Makedonya Tatil

Dombay, Kuzey Kafkasya’da, Karaçay-Çerkes Cumhuriyeti’nde yer alan nefis bir tatil kasabası. Etrafı tamamen yüksek dağlarla çevrili, bu korunaklı bir vadide, kış ve doğa turizmi için oluşturulmuş. Karadeniz kıyılarına 65 km uzaklıkta, deniz seviyesinden 1,600 metre yükseklikte kurulumuş kasaba Dombay ve civarındaki Teberda tam bir cennet.

Peak Kap, Dombay
Peak Kap, Dombay

Peak Kap veya Kap zirvesi, 3,347 metre yüksekliğiyle Karaçay-Çerkesya sınırları içerisinde yer alan en yüksek zirvelerden birisi. Görkemli Kafkas Dağları’nın en yüksek zirvelerinin de bulunduğu bu coğrafya, göllerin, şelalelerin ve nefis ormanların olduğu Teberda Tabiat Parkı alanı içerisinde yer alıyor.

Kap Peak, Dombai
Kap Peak, Dombai

Yakınlarındaki diğer zirveler ise Gora Aksaut, Gora Dzhalovchat, Gora Zadnyaya Belalakaya, Gora Ertsog, Gora Alibekbashi, ve Gora Bol’shaya Marka.

Dombay’a gitmek için en yakın havalimanı, Rusya’nın güneybatı bölümünde yer alan Stavropol’da yer alıyor. Türk Hava Yolları İstanbul-Stavropol arasında direk uçak seferleri düzenliyor.

MaltaFlyista
Önceki İçerikTeberda ve Dombay’da ATV Turu
Sonraki İçerikTeberda Tabiat Parkı, Dombay, Rusya
Seyahat Yazarı, Blogger. “Yolda olmak” duygusuna âşığım Aslında veteriner hekimim, ayrıca bilgi yönetimi okudum, marka yönetimi üzerine MBA yaptım. 14 yıl çalıştığım şirketimle yolum 2009'da ayrılınca, tekrar bir işe girmek yerine hayallerinin peşine düşüp, uzak masal ülkesi Yeni Zelanda’ya gittim. 22 ay boyunca ülkeye dönmeden Okyanusya ve egzotik Asya ülkelerinde seyahat ettim. O zamandan bu yana tam zamanlı seyahat edip gezi rehberleri hazırlıyorum.

Yanıt yaz

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz