilgi yönetimi okudum, marka yönetimi üzerine MBA yaptım. 14 yıl çalıştığım şirketimle yolum 2009'da ayrılınca, tekrar bir işe girmek yerine hayallerinin peşine düşüp, uzak masal ülkesi Yeni Zelanda’ya gittim. 22 ay boyunca ülkeye dönmeden Okyanusya ve egzotik Asya ülkelerinde seyahat ettim. O zamandan bu yana tam zamanlı seyahat edip gezi rehberleri hazırlıyorum.

DÜŞÜNCELERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Lütfen yorumunuzu yazın
Adınızı buraya yazın