Çekya‘nın başkenti Prag‘ın en etkileyici tarihi bölgelerinden biri olan Josefov Yahudi Mahallesi, Prag’ın Eski Kent Merkezi (Prague Old Town) içerisinde yer alıyor. Yahudi tarihine ait birçok yapı, önemli olay ve sembole ev sahipliği yapan mahalle, aynı zamanda dünyanın hala ibadete açık en eski sinagogunun da bulunduğu yer.

Prag’ın Eski Kent Meydanı (Stare Mesto) ile Vltava Nehri arasında konumlanan, Jewish Quarter ismiyle de anılan Josefov, II. Dünya Savaşında Prag’ı işgal eden Alman güçleri tarafından Adolf Hitler’in talimatıyla ‘Soyu Tükenmiş Bir Irk Müzesi’ olarak tek bir binasına bile zarar verilmeden korundu.

Josefov

Prag Yahudi Mahallesi: Josefov

Josefov (Jewish Quarter), Çekya’nın başkenti Prag’da, Eski Kent Merkezinde yer alan Yahudi tarihi için büyük önem taşıyan tarihi bir mahalle. Uzun bir dönem Yahudilerin Prag’da yaşamaya zorlandığı tek yer olarak Yahudi Gettosu olarak anılan mahallenin tamamı Prag Eski Kent merkezi ile çevrili.

Yüzyıllar boyunca dünyanın farklı bölgelerinde çeşitli saldırılarla karşılaşan Yahudiler, 13. yüzyılın başına dek Prag’ın birçok farklı noktasında yaşıyorlardı. Bu yüzyılda Bohemya Krallığının aldığı karar ile şehrin farklı bölgelerindeki evlerini boşaltıp günümüzde Yahudi Mahallesi olarak bilinen bölgeye taşınmaya zorlanan Yahudilerin bu mahalle dışında herhangi bir yerde yaşamaları yasaklandı.

Malta

Yıllar içerisinde Almanya, Avusturya ve İspanya’nın farklı bölgelerinden gelen Yahudilerin de yerleştiği mahalle, yüzyıllar boyunca bozulmadan günümüze ulaşan tarihi yapıları ve kültürel dokusuyla Yahudi tarihi için büyük önem taşıyor.

Tüm Avrupa’daki en iyi korunmuş Yahudi gettosu olarak da bilinen Josefov’da Maisel Sinagogu, İspanyol Sinagogu ve Eski Yeni Sinagog da dahil olmak üzere 6 sinagog, Yahudi Tören Salonu ve Eski Yahudi Mezarlığı’ndan oluşuyor.

II. Dünya Savaşında Prag’ı işgal eden Nazi güçlerinin mahalleyi tahrip etmemesinin sebebi olarak Adolf Hitler’in ‘Soyu Tükenmiş Bir Irk Müzesi’ olarak koruyun talimatı olması gösteriliyor. Naziler bu amaca uygun olarak farklı ülkelerden topladıkları Yahudi eserlerini Prag Yahudi Mahallesi’ne getirdiler.

Yahudi Mahallesi, Dusni Caddesinde heykelini de görebileceğiniz ünlü Bohemyalı Yahudi Romancı Franz Kafka‘nın da doğum yeri. Gezginlerin çoğu mahallede yer alan özel sinagogların ve müzelerin her birine giriş ücreti ödenmesinden ve bu ücretlerin yüksek olmasından yakınıyor.

Eski Yeni Sinagog

prag eski yeni sinagog

Avrupa’nın hala işlevini sürdüren en eski sinagogu olma özelliğine sahip Eski Yeni Sinagog (Old New Synagoge – Staronová Synagoga), Prag’ın eski Yahudi mahallesi Josefov’un sembol yapılarından. Sinagogun, melekler tarafından Kudüs’teki kutsal tapınaktan getirilen taşlarla inşa edildiğine inanılıyor.

Prag’ın ilk Gotik tarzdaki binası olan sinagogun yapımı 1270 yılında tamamlanmış ve zaman içerisinde Yahudi Mahallesinin merkezi haline gelmiş. 1942-45 yılları arasındaki Nazi istilası haricinde ise dini vazifesini sürdürmeye devam etmiş.

Eski Yeni Sinagog’un sahip olduğu özelliklerden bir tanesi ise Prag Golem’inin evi olarak bilinmesi. Efsaneye göre, 16. yüzyılda Rabbi Judah Loew tarafından kilden yapılan ve kutsal sözcüklerle ağzına nefes üflenerek Yahudileri koruması için canlandırılan Golem, bir süre sonra çıldırıp etrafına saldırmaya başlayınca rabbi onu eski haline getirmiş.

Yahudiler için zor zamanlar geldiğinde tekrar canlandırılabilmesi içinse parçalarını toplayıp saklamış. Golem’e ait parçaların halen sinagog içerisinde bir yerde saklı bulunduğuna inanılıyor.

Josefov, Prag

Old New Synagogue giriş ücreti ve ziyaret saatleri

🗺 Adres: Maiselova 18, 110 01 Josefov, Çekya | 📲 www.synagogue.cz
🕘 Ziyaret saatleri: Eski Yeni Sinagog ziyaret saatleri 09.00-17.00. Sinagog, cumartesi ve pazar günleri ziyarete kapalı.
💶 Old New Synagogue bilet ücreti: Eski Yeni Sinagog giriş ücreti yetişkinler 200CZK, öğrenci ve 18 yaş altı çocuklar 140CZK.

🚌 Ulaşım: Eski Yeni Sinagog’a Prag metrosunun A hattını kullanarak Staromestska İstasyonunda, B hattını kullanarak Namesti Republiky İstasyonu’nda, 6, 8, 15 ve 26 numaralı tramvay hatlarını kullanarak ise Namesti Republiky durağında inerek yürüyerek ulaşabilirsiniz.

Orta Sınıf Oteller: Boutique Questenberk, Prag’ın en büyük parkının yakınında sakin bir otel. Design Hotel Jewel Prague, Prag Kalesine 20 dk yürüyüş mesafesinde yer alan popüler bir orta sınıf seçeneği. Ibis Praha Old Town ve Prague Marriott otelleri Old Town Meydanına kısa bir yürüyüş mesafesinde. Malá Strana’daki Appia Hotel, Hotel Pod Vezi ve Hotel U Jezulatka alternatif seçenekler.

Uygun Fiyatlı Oteller: Aparthotel City 5, Prag Kalesine 10 dakikalık mesafede, modern daire tarz

Yahudi Mahallesinde yer alan sinagoglar arasında Yüksek Sinagog (Vysoká synagoga), Barok mimari üslubudikkat çeken Klaus Sinagogu (Klausova synagoga), Pinkas Sinagogu (Pinkasova synagoga), İspanyol Sinagogu (Španělská synagoga) bulunuyor. Avrupa’nın ayakta kalan en eski Yahudi Mezarlığı’da mahallede görülmesi gereken bir başka nokta.

Prag gezilecek yerler arasında bulunan şehrin Yahudi Mahallesi Josefov, hem Prag tarihine hem de Yahudilerin tarihi geçmişine tanık olmak için muhteşem bir atmosfere sahip.

Yanıt yaz

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz