Makedonya Tatil

İzmir Körfezi’ne hakim bir tepe üzerinde, deniz seviyesinden 186 metre yükseklikte yer alan Kadifekale, Smyrna’dan (Eski İzmir) sonra İzmir’in yeniden kurulduğu kent merkezi olarak tarihi öneme sahip.

MÖ 4. yüzyılda İzmir’in kurulduğu yer olan Kadifekale, Roma, Bizans ve Osmanlı dönemlerine ait kalıntılara sahip. Büyük İskender’in bir ağacın altında uyuduğu ve rüyasında gördüğü iki Nemesis’in (koruyucu ruhlar) kenti bu tepeye kurmasını istediği rivayeti üzerine General Lysimachos tarafından Kadifekale’de kurulan şehir, çok sayıda efsanede kendine yer buluyor.

kadifekale

Antik dönemdeki ismi Pagos Dağı olan Kadifekale’de kurulan Smyrna, o yılların en büyük şehirleri Efes ve İskenderiye ile yarışacak düzeyde büyük bir kentti. Günümüzde çevresi büyük oranda gecekondularla çevrili olan Kadifekale, İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin çalışmalarıyla şehrin birçok noktasından görülebiliyor.

Efsanelerde ismi geçen Pagos Dağı’nın bu bölgede yaşayan Amazon kadınlarının dağın eteklerinden şehre inip İzmir çevresini yönettiklerine dair söylenceler bulunuyor.

Kadifekale’de günümüze ulaşmayı başaran yapılar arasında kalenin batısındaki 5 kulesi ve güney duvarlarının bir kısmı ile Bizans dönemine ait sarnıç ve Osmanlı döneminden bir mescit kalıntısı bulunuyor. Kadifekale’nin kalan kısmının büyük bölümü yıkık halde. Helenistik ve Roma dönemine ait sur duvarları Kadifekale’nin görkemini hissettiriyor.

İzmir Körfezi’ne hakim bir noktada olan Kadifekale’nin kulelerinden İzmir Körfezi, Konak, Karataş, Kültürpark, Karşıyaka ve Bayraklı manzarası görünüyor. Kalenin doğusunda ise Atatürk Maskı ve Yeşildere manzarası var.

kadifekale gezilecek yerler

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin Kadifekale ve çevresinde gerçekleştirdiği kentsel dönüşüm çalışmalarıyla gecekonduların yıkılması, yıkılan alanların ağaçlandırılmasıyla Kadifekale’nin eski yıllardaki görkemi ortaya çıkarıldı.

Kalenin girişinde İzmir Körfezi manzaralı kahvehanede çay molası verip, kalenin içerisinde geleneksel yöntemlerle kilim dokuyan ve hediyelik eşya satan kadınlardan alışveriş yapabilirsiniz.

MaltaFlyista
Önceki İçerikPaihia Nerede 📍 Paihia’ya Nasıl Gidilir
Sonraki İçerikSultanahmet Gezilecek Yerler, İstanbul
Seyahat Yazarı, Blogger. “Yolda olmak” duygusuna âşığım Aslında veteriner hekimim, ayrıca bilgi yönetimi okudum, marka yönetimi üzerine MBA yaptım. 14 yıl çalıştığım şirketimle yolum 2009'da ayrılınca, tekrar bir işe girmek yerine hayallerinin peşine düşüp, uzak masal ülkesi Yeni Zelanda’ya gittim. 22 ay boyunca ülkeye dönmeden Okyanusya ve egzotik Asya ülkelerinde seyahat ettim. O zamandan bu yana tam zamanlı seyahat edip gezi rehberleri hazırlıyorum.

Yanıt yaz

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz