Çekya‘nın başkenti Prag‘ın en ihtişamlı tarihi yapılarından biri olan Prag Ulusal Tiyatrosu (Národní divadlo), kentin zengin kültür sanat yaşamına en iyi tanıklık edeceğiniz yerlerden. İçeri girmeyi planlamasanız bile binanın enfes mimarisi dikkatlice bakılmayı hak ediyor.

Neo-Rönesans mimari üslubuyla 1883 yılında inşa edilen tiyatro, Çek sahne sanatlarının gelişiminde önemli bir role sahip olmuş. Güneşli günlerde parıldayan altın renkli çatısı ile Vltava Nehri kıyısında hemen göze çarpan görkemli bir sanat eseri. En güzel görüntüsünü nehirde yapacağınız tekne turunda görebilirsiniz.

Prag Ulusal Tiyatro

Çek dili, müziği ve sahne sanatlarının gelişiminde öncü bir kurum olan Prag Ulusal Tiyatrosu, zengin tarihi geçmişini modern dünya ile buluşturuyor. Avrupa’nın en önemli tiyatro sahnelerinden biri olan tiyatroda gerçekleştirilen temsilleri dünyanın birçok yerinden yüzlerce kişi izliyor.

Prag National Theatre

Prag National Theatre (Národní divadlo), Çekya’nın başkenti Prag’ın en eski ve hala temsillerin gerçekleştirildiği tiyatro salonu. 1868-1883 yılları arasında inşa edilen yapı neo-Rönesans üslubunun özelliklerini taşıyor.

Malta

1844 yılının sonbaharında František Palacký ve arkadaşlarının bağımsız bir Çek tiyatrosunun kurulması yönündeki girişimlerine olumlu yanıt verilmesi üzerine hızlanan kuruluş çalışmaları, Prag Kalesi’ne panoramik bir manzaradan bakan, Vltava Nehri kıyısındaki 28 dönümlük arazinin satın alınmasıyla resmiyete dönüşmüş.

Mimar Vojtěch Ignác Ullmann tarafından inşa edilen ve 18 Kasım 1862’de açılan mütevazı bir geçici binada açılan Ulusal Tiyatro, düzenlenen uluslararası yarışmanın ardından Slav mitolojisine göndermeler yapan yeni bina 1883 yılında tamamlanarak kentin kültür sanat yaşamının en önemli parçalarından birine dönüşmüş.

Charles Köprüsü, Eski Kent Merkezi ve Yeni Kent arasında bir köprü olarak da kabul edilen Ulusal Tiyatro, Çek halkı için ulusal sembollerden biri olarak görülüyor. Çek dili, müziği ve sahne sanatlarının gelişiminde öncü rolü olan tiyatroda opera, bale ve tiyatro temsilleri günümüzde de devam ediyor.

Etkileyici tiyatro, bale ve opera performanslarının yanı sıra altınla süslenmiş muhteşem iç ve dış dekorasyonu ile 19. yüzyıl Çek ressamları Aleš, Ženišek ve Hynais, Myslbek’in başyapıtlarıyla bezeli tiyatro binası tam anlamıyla bir müze görünümünde.

18 Kasım 2008’de Ulusal Tiyatro’nun açılışının 125. yıldönümünde baştan aşağıya yenilenen Ulusal Tiyatro’da 1900 ile 1922 yılları arasında tiyatroda yönetmen olarak görev alan Gustav Schmoranz’ın büstünün açılışı da yapılmış.

Bu yenilemede yeşil Küba mermeri ile kaplanan zemin ve yerleştirilen gürültü azaltıcı panellerle seyir keyfinin artırılması amaçlanmış. 986 izleyici kapasiteli tiyatro, Prag’ı ziyaret eden turistlerin herhangi bir temsil izlemeseler de şık tasarımı ve tarihi üslubuna tanık olmak için ziyaret ettikleri yerler arasında.

Ulusal Tiyatro Prag
Prag Ulusal Tiyatrosu

Prag Ulusal Tiyatro giriş ücreti ve ziyaret saatleri

🗺 Adres: National Theatre Narodni 2, New Town, Prague 1, Czech Republic
📲 www.narodni-divadlo.cz ☎️ +420 224 901 448
🕘 Ziyaret saatleri: Prag Ulusal Tiyatrosu, haftanın 7 günü 10.00-17.00 saatleri arasında ziyarete açık.
💶 Prag National Theatre bilet ücreti: Prag Ulusal Tiyatrosu’nu ziyaret etmek için herhangi bir giriş ücreti alınmıyor. Tiyatrodaki temsiller için bilet almak gerekiyor.

🚌 Ulaşım: Prag Ulusal Tiyatrosu’na Prag metrosunun B hattını kullanarak Narodni trida istasyonunda, 2, 9, 17, 18 ve 22 nolu tramvayları kullanarak ise Narodni divadlo durağında inerek yürüyerek ulaşabilirsiniz. Wenceslas Meydanı ile Eski Şehir Meydanından 7 dakika gibi bir sürede tiyatroya yürüyerek ulaşabilirsiniz.

🏡 Prag’da konaklama olarak Mala Strana ve Eski Şehir bölgeleri tercih edilebilir. Otellerin gecelik fiyatları 60-150€ arasında dolaşıyor. Malá Strana’daki Appia Hotel veya Old Town’daki Design Hotel Jewel Prague tercih edilebilir. Hostel için önereceğim yerler ise Czech Inn Hostel ile Hostel Orange gayet güzel. Prag’da tavsiye edeceğim diğer konaklama yerleri Hotel U Jezulatka, Hotel Pod Vezi, Appia Hotel Residences, Ibis Praha Old Town.

Prag Ulusal Tiyatro Binası, sanatseverler için Prag gezilecek yerler listene eklenmesi gereken bir yer. Prag’ın zengin kültür sanat yaşamına tanık olabileceğiniz bina, ihtişamlı tasarımıyla şehrin en önemli yapıları arasında.

Yanıt yaz

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz