Garnier Operası (Opera National de Palais Garnier), Fransa‘nın başkenti Paris‘in dünyaca ünlü opera binası. 1989 yılında açılan Opera de Paris Bastille’in açılışına kadar şehrin ana opera salonuydu. Daha çok kent belleğini temsil eden gösteriler ve toplantılar için kullanılan Garnier Operasında günümüzde ağırlıklı olarak bale gösterileri düzenleniyor.

Paris’te eklektik mimarlık üslubunu temsil eden en önemli tarihi yapı olan Garnier Operası, 1875’te inşa edildi. Kurulduğunda ‘Kraliyet Müzik ve Dans Akademisi’ ve daha sonra ‘İmparatorluk Akademisi’ de dahil olmak üzere birçok farklı isme sahip olan Opéra de Paris veya Paris Operası, Fransız Tarihi Anıtlar listesinde yer alıyor.

garnier opera

Garnier Operası, Paris

Garnier Operası (Opera National de Palais Garnier), eklektik mimari üslubuyla hem dış cephesi hem de iç dekorasyonu ile muazzam güzellikte bir yapı. 1875 yılında inşa edilen ve 1923’te Fransız Tarihi Anıtlar listesine dahil edilen opera, 1989’da inşa edilen Opera de Paris Bastille’in açılışına kadar şehrin opera ve bale temsillerinin merkeziydi.

Opera de Paris Bastille’in açılışının ardından daha çok kent belleğini, kültürünü ve tarihini ilgilendiren önemli organizasyonlara ev sahipliği yapan binada bale gösterileri de düzenlenmeye devam ediyor.

Malta

‘Operadaki Hayalet’ müzikali ile ölümsüzleşmiş ve insanlar üzerinde büyüleyici etki bırakmış bir yapı olan opera binası sayısız sanatçının bu sahnede hünerlerini göstermeleri ve yapabileceklerinin en iyilerini yapabilmeleri konusunda ilham vermiş.

Garnier Operası tarihi

1848-1852 yılları arasında Fransa Cumhurbaşkanlığı yapan, planladığı darbeyle cumhuriyeti yıkarak imparatorluğunu ilan eden III. Napolyon’a 14 Ocak 1858’de İtalyan anarşistler tarafından günümüzde Garnier Operası’nın bulunduğu noktada bir suikast düzenlendi. III. Napolyon ve eşinin yara almadan kurtulduğu ancak 8 kişinin ölümü ve 150 kişinin yaralanmasına neden olan bu olayın ardından III. Napolyon, suikastın gerçekleştirildiği noktada bir opera binası yapılmasını istedi.

1860 yılının Aralık ayında opera binasının mimarını seçmek amacıyla düzenlenen ve jüri başkanlığını Napolyon Bonapart’ın oğlu Prens Walewski’nin yaptığı yarışmayı 171 mimar arasından 36 yaşındaki Charles Garnier kazandı. Garnier’in profesyonel hayatındaki ilk işi olan proje 1875’te tamamlanarak hizmete açıldı.

Dış görünümü kadar iç görünümüyle de ünlü olan Garnier Operası’nın gösterişli iç mekanında Büyük Merdiven, Büyük Fuaye’nin üzerini kapsayan mozaik kubbeli tavan resimleri yapının en ünlü yerleri. Marc Chagall imzasını taşıyan büyük salonun tavanı ise mimarlık harikası olarak kabul ediliyor.

Marc Chagall tarafından rengarenk boyanmış mermer tavan, 6 ton ağırlığında zarif bir avize, kadife ve altın ile tasarlanmış bölgeler, polikrom dış cephe ve birbirinin içine giren merdiven boşluklarıyla opera başlı başına müze gibi gezilebilecek bir iç mekana sahip.

Operanın inşaat süresinin uzamasına da neden olan ve yapının altı bölümünde yer alan küçük göl, Gaston Leroux’un Operada’daki Hayalet (Phantom of the Opera) gösterisine ilham kaynağı olmuş.

Paris’te Notre Dame Katedrali, Louvre Müzesi ve Sacre Coeur Bazilikası ile birlikte en önemli mimari yapılardan biri olarak kabul edilen Garnier Operası, Barok, Yunan ve klasik stilde tasarımları harmanlayan bir anlayışa sahip. Operanın izleyici kapasitesi ise 2 bin 200.

opera garnier

Opera Kütüphanesi Müzesi

Garnier Operası binasında Opera Kütüphanesi Müzesi olarak da anılan Fransa Milli Kütüphanesi de bulunuyor. Tiyatro tarihinin 300 yıllık geçmişinin arşiv kaydını tutan kütüphanenin müze galerisinde çok zengin bir resim, çizim, fotoğraf koleksiyonu bulunuyor.

🗺 Adres: Place de l’Opéra, 75009 Paris, Fransa | 📲 www.operadeparis.fr
🕘 Ziyaret Saatleri: Haftanın 7 günü 10.00-16.30 saatleri arasında ziyaret edilebiliyor. Yaz döneminde ise 10.00-18.15 saatlerinde ziyarete açık. 1 Ocak, 1 Mayıs ve 25 Aralık’ta ziyarete kapalı.
💶Garnier Operası giriş bileti: Garnier Operası giriş ücreti 14€. Sergi olmayan dönemlerde 12€’ya ziyaret edilen operada indirimli bilet ise 10€.
🚌 Ulaşım: Paris metrosunun Opera durağında inerek yapının olduğu meydana ulaşıyorsunuz.

Fransa’nın başkenti Paris’in mimarlık şaheseri yapılarından biri olan Garnier Operası, ülke tarihini etkileyen önemli olayların yaşandığı toplumsal bellekte önemli bir yere sahip.

1 Yorum

  1. Başlığı görür görmez ilgimi çekti, tam ortadaki merdivenlerin olduğu sahne ” İmkansız Göre ” filmine konu olmuştu. Paylaşım için çok teşekkürler.

Yanıt yaz

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz