Antalya şehir merkezinin doğusunda yer alan Manavgat, Antalya’nın ikinci en büyük ilçesi. Manavgat, Türkiye’nin en fazla doğal güzelliğe sahip yerlerinden birisi olmasının yanında tarihi ve kültürel değerleriyle de görmeye değer bir belde. Manavgat Şelalesi de Manavgat’ın en çok bilinen yeri.

Manavgat’ın neredeyse tüm yıl boyunca güneşin yüzünü gösterdiği sıcak iklimi, şahane Akdeniz kıyıları, ince kumlu plajları, nefis orman ve yaylaları ve göz alıcı akarsuları var. Doğal güzelliklerin başında ilçede turizmin göz bebeği olarak da görülen Manavgat Şelalesi geliyor. Manavgat Nehrinin kuvvetli akıntılarıyla oluşan, alçaktan dökülmesi nedeniyle geniş bir alana yayılan şelale, Türkiye’nin en bilinen ve en çok ziyaret edilen şelalelerinden biri.

Manavgat Şelalesi

Manavgat hakkında kısa bilgiler 🇹🇷

Antalya kent merkezinin yaklaşık 80 km doğusunda, Akdeniz kıyısında kuzey-güney doğrultuda uzanan Manavgat, Antalya’nın ikinci en büyük ilçesi. Tarihte ilk kez MÖ 6. yüzyılda kendisinden bahsedilen Manavgat’tan 1199 yılında Manavğat ismiyle Ermenice kaynaklarda söz edilmiş.

Günümüzdeki ilçe merkezi Manavgat Irmağının her iki yakasında yer alan Pazarcı ve Düşenbe köylerinin birleştirilmesiyle oluşturulmuş. Manavgat’ın en eski yerleşim bölgesi ise günümüzde de ilçenin önemli turizm merkezlerinden biri olan Side (Selimiye) ve Selge (Altınkaya) olduğu düşünülüyor.

Her iki antik kentin tarihi geçmişi de MÖ 6. yüzyıla uzanıyor. 1220’de Selçuklular, 1472’de ise Osmanlı topraklarına katılan Manavgat’ın isminin Manav Türklerinden geldiği söylense de bu bilginin doğruluğu konusunda bir uzlaşı yok. Kuzeyi Toros Dağları ile çevrili Manavgat’ın Akdeniz kıyısındaki sahil şeridi plajlar ve el değmemiş koy ve kumsallarla çevrili.

Denizden iç bölgelere gidildikçe artan yükseltide Toros Dağları arasında saklı bir hazine gibi görünen Eynif Yaylası, bölgenin en ünlü yaylası. Toros Dağları çevresinde Yörüklerin konakladığı çok sayıda yaylaya da sahip olan Manavgat, şelalesi ile tanınıyor. Manavgat’ın yüzölçümü 2 bin 283 km², nüfusu ise 241 bin (2019).

Antalya Gezilecek Yerler, Antalya Tatil Yerleri ve Antalya’nın Tarihi Yerleri blog yazılarımda Antalya’da gezilip görülecek yerler ile ilgili detaylı bilgiler paylaştım. Daha uygun bir Side tatili yapmak için Seyahat Rehberi kategorisindeki blog yazılarım size yol gösterebilir.

Manavgat Nehri

Manavgat Nehri, taşıdığı su miktarı açısından Akdeniz Bölgesi ve ülkemizin en önemli akarsularından biri. Antalya Akseki’nin kuzeybatısındaki Batı Toros Dağlarından çıkan kaynak suları ile Gembos kapalı havzasının güneyindeki suların birleşmesiyle oluşuyor.

Antik çağdan beri hiç durmayan Manavgat, yaklaşık 90 km uzayarak, Manavgat ilçesinin ortasından geçerek Boğaz adı verilen yerden Akdeniz’e dökülüyor.

Manavgat Şelalesi

Antik Çağdaki adı Melas olan olan Manavgat, Side Antik Kentinin su kaynağıydı. Türkiye’de üzerinde taşımacılık yapılabilen ender akarsulardan birisi. Irmak üzerinde hidroelektrik santrali hizmeti veren Oymapınar ve Manavgat barajları bulunuyor. Üzerinde ikisi yaya üçü de araç trafiğine açık 5 köprü var.

Şelaledeki su seviyesinin Oymapınar ve Manavgat barajlarının elektrik üretimi yapması ihtiyacı doğrultusunda belirleniyor. Manavgat Irmağındaki su seviyesinin sürekli değişmesine neden oluyor. Gittiğinizde bir dereyele karşılaşırsanız veya aşırı çağlayan bir nehir görürseniz şaşırmayın. Manavgat Nehri, denize kavuşmadan önce 3-4 km boyunca denize paralel olarak akıyor. Tatlı su ile tuzlu su arasında 10-15 metre genişliğindekl olan bir kumsal, hem deniz hem de buz gibi nehir suyunda yüzebilme imkanı sunuyor.

Mineral bakımından zengin bir suya sahip olan Manavgat Irmağı, çok sayıda balık ve kuş türüne de ev sahipliği yapıyor. Karabalık, sazan, alabalık, levrek ve kefal gibi balık türlerinin yanı sıra ırmak boyunca ördek, kaz, martı yalıçapkını gibi kuşlar görülebiliyor.

Makedonya
Flyista

Bitki çeşitliliği açısından da zengin olan ırmak çınar, kavak, dut, söğüt, karaağaç, kuş üzümü, zakkum gibi bitki ve ağaç türlerine ev sahipliği yapıyor. Irmak yatağı boyunca, ırmağın her iki yakasında yer alan narenciye bahçeleri ve seralar Manavgat’ın bereketli topraklarının hayat verdiği güzelliklerden.

Nehir, son yıllarda gelişen turizmle günlük tekne turlarının düzenlendiği bir çekim merkezine dönüştü. Manavgat ilçe merkezinden tura katılacak konuklarını alan tekneler küçük şelaleye kadar nehir üzerinden ilerliyor. Burada bir süre mola veren konuklar servis araçlarıyla büyük şelaleye (Manavgat Şelalesi) götürülüyor. Yakaşık 3-4 saat süren tekne turlarında ırmağın denize bağlandığı noktada mola veriliyor.

Manavgat Nehri’nin en büyük özelliği, nehrin Akdeniz’le buluştuğu noktada yer alan ağız bölümünde tatlı su ve tuzlu suyun arasında geniliği 10-15 metreye ulaşan bir kumsalın bulunması. Manavgat Boğazı olarak da adlandırılan bu nokta aynı anda hem tatlı suda hem de tuzlu suda yüzme olanağı sağlıyor.

Manavgat Şelalesi

 manavgat şelalesi bilgi

Antalya’nın en güzel şelalelerinden Manavgat Şelalesi, Manavgat ilçe merkezine 3 km, Antalya’ya 72 km mesafede yer alıyor. Manavgat Nehri’nin 3-4 metrelik bir falezden düşmesiyle oluşmuş. Az bir yükseklikten dökülmesine rağmen geniş bir alan üzerinde oldukça yüksek bir debiyle akmasıyla muhteşem bir manzara sergiliyor.

Manavgat Nehri’nin kuvvetli akıntılarıyla oluşan, alçaktan dökülmesi nedeniyle geniş bir alana yayılan ve bölgenin karstik yapısı nedeniyle beyaz renkli sarkıtların oluştuğu şelale, Türkiye’nin en bilinen ve en çok ziyaret edilen şelalelerinden biri.

Ağaç dallarının kollarını sulara uzattığı şelale bölgesi çay bahçeleri, restoran ve kafelerle donatılmış. Şelaleyi izleyebileceği terasların yanı sıra soluklanabilecek yeşil alanlar var. Şelalenin büyüleyici manzarasını eşliğinde çayınızı yudumlayabilir, nehrin lezzetli balıklardan tadabilirsiniz. Turkuaza, yeşile çalan suyun küçük girdaplar yaparak yol alışını izlemek doyumsuz bir keyif.

Şelalenin etrafında bulunan piknik alanlarında doğayla iç içe bir piknik yapabilirsiniz. Manavgat Şelalesinin yaklaşık 2 km aşağısında da Küçük Şelale adı verilen, su akış yüksekliği fazla olmamasına rağmen teknelerin geçişine izin vermeyen ikinci bir şelale daha yer alıyor. Tur tekneleri, müşterilerini nehir yoluyla buraya kadar taşıyor, buradan da dolmuşlarla Büyük Şelale olarak anılan Manavgat Şelalesi’ne taşınıyor.

Türkiye’nin en düzenli akan nehirlerinden biri olan Manavgat Nehrinin Akdeniz’e döküldüğü ağzının özelliği ise tatlı su ile tuzlu su arasında genişliği 10-15 metre olan doğal bir kumsalın bulunması. Nehir, denizle buluşmadan önce 3-4 km boyunca Akdeniz’e paralel olarak akıyor ve bu alanda Akdeniz’le nehir arasında yalnızca kumsal bulunuyor.

Manavgat Şelalesinde cip safari, rafting ya da yamaç paraşütü gibi adrenalin sporlarını yapabilir, deve ile etrafı gezebilir veya şelaleden kuzeye doğru devam ettiğinizde ormanların arasında keyifli fakat birkaç kilometrelik kısa bir yolculuktan sonra tarihi su kanallarını ve Selekueia Antik Kenti’ni görebilirsiniz.

manavgat şelalesi nasıl gidilir

Manavgat Şelalesi giriş ücreti ve ziyaret saatleri

🗺 Adres: Sarılar, 07600 Manavgat, Antalya
Manavgat Şelalesi ziyaret saatleri: Yaz dönemi (Nisan-Eylül) 09.00-21.00, kış dönemi (Kasım-Mart) 09.00-18.00.
🔐 Manavgat Şelalesi giriş ücreti: Manavgat Şelalesi giriş ücreti 6TL. Öğrenci indirimi yok. Şelalede Müze Kart geçerli değil.

Manavgat Şelalesine nasıl gidilir 🚘

Antalya’nın Manavgat ilçesinde bulunan Manavgat Şelalesi, Manavgat ilçe merkezine 5 km, Antalya merkezine ise 75 km uzaklıkta yer alıyor. İlçenin doğuda sınırını oluşturan Alara Çayı, Karpuz Çayı ve ilçe merkezinden Manavgat Nehri ile üzerindeki Manavgat Şelalesi Türkiye’de olduğu kadar dünyaca da ünlü.

Manavgat Şelalesine uçakla nasıl gidilir: Manavgat Şelalesi’ne en yakın havalimanı Antalya’da. Antalya Havalimanı’na İstanbul, Ankara, İzmir, Adana, Gaziantep, Şanlıurfa, Van, Trabzon, Ordu, Kars, Elazığ gibi Türkiye’nin birçok şehrinden ve dünyanın farklı kentlerinden direkt uçak seferleri gerçekleştiriliyor.

Antalya Havalimanından Manavgat Şelalesi’ne nasıl gidilir: Antalya Havalimanı, Manavgat Şelalesine yaklaşık 80 km uzaklıkta. Antalya Havalimanından Manavgat Şelalesi’ne doğrudan toplu ulaşım imkanı bulunmuyor. Araç kiralama, özel transfer aracı ya da shuttle araçlarıyla havalimanından Manavgat Şelalesi’ne kısa sürede ulaşabilirsiniz.

Havalimanından tramvay, belediye otobüsü ya da HAVAŞ servisleri ile Otogar’a geçip Otogar’dan Manavgat’a giden dolmuşları kullanarak Manavgat ilçe otogarına ulaşabilirsiniz. Manavgat otogarından şelaleye her 15 dakikada bir dolmuş seferleri bulunuyor. İlçe merkezinden şelaleye 10 dakikada ulaşılıyor.

manavgat şelalesi giriş ücreti

ⓘ Manavgat gezinizde, sıklıkla kullandığım, uygun fiyata oda/ev kiralayabileceğiniz Airbnb‘yi deneyin. Burayı tıklayarak Airbnb’ye kaydolunca 160TL kazanırsınız. Otel rezervasyonu için ise Booking her zaman ilk tavsiyem. Buraya tıklayarak rezervasyon yapabilirsiniz ✔️

Otobüsle Manavgat Şelalesine nasıl gidilir: Antalya ve Manavgat üzerinden şelaleye ulaşım mümkün. Bazı otobüs firmalarının turizm sezonunda direkt seferler düzenlediği Manavgat’a gelip, buradan şelalaye geçebilir veya Antalya Şehirlerarası Otobüs Terminali’nden Manavgat yönüne hareket eden minibüsleri kullanarak şelalaye ulaşabilirsiniz.

Arabayla Manavgat Şelalesine nasıl gidilir: Manavgat Şelalesi, İstanbul’a 762 km, Ankara’ya 491 km, İzmir’e 546 km uzaklıkta bulunuyor. Şelaleye kendi aracınızla gelmeyi düşünüyorsanız, İstanbul-Bilecik-Kütahya-Afyon-Burdur-Antalya-Side istikametini kullanabilir, Ankara’dan yola çıkacaksanız Ankara-Konya-Akseki güzergahını kullanabilirsiniz. İzmir’den şelalaye ulaşım ise İzmir-Aydın Otoyolu, Denizli, Antalya kent merkezi üzerinden sağlanıyor.

Manavgat’tan şelaleye nasıl gidilir: Manavgat’tan şelaleye ulaşım her 15 dakikada bir hareket eden minibüslerle sağlanıyor. Manavgat ile şelale arası 3 km mesafede, dolmuşla ulaşım 10 dakika sürüyor. Manavgat-Manavgat Şelalesi dolmuş ücreti 3TL.Havalimanından Manavgat’a toplu taşıma ile ulaşım için tramvay, belediye otobüsü ya da HAVAŞ servisleri ile Antalya Otogarı’na gitmek, buradan dolmuşa binmek gerekiyor.

Manavgat’a otobüsle nasıl gidilir: Otobüsle Manavgat’a gelmek için Türkiye’nin her yerinden düzenlenen otobüs seferleriyle Antalya’ya gelip, buradan Manavgat ilçe merkezine hareket eden dolmuş ve otobüsleri kullanabilirsiniz. Yaz aylarında Türkiye’nin farklı kentlerinden Manavgat’a direkt otobüs seferleri de düzenleniyor.

Önceki blog yazısıEstergon Kalesi, Macaristan
Sonraki blog yazısıLondra’nın Gözü: London Eye
Seyahat Yazarı, Blogger. “Yolda olmak” duygusuna âşığım Aslında veteriner hekimim, ayrıca bilgi yönetimi okudum, marka yönetimi üzerine MBA yaptım. 14 yıl çalıştığım şirketimle yolum 2009'da ayrılınca, tekrar bir işe girmek yerine hayallerinin peşine düşüp, uzak masal ülkesi Yeni Zelanda’ya gittim. 22 ay boyunca ülkeye dönmeden Okyanusya ve egzotik Asya ülkelerinde seyahat ettim. O zamandan bu yana tam zamanlı seyahat edip gezi rehberleri hazırlıyorum.

6 YORUM

  1. Şelale muhteşem giriş çok pahalı içerisi daha çok pahalı çok dikkat edin fiyatlara sadece otopark ı ücretsiz ama dışarıdaki esnaflar ucuz tavsiye ederim

  2. Manavgat şelalesinde çok kansız esnaf bozuntuları var normal 1 bardak portakal suyuna (15.00) lira istiyor ayıp birilerinin buna dur demesi gerekli birde alanyada hediyelik eşya satan dükkanlar yerli turiste farklı fiyat yabancı turiste farklı fiyat uyğulaması yapıyor.Bu yapılanlar tek kelimeyle haysiyetsizliktir.

  3. Hiç bir albenisi olmayan, çok basit bir şelale içeriye girmemizle çıkmamız bir oldu nerdeyse. Tamamen para tuzağı , burayı beğenenler ya hayatlarında şelale görmemiş, yada vatan millet Sakarya yorumları yapıyor. Bir kartpostal alıp bakın daha iyi .

    • Şelalelerin hepsinin görkemli, büyüleci olması gerekmiyor. Türkiye’de gördüğüm ilk şelalelerden biri ve ilk gördüğümdeki duyguları her zaman başka bir şelale gördüğümde aklıma geliyor. Seyirlik, huzurlu ve güzel. Ne olsun başka ki? 50 metre yukarıdan mı düşünce şelale daha güzel oluyor? Hepsi de kendine münhasır güzelliğe sahip.

  4. Manavgat Şelalesi ile ilgili en güncel bilgilere manavgatselalesi.com adresinden ulaşabilirsiniz. Manavgat Belediyesi’nin gerçekleştirdiği çalışmalar neticesinde yeni bir görünüme kavuştu. Manavgat Şelalesi Günübirlik Tesisleri’nin resmi web sitesi yayına başladı. Bu konu ile ilgili herkesin bu dünya markası Şelaleye destek vermesini rica ediyoruz.

DÜŞÜNCELERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Lütfen yorumunuzu yazın
Adınızı buraya yazın