Malezya, modern yaşamın çok kültürlülük ile harmanlandığı, canlı bir atmosfere sahip oldukça renkli bir ülke. Bir yanda gökdelenler ve modern alışveriş merkezlerinin yükseldiği Kuala Lumpur, diğer yanda çarpıcı doğayı serin bir iklim ile sunan Cameron Highlands, kırmızı renkli binaları ile Hollanda sömürge döneminin mirasını sunan UNESCO mirası şehir Melaka, Çin kültürünün derin izlerini dokusunda yaşatan Penang, olağanüstü plajları ve modern resortları ile Langkawi Adası ve büyüleyici denizi ile diğer tropikal adaları…

İster eğlenme, ister tatil, ister keşfetme odaklı seyahat edin, Malezya beklentileri karşılayacak fırsatlar sunuyor. Malezya’ya ister alışverişe, ister tatile, isterse iş için gidilsin; ülke hakkında bazı pratik bilgilere sahip olmak, keyifli ve huzurlu Malezya gezisi için oldukça yardımcı olabilir.

malta
Langkawi-Beaches
Langkawi Adası

Neden malezya gezisi

Eğer tatiliniz için kısıtlı bir bütçeniz varsa, egzotik Asya kültürünü keşfetmeyi hayal ediyorsanız, Malezya tercih edebileceğiniz yerlerin başında geliyor.

       

Egzotik plajlar, yağmur ormanları ile kaplı dağlar, modern şehirler, dünyaca ünlü alışveriş merkezleri, müzeler, tapınaklar ve tarihi miraslar… Malezya bunları ve ötesini sunuyor.

Malezya gezisi için çanta hazırlama

Malezya, ekvatoral iklime sahip sıcak ve yüksek nemli bir ülke. Yılın hemen her mevsimi sıcak. Gündüz hava sıcaklığı 32 derece civarındayken, gece ise 22 derece civarında. Buna uygun hafif kıyafetler almakta fayda var.

Olası yağmur durumlarına karşı küçük bir şemsiye, yağmurluk ve parmak arası terlik tavsiye edilir. Yine Malezya’da marketlerden alınabilecek plastikten yapılma tek kullanımlık yağmurluklardan bir tane çantada bulundurmak iyi fikirdir.

Malezya’da tapınakları ziyaret etmeyi planlıyorsanız yanınıza uzun bir pantolon ve uzun kollu giysiler almanız önerilir. Yine baş örtüsü olarak kullanılabilecek bir sarong iyi fikir olabilir.

Trekking veya orman yürüyüşler planlayanlar yanlarına bir spor ayakkabı alabilirler. Güneş kremi, şapka ve güneş gözlüğü sırt çantasında mutlaka bulunması gereken şeyler.

Malezya ulaşım

Malezya’da kara, demiryolu ve hava taşımacılığı oldukça gelişmiştir. Yollar ise oldukça güvenli ve düzgün. Sürücüler ise yavaş ve saygılı araç kullanıyorlar. Bu nedenle destinasyonlar arasında kilometreleri zaman planı yaparken hesaplarken düşündüğünüzün 2 katı bir süre ayırın. Örneğin Türkiye’de 100 km’lik bir yolu çoğu sürücü 1 saate alıyor. Ancak Asya’da bu süre 2 saatten fazla sürüyor.

Otobüsler oldukça konforlu ve ucuz. Yalnız Asya’da hemen her ülkede olduğu gibi yolculuk esnasında klimaları dondurucu olabiliyor. Bu tür seyahatler için uzun kollu şeyler, hırka ve pantolon giymek tavsiye edilir. Otobüs koltukları geniş ve sırt kısmı çok yatan tiplerden olduğundan uyumak için elverişli.

Malezya’da trafik sağdan akıyor. Araç veya motosiklet kiralarken bunu akılda tutmakta fayda var. İlk defa sağdan akan trafikte araç kullanacaklar için Malezya güvenli bir sürüş deneyimi fırsatı sağlıyor. Aile olarak seyahat edenler için araç kiralamak uygun bir ulaşım yöntemi olabilir.

Taksiler kısa mesafeli ulaşım için tercih edilebilir. Genelde taksimetre açmayı kabul etmeseler de, önerilen fiyatların çoğu makul ama mutlaka pazarlık yapın. Kısa mesafeler için 20RM uygundur. Gece tarifleri ise oldukça yüksek olabilir.

Malezya-Parasi
Malezya Parasi Ringgit

Malezya parası

Malezya para birimi olan Ringgit (RM), 1, 5, 10, 20, 50 sent ve 1 RM demir para yanında; RM1, 2, 5, 10, 20, 50, ve 1002lik kağıt paradan oluşuyor.

1$=3,2 Ringgit, 1 TL= 1,65 Ringgit.

Kredi kartı şehirlerdeki mekanların büyük bir bölümünde geçerli olsa da, küçük kasabalar ve lokal gece marketlerinde nakit kabul edilir. ATM makineleri şehirlerde yaygın olarak bulunabiliyor. Yine döviz büroları da hemen her yerde yaygın olarak bulunuyor. bankanıza ait debit (parakart) kart ile buradaki atmlerden para çekebilirsiniz. Ben öyle yapıyorum.

Petronas-Kuleleri-Malezya
Ünlü Petronas ikiz Kuleleri, Kuala Lumpur

Malezya seyahati sağlık ipuçları

Daha önce nemli ve tropikal kuşaktaki ülkelere seyahat etmeyenler, ülkenin havasına alışmakta güçlük çekebilirler. Çok terleme ile kaybedilen su, bolca su tüketilerek yerine konmalıdır. Yine meyve suları da bunun için tavsiye edilir.

Sıtma yönünden ülkenin ana destinasyonları güvenlidir. Borneo Adası, Taman Negara gibi jungle ve yağmur ormanları yönünden zengin yerlere ziyaret yapacakların önceden aşı yaptırmaları iyi olabilir.

Sivrisineklerden korunmak için sinek koruyucu sprey mutlaka çantada bulundurmalıdır. Türkiye’de marketlerde veya Malezya’da hemen her yerde kolaylıkla bulunabilir.

Malezya hastaneleri ve klinikleri modern hizmet veriyor. Çalışanlar yeteri kadar İngilizce konuşuyor. Reçetesiz ilaçlar eczanelerden, süpermarketlerden alınabiliyor.

Derin ormanlık yerlere yapılacak gezilerde, sülüklerden ve diğer böcek ısırıklarından korunmak için, mutlaka bolca sinek ve böcek koruyucu sprey kullanılmalı, pantolonlar gerekirse çorapların içerisinde konmalıdır. Böcek ısırıkları sonrası kullanılabilecek krem ve alerji tabletleri de çantaya konabilir.

Plaj keyfi sevenler mutlaka güneş kremi kullanmalıdırlar ve birkaç saatte bir yenilemeli. Doğrudan güneş altında uzun süre kalmak sağlık açısından riskli. Güvenli bir seyahat için seyahat sağlık sigortası yapılması tavsiye edilir.

Malay-Food
Malay Chicken Satay

Malezya yeme-içme

Malay, Çin, Hint ve Avrupa yemeklerinin zengin kombinasyonu olan Malay Mutfağı zengin seçenekler sunuyor. Yeni lezzetlere açık olanlar, deniz ürünleri sevenler için çok şey vadediyor. Sütlü çay “teh tarik”, gevrek yağlı ekmek “roti canai”, Hindistan cevizi suyu ile hazırlanan bir pilav olan “nasi lemak”en az bir defa denenmelidir.

Deniz ürünü sevenleri ise çok daha zengin seçenekler bekliyor. Tutucu damak tadına sahip olanlar, batı tarzı yemekler sunan restoranalar veya fastfood zincirlerine takılabilir. Kullanılan yağ, sos ve malzemelerden dolayı umulan tadı beklemek hata olacaktır, şimdiden söyleyeyim. Yeni lezzetlere açık olmakta fayda var.

Sadece Malezya’da değil, Güney Asya ülkelerinin hemen hepsinde, hemen her yemekte şeker veya şekerli soslar kullanılıyor. Şeker hastaları veya şekere alerjisi olanlar dikkat etmelidir. Geleneksel Malay mutfağında şekersiz yemekler bulmak neredeyse imkansız gibidir. Çoğu yerde musluktan akan sular içilebiliyor. Çoğunlukla ben musluk sularını tercih etsem de şişse suyu daha güvenilirdir.

Sokak tezgahlarında veya pazarlarda satılan ürünler bütçe dostu. Çoğunlukla restoranalrdan daha lezzetli ve nerdeyse üçte bir fiyata. Ülkede zaten yeme içme fiyatları ucuz.

Melaka-Malay-Kid
Malezyalı çocuk, Melaka

Malay kültürü

Malayların sıcaklığı ve samimiyeti insanı şaşırtabiliyor. Malaylar yabancı kültürden olanlarla tanışmayı ve sohbet etmeyi seviyor. O nedenle karşılaştığınız hemen herkesle rahatlıkla sohbet edebilirsiniz. Malezya hakkından önceden basın veya TV yoluyla edinilmiş önyargıları evde bırakmakta fayda var.

Otelde, tekne veya diğer aktivite turlarında veya yolculuklarda Malaylarla sohbet edebilirsiniz. Birlikte fotoğraf çekmeye ve Facebook arkadaşınız olmaya da meraklıdırlar. Çekinmeyin sohbet edin.

Malezya’da dikkat edilmesi gereken bazı ince kurallar vardır. Bir Malezyalının evine veya tapınak ve cami gibi ibadet yerlerine girerken ayakkabılar mutlaka çıkarılmalıdır. Bazı camilerde kadınlara örtünmeleri için eşarp ve kıyafet verilir.

Yemek yerken ve bir şey alıp verirken her zaman sağ elinizi kullanmanız tavsiye edilir.

Yerler, eşyalar ya da kişiler gösterilirken işaret parmağı kullanılması saygısızlık olarak kabul ediliyor. Bunun yerine, sağ elin baş parmağı yukarıda, diğer dört parmak avuca doğru kıvrık şekil göstermelidir veya avuç ucu yukarı gelecek şekilde tüm elle işaret edilebilir.

Tapınak gibi yerlerin yakınlarında otururken ayak tabanları tapınağı veya kutsal mekanları gösterecek şekilde uzatılması yine saygısızlık olarak kabul edilir. Özellikle Budist kültür bu konuda daha hassastır

Putrajaya Mosque, Kuala Lumpur
Pembe granitten yapılan Putra Camii, Putrajaya Mosque, Kuala Lumpur

Malezya giyim

Malezya, İslami kuralların da geçerli olduğu bir ülke. O nedenle sokakta, alışveriş merkezinde, toplu taşımada ve işyerlerinde; hemen her yerde kapalı kadınlar görmek mümkün. Çin kökenli Malezyalılar ise, kısa şortları ve derin dekolteleri ile buna bir kontrast yaratıyor.

Malezya tatili için özel kıyafetler hazırlamak gerekmiyor. İbadet yerleri için yapılacak ziyaretler için hemen her ülkede olduğu gibi burada da kolları ve bacakları kapatan kıyafetler gerekiyor. Bunun için sarong kullanılabilir. Yine birçok camiye giriş için turistler için hazırlanmış kıyafetler de görevliler tarafından sağlanıyor.

Malezya elektrik prizleri

Malezya’da 240/50 volt elektrik sistemi ve İngiliz tipi köşeli 3 pinli prizler kullanılıyor. Yanınızda uluslararası elektrik adaptörü bulundurmanız veya buradaki süpermarketlerde temin etmeniz tavsiye edilir.

Malezya alışveriş

Malezya dünyanın Top 10 destinasyonu arasında yer alıyor. Konfeksiyon ürünlerinden el sanatlarına, elektronik ürünlerden aksesuarlara kadar çok zengin alışveriş fırsatları sunuyor. Alışveriş düşkünleri yanlarında boş bir bavulla gelebilirler.

Malezya alışveriş merkezleri 10:00-22:00 arası açık.

Top klas mağazalar dışında hemen her yerde mutlaka sıkı pazarlık yapmak gerekiyor. Özellikle elektronik ürünlerde pazarlık alışverişin olmazsa olmazı.

Batik ürünleri, sarong, egzotik el sanatları ürünleri, takılar alınabilir. Ben Canon 60D kameramı, MacBook Air bilgisayarımı Kuala Lumpur’dan aldım. Türkiye fiyatları ile kıyaslanmayacak derecede ucuzdu.

Sunway-Shopping-Mall
Sunway Alışveriş Merkezi

Malezya gezisi güvenlik önerileri

Şimdiye kadar toplamda 6 defadan fazla Malezya’da bulundum ve şunu diyebilirim ki; Malezya oldukça güvenilir bir ülke. Herhangi bir sorun durumunda, özellikle turistik yerlerin çevresinde bulunabilecek, Malezya Turist Polisi ile temasa geçmelidir.

Genel güvenlik önlemlerine hangi ülkede olunursa olsun dikkat edilmelidir: Kalabalık mekanlarda çantanızı önünüzde duracak şekilde asın, otogarlar ve metro gibi yerlerde daha dikkatli olun, gece tek başınıza dışarı çıktıysanız karanlık sokaklardan uzak durun, ana yolda kalın veya taksi kullanın.

Paranızın hepsini üzerinizde taşımayın, otel veya hastelinizdeki güvenlik kasalarını veya dolaplarını kullanın. Pasaportunuz yerine fotokopisini yanınızda taşıyın.

Malezya ölüm cezasını uygulayan ülkelerden biri. Alkollü araç kullanarak veya uyuşturucu etkisiyle birinin ölümüne sebep olmanın karşılığı ölüm cezası. 15 gram üzerinde uyuşturucu ile yakalanmış herkes bir uyuşturucu kaçakçısı olarak kabul edilir. Bu nedenle kimsenin bagajını taşımayın. Mümkünse bagajlarınızın fermuarlarına küçük kilitler takın.

Langkawi-Cenang-Beach
Cenang Plajı, Langkawi

Malezya Dili İpuçları

Malezya resmi dili olan Bahasa Melayu dışında İngilizce, Çince (Cantonese ve Hokkien), yerli kabile dili Iban ve Tamil azınlık dilleri de konuşuluyor.

Sayılar
1 satu
2 dua
3 tiga
4 impat
5 lima
6 enam
7 tujuh
8 lapan
9 sembilan
10 sepuluh

Fiyat ne kadar? -Berapakah Harganya
Ne-Apa?
Neresi-Mana?
Ne kadar-Berapa?
Adın nedir-Siapa Namamu
Saat kaç-Siapa itu?
Nereye gidiyorsun-Nak ke mana?
Nasılsın-Apa Khabar?
Nerelisin-Anda Dari Mana?

Yeme-İçme
Ekmek-roti
Su-air
Şeker-gula
Tuz-garam
Yağ-mentega
Kahve-kopi
Çay-teh
Tavuk-ayam
Et-lembu
Balık-ekan
Sebze-sayur
Buz-ais
Sıcak-panas
Soğuk-sejuk

Colours-Of-Malaysia-Festival
Colours of Malaysia Festivalinden bir sahne

Türkiye Kuala Lumpur Büyükelçiliği

118, JLAN U-THANT 55000 Kuala Lumpur, Malaysia. Posta Adresi: P.O.BOX:6238 55000 Kuala Lumpur, Malaysia
Telefon: 00 60-3 42 57 22 25 | Faks: 00 60-3 42 57 22 27 | E-posta: turkbe@tm.net.my

89 YORUM

 1. Öncelikle çok faydalı, gezginlere ve rehberlere çok yararlı bir platform oluşturmuşsunuz. Malezyayı gezmeyi bende çok düşünüyorum. Fakat yılın hangi dönemlerinde gitmek daha uygun olur ?

 2. Öncelikle yazınız çok faydalı görünüyor. Fakat ben biraz daha genç bir birey olarak Malezya da eğitimi merak ediyorum. Üniversite eğitimi açısından en azından. Güzel bir ülke gibi görünüyor ve eğitimi de iyiyse gitmeyi düşünebilirim.

  • Ben malezya international el madine universitesine basvuru yaptim yarin yani 10 agustos 2018 de cevap gelecek umarim gidebilirim.

   • Şimdi Malezya’da mısın? Ben de türkiyede okumak için geldim. Bu arada, ben sabani. memnum oldum 🙂

    • Muhammet kardeșim Malezya’da Filipin vatandașı sevgilim var. Türkiye’ye gelmesi için ne yapmalı? Zorluk çıkar mı?

 3. Öncelikle yazı ve paylaşımlar için çok teşekkürler. Yorumlarda ayrıca bir komedi Türk milleti işte armut piş ağzıma düş. Buraya sordukları soruyu Google’da arayayım diyen yok. Birisi tutturmuş mont mu alayım diğeri otelini satmaya diğeri rüşvet ver yaşa öteki de balayına yolla diyor. 😀 Neyse içimdekileri döktüm saygılar.

 4. Sayın Kemal ve Taner bey,
  1 Ekim tarihinde balayı için Malezya’ya gitmeyi düşünüyoruz. Otel, deniz, yatış tarzı değil bol gezmeli görmeli bir balayı istiyoruz. İlk tercihimiz Tayland idi fakat 2 hafta vaktimiz var, Tayland’da backpacker olmak mı yoksa Malezya’da sakin sakin gezmek mi bilemedik.. Tayland’ın Ekim ayında çok yağmurlu olduğunu okuduk. Bu bizim için çok büyük bir dezavantaj. Acaba Ekim ayında Malezya nasıldır? Yağmurlu mudur? Ve tavsiyeleriniz nelerdir? Siz nereyi önerirsiniz?

  (Diğer kenarda dursun tercihlerimiz ise, Mısır, Ürdün, Dubai, Japonya)

 5. Bu yaz eşimle Malezya, Singapur veya Endonezya arasında bir tercih yaparak 1 aylık bir turistik seyahat planlıyoruz. Malezya daha ön plana çıktığı için sitenizde bulduğum bu sayfadayım. Ben Taner beye bir kaç soru sormak istiyorum.
  Adım İbrahim. İnternet üzerinden Seo, web tasarım işleri yapıyorum. *Bu iş kolunda Malezya’da bir şeyler yapabilir miyim? diye merak ediyorum. *Özellikle Türkiye’de “evden eve nakliyat” olarak adlandırılan iş kolunun orada bir geçerliliği var mı? merak ediyorum. Bu alanda İnternet tecrübesine sahip olduğum gibi evden eve nakliyat firması geçmişim de var. Orada böyle bir firma kurma yolu düşünülebilir mi?
  *Bir de web tasarımı hangi dille yapılmalı? Yani oradaki web sitelerinin dili İngilizce mi? Malayca mı?
  Dil konusunda destek bulabilir miyim? İngilizcem çok zayıf.
  *İlgili bir başka sorum da orada bunun gibi bir iş yapmam halinde çalışma izni, vatandaşlık vb. alabilmem zor olur mu?
  Cevaplarınız için şimdiden teşekkür ederim.

 6. Merhaba kemal bey. Ben İstanbul’dan yaziyorum. Yüksek lisans ve doktora eğitimi için Malezya’yi tercih etmeyi düşünüyorum. Ülkedeki Arapça durumunu merak ediyorum. Arapca ne kadar konuşuluyor? Sıkıntı yaşar miyim? Cevaplarinizi bekliyorum. Selametle.

 7. Kuala Lumpur, Bukit Bintang’da bulunan Bintang Fairlane Residences adli tesiste yoneticilige basladim. Otel oldukca merkezi, Bukit Bintang monorail istasyonundan 150 metre ileride. Odalarda ayri yatak odasi ve oturma odasi mevcut. Oturma odasinda mutfak bolumu de mevcut. Mikro dalga firin, ocak, yemek yapmak icin tava tencere, tabak takimlari. Kurutmali camasir makinasi mevcut. Ev gibi anlacaginiz. Kuala Lumpura gelecek olan misafirlerden; ilgilenen olursa, bana ulasin lutfen. Cep tel: 006019 728 4042. Email adresim: aktekin@msn.com
  Havaalaninda inince, hizli tren veya otobusle Kuala Lumpura gelecek olursaniz; Kl Sentral adli son durakta ineceksiniz. Buradan da Monorail istasyonuna yuruyun (orada guvenlik gorevlilerine sorsaniz gosterirler- NU Sentral adli alisveris merkezinin icinden yuruyeceksiniz). Monorail istasyonuna varinca, otomatik giseden Bukit Bintang istikametine jeton alin. Burada inince yokus asagi 100 metre yurudukten sonra (Lot 10 alisveris merkezinin arkasi) sola sapin. royal Hotel Kuala Lumpur’un hemen yanibasinda. Selamlar.

  • Taner Bey merhaba, 03.Temmuzda 3 günlüğüne oradayım, nerelere zamanım yeter? 3.gün Honkong ve oradan Taiwan yaparak Seule varacağım, doğru bir destinasyon mu sizce? Teşekkür ederim.

 8. Merhabalar Malezya’da İnglizce kursu öneriniz var mı? Malezya’da Kuala Lumpur’da 2 yıl kadar yasmayı dünüyoruz eşimle. Oturabilecegimiz ev tavsiyesi var mı veya semt de olur. Bir de kazak mont tarzı kalın kıyafetler getirmemiz gerekiyor mu?

  • Tavsiye debileceğim okul veya bir mahalle yok. Bütçenize göre kendiniz bakabilirsiniz. Yuarıda iklim ve çantaya neler konulacağı konusunda bilgi vermiştim.

   • Malezyada öğrenci vizesiyle mi okul kaydı yaptınız, 90 günlük vize serbestiyle mi?
    Malezyaya 90 günlük vizesiz seyahat sırasında, malezyadayken öğrenci vizesine başvurmak mümkün mü ?
    Bilgisi olan varsa yardımcı olabilir mi……

 9. Merhaba biz de eşim ve 22 aylık oğlumla Singapur’a seyahat edeceğiz Şubat ayında 1 haftamız var Malezya’ya da gitmek istiyoruz. Nereleri özellikle önerirsiniz? Elektronik için de fiyat verebilir misiniz? Teşekkürler.

 10. Merhaba, Şubat ayinda İstanbul’dan Phuket’e oradan da Kuala Lumpur’a gececegiz. Phuket’ten Kuala Lumpur’a hangi hava yolu ile gelmeliyiz ve burada otel tavsiyeniz var mi? Turkiye’ye donus icin havaalanina yakin olmasi tercih edilebilir, cocuklu bir aileyiz cunku.

  • Merhabalar, http://www.airasia.com websitesinden uygun fiyatla bilet alabilirsiniz. Bilet aldiktan sonra, ucustan 1 veya 2 gun once web check-in yapmayi unutmayin lutfen ve online check-in isleminin yazicidan ciktisini alin, havaalaninda bunu gosterin. Eger Kuala Lumpur’da bir veya iki gun kalacaksaniz; Kuala Lumpur merkezinde bir otel bakin. Havaalani sehrin oldukca disinda kalmakta, eger havaalanina yakin otellerde kalirsaniz, otelden baska bir yere gidemezsiniz. Yakinda hicbir sey yok! Eger acil bir sorun olursa, benim cep telefonuma mesaj gonderebilirsiniz veya arayabilirsiniz: +6019 7284042. selamlar. Taner.

  • Merhaba biz de Singapur ordan Malezya yapalım diyoruz 22 aylık bebeğimiz var. Önerir misiniz acaba? 9-16 Şubat tarihlerinde.

   • Merhaba, bebeginiz icin bir endiseniz olmasin. Ucakla gidecekseniz, Airasia.com veya Malezya havayollarini tercih edebilirsiniz. Otobusle gitmeniz de mumkun. Singapur’dan Kuala Lumpur’a 5 saat surer otobus yolculugu. Singapur’dan cikista ve Malezya’ya sinirina giriste indi bindi olur otobusten, bagajinizi da yaninizda tasimak durumundasiniz. Bunun disinda baska bir sikinti olmaz otobusle ilgili. Singapur’da otobus terminalinin adi golden Mile complex’tir. Taksiciye soyleyin o sizi goturur. fiyati en son 35 Singapur dolariydi yanlis hatirlamiyorsam. Baska bir sorunuz olursa, sorun lutfen.

 11. Ben 40 gundur Kuala Lumpur’dayim. Burasi 1980’lerin Turkiyesi gibi. Çogu resmi islerde online degiller. Uyanik isi bilen bir kisi burada rusvet destegi ile cok seyler yapabilir. Ayni Turkiye gibi yayalara hak yok. Buyuksehirlerde karsidan karsiya nasil geciyorsaniz burda da ayni yol. Malezya halki kuyrukta beklemeyi cok seviyor. İşe gec kalma dertleri yok. Hic acele etmiyorlar cunkü herkes trafikten dolayi gec kaliyor. Ne yaparsaniz yapin sakin ha burdaki Turklerden uzak durun, hemen sizi carpmaya calisiyorlar. Bira ve sigara cok ucuz hele ayak masaji mutlaka tavsiye ederim. Ben hic İngilizce bilmeden geldim buraya. Insanlar o kadar iyi ki mutlaka anlasiyorsunuz. Bir de taksi ye bindiginizde pazarlik yapmayin taksimetre daha hesapli cikiyor. Ucuz sigara arayanlar herhangi kucuk bir bakkala girip John deyin yeterli tezgah altindan cikarip verir. Yalniz Hintli olmasi gerekiyor. Zaten anlasiliyor Hintliler. 4 ringit yani 2.5 tl. 10 gun daha burdayim sonra Filipinler Cebu. Sorulariniz olursa bildigim kadari ile yanitlarim. İngilizce ogrenmeden Turkiye’ye donmeyeceğim. Cebu’dan sonraki durak Kambocya Koh Rong, Siem Pen olacak.

  • İngilizce için hangi kursa yazıldınız? Bir de Malezya’da mont kazak gerekiyor mu? 2 yıl Malezya’da yaşamayı düşünüyorum. Oturabileceğim semtler konusunda da yardımcı olursanız sevinirim.

  • Malezya’da bir yabanci olarak rusveti onermem. Daha yeni gazetede okudum: Bir Singapurlu, Malezya’da trafik polisine rusvet vermeye kalkmis. Adami tutukladilar. Sonu hapis oldu. boyle seyleri ne yapin, ne de ozendirin baskalarini. Selamlar, Taner Aktekin.

 12. Merhaba, 3 arkadaş şubatta 10 günlük Tayland – Malezya gezisi planlıyoruz.

  Eğer 10 günde başarabilirsek bangkok / Phuket / Kuala Lumpur / Singapur’ u gezmek istiyoruz. 10 gün içerisinde bu kadar yeri gezmenin çok zor olduğunu biliyorum ama Türkiye’den oraya gitmişken 2 ülke ve en azından bilinen şehirleri gezmiş olmak istiyoruz.

  Bugün (14.11.2015) baktığımda İstanbul / Bangkok – Singapur / İstanbul biletini en uygun Emirates ten 1.950 TL. gibi bi fiyata alıyoruz. Bangkok – Phuket arasını da uçakla yapacağız.

  Sormak istediğim sorular:
  1) Şubat dönemi malezya ve tayland için mevsimsel olarak uygun bir dönem midir?
  2) 10 günlük gezi planımız sizce mantıklı mıdır? Siz olsanız ne yapardınız? Ve belirlediğimiz planda 10 günü nasıl planlamayı uygun görürdünüz.
  3) Gezinin phuket’ ten sonra Kuala lumpur’a geçişte hangi ulaşım aracını tercih etmemizi tavsiye edersiniz. (Otobüs veya tren olabilir)  
  4) Aynı şekilde kuala lumpur’dan singapur’a hangi ulaşım şeklini tavsiye edersiniz.
  5) Yollarda veya sınırlarda dikkat etmemiz gereken herhangi bir durum var mıdır?
  6) Hem Malezya hemde Taylan için herhangi bir vize almamız gerekmiyor sanırım.
  7) Planladığımız güzergahta mutlaka burayı görmelisin dediğiniz bir tavsiyeniz varsa o mutlaka değerlendirilecektir 🙂

  İnşallah gezimizi başarıyla tamamlarsak, araştırmalarıma yapmış olduğunuz katkılardan dolayı, gezi sonunda yaklaşık 25 ülkeyi gezmiş bir gezgin olarak deneyimlerimi bu sayfada da paylaşacağıma söz veriyorum.

  Saygılar.
  Caner Y

  • Merhaba,

   1) Kasım – Mayıs arası uygun bir dönem değildir muson zamanına denk geliyor.

   2) Şimdi normalde 3 ülke için çok kısa zamanlar ve görülecek gezilecek çok yer var ama kısa kısa deneyimler için olabilir. Emirates çok doğru bir seçim Dubai aktarmalı uçacaksınız  ve Dubaiden sonra bol bol uyuyun ve Ekonomi class bile çok iyi olduğunu servis ve hizmetlerin çok harika, istanbul dan Bangkok uçun ama orada  vardığınızda kesinlikle yol yorgunuyum biraz otele gidiyim kestiriyim diye uyumayın jetlag olursunuz.

   Bangkok ta hızlı bir panaromik tur yapmanızı ve Phuket e geçmenizi öneririm. Phukette Patong Beach de konaklamanızı öneriyorum ve hesaplı güzel bir otel olarak Jang resort otelli öneririm booking ten bakabilirsiniz butik ama güzel bir otel biz memnun kalmıştık. 3 gün burada konaklayın bir günün de otelde resepsiondan yardım alarak Phi Phi ve james bond adası turuna gidin bir gününüzü buraya ayırın 2 günde plajlarda geçirin  ve gece hayatı da çok güzeldir. Akşam da barlar sokağına bırakın kendinizi.

   KL’e geçeceksiniz burada KL de çok yer var 3 gün de bence burada geçirin Petronas, KL Tower, Batu tapınağı, çin mahalesi, highland (Burada Asyanın en büyük kumarhanesini sörebilirsiniz), Putra jaya mutlaka gidin. sonra otobüsle Melaka ya gidin Otobüs biletlerinizi buradan internetten alabilirsiniz. otobüsler çok konforludur. hiç de yorucu olmuyor. 1 günde melaka da konaklayın unesco dünya mirası olan bir şehirdir. sonra yine Melaka dan yine güzel ve konforlu bir otobüs yolculuğu ile singapura geçebilirsiniz gerikan zamanızı singapur da Sentosa adasın daki Universal studiolarını mutlaka gidin ama biletinizi önceden almanız gerekiyor, Hayvanat bahçesine, Singapur mahallerini gezebilirsiniz. Singapor da Camera ve Telefon ürünlerini çok hesaplı alabilirsiniz ama iyi pazarlık yapın.

   3) Phuket ten KL uçakla geçin yaklaşık 1 saat sürer ve bilet de ucuzdur. air asia dan gitmeden alabilirsiniz.

   4) 2. madde de yazarken önerdim Otobüs le gidebilirsiniz çok rahat otobüsleri bizim otobüslerle aynı boyda ama 21 kişiliktir. koltuklar tan yatabiliyor ve bazı otobüslerde koltukların masaj özelliği de bulunabiliyor.

   5) Yani yollarda pek dikkat etmeniz gereken birşey yok sadece Singapur a Sakız sokmak yasaktır. buna dikkat etmeniz gerek. yoksa uyuşturucu sokuyormuş gibi ceza alabilirsiniz 🙂

   6) Evet gerekmiyor.

   7) Size şimdiden iyi tatiller dilerim ama eğer imkanınız varsa Haziran Temmuz arasından giderseniz bence daha iyi olur. Yardımcı olabildiysek ne mutlu.

 13. Ne kadar da büyüleyici bir yer. Ama etrafı çöplerle doluymuş. Yazık günümüzdeki hali bölgenin içler acısı.

 14. Mersin kıyıları bakir ve temiz. Her köşesi görmeyye değer. Gilindire Mağarasını mutlaka gören, çok güzel bir yer. Tarsus’a da en az yarım gün ayırın. Saint Paul Kilise ve Kuyusunu görün, Roma harabelerini ve şelaleyi mutlaka görün.

 15. Gerçekten görülmesi gereken yerleri paylaşıyorsunuz. Tabi önce Türkiye’den başlanılması gerek benim görüşüm böyle

 16. Selamlar, Malezya’da yaptığımız alışverişlerden, ülkeyi terkederken vergi iadesi alabiliyor muyuz? 2 hafta sonra Kuala Lumpur’da olacağım ve uzun bir alışveriş listem var. 🙂 Tax refund elektronik alışverişi için önerilere açığım. 🙂

  • Elektronik veya yaninizda aldiginiz diger esyalar (yiyecek, icecek, parfum haric) vergi iadesi isteyebilirsiniz. Malezyada da ve Singapurda da. Singapur’da %7 Malezya’da %6’dir bu oran. Alişveriş yaparken parayi odemeden once sorun lutfen, tax refund belgesi var mi diye. (Dukkanin girisinde Tourist Refund Scheme (TRS) Logosuna bakin)

   Vergi iadesi icin bir dukkandan en az 300 Ringgit’lik alisveris belgesi gostermelisiniz. Eger Kuala Lumpur’da otel ihtiyaciniz olursa bana danisin lutfen. Burada Hotel Grand Continental otelinde yoneticilik yapmaktayim. Selamlar.

   • Merhaba; Malezya için 9 Eylül 2015 gibi gelmeyi düşünüyorum ve 4-5 gün kalmayı düşünüyorum. Esas istediğim gezi türü tekne veya vapur türü araçlarla konaklamalı adalar, sahil, pirinç tarlaları ve turistik bölgeleri. Böyle bir gezi organizasyonu arıyorum ve fiyatları ile ilgili bilgiler rica ediyorum. Teşekkür ederim.

   • Huseyin bey, Kuala Lumpurda tekne turu olmaz. Langkawi adasina giderseniz, orada Pantai Cenang bolgesinde yol ustunde bircok acenta Island hop on turu satarlar. Yaklasik 2,5 saat surer. Fiyati yaklasik 35 ringgittir. Bu turu tavsiye ederim. Bir de dalis turuna gidin, snorkelling turunu tavsiye ederim, mercanlari gorebilirsiniz. Bu tu da yaklasik 250-280 ringgittir. Sea Platform uzerinde olan turu alin, daha ucuz olan dalis turlarinda platform yoktur, surekli plaja geri donmek zorundasiniz, rahat olmuyor. Bunun disinda Kuala Lumpur cikisli Taman Negara bolgesine tur duzenlenir. Genelde 2 gecelik turdur. Ama vaktiniz var midir bilemem, Internetten Taman Negarayi bir arayin. Gerek olursa, ben size tura gitmeniz icin yardimci olurum. selamlar.

   • Taner Bey merhaba. Acaba vergi iadesi icin alisveris faturasi yeterli mi, yoksa belirtiginiz TRS ibareli belge mi olmali? Ben oyle bir belge almadan alisveris yaptim. Bildigimiz fatura var elimizde? Bunun iadesi olabilir mi? Tesekkurler.

 17. Malezya güzel bir ülke, çok iyi paljları ve adaları var Tioman Adası, perhentian Adası ve Langkawi Adası gibi. Yağmur ormanları yönünden çok iyi, Borneo başlıbaşına bir dünya bence. Farkli kültür ve inançtan insanlar da bir arada yaşıyor, uyumlu olmayı en azından becerebilmişler. Farklı inançlara saygıda iyiler, biz de öğrenmeliyiz.

 18. Malezya Kuala Lumpur sehrinde Grand Continental otelinde yoneticilik yapmaktayim. Eger buraya gelmek isterseniz, konaklama konusunda benim otelde kalmanizi tavsiye ederim. Otelin internet sitesi, http://www.ghihotels.com ve buradan da Grand Continental Kuala Lumpur oteli seciniz. Fiyat konusunda bana danisin lutfen, uygun fiyat saglarim. Cep tel: 006 019 7284042, email: taner@ghihotels.com

 19. Kemal bey eşim 4 erkek arkadaşıyla Malezya’ya gidecek iş için OLDUĞUNU söylüyor. 5 erkek iş için Bursa’dan Malezya’ya ne için gider? Ben gece hayatını Tayland gibi OLDUĞUNU düşünüyorum. Siz bu konuda gece hayatı hakkında beni bilgilendirir misiniz?

  • Ebru Hanım Malezya-Tayland arası ucakla zaten 2 saat. Esinize guvenmenizde fayda var. Zira esiniz sizin aklınıza geleni yapacaksa Bursa’da da yapar. Bu arada kastınız gece hayatı ise evet ozellikle Kuala Lumpur gece hayatı renklidir. Yıne de esınıze güvenın derım.

  • Malezya gece hayatının Tayland ile bir ilgisi yok. Pattaya veya Phuket dünyada bambaşka şehirler gece hayatı açısından. Buralara gitmek için gece hayatı meraklısı olmak da gerekmiyor bu arada. her iki yer de gezilecek ve görülecek çok yere sahip. Malezya da nefis bir ülke gezip görmek açısından. Yine iş fırsatalrı açısından da Asya’nın yükselen yıldızı Malezya. Eşinizin ne için gittiğini elbette bilemem doğrusu.

  • Eşinize güvenmekten başka çareniz yok. Ben uzakdoğu hayranıyım ve ne kadar gezerseniz gezin her gittiginizde daha guzel oluyor. En iyisi bir dahaki sefere de esinizle siz gidin, tur olmadan. Size bildiklerini gostersin, sonra buraya gelip bosanma davasi acabilirsiniz.

   • Saka yaptim, o kisim cikmadi. Esiniz Uzakdogu’ya ilk gidisiyse merak etmeyin, tekrar gitmek isticektir. Siz de onla gidersiniz. 🙂

 20. Mısır gezisi için aslında o bölümde yorum yapmam gerekirdi. Ama ben uzun zamandır planını yaptığım, gitmeyi en çok istediğim yerde yazmak istedim. Aslında Peru, Malezya, Mısır gitmeyi en çok istediğim 3 ülke. Öğrenciyken 3 ülkeyle ilgili bir gezgin dergisinde okuduğum yazılardan sonra ayrı merakım oluşmaya başlamıştı. Tabi birde İtalya Napoli. Sırf Napoli için yazılanların etkisiyle İtalya’ya gitmeye karar vermiştim ve gittim.

  Bu ülkelerle ilgili belgeseller almıştım ki matematik öğretmeni olmama rağmen sorular arasında öğrencilerime de bunları izlettirdim. Çoğunun seyahet rotasında ilk ülkeler buralarmış öyle diyorlar. 🙂 Mısır için gezi hazırlıklarımı yaparken Suriye ve Ürdün’ü de listeme eklemiştim. Bu ülkelere gidebilmiştim ancak karışıklıklar başlayınca Mısır’a gidemeden dönmüştüm. Bir çok turda güvenlik nedeniyle gitmiyordu zaten. Hala ön yargım vardı taki sizin yazılarınızla karşılaşıncaya kadar. Mısır isteğimi ikinci plana bırakıp yazın Malezya için bütçemi ayarlamaya karar vermiştim. Bilmiyorum belki seneye listemde sayenizde tek ülke kalmış olur.

 21. Kemal Bey, Soru Cevap kısmından cevap alamadım. Artık rezervasyon yaptırmam gerekiyor. Turda yer sıkıntısı var. 8 yaşında kızımla sömestrde Kuala Lumpur-1; Hong Kong 3; Phuket 3; ve Singapur 1 gün turu mu? (Bu turda Bangkok ve Pattaya yok) Yoksa HongKong 3; Bangkok 3; Singapur 2 gün (Bu turda da Kuala Lumpur ve Phuket yok) turuna mı karar vermeliyiz. Bütçe 5000$. Yoksa kendimiz başarabilir miyiz ama HongKong uçuşları çok pahalıymış sanırım. Acil bilginize ihtiyacım var, teşekkürler.

  • Uzak Doğu’da birden fazla destinasyona uçacaksanız, seyahat konusunda biraz deneyimli olmanız iyi olur. Her bir destinasyon için uçak, havalimanı transferi, otel ve gezilecek yerler konusunda fikrinizin olması gerekiyor. Eğer seyahat konusunda deneyimliyseniz kendi işinizi kendiniz görün. Bütçenize göre otel belirleyin, uçak biletlerine bakın ve kabaca masraflarınızı planlayın. Eğer bu Uzak Doğu Turu fiyatını geçiyorsa turla gitmek daha mantıklı elbette.

   Turlar otelleri ve uçak biletilerini uygun aldıklarından bazen bireysel seyahatlerden daha ucuza paket fiyat sunabiliyorlar. Hong Kong, Phuket ve Singapur’u tavsiye ederim.

 22. En ucuz uçak bileti fiyatları için missbilet.com adresini ziyaret ederek hem uygun fiyata seyahat etme şansını hem de birçok farklı hava yolu şirketinden birini seçme şansını yakalayabilirsiniz. Birçok kampanyadan da yararlanmamız mümkün.

 23. Sitenizi çok begeniyorum, gerçekten çok yararlı bilgiler paylaşıyorsunuz, başarılarınızın devamını dilerim.

 24. Kemal bey yaralı bilgiler için teşekkürler. Kongre nedeniyle 11 haziran akşamı kuala lumpurda olacağım 15 haziran akşamı da İstanbul’a döneceğim.

  Bu süre zarfında hızlandırılmış gezi önerilerinize ihtiyacım var. Singapur’a Kuala Lumpur’dan hızlı tren mevcut mu? Elektronik eşya için Low Yat plazayı önermişsiniz. Ben de MacBook Air almayı düşünüyorum. Vergi iadesi nasıl yapabiliyorum. Ayakkabı ve giyim eşyası gibi Adidas, Nike markalarını da uygun bulabileceğim yer var mı? Bir de burdan dolar alıp mı Malezya ya gecmem gerekir. İyi günler.

  • Merhaba Sinan Bey. Singapur kuala lumpur arasi ucak biletleri makul fiyatta. 1 saat suruyor. Ama isterseniz otobusle seyahat imkanida mevcut.5 saat suruyor. Evet low yat plaza cok uygun bir yer elektronik icin. Ben note 3 telefonumu ordan aldim. Malezyada elektronikte vergi yok. Dolayisiyla iade de yok. Evet dolar alip gecin. Kuala lumpur da havaalaninda exchange ler mevcut. Yalniz sizi sehre ulastiracak kadar parayi dolardan ringgite donusturun. Cunku havaalaninda dusuk kurdan bozuyorlar.

   • teşekkürler bilginiz için.
    macbook almayı düşünüyorum.malezya da ürünün orjinal olup olmadığını nasıl anlarım.
    bide tekstil, ayakkabı ürünleri de low yat plaza da mevcut mu.
    teşekkürler tekrardan

    • Sinan Bey. Hic supheniz olmasin. Ilk katta bir cok bilgisayar magazasi var. Hepside guvenilir buyuk magazalar. Gonul rahatlihiyla alabilirsiniz. Ayrica low yat sehir merkezinde bulunan bir yer. Oradan cikinca carsida kucuklu buyuklu bir cok dukkan var. Burada ayakkabidan tekstile herseye ulasabilirsiniz. Biraz gezerseniz gorursunuz. Low yat sadece elektronik uzerine bir yer

  • Kemal bey
   KL den selamlar…
   Mac book için plaza low yata gittim ancak Apple Malezya online sitesindeki fiyattan tek ringget indirim yapmıyorlar. Mac book aldığınız mağazanın ismini tam olarak hatırlıyor musunuz.
   Yardımcı olursanız sevinirim. Uyku tutmadı. Yazdım:)

   • Malezya ve Singapurdan alacaginiz elektronik esyalarin, Turkiyede garantisi yok, bu nedenle 2 defa dusunmenizi tavsiye ederim. Singapurda elektronik alacaginiz zaman dikkatli olun. Saticilar kurnaz ve musteriyi kandiriyorlar. Size yukaridan fiyat soyleyip; yavas yavas, indirim yapiyor, siz indirim aldiginiza sevinirken, aslinda, o hala size yukari fiyattan mal satiyor.

    En sonunda da kredi kartinizi verdiginizde; anlastiginiz fiyatin ustune size soylemeden KDV de ekliyor, “niye boyle yaptin” diye sorunca da; orada ufak bir tabelada yazili olan notu gosteriyor “fiyatlara kdv dahil degildir (buradaki adi GST vergisi), ve yine indirimsiz mal almis oluyorsunuz” Singapur Sim Lim Square’de, birinci katta Song Brothers adli magaza en iyisi, musteriyi kandirmadan is yapiyorlar. Eger ille de alacaksaniz; buradan almanizi oneririm.

  • Kemal bey MacBook aldım kuala lumpurdan .

   Kutudaki güç adaptörü 3 pinli . 2 pinli ile takas yapıyorlar mı. Yoksa ben kendim mi ekstra ücretle ona para ödeyeceğim
   Teşekkürler

   • Adaptör kullanacaksınız. Ya da uzun kabloyu ortasındaki adaptörden ayırın, oraya da 2 pinli uç taktırın.

    Ayrıca malezya deneyimlerinizi, önerilerinizi, MacBook’u nerden ve hengi modelini kaç aldığınızı yazsaydınız, en azından sizin gibi sorusu olanlara da yardımcı olmuş olurdunuz.

 25. Merhaba Kemal Bey. Ben de Mayis ayinda Thailand, Malezya ve Singapur gezisine gidecegim. Size elektronik alisverisi konusunda danismak istiyorum. Benim inceledigim kadariyla Malezya bu konuda bir adim onde. Siz ne dersiniz ve Kuala Lumpur’da bu konuda tavsiye edeceginiz yerler var mi?

  • Singapur ve Malezya elektronik alışveriş açısından cennet. Çok önceleri kur nedeniyle Singapur alışveriş için çok öndeydi, ama Singapur Doları değerlendiğinden fiyatlar bana çok makul gelmedi. Malezya’da ise elektronik dutty free, ben Canon 60D cameramı, lensleri, 1TB hardiski ve MacBook Air laptopumu oradan aldım. Gayet uygun fiyatlıydı.

   Kuala Lumpur’da gitmeniz gereken yer Low Yat Plaza. Burası 6-7 katlı, hemen her türlü elektronik şeyi bir arada bulabileceğiniz bir yer. Pazarlık yapmak şart.

  • Merhaba,
   Yazdığınız güzergahta seyahat edecekseniz, ve Fotoğraf makinesi alacaksanız, Alışverişinizi Thailand’dan yapın. Çünkü Thailand’daki güzellikleri fotoğraflamadan dönerseniz, üzülürsünüz. Bangkok ta MBK alışveriş merkezi ve civarındaki birsürü alışveriş merkezinden alabilirsiniz. Önce ne alacağınıza kesin karar verin. Türkiyede’deki fiyatları iyi not edin. Ben de 60D makinamı ve lenslerimi MBK den almıştım. Türkiyenin yarı fiyatına idi. İyi seyahatler. Singapur tam bir dolandırıcılar ülkesi. Kesin kural. Ne alacağınıza iyi karar verip başka hiçbirşeyle ilgilenmezseniz, daha az yanılırsınız. Yoksa Kardeşini gösterip ablasını kakalarlar.

 26. Merhaba Kemal Bey,

  Ben de esimle birlikte Malezya’ya gezmek istiyorum ama esimin bundan haberi yok. Aslinda supriz yapmak istiyorum. 2 hafta bize yeterli mi sizce sadece Malezya Adalari icin? Önceden yer ayirtmak daha mi iyi olur yoksa? Bilgiler icin teşekkürler.

  • 2 hafta Malezya’nın bir çok yerini görmek için yeterli bir süre. Kuala Lumpur, Melaka, Penang Adası ve Langkawi Adaları‘nı rahatlıkla gezebilirsiniz. Önceden yer ayırtmanızı tavsiye etmem. Zira o zaman kesin bir plan yapmak zorundasınız.

   • Merhaba,
    Melacca Tarih ve müze sevenler için merkez bir cennettir. Melacca ve Penang da deniz kirlidir. Pek girilmez. Langkavi daha iyi.

 27. Ben Malezya’ya okumak için gideceğim. Orada sokak kültürü, sigara içme mevzuları nasıldır? Bilgi alabilir miyim? Herkes İngilizce biliyor mu?

 28. Kemal Bey, Penang’a tekrar gelirseniz burada yaşayan 3-4 Türk arkadaş var. Sizinle taşımak isteyeceklerdir.

  Ben de artık biraz Penang’lı sayılırım. 5 aydır burdayım.

  • Birkaç ay önce haberim olsaydı ne hoş olurdu. Bu ikinci gidişimde Georgetown’da sadece 1 gece kalıp Langkawi Adası’na geçmiştim.

   Penang Adası, oldukça beğendiğim, hatta ileride bir süre yaşayabileceğim bir yer. Gelirsem mutlaka haberdar ederim. Çok teşekkürler, sevgiler.

 29. Yazı süper ama ben aradığımı bulamadım 🙁
  Malezya’da 1 ay tatil yapmak istiyorum. Bunun icin ne kadar paraya ihtiyac duyarım bilemiyorum?

  • Genellikle sitede en çok sorulan soru harcama bütçesi ile ilgili oluyor. Aslında bu soru tamamen kişisel tatil anlayışına göre değiştiğinden cevap vermek de zor.

   Örneğin benim için konaklama, yeme-içme, ulaşım ve aktivite için çoğunluka 50 TL yeterliydi. Bir çok kişi için bu miktarla Malezya veya Güney Asya gezisi imkansız gelecektir.

   Örneğin Yolda Olmak Facebook sayfasındaki şu paylaşıma göz atabilirsiniz.

   Eğer hostel değil de yıldızlı otelde kallıp restoeanalrda yemek yerseniz günlük ne az 100-200 TL ayırmanız gerekecektir.

   Aklınıza takılan sorular için menüdeki Soru ve Cevap sayfasını kullanabilirsiniz.

 30. Akıcı, sade, anlaşılır, güvenilir, faydalı bulduğum bu bilgileri bizimle paylaştığınız için teşekürler. Ben yalnız seyahat eden biriyim. 2014 Haziran’da Malezya’yı merkez alıp Tayland, Singapur, Endonezya gezisi yapmayı planlıyorum. Tavsiye alabilir miyim? Teşekkür ederim.

  • Güzel bir rota belirlemişsiniz. Menüde yer alan Asya kategorisinde ilgili ülkeleri anlatan çok detaylı bilgiler ve gezi rehberleri bulunuyor. Zaman içerisinde yenileri de ekleyeceğim. Gezeceğiniz destinasyonlarla ilgili yazılara göz atarsanız gezilecek yerler ve yapılacak şeyler ile ilgili bilgilere konusunda fikir sahibi olabilirsiniz.

   Haritalar sekmesinde izleyebileceğiniz rotaları benim asya gezisi rotama bakıp planlayabilirsiniz.

  • Bende nacizane olarak bu soruyu cevaplayayim.10 yildir burda yasiyorum. Malezya’daki en unlu havayolu AirAsia buraya geldikten sonra bu havayollari ile dilediğiniz yerlere gidebilirsiniz. Skyscanner.com cok iyi bir havayolu fiyati kiyaslama sayfasi. Turkiye’den buraya gelirken de Qatar Havayollari’nin uygun fiyatlari oluyor.Yada Malezya Havayollari…

   Oteller icin de hotels.com, expedia.com, booking.com konaklama sitelerine bakabilirsiniz, ama en buyuk travel web sitesi tripadvisor.com’dur. Umarim yardimci olabildim. Selamlar.

   • Umit Bey, yorum ve katkılarınız için çok teşekkürler. Bilgi ve deneyim sunan böylesi yorumları seviyorum. Asya ülkeleri konusundaki deneyimlerinizi ilgili diğer yazıların altına paylaşırsanız herkes faydalanacaktır. Çok teşekkürler!

   • Ümit bey merhaba,
    10 Yıldır Malezya’da olduğunuzu yazmışsınız. Bizde 5 kişilik bir aile olarak (Ocak ayında 3. çocuğumuz doğacak) İngilizce eğitimi ve üni eğitimi için Malezya’ya gitmek istiyoruz. Ancak çocuklarımızdan birinin okula gitmesi gerekiyor bu sene burada okula başlayacak. Ancak İstanbul’da görüştüğümüz yurtdışı eğitim danışmanlığı yapan firmaların hem bizim hem de oğlumuzun eğitimi için nasıl bir yol izlenmesi gerektiğine dair bir bilgileri yok. Biz nasıl bir yol izlemeliyiz. 1 ya da 2 yıllık bir planımız var maliyetlerimize göre. Tabi olurda herşey çok iyi olur ve belki çalışma fırsatı ayaklarsak yerleşmek gibi bir planımız da olabilir yani neden olmasın? Bize bu konuda iletebileceğiniz bilgiler varsa mı? Teşekkürler, Necati

 31. Tayland mı, Malezya’mı çok kararsız kaldım ama sanırım önce Tayland gidiş, Malezya dönüş yapsam daha iyi olacak.

  Malezya çok dikkatimi çekmiyordu, ama resimlerden gördüğüm kadarıyla görmeye değer gibi görünüyor. Langkawi’yi merak ettim. Eşim biraz çekiniyordu ama sanırım artık o da rahatlıyacak, teşekkürler bilgiler için.

DÜŞÜNCELERİNİZİ BİZİMLE PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Lütfen yorumunuzu yazın
Adınızı buraya yazın