Bhutan (Butan), Asya‘nın güneyinde kendine has kültürünü korumayı başaran, krallık sistemiyle yönetilen bir ülke. Himalaya Dağlarının doğusunda, Hindistan’ın kuzeyinde ve Çin’in güneyinde, tamamen dağlarla ve derin vadilerle çevrili denize kıyısı olmayan Bhutan, çok sıkı uygulanan mutlak monarşi sistemiyle dış dünyaya kapalı bir şekilde yönetiliyor.

Yerel adı Barışçıl Ejderhanın Ülkesi anlamına gelen Druk Yul olan Bhutan’ın başkenti ise Thimpu. Her köşesinde tapınakların sıralandığı, yemyeşil sarp vadiler, dik kayalıklarla çevrili ülke, dış dünyaya kapalı olmanın da etkisiyle dünyanın geri kalanından habersiz yaşıyormuş hissine kapılacağınız çok ilginç bir atmosfere sahip.

bhutan nasıl gidilir

Bhutan Vizesi | Bhutan’a Nasıl Gidilir 🇧🇹

Bhutan, Güney Asya’da dış dünyaya büyük ölçüde kapalı, mutlak monarşi sistemiyle yönetilen bir ülke. Resmi adı Bhutan Krallığı olan ülke ülkemizde Butan ismiyle de biliniyor. Bhutan’ın başkenti Thimpu’da havalimanı bulunmadığından ülkedeki tek havalimanının olduğu Paro şehrinden başkente 1.5 saatlik bir kara yolu yolculuğu yapmak gerekiyor.

Her köşesinde tapınakların görüldüğü Bhutan’ın başkenti Thimpu’da etkileyici mimari, farklı kültürel izler ve başka hiçbir yerde göremeyeceğiniz manzaralar zamanın durduğu hissini yaşatıyor. Başkentte bulunan Yerel Kültür Mirası Müzesi, Jigme Dorji Milli Parkı, Phajoding Tapınağı, Sakyamuni Buddha anıtı görmeye değer. Ülkeye seyahat edecek Türk vatandaşları sınırda 30 günlük vize alabiliyor, ancak pratikte uygulaması çok farklı.

Malta

Bhutan vizesi 🛂

Bhutan’ın diğer ülkelerden çok farklı bir vize politikası var. Bhutanlı bir tur operatörü ile bağlantıya geçmeden Bhutan’ı ziyaret etmek mümkün değil. Basında rastlanılan Bhutan turist kısıtlaması için kotaya sahip bilgileri gerçekçi değil. Düşünülenin aksine Bhutan Devleti tarafından turist sayısı hakkında herhangi bir kısıtlama bulunmuyor.

Bhutan seyahati öncesinde bir tur operatörü ile bağlantıya geçip bu şirkete ödeme yapmanız gerekiyor. Tur operatörü adınıza Bhutan’ın başkenti Thimpu’daki Bhutan Turizm Konseyine online olarak başvuru yapıyor. Bu konsey tur ücretinizin tamamının ödenip ödenmediğini kontrol ettikten sonra tur operatörüne bir onay yazısı gönderiyor.

Tur operatörü de bu konfirmasyon yazısı ile Bhutan Dışişleri Bakanlığına sizin adınıza vize başvurusu bulunuyor. Bu işlemler için sizin herhangi bir form doldurmanız gerekmiyor. Tek yapmanız gereken bir fotoğrafınız ile birlikte pasaportunuzun taranmış resmini tur operatörüne göndermek.

Bhutan’a nasıl gidilir ✈️

Bhutan vize başvurunuz onaylandığında Bakanlık Druk Air’e (Bhutan Havayolları) ve tur operatörünüze bir onay numarası gönderiyor. Bu onay numarasıyla Bhutan’a gitmek mümkün hale geliyor. Onay numarası Druk Air’e ulaştığında bilet satın almanız mümkün hale geliyor, aksi halde bilet almanız mümkün değil.

Drukair’in Yeni Delhi, Katmandu, Bangkok, Kalküta’dan haftada birkaç uçuşu bulunuyor. Bhutan’a aktarma yaparak uçabileceğiniz Nepal’in başkenti Katmandu’ya Türk Hava Yolları ile direkt uçmak mümkün. Ülkeye giriş yaparken pasaportunuza klasik vize mührü vuruluyor.

Hindistan’ın Batı Bengal eyaletindeki Jaigaon şehrine komşu Phuentsholing, Bhutan’a karayoluyla girebileceğiniz ana giriş kapısı. Ülkenin bir diğer giriş kapısı ise dünyanın en zor iniş ve kalkış pistine sahip olan Paro Havalimanı. Bu havalimanı arcılığıyla ülkeye giriş yapabilmek için aylar öncesinden rezervasyon yaptırmak gerekiyor. Uçaklar çok yüksekten, dağların arasında uçuyor ve 90 yolcu taşıyabiliyor. Biletlerin çok pahalı ve yer bulmanın zor olduğunu da hatırlatmam gerek.

Bhutan turu maliyeti Bhutan Turizm Konseyi tarafından belirleniyor. Bhutan’ı ziyaret etmek isteyen turistler için hazırlanan minimum günlük tur paketi ücretine en az 3 yıldızlı otelde konaklama, tüm yemekler, lisanslı Bhutan tur rehberi, ülke içi transfer hizmeti, trekking turları için kamp malzemeleri dahil. Ancak Bhutan’a uçuş ücreti bu ücrete dahil değil.

bhutan vizesi

Bhutan Turizm Konseyi tarafından hazırlanan web sitesinde ülke hakkında daha fazla bilgi bulabilirsiniz. Üç veya daha fazla kişiyle birlikte seyahat eden tur grupları için ocak, şubat, haziran, temmuz, ağustos ve aralık ayları için kişi başı gecelik $200, mart, nisan, mayıs, eylül, ekim ve kasım aylarında ise kişi başı gecelik $250 ücret alınıyor.

Bhutan Kraliyet Hükümeti, Bhutan’a paket turlar için minimum satış fiyatlarını belirlemekle yükümlü. Gerektiğinde fiyatlarda artış yapmaya da yetkisi var. Tüm ücretlerin ülkeye seyahat etmeden Amerikan Doları cinsinden ödenmiş olması şartı aranıyor.

Bhutan, serin rüzgarla uçuşan rengarenk dua flamaları, uzaktan gelen bir trompet sesi, bordo ve portakal renklere bürünmüş kıyafetli Budist rahipleri, gün batımında Himalayalar’ın nefis manzarası ile bildiğimiz dünyadan uzakta atmosfere sahip mistik bir ülke. Bhutan vizesi almak bildiğimiz kapıda vize veya elçilikte vize uygulamalarından biraz karmaşık görünse de oldukça kolay.

2 Yorumlar

    • Vizesiz ülkelerde ancak vize süresi kadar kalınabilir. Gidilen ülkenin vatandaşıyla evlenilirse, ilgili başvurular yapıldıktan sonra oturum izni alınır.

Yanıt yaz

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz