Prag Kalesi (Pražský hrad), Çekya‘nın başkenti Prag‘ın Hradcany bölgesinde, Çek Cumhuriyeti Cumhurbaşkanının ofisinin de bulunduğu, kentin en eski yapılarından. Tarihi geçmişi 9. yüzyıla uzanan Prag Kalesi, 70 bin metrekarelik genişliği ile Guinness Rekorlar Kitabına göre dünyanın en büyük kale kompleksi olarak kabul ediliyor.

Prag’ın en önemli turistik cazibe merkezlerinden biri olan Prag Kalesi, UNESCO Dünya Kültürel Mirası Listesinde bulunuyor. 10. yüzyıl Romanesk tarzı yapıların kalıntılarından 14. yüzyıl Gotik saray ve kiliselere ev sahipliği yapan kale, sahip olduğu çok sayıda tarihi yapı ile Prag’ı ziyaret eden seyahat severlerin kentte ilk uğradığı yerlerden.

prag kalesi, çekya

Prag Kalesi

Çekya’nın başkenti Prag’ın Hradcany bölgesinde yer alan Prag Kalesi (Pražský hrad), 570 metre uzunluğu, 130 metre genişliği ve 70 bin metrekarelik alanıyla Guinness Rekorlar Kitabına göre dünyanın en büyük antik kalesi olarak kabul ediliyor. Saray, kilise, meydan, park ve bahçeleriyle Prag silüetinde önemli bir yere sahip olan kale bölgesi UNESCO Dünya Kültürel Miras Listesinde bulunuyor.

Tarih boyunca Bohemya ve Kutsal Roma Cermen imparatorluklarının kralları, Çekoslavakya ve Çek Cumhuriyeti devlet başkanlarının ofislerine ev sahipliği yapması nedeniyle bölge tarihinde isminden sıkça söz edilen kale, 880 yılında Premyslid Hanedanlığı Prensi Bořivoj (Přemyslovci) tarafından kurulmuş. Kale bölgesinde ilk inşa edilen bina ise kilise olmuş.

Malta

10. yüzyılda Georgios Bazilikası ve Vitus Bazilikası inşa edilirken, Bohemya döneminde Georgios Bazilikası’nın yanına bir manastır eklenmiş. Kalenin Romanesk tarzındaki sarayı 12. yüzyılda inşa edildikten sonra 14. yüzyılda Gotik tarz ile yenilenmiş.

Bohemya Savaşları döneminde 1485 yılına kadar kullanılmayan kale, Kral II. Ladislaus Jagello döneminde yeniden inşa ettirilmiş. Benedikt Rejt tarafından tasarlanan Vladislav Holü, kraliyet sarayına bu dönemde eklenmiş.

1541’de çıkan büyük bir yangınla kalenin büyük bir kısmı yanarken, Habsburg Hanedanı döneminde kaleye Rönesans stilinde bazı yeni yapılar eklenmiş. Prag’ın meşhur Altın Yolu da kalenin içerisinde yer alıyor. 1918 yılında kurulan Çekoslavakya Cumhuriyeti, kraliyet sarayını devlet başkanlığı makamı olarak düzenlemiş. Çekya Cumhurbaşkanı’nın makamı da günümüzde kale içerisinde yer alıyor.

Prag Kalesi ve çevresindeki tarihi bölgenin büyük bir çoğunluğu 14. yüzyıla ait. Altın Çağ olarak adlandırılan bu döneme damgasını vuran Kral IV. Charles ile gotik tarzda inşa edilen görkemli yapılara zaman içerisinde Rönesans ve Barok tarzdakiler de eklenince ortaya zengin bir sanat karışımı çıkmış. Prag Kalesi, Gotik kuleler, Ortaçağ’a ait patika yollar ve Charles Köprüsü bu döneme ait.

Prag Kalesinin etrafındaki şirin bölge (Hradčany bölgesi) Prag gezisine başlamak için nefis bir nokta. Çarpıcı kütüphanesi ve muhteşem şehir manzarasıyla kaçırılmaması gereken Strahov Manastırı görmeye değer. Prag Kalesi’nden aşağı inerken Loreto’nun çanlarını dinleyin ve St. Vitus Katedrali, Kraliyet Sarayı gibi harika yerlerde dolaşın

Prag Kalesi hakkında bilgi

Tablo gibi görünen Altın Yol ve küçük evlerini gezin. Franz Kafka’nın çalıştığı evi ziyaret edin ve şehrin kırmızı çatılı eşsiz manzarasının keyfini çıkarabileceğiniz Prag Kalesi bahçelerine gidin. Kraliyet Yolu sizi şehre, doğruca 14. yüzyılda inşa edilmiş, gündüzleri sokak sanatçılarının eğlenceleri ile canlanan, geceleri romantik sessiz ve huzurlu olan Charles Köprüsü’ne götürüyor.

Kampa Adasını, Lesser Kasabasını ve dar sokaklarını, John Lennon duvarını, Bambibo de Praga’yı (Prag’ın küçük İsa’sı) arkanızda bırakıyorsunuz. Yürüyüşünüz devam ediyor ve Prag Eski Şehir Meydanı’na geldiğinizde Astronomik Saat’in çan setini dinlerken bu kadar eski bir mekanizmanın hala nasıl çalışabildiğine hayret ediyorsunuz.

1. Eski Kraliyet Sarayı ve Vladislav Salonu

prag kraliyet sarayı
Theological Hall, Strahov Manastırı, Prag

Eski Kraliyet Sarayı ve Vladislav Salonu (Starý Královský Palác), Bohemya Kralı IV. Charles’ın devlet işlerini yürütmek için 14. yüzyılda Gotik tarzda inşa ettirdiği saray. Kral Charles’ın oğlu Wenceslas döneminde yeni eklentilerle genişeleyen saray Bohemya Krallığı’nda taç giyme törenleri için de kullanılıyordu.

sarayda görülmesi gereken en önemli yer taç giyme törenleri, ziyafetler, pazarlar ve hatta mızrak dövüşü turnuvaları için kullanılan devasa bir yapı olan 16. yüzyıldan kalma muhteşem Vladislav Salonu. Saray bahçesine bakan gözlem galerisine de ev sahipliği yapan salonun görkemli Biniciler Merdiveni, turnuvalara katılan şövalyelerin at sırtında salona girebilecekleri kadar geniş inşa edilmiş. Salon, günümüzde de resmi törenlerde kullanılıyor.

2. Aziz Vitus Katedrali

Aziz Vitus Katedrali, Prag Kalesi
Aziz Vitus Katedrali, Prag Kalesi

Aziz Vitus Katedrali (Katedrala St. Vita), Çekya’nın en büyük Hristiyan yapısı. Prag Başpiskoposluğu’nun merkezi olan katedral Hristiyan dünyasında önemli bir yere sahip olan birçok aziz ve Bohemya kralının mezarlarına ev sahipliği yapıyor. 925 yılında aynı yerde inşa edilen bir kilisenin üzerine 1344 yılında inşa edilen katedral, savaşlar, veba salgını gibi sebepler nedeniyle 525 yılda tamamlanmış.

Katedral mimarisi modern Neo-Gotik ve 14. yüzyıl Gotik üslubunun yanı sıra Barok ve Rönesans etkilerinin de görüldüğü eklektik bir stile sahip. Katedralde görülmesi gereken yerler arasında Kutsal Üçleme, Son Yargı ve Altın Portakalı’nın işlendiği 1370 yılında yapılan vitray pencereler, mücevher kaplı altar, 14 ve 16. yüzyıldan kalma yağlı boya tablolar, St. Wenceslas Şapeli (Svatováclavská kaple), tarihi geçmişi orta çağa uzanan Hazine Odası ile efsanevi manzarasıyla Güney Kulesi bulunuyor.

3. Prag Kalesi Resim Galerisi

Prag Kalesi Resim Galerisi (Obrazárna Pražského hradu), 16. yüzyılda Kutsal Roma İmparatoru II. Rudolph’un Avrupa’nın farklı yerlerinden bir araya getirdiği zengin koleksiyonunun parçalarını içeriyor.

4 binden fazla eserin sergilendiği koleksiyonda Hans von Aachen, Peter Paul Rubens ve Tiziano Vecelli’nin önemli parçaları yer alıyor. Koleksiyonun önemli bir kısmı 17. yüzyıldan kalma. Koleksiyonda İtalyan, Alman, Hollandalı ve Flaman sanatçılar ile Çek ressamların Barok dönemde imza attığı eserler sergileniyor.

4. Aziz George Bazilikası

Prag Aziz George Bazilikası

Aziz George Bazilikası (Bazilika sv Jiri), Prag Kalesi içerisinde inşa edilen ikinci kilise. Prens I. Vratislav tarafından 920 yılında inşa edilen bazilika, 973 yılında genişletilerek yeniden inşa edilmiş. 13. yüzyılın ilk yarısında St. Ludmila’ya ithafen bir şapel eklenen bazilikanın içi Romanesk mimaride, anıtsal ve sade bir görünüme sahip.

Bazilikada Premyslid hanedanının üyelerinin mezarları bulunuyor. St. Wenceslas’ın babası prens Vratislav’ın mezarı ise bazilikanın en çok ilgi gören noktası. Bazilika, günümüzde Ulusal Galeri’nin 19. yüzyıl Bohemya Koleksiyonu’na ev sahipliği yapıyor. Bazilikada dönemsel olarak konser ve etkinlikler düzenleniyor.

5. Altın Yol (Kraliyet Yolu)

prag altın yol

Altın Yol (Zlatá ulicka), adını Prag Kalesi’ne hizmet veren kuyumcu dükkanlarından alıyor. Çekya’daki geleneksel orta çağ mimarisini en iyi görebileceğiniz yer olan yol, yüzyıllar boyunca çok az değişime uğrayarak günümüze kadar ulaşmış.

Altın Yol boyunca inşa edilen binalardan 11’inde orta çağ yaşamını gösteren sahneler ve yerel el sanatları ürünlerini sanatan dükkanlar bulunuyor. Ünlü Edebiyatçı Franz Kafka’nın bir süre eserlerini yazdığı kız kardeşinin evi de Altın Yol üzerinde.

6. Kraliçe Anne’in Yazlık Sarayı

Kraliçe Anne’in Yazlık Sarayı (Letohrádek královny Anny), Kutsal Roma Cermen İmparatoru I. Ferdinand’ın karısı anne için hediye olarak 1560 yılında inşa edilen saray. İtalya’nın önde gelen taş ustaları tarafından inşa edilen sarau zarif kabartma dekorasyonu ve eşsiz çatısı ile ünlü.

19. yüzyılda eklenen anıtsal merdiveni ve Çek tarihinin önemli manzaralarını gösteren duvar resimleriyle dikkat çeken saray günümüzde sanat etkinlikleri ve sergilere ev sahipliği yapıyor.

7. Binicilik Okulu ve İmparatorluk Ahırları

Binicilik Okulu ve İmparatorluk Ahırları (Císařská konírna), 17. yüzyılın sonunda Barok tarzda inşa edilmiş. Etkileyici büyük cephesiyle Prag Kalesi’nin her yerinden rahatlıkla görülebilen Binicilik Okulu, kraliyet döneminde kral emrinde görev yapan atlı askerlerin yetiştirildiği ve eğitim aldıkları önemli bir eğitim kurumuydu.

Günümüzde Prag Kalesi Resim Galerisi’nin sergi salonu olarak kullanılan binicilik okulunun eski kraliyet ahırları tüm ihtişamıyla görülebiliyor.

8. Kraliyet Bahçesi

prag castle

Kraliyet Bahçesi (Královská zahrada), Kutsal Roma Cermen İmparatoru I. Ferdinand döneminde 1534 yılında Rönesans tarzda inşa edilen Prag Kalesi’nin en renkli bölümü. İngiliz tarzında inşa edilen bahçe Rönesans ve Barok üslubun karışımını yansıtıyor. Çok sayıda egzotik bitki ve ağaç türüne ev sahipliği yapan bahçe özellikle ilkbahar aylarında rengarenk bir görünüme kavuşuyor.

9. Mala Strana St. Nicholas Church

Mala Strana St. Nicholas Church

Mala Strana St. Nicholas Kilisesi, sahip olduğu etkileyici duvar resimleri, göz alıcı heykelleri ve eşsiz Barok mimarisiyle Prag’ın en çok ilgi gören kiliselerinden. Tarihi 11. yüzyılda kadar gitse de günümüzdeki halini 1755’deki tadilat sonra almış.

Aziz Nikola Kilisesi, dini kurum olmasının yanı sıra, her yıl 200’ün üzerinde konsere ev sahipliği yapıyor. Kilise, 4 bin borudan oluşan ve bir kez de Mozart tarafından çalınmış olan muazzam bir orga sahip.

Prag Kalesi giriş ücreti ve ziyaret saatleri

🗺 Adres: Prague Castle (Pražský hrad) Pražský hrad 119 08 Praha 1- Hradčany
📲 www.hrad.cz
🕘 Ziyaret saatleri: Prag Kalesi haftanın 7 günü 06.00-22.00 saatleri arasında ziyarete açık. Prag Kalesindeki tarihi yapılar ise nisan-ekim döneminde 09.00-17.00, kasım-mart döneminde 09.00-16.00 saatleri arasında ziyaret edilebiliyor.
💶 Prag Kalesi bilet ücreti: Prag Kalesi’nin tarihi alanına giriş ücreti alınmıyor. Ancak kale içerisinde yer alan kilise ve sarayların her biri için bilet almak gerekiyor. Bilet fiyatları 350CZK’dan başlıyor.

🚌 Ulaşım: Prag Kalesi’ne ulaşım için Prag metrosunun A hattını kullanarak Malostranska İstasyonu’nda inerek, 22 ya da 23 numaralı tramvayla Prazsky hrad ya da Pohorelec duraklarında inerek yürümeniz gerekiyor.🏡 Prag’da konaklama olarak Mala Strana ve Eski Şehir bölgeleri tercih edilebilir. Otellerin gecelik fiyatları 60-150€ arasında dolaşıyor. Malá Strana’daki Appia Hotel veya Old Town’daki Design Hotel Jewel Prague tercih edilebilir. Hostel için önereceğim yerler ise Czech Inn Hostel ile Hostel Orange gayet güzel. Prag’da tavsiye edeceğim diğer konaklama yerleri Hotel U Jezulatka, Hotel Pod Vezi, Appia Hotel Residences, Ibis Praha Old Town.

Prag gezilecek yerler arasında ilk sıralarda yer alan Prag Kalesi, şehrin tarihi atmosferini en iyi hissedebileceğiniz nokta. Çok sayıda tarihi ve kutsal yapıya ev sahipliği yapan kale ziyaretçilerini zamanda yolculuğa davet ediyor.

Yanıt yaz

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz