Koh Panyee, bir Güneydoğu Asya ülkesi olan Tayland’ın, Andaman Denizi ile Siam Körfezi tarafında bulunan cennet adalarından biri. Adadan ziyade deniz üzerine kurulmuş şirin bir balıkçı köyü olan Koh Panyee, her türlü zevke ve deneyime hitap eden Tayland’ın renkli kültürel yaşamı ve muazzam doğası ile öne çıkan yerleşimi.

Anakaradan tekne ile yaklaşık 20 dakikalık uzaklıkta bulunan Koh Panyee, 200 yıla yakın bir geçmişe sahip. İsmini, Endonezya’dan ayrılarak kendilerine yeni bir yurt arayışında balıkçıların yolunun buraya düşmesinden alan ada, Malay dilinde ‘Bayrak Adası’ anlamına geliyor.

Koh Panyee

Koh Panyee, 300 metre uzunluğunda ve kireçtaşı kayalarının eteğinde, denizin üzerine kurulu bir köy. Kuruluş hikayesi tabi bir efsaneye dayanıyor. Endonezya’dan ayrılıp kendilerine yerleşilebilecek yeni bir yurt arayan 3 balıkçı ailenin yolu buralara kadar düşmüş. Çevreyi araştırmak için ayrılan aileler, yaşanılabilir bir yer bulunduğunda diğerlerine işaret olabilmesi için en yüksek yere bayrak asılmasına karar verilmiş.

Toh Baboo adındaki balıkçı, Panyee Adası ve çevresinin balıkçılık için zengin kaynaklara sahip olduğunu fark edip, burasının aradıkları yer olduğuna karar kılmış ve kayalığın tepesine çıkıp bayrak asmış. Bunu gören diğer balıkçılar da gelip buraya yerleşerek adanın ilk sakinlerini oluşturmuşlar. O günden sonra ada, Malay dilinde ‘Bayrak Adası‘ anlamına gelen Koh Panyee olarak anılmış.

Krabi’deki ilk günümde bir tekne turu yapmıştım. Bu tekne turunda ziyaret ettiğimiz balıkçı köyünü çok sevmiş ve orada kalmak istemiştim. Köyde internet olmamasından dolayı gidememiştim. Kısmet Panyee Adasındaki 200 yıllık balıkçı köyüneymiş.

Ada dediğime bakmayın belki 300 metre uzunluğunda kireçtaşı kayalarının eteğinde denizin üzerine kurulu bir köy. Halkı Müslüman olan adanın 315 aileden oluşan 1485 sakini var. Ben aday gelip de odama yerleşirken hoparlörlerden vaaz veriliyordu. Sonra köyü gezerken fark ettim, evinin önünde atletiyle oturan bir abimiz yapıyordu bu konuşmayı.

Malta

Köyde elektrik ve internet var, hatta banka ATM’si bile bulabilirsiniz. Halk, ‘hydroponics‘ denilen suda bitki yetiştirme tekniğiyle kendi ihtiyaçları olan sebzeleri yetiştirebiliyor. İhtiyaç fazlasını da pazarda satışa çıkarıyorlar. Bu eğitim köydeki okulda öğretmenler tarafından öğrencilere öğretiliyor.

Köydeki en pahalı şey elektrik, maliyeti anakaradakinden 6 kat pahalı. Köyde sadece bir polis memuru bulunuyor. Köy halkı, eski teknelerden, buldukları tahtadan kendilerine yüzer bir futbol sahası yapmışlar. Panyee Futbol Klübü Güney Tayland’ın en başarılı genç kulüplerinden birisi.

Köy içerisini gezdiğinizde ise deniz üzerine kurulmuş bir yerde gezdiğinizi hissetmiyorsunuz. Düzgün sokaklar, sokak çevresinde süs eşyası, giysi ve yiyecek satan dükkânlar var.

Ahşap sokakta oynayan çocuklar, gelip geçenleri izleyen oldukça yaşlı köy halkı, basketbol oynayan çocuklar, önünde laptopuyla yerde uzanmış internet keyfi yapan gençler… gibi renkli bir köy hayatını gözler önüne seriyor.

Sokağın birinde oldukça yaşlı bir kadın Güler yüzle ‘donate, donate’ diye seslenip bana para yardımı kutusunu gösterdi. Köye cami yaptıklarından köye gelenlerden bağış topluyorlarmış. Sokağın sonunda da kadınlı, erkekli, çoluk çocuk çalışıp camilerini yapan bir grupla karşılaştım.

Kuru mevsiminde adanın gelirinin %40’a yakını turizmden geliyormuş. Yine de ana uğraş balıkçılık. Köyde onlarca resort ve restoran bulunuyor. Kimisi günlük turlarla buraya gelenlere yemek hizmeti verirken kimisi aynı zamanda konaklama hizmeti de sağlıyor.

Kaldığım yerin adı Panyee Restoran ve oteli. Belki 1000 kişiyi ağırlayacak kapasiteye sahip bir genişliğe sahip. İçerisinde banyosu olan sadece 4 odaları var. Günübirlik adayı ziyarete gelen tur gruplarına yemek hizmeti veriyorlar. Konaklama ücreti 300 THB (17TL) ve buna 3 öğün yemek dâhil.

Konaklama kalitesi çok iyi olmasa da, Tayland’da çoğu yerde bu miktar parayla ancak restoranda bir akşam yemeği yiyebilirsiniz. Fiyata dâhil olan akşam yemeğimde pilav, balık, sebzeli tavuk, sebzeli omlet, körili kızartma tavuk but ve kaju fıstıklı kızartma sebze vardı. İçme şişe suyu bile masadaydı ki, çoğu yerde içecekler ücrete dâhil değildir. Amerikalı bir diğer misafirle birlikte ikram edilen akşam yemeğinin ancak yarısını yiyebildik.

Yemek sonrası oturup internetteki işlerimi halledeyim dedim ama fazla oturamadım, çünkü hava çok serindi. Odama geçmek zorunda kaldım. Zaman bu köyde çok yavaş akıyordu. Ertesi gün hafif bir kahvaltı sonrası teknemiz gelip bizi aldı. Hua Hin şehrine gidecek 7 saatlik gece yolculuğu beni bekliyordu. Doğum günüme yolda girecektim.

Koh Panyee’ye nasıl gidilir

Tayland Türk vatandaşlarından vize istemiyor. Tayland vizesi havalimanında veya karadan girerken sınır kapılarından alınabiliyor. Uluslararası havalimanı girişlerinde 30 gün, karadan girişlerde ise 15 gün vize veriliyor. İstanbul’dan hareket eden pek çok turla gidebileceğiniz Tayland’a, yalnız gitmek isterseniz Türk Hava Yolları’nın direkt uçak seferleriyle, yaklaşık 10 saat süren bir seyahatle Tayland’da olmanız mümkün.

Tai Airlines (Thai), Singapur Havayolları, Emirates Havayolları ve Türkmenistan Havayolları ile de aktarmalı uçuş seçeneğiniz var. Tayland Havalimanı’ndan şehir merkezine hareket eden otobüsleri kullanabileceğiniz gibi, taksiyle de gidebilirsiniz. Koh Panyee’ye anakaradan hareket eden teknelerle 20 dakikada ulaşım mümkün.

Day 546: Tayland:35, Koh Panyee, 31 Ocak 2012

Önceki blog yazısıAo Phang Nga National Park: James Bond Adası
Sonraki blog yazısıKralın Yazlık Şehri: Hua Hin
Seyahat Yazarı, Blogger. “Yolda olmak” duygusuna âşığım Aslında veteriner hekimim, ayrıca bilgi yönetimi okudum, marka yönetimi üzerine MBA yaptım. 14 yıl çalıştığım şirketimle yolum 2009'da ayrılınca, tekrar bir işe girmek yerine hayallerinin peşine düşüp, uzak masal ülkesi Yeni Zelanda’ya gittim. 22 ay boyunca ülkeye dönmeden Okyanusya ve egzotik Asya ülkelerinde seyahat ettim. O zamandan bu yana tam zamanlı seyahat edip gezi rehberleri hazırlıyorum.

11 YORUM

 1. Taylanda gidip böyle yerleri görmemek gerçekte dokunuyor adama. Martta yine gidicem planımı her seyimi yaptım ama bidakine ölmezsem buraya ugrıcam.

 2. Brunei’yi araştırken sitenizi buldum ve işte bu dedim 🙂 Size gezilerinizde güzellikler dilerim. Yaşam tarzınıza gıpta ile baktığımı da belirtmek isterim.

 3. Merhaba,
  Ali Bakan diye bir arkadaşım, ki senin de arkadaşın imiş, çıkacağım rotada senden ve sitenden bilgi edinebileceğimi söylemişti. Henüz sorma zamanım değil ama 🙂 Sana iyi yolculuklar dileme zamanım. Yolcuğunu izleyen bir yolcu daha oldu:) Selamlar.

   • Selamlar, hatlarda bir karışıklık olmuş. Ben Keremcan Büyüktaşkın’ın arkadaşıyım, kendisi de bir gezgindir. Belki tanırsınız. Bu siteyi facebook’tan önermişti, bende kendi sitesi zannetmiş ve izlemeye başlamıştım. Hatta kalkıp Çağrı’ya da önermiştim. kısmet bugün herşeyi öğrenmekteymiş. Her şeyin bir zamanı var işte 🙂
    Ben hoş bir tesadüf olarak görüyorum, güzel…
    Ankara’dan sevgiler, selamlar.

 4. O zaman doğum gününüz kutlu olsun, daha bir en az 500 gün daha gezer, 3 doğum günü daha kutlarsınız inşallah yollarda 🙂

  Adanın bu futbol takımı ile ilgili kısa film tadında bir reklam vardı, ama tamamını hatırlayamıyorum….eğer brezilya değilse tabi ama ben thailand diye hatırlıyorum hatta başlarda Brezilya sanıp sonra “aa thailandmış ” demiştim.

DÜŞÜNCELERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Lütfen yorumunuzu yazın
Adınızı buraya yazın