Side, Antalya’nın Manavgat ilçesine bağlı, tarihinin Hititlere dek uzanan, Antik Çağ’dan kalma bir liman kenti. Onlarca uygarlığa ait esere ev sahipliği yapan Side, tarihi değerlerinin yanı sıra doğal güzellikleriyle de ziyaretçilerini büyüleyen, Türkiye’nin en değerli turizm beldelerinden.

Akdeniz kıyı şeridinde, Antalya’ya bağlı en önemli turizm beldelerinden biri olan Side, zengin tarihi ve kültürel geçmişinin yanı sıra nitelikli konaklama tesisleri, birbirinden hoş plajları, yıl boyunca yüzünü esirgemeyen muhteşem güneşi, efsanevi gün batımı ve gün doğumu manzaralarıyla yüzbinlerce ziyaretçi ağırlıyor.

side nerede

Side hakkında kısa bilgiler 🇹🇷

Anadolu dilinde ‘nar’ anlamına gelen Side, Antalya’nın Manavgat ilçesinin Akdeniz kıyı şeridinde yer alan mahallesi. Tarihi geçmişi Hititlere dek uzanan Side’de en eski yerleşim yerinin MÖ 7. yüzyıla kadar uzandığı düşünülüyor. Side’ye yerleşen ve MÖ 3. yüzyıla dek kente özgü bir dil konuşan Yunanların konuştuğu bu dilin gizemi hala tam olarak çözülememiş.

MÖ 6. yüzyılda Lidyalıların, MÖ 547’de Perslerin egemenliğine giren Side, MÖ 334’te ise Makedonyalı İskender’e teslim olmuş. Bir süre Suriye Krallığı’nın denetimine giren kent, sırasıyla Bergama Krallığı, Arap istilası, Selçuklular, Hamitoğulları Beyliği, Tekelioğulları ve Osmanlı egemenliğini yaşamış. Selçuklular ve Osmanlılar döneminde yerleşim yeri olarak kullanılmayan Side’de bu yüzden bu dönemlere ait hiçbir esere rastlanmıyor.

Malta

1895-97 yılında Yunan isyanı sebebiyle kaçan Giritli Müslümanlar, Side Yarımadası’nın ucuna kurulan köye yerleştirilmiş. Günümüzde de Side’nin yerlisi olarak söz edilen Side halkının kökeni Girit’e dayanıyor. Cumhuriyet döneminde Selimiye adını alan Side’nin merkezinde günümüzde de Selimiye Mahallesi bulunuyor. Side’nin nüfusu yaklaşık 10 bin.

Antalya Gezilecek Yerler, Antalya Tatil Yerleri ve Antalya’nın Tarihi Yerleri blog yazılarımda Antalya’da gezilip görülecek yerler ile ilgili detaylı bilgiler paylaştım. Daha uygun bir Side tatili yapmak için Seyahat Rehberi kategorisindeki blog yazılarım size yol gösterebilir.

Side nerede 📍

Side, Akdeniz Bölgesi’nde yer alan Antalya’nın Manavgat ilçesine bağlı bir sahil mahallesi. Antalya şehir merkezinin doğusunda, Manavgat ilçesinin ise güneyinde yer ala Side, kendi adını taşıyan bir yarımada üzerinde Akdeniz’e doğru sokuluyor.

ⓘ Side gezinizde, uygun fiyata oda/ev kiralayabileceğiniz Airbnb‘yi deneyin. Burayı tıklayarak Airbnb’ye kaydolunca 160TL kazanırsınız. Otel rezervasyonu için ise Booking her zaman ilk tavsiyem. Buraya tıklayarak rezervasyon yapabilirsiniz ✔️

Side’ye nasıl gidilir ✈️

Side’ye uçakla nasıl gidilir: Side’ye en yakın havalimanı Antalya’da. Antalya Havalimanı’na İstanbul, Ankara, İzmir, Adana, Gaziantep, Şanlıurfa, Van, Trabzon, Ordu, Kars, Elazığ gibi Türkiye’nin birçok şehrinden ve dünyanın farklı kentlerinden direkt uçak seferleri gerçekleştiriliyor.

Antalya Havalimanından Side’ye nasıl gidilir: Antalya Havalimanı, Side’ye yaklaşık 65 km uzaklıkta. Antalya Havalimanı’ndan Side’ye doğrudan toplu ulaşım imkanı bulunmuyor. Araç kiralama, özel transfer aracı ya da shuttle araçlarıyla havalimanından Side’ye kısa sürede ulaşabilirsiniz.

side müzesi

✈️ Ucuz Uçak Bileti Nasıl Alınır
✈️ Uçak Bileti Kampanyaları Nasıl Bulunur
✈️ Türkiye’nin En İyi Online Uçak Bileti Satış Siteleri
✈️ En Ucuz Uçak Bileti Ne Zaman Alınır

Otobüsle Side’ye nasıl gidilir: Antalya ve Manavgat üzerinden Side’ye ulaşım mümkün. Bazı otobüs firmalarının turizm sezonunda direkt seferler düzenlediği Manavgat’a gelip, buradan Side’ye geçebilir veya Antalya Şehirlerarası Otobüs Terminali’nden Manavgat ve Side yönüne hareket eden minibüsleri kullanarak Side’ye gelebilirsiniz.

Arabayla Side’ye nasıl gidilir: Side, İstanbul’a 775 km, Ankara’ya 527 km, İzmir’e 533 km uzaklıkta bulunuyor. Side’ye kendi aracınızla gelmeyi düşünüyorsanız, İstanbul-Bilecik-Kütahya-Afyon-Burdur-Antalya-Side istikametini kullanabilir, Ankara’dan yola çıkacaksanız Ankara-Konya-Akseki-Side güzergahını kullanabilirsiniz. İzmir’den Side’ye ulaşım ise İzmir-Aydın Otoyolu, Denizli, Antalya kent merkezi üzerinden sağlanıyor.

Manavgat’a 7 km uzaklıktaki Side’ye Manavgat üzerinden ulaşım da oldukça kolay. Manavgat’tan Side, Sorgun ve Manavgat şelalesi gibi tarihi ve doğal güzellikleri barındıran yerlere dolmuş seferleri düzenleniyor.

Side gezilecek yerler 📌

Zengin tarihi ve kültürel geçmişi ile Akdeniz kıyı şeridinin en önemli turistik çekim merkezlerinden biri olan Side’de bu zengin tarihin izlerini sürebileceğiniz Side Müzesi ile birlikte, Büyük Kent Kapısı, Doğu Kapısı, Su Kemerleri, Büyük Anıtsal Çeşme, Kolonnel Cadde, Anıtsal Kütüphane ve Devlet Agorası, Piskopos Sarayı ve bazilikası bulunuyor.

Ayrıca Vespasianus Çeşmesi, Üç Havuzlu Çeşme, Men Tapınağı ve Baküs Tapınağı, Büyük Liman Hamamı ile Apollon ve Athena Tapınakları Side’nin tarihi güzellikleri arasında.

Bir Akdeniz güzelliği olan Side’den, Manavgat Şelalesi ve Köprülü Kanyon Milli Parkı’na doğru kısa bir yolculuk yapabilir, gün batımında Apollo Tapınağının sütunlarının ihtişamını seyretmeden ve Toros Dağlarında trekking, tırmanış ya da cip safari yapmadan dönmeyin.

1 Yorum

Yanıt yaz

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz