Dombay, Kuzey Kafkasya’da, Karaçay-Çerkes Cumhuriyeti’nde yer alan nefis bir tatil kasabası. Etrafı tamamen yüksek dağlarla çevrili, bu korunaklı bir vadide, kış ve doğa turizmi için oluşturulmuş. Karadeniz kıyılarına 65 km uzaklıkta, deniz seviyesinden 1,600 metre yükseklikte kurulumuş kasaba Dombay ve civarındaki Teberda tam bir cennet.

Peak Kap, Dombay
Peak Kap, Dombay

Peak Kap veya Kap zirvesi, 3,347 metre yüksekliğiyle Karaçay-Çerkesya sınırları içerisinde yer alan en yüksek zirvelerden birisi. Görkemli Kafkas Dağları’nın en yüksek zirvelerinin de bulunduğu bu coğrafya, göllerin, şelalelerin ve nefis ormanların olduğu Teberda Tabiat Parkı alanı içerisinde yer alıyor.

Kap Peak, Dombai
Kap Peak, Dombai

Yakınlarındaki diğer zirveler ise Gora Aksaut, Gora Dzhalovchat, Gora Zadnyaya Belalakaya, Gora Ertsog, Gora Alibekbashi, ve Gora Bol’shaya Marka.

Dombay’a gitmek için en yakın havalimanı, Rusya’nın güneybatı bölümünde yer alan Stavropol’da yer alıyor. Türk Hava Yolları İstanbul-Stavropol arasında direk uçak seferleri düzenliyor.

Önceki makaleGora Sulakhat, Dombay
Sonraki makaleAmanauz Vadisi ve Sofrudzhu Dağı, Dombay
Seyahat Yazarı, Blogger. “Yolda olmak” duygusuna âşık birisi. 14 yıl çalıştığı şirketiyle yolları ayrılınca, hayallerinin peşine düşüp, uzak masal ülkesi Yeni Zelanda’ya gitti. 22 ay boyunca Okyanusya ve egzotik Asya ülkelerinde seyahat etti.

DÜŞÜNCELERİNİZİ BİZİMLE PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Please enter your comment!
Please enter your name here