Makedonya Tatil

Madrid, İspanya’nın ve Comunidad de Madrid bölgesinin başkenti. Sanat, moda, mimari, kültür ve sporda son derece zengin bir kent olan Madrid’de sıcak ve neşeli Madridlilerle renkli ve eğlenceli bir atmosfer sahip. Enerjisiyle baştan çıkaran şehir, gerçekten nasıl yaşanacağını bilenlerin şehri.

Bunun en iyi gözlemlendiği yer ise Madrid’in kalbi sayılan Plaza Mayor de Madrid. Avrupa’nın hiç uyumayan şehri Madrid’in capcanlı bu meydanı, III. Felipe Döneminde 1620’de inşa edilmiş. Madrid’in geri kalanına kıyasla sade, büyük ve çoğu zaman şaşırtıcı. Madrid’in bir diğer ünlü meydanı Puerta del Sol’un yakınında bulunan meydan, günün her saati hareketli.

Plaza Mayor Madrid

Plaza Mayor de Madrid

Madrid’i keşfetmenin en güzel yolu, sokaklarında kaybolmak. Kentin sımsıcak atmosferini hissetmek için rengarenk Madrid sokaklarında yürümek, yerel kafelerde oturup, meydanlarda soluklanmak gerekiyor.

Bir zamanlar engizisyon mahkemeleri ve idamların yapıldığı, boğa güreşi etkinliklerine de ev sahipliği yapan tarihi Plaza Mayor, kentin ve İspanya’nın tarihi geçmişine tanık olan, şehrin gezilecek görülecek birçok durağını keşfetmek için başlangıç noktası.

Gün boyu turist hareketliliğin görüldüğü meydan, birbirinden güzel kafelerin, hediyelik eşya dükkanlarının ve kentin mimari dokusunu temsil eden binaların sıralandığı bir yer.

İnşa edildiği dönemde kentin dışında bulunan bir pazar yerinin üzerine projelendirilen meydan Juan de Herrara tarafından tasarlandı. Plazanın ilk planları İmparator II. Philip döneminde 1581 yılında hazırlanmıştı.

Plaza Mayor de Madrid
Madrid Plaza Mayor

Madrid gezilecek yerler listesindeki Plaza Mayor’un inşaatı, 1617 yılında imparator III. Felipe Dönemi’nde başladı. İnşaatı sırasında çıkan bir yangınla yok olan meydan sonraki yıllarda yeniden inşa edildi. Tasarımı ünlü İspanyol mimar Juan de Villanueva tarafından hazırlanan meydan, 1790’da yeniden hizmete girdi.

İspanya’nın başkenti Madrid’de görülmesi gereken yerler listesinin olmazsa olmazları arasında Plaza Mayor Meydanı’nın yanı sıra Puerta del Sol Meydanı, Almudela Katedrali ve Madrid Kraliyet Sarayı, Prado ve Thysseen Bornemisza müzeleri ile Buen Retiro Parkı da bulunuyor.

MaltaFlyista
Önceki İçerikCordoba Nerede 📍 Cordoba’ya Nasıl Gidilir
Sonraki İçerikDatça’nın Yel Değirmenli Köyü: Kızlan
Seyahat Yazarı, Blogger. “Yolda olmak” duygusuna âşığım Aslında veteriner hekimim, ayrıca bilgi yönetimi okudum, marka yönetimi üzerine MBA yaptım. 14 yıl çalıştığım şirketimle yolum 2009'da ayrılınca, tekrar bir işe girmek yerine hayallerinin peşine düşüp, uzak masal ülkesi Yeni Zelanda’ya gittim. 22 ay boyunca ülkeye dönmeden Okyanusya ve egzotik Asya ülkelerinde seyahat ettim. O zamandan bu yana tam zamanlı seyahat edip gezi rehberleri hazırlıyorum.

Yanıt yaz

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz