Knez Mihaiova Caddesi, Sırbistan‘ın başkenti Belgrad‘da Cumhuriyet Meydanı’ndan Kalemegdan’a kadar uzanan sadece yayaların girebildiği alışveriş caddesi. Adını Sırbistan Prensi III. Mihailo’dan alan ve 1870’lerin sonlarına tarihlenen birçok büyük ve etkileyici binayı barındıran caddenin tarihi Roma dönemine kadar uzanıyor.

Belgrad’ın ana yaya ve alışveriş caddesi olan Knez Mihailova Caddesi Belgrad’ın en canlı merkezi. Şehrin kalbi burası desem daha doğru olur. Araç trafiğine kapalı hareketli ve kalabalık cadde boyunca dükkanlar, restoran ve kafeleri sıralanıyor.

Knez Mihailova
Knez Mihailova

Zengin ailelerin ve önemli kişiliklerin evleriyle dolu olan bu cadde, aynı zamanda Belgrad’da alışverişin merkezi olma özelliğini de taşıyor. Ayrıca burası; ışıl ışıl mağazalarıyla alışverişin keyfini ve eğlencenin her türlüsünü günün her saatinde ziyaretçilerine sunuyor. Şehri keşfetmeye başlamanın en güzel noktası bu cadde. Yorulduğunuzda çeşmelerinden su içip, bir köşeye çekilip sokak boyunca hünerlerini sergileyen müzisyenlere kulak verin.

Caddenin en önemli sembollerinden biri olan Prens Mihailo Heykeli, heykelin solundaki Ulusal Tiyatro binası ve arkasındaki Ulusal Müze burasının kültürel ve sanatsal dokusunu gösteriyor. Zengin ailelerin ve önemli kişiliklerin evleriyle dolu olan bu cadde, aynı zamanda Belgrad’da alışverişin merkezi olma özelliğini de taşıyor.

Knez Mihailova Caddesi
Knez Mihailova Caddesi

Knez Mihailova Caddesi, birçok tarihî binasıyla kültüre, ünlü mağazalarıyla ekonomiye ve modern kafeleriyle de eğlenceye hizmet veren oldukça önemli bir konuma sahip. Srpska Kruna Hoteli, Knez Mihailova No: 56, Belgrad’ın en modern hoteli olarak romantik tarzda 1869’de inşa edilmiş. Günümüzde Belgrad Şehir Kütüphanesi olarak kullanılan bina 1945 ve 1970 yılları arasında Sırbistan Ulusal Kütüphanesi olarak kullanılmış.

Knez Mihailova 53-55’te yer alan Marko Stojanoviç’in Evi, 1889 yılı civarında avukat Marko Stojanoviç’in evi olarak inşa edilmiş. Rönesans mimarisine sahip güzel bina günümüzde Akademi Galerisi olarak kullanılıyor. Üç binadan oluşan Balkan Evleri Bloğu ise Knez Mihailova 46, 48, 49 numaralarda 1870’li yıllarda geleneksel Balkan tarzında inşa edilmiş.

Knez Mihailova 50’de yer alan Hristina Kumanudi’nin Evi, Kneza Mihaila ile Dubrovaçka caddelerinin kesiştiği köşede 1870’de yapılmış. Bir süre Fransız-Sırp bankasına ev sahipliği yapan bina günümüzde Belçika ve Büyük Britanya konsolosluğu olarak hizmet veriyor.

Belgrad Streets

Meclis binası yapılana kadar şehir meclisine ev sahipliği yapmış Kristina Mehana, Knez Mihailova 48’de, Krstiç kardeşlerin aynı isimle açtıkları otelin yönetimi olarak hizmet veriyor. Günümüze kadar orijinal mimarisinde bir çok değişiklik yapılmış olan Veljko Savivç’in Evi, 1869’da Knez Mihailova 46’da dükkanların ve evlerin bulunduğu bir bina olarak inşa edilmiş.

Sırbistan Bilim ve Sanat Akademi Binası, Knez Mihailova 35, Dragutin Dordeviç ve Andra Stevanoviç’in 1912’de hazırladıkları akademik tarza sahip mimari plan doğrultusunda 1923-1924 yılları arasında inşa edilmiş. Binada Belgrad’ın en zengin Akademi Kütüphanesi, Sırbistan tarihine ait çok sayıda dokümana sahip Akademi Arşivi, giriş katında Akademi Galerisi, çok özel edebiyat salonu, kitap ve antika dükkanları yer alıyor.

Belgrade, Serbia
Belgrade, Serbia

Belgradlı tüccar Nikola Spasiç’in Evi, Knez Mihailova 33, mimar Konstantin Jovanoviç tarafından Rönesans tarzında 1889’da inşa edilmiş. Nikola Spasiç Pasajı, Knez Mihailova 19, 1912’de resesyon tarzında inşa edilmiş. Grçka Kraljica Restoranı, Knez Mihailova no: 51, Akademizm tarzında 1835’te yapılmış.

Rusija Hotel, Knez Mihailova  38, 1870 yılı civarında kurulduktan sonra 1920’de yıkılmış. Günümüzde “Rudnap” şirketinin ofislerine ev sahipliği yapıyor.

Belgrad’da nerede kalınır: Benim de kaldığım 4 yıldızlı Jump Inn oteli tavsiye ederim. Son gezimde kaldığım Prag Otel merkeze yakın gayet güzel bir otel. Uygun Belgrad otelleri bulmak için tıklayın.

Knez Mihaiova Caddesi oldukça çekici ve güzel. keyif aldığım bir cadde oldu. Sokağın meydana yakın kısmında yer alan Belgrad Turizm ofisinde ücretsizz harita ve broşürler bulmak mümkün. hatta belli günlerde ücretsiz şehir turları da düzenliyorlar.

142,1k Takipçiler
Takip et

DÜŞÜNCELERİNİZİ BİZİMLE PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Lütfen yorumunuzu yazın
Adınızı buraya yazın