Aziz Nikola Kilisesi (Kostel svatého Mikuláše), Çekya‘nın başkenti Prag‘ın tarihi bölgesi Malá Strana içerisinde yer alan, sahip olduğu duvar resimleriyle şehrin en çok ziyaretçi ağırlayan kiliselerinden. Zaman zaman Eski Kent Meydanı Stare Mesto St. Nicolas Kilisesi ile karıştırılan kilise, şehirdeki Barok mimari akımının en önemli temsilcisi.

Prag’ın Lesser Town Mahallesi’nde, aynı noktada 13. yüzyılda inşa edilen Gotik kilisenin kalıntıları üzerine, 1704-1755 yılları arasında inşa edilen Aziz Nikola Kilisesi, kendisine atfedilen mucizeler nedeniyle ‘mucize yaratan’ lakabıyla da bilinen Aziz Nikolaos‘ın adını taşıyor.

Aziz Nikola Kilisesi Mala Strana

Prag Aziz Nikola Kilisesi

Saint Nicholas Kilisesi (Kostel svatého Mikuláše), Çekya’nın başkenti Prag’ın tarihi şehir bölgesi Malá Strana’nın Lesser Town Mahallesi’nde yer alıyor. Kilise, aynı noktada bulunan 13. yüzyıl Gotik kilisesinin kalıntıları üzerine 1704-1755 yılları arasında Barok mimari üslup özelliklerine göre inşa edilmiş.

18. yüzyılda iki aşamada inşa edilen kilisenin ilk aşaması olan batı cephesi, koro, Aziz Barbara ve Aziz Anne şapelleri 1704-1711 yılları arasında tamamlandı. Kilisenin kuleleri ise 1737-1755 yılları arasında tamamlanarak yapının güzelliği ortaya çıktı.

Malta

Papa XIV Clement tarafından Cizvit tarikatının kaldırılmasının ardından St Nicholas Kilisesi, 1775’te Lesser Town’un ana bölge kilisesi haline geldi.

Komünist dönemde devlet güvenliği için gözlemevi olarak kullanılan kilisenin kuleleri Amerikan, Yugoslav ve Batı Almanya büyükelçiliklerinin giriş çıkışlarını kontrol edebilecek bir bakış açısı sunuyordu.

Muhteşem tasarımı ile Prag’ın en önemli Barok yapısı olarak kabul edilen kilisenin Jan Lukas Kracker imzasını taşıyan freskleri ve kilisenin 70 metre yüksekliğindeki kubbesinin içerisinde yer alan František Xaver Palko’nun tasarımı freski şaheser olarak tanımlanıyor.

Kilisenin iç mekanı ise František Ignác Platzer’ın heykelleri ile dekore edilmiş. 1787’de Mozart tarafından da çalınan Barok kilise orgunun uzunluğu 6 metreye ulaşan 4 binden fazla borusu var. Mozart, şaheseri Mass in C’yi de Saint Nicholas Kilisesi’nde tamamlamış.

Aziz Nikola Kilisesi Mala Strana

Lesser Town’un en ayırt edici ve belirgin yapısı olan kilise, Prag Kalesi’nin altındaki silüeti ile şehrin panoramik görüntüsünü tamamlıyor. Büyüklüğü ve anıtsal iç mekanı ile kilise ziyaretçilerini büyülüyor.

Prag Aziz Nikola Kilisesi giriş ücreti ve ziyaret saatleri

🗺 Adres: Malostranské nám., 118 00 Praha 1, Çekya 📲 www.stnicholas.cz
Ziyaret saatleri: Aziz Nikola Kilisesi ziyaret saatleri aralık ve ocak ayında 09.00-16.00, şubat-kasım döneminde ise 09.00-17.00. Kilise, haftanın 7 günü ziyarete açık. Kiliseye son ziyaretçi kapanış saatinden 15 dakika önce alınıyor.
💶 Prag Aziz Nikola Kilisesi bilet ücreti: Aziz Nikola Kilisesi giriş ücreti 100CZK, indirimli bilet 60CZK.

🚌 Ulaşım: Aziz Nikola Kilisesine Prag Kalesi’nden kısa bir yürüyüş sonrasında ulaşabilirsiniz. Kiliseye en yakın tramvay durağı ise Malostranské náměstí.

🏡 Prag’da konaklama olarak Mala Strana ve Eski Şehir bölgeleri tercih edilebilir. Otellerin gecelik fiyatları 60-150€ arasında dolaşıyor. Malá Strana’daki Appia Hotel veya Old Town’daki Design Hotel Jewel Prague tercih edilebilir. Hostel için önereceğim yerler ise Czech Inn Hostel ile Hostel Orange gayet güzel. Prag’da tavsiye edeceğim diğer konaklama yerleri Hotel U Jezulatka, Hotel Pod Vezi, Appia Hotel Residences, Ibis Praha Old Town.

Çekya’nın başkenti Prag gezilecek yerler listesinde yer alan en önemli tarihi yapılardan biri olan Aziz Nikola Kilisesi (Kostel svatého Mikuláše), şehrin büyüleyici tarihi geçmişine tanık olmak ve Barok sanatın Prag’daki en önemli mimari yapısını deneyimlemek için görülmeye değer.

Yanıt yaz

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz