İspanya‘nın başkenti Madrid, orta çağ yapılarından kraliyet saraylarına, barok mimarisinden modern İspanyol tasarımlarına kadar çok sayıda farklılığı bir arada sunan bir şehir.

İspanya Kraliyet Ailesi’nin Madrid’de bulunan ikametgahı Madrid Kraliyet Sarayı (Palacio Real), günümüzde yalnızca devlet törenleri için kullanılıyor. İspanya Kralı ve Ailesi, Madrid dışındaki Zarzuela Sarayı’nda yaşıyor.

Palacio Real

Madrid Kraliyet Sarayı

Plaza de Oriente Meydanı’nda bembeyaz dantel gibi işlenmiş görkemli mimarisiyle ziyaretçilerini büyüleyen Madrid Kraliyet Sarayı, 17. yüzyılda inşa edilmiş.

Günümüzde İspanya Kralı ve Ailesi’nin resmi konutu olan yapı, genellikle resmi davetler ve törenler için kullanılıyor. Sarayın bazı bölümleri ziyarete açık, bu bölümlerde ise kıymetli sanat eserleri, Rococo tarzı döşenmiş zengin iç dekorasyon ve antika eşyalar sergileniyor.

Malta

Madrid’in en popüler turistik mekanlardan biri olan Palacio Real’de yer alan Real Armorial bölümünde orta çağdan kalma silahlar ve zırhlar sergileniyor. İspanya tarihi için büyük önem taşıyan bu bölüm, Avrupa tarihine tanık olabileceğiniz bir atmosfere sahip.

Madrid gezilecek yerler listesinde yer alması gereken Madrid Kraliyet Sarayı, sadece muhteşem silah ve sanat eseri koleksiyonları değil, mimari açıdan da bir şaheser olması nedeniyle de önemli. Sarayın cephesi 130 metre uzunluğunda ve 3 metre genişliğinde. Yaklaşık 870 pencere ve 240 balkona sahip.

Sarayda 33 devlet odası ile birlikte 44 merdiven bulunuyor. Sarayın içinde bulanan tarihi eczanede, İspanya’da geçmiş dönemlerde kullanılan ilaçlar sergileniyor.

Madrid Palacio Real
Palacio Real Madrid

Kraliyet Botanik Bahçeleri

Plaza de Murillo Meydanı üzerinde yer alan Kraliyet Botanik Bahçeleri ise yine 17. yüzyılda inşa edilmiş bir doğa harikası. Bahçelerin içerisinde farklı özelliklere sahip bölümler, teraslar, heykeller, dinlenme alanları ve havuzlar yer alıyor. Botanik bahçeleri, doğayla iç içe görkemli bir bahçede huzurlu vakit geçirmek ve yenilenmek için ideal bir gezi durağı.

Yanıt yaz

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz