Fransa‘nın başkenti Paris‘in dünyaca ünlü caddesi Şanzelize (Champs-Élysées), Fransızcada ‘cennet yeri’ anlamına geliyor. Paris’in kuzeydoğusunda yer alan cadde 2 km’lik uzunluğa sahip. Dünyanın en güzel ve en lüks caddeleri arasında gösterilen Şanzelize Caddesi’nin (Avenue des Champs-Élysées) bir ucunda Concorde Meydanı diğer ucunda ise Charles De Gaulle (l’Étoile) bulunuyor.

Paris’in lüks hayatına tanıklık edebileceğiniz, kestane ağaçlarının sıralandığı bu caddede otomobil galerileri, restoran, kafe ve çok sayıda mağaza bulunuyor. Zafer anıtından baktığınızda ihtişamı tam olarak anlaşılan, her köşesinde birilerinin dans ettiğini, şarkı söylediğini gördüğünüz, herkesin birbirinden farklı olduğu ve çoğunluğunu turistlerin oluşturduğu, ışıl ışıl, rengârenk bir cadde.

şanzelize caddesi

Şanzelize Caddesi, Paris

Şanzelize, tarihi değerleri olan yapıların sıralı olduğu caddeyi oluşturması nedeniyle dünyanın en ünlü yerlerinden biri. Fransızcada ‘la plus belle avenue du monde’, yani ‘dünyanın en güzel bulvarı’ denen Şanzelize’de bulunan özel ve lüks butikler, kafeler ve sinemalar oldukça pahalı.

1616 yılına kadar Şanzelize bahçeler ve açık alanlardan oluşan bir yermiş. O zamanın kraliçesi Marie de Medici, Tuileres bahçesine ağaçlar diktirerek genişletmeye karar vermiş. Halen varlığını sürdüren at kestanesi ağaçları caddenin doğal güzelliğine güzellik katmaya devam ediyor.

Malta

Bu genişletme çalışmaları sürdüğü dönemde henüz adı Şanzelize olmayan cadde, adına 1709 yılında kavuşmuş. 1700’lerin sonlarında popülaritesine kavuşan Şanzelize, 1828 yılında resmi olarak Paris’in bir parçası haline gelmiş. Daha sonraları ise gaz lambaları, çeşmeler eklenerek yol genişletilmiş.

Şanzelize iki büyük asker alayına da ev sahipliği yapmasıyla da tarihte de önemli bir yere sahip. Birincisi, Haziran 1940’da Alman askerlerinin Fransa’yı istila etmesi, diğeri de 1944 yılında Amerikan askerleri tarafından ülkenin bağımsızlığa kavuşturulması. Caddenin ticari olarak değer kazanması 1860’ların başlarına uzanıyor. 1916’da ise daha işlek bir merkez haline getirilmesi amacıyla bir dernek kurulmuş.

Kiraların aşırı yüksek olması nedeniyle günümüzde cadde üzerinde kişiye ait yalnızca birkaç rezidans bulunuyor. Binaların yüksek katlarında da çoğunlukla üst düzey firmaların ofisleri bulunuyor. Sephora, Cartier, Benetton, Disney ve Nike gibi firmaların ofislerini burada görebilirsiniz. Caddede birçok ünlü otomobil markasının galerileri de bulunuyor.

Bunun yanında Gap’in Avrupa’daki en büyük mağazası ile Adidas’ın en büyük mağazasına da ev sahipliği yapıyor. Aynı şekilde Hugo Boss ve Louis Vuitton gibi dev üreticiler de bu bölgedeki yerlerini almış durumda. Hemen hemen her mağazanın pazar günleri kapalı olduğunu aklınızın bir köşesinde bulundurun.

şanzelize paris
paris şanzelize

Alışveriş dışında Şanzelize etrafında yapılabilecek oldukça fazla aktivite var. Caddenin hemen kuzeyinde bulunan yer Elize Sarayı (Elysees Palace). Burası Fransa Başbakanının evinin bulunduğu yapı. Müzik gösterilerinin için Marigny Tiyatrosu (Theatre Marigny) ve eğitim amaçlı sunumlar için içerisinde tarihi bir müze ve sergi evinin de bulunduğu Grand Palais hemen yakınlarında yer alıyor.

Paris gezilecek yerler listenize muhakkak eklemeniz gereken Şanzelize, her yıl Fransız ulusunun doğuşunu simgeleyen Basteille gününde yapılan Avrupa’nın en büyük askeri geçidi, yılbaşında bulvarın ışıklandırılması ve meşhur bisiklet yarışı olan Tour de France’ın final sahnesi de ev sahipliği yapmaya devam ediyor.

Şanzelize nerede

Paris kent merkezinde yer alan Şanzelize Caddesi‘ni online harita uygulamalarında ‘Avenue des Champs-Élysées’ yazarak bulabilirsiniz. Cadde üzerinde birden çok metro istasyonu bulunuyor. Charles de Gaulle – Étoile, George V, Franklin D. Roosevelt ve Champs-Élysées – Clemenceau metro duraklarından herhangi birinde inerek caddenin farklı noktalarına ulaşabilirsiniz.

3 Yorumlar

Yanıt yaz

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz