Knez Mihaiova Caddesi, Sırbistan‘ın başkenti Belgrad‘da Cumhuriyet Meydanı’ndan Kalemegdan’a kadar uzanan sadece yayaların girebildiği alışveriş caddesi. Adını Sırbistan Prensi III. Mihailo’dan alan ve 1870’lerin sonlarına tarihlenen birçok büyük ve etkileyici binayı barındıran caddenin tarihi Roma dönemine kadar uzanıyor.

Belgrad’ın ana yaya ve alışveriş caddesi olan Knez Mihailova Caddesi Belgrad’ın en canlı merkezi. Şehrin kalbi burası desem daha doğru olur. Araç trafiğine kapalı hareketli ve kalabalık cadde boyunca dükkanlar, restoran ve kafeleri sıralanıyor.

Knez Mihailova
Knez Mihailova

➡ Instagram hesabım @yoldaolmak ✔️

Zengin ailelerin ve önemli kişiliklerin evleriyle dolu olan bu cadde, aynı zamanda Belgrad’da alışverişin merkezi olma özelliğini de taşıyor. Ayrıca burası; ışıl ışıl mağazalarıyla alışverişin keyfini ve eğlencenin her türlüsünü günün her saatinde ziyaretçilerine sunuyor. Şehri keşfetmeye başlamanın en güzel noktası bu cadde. Yorulduğunuzda çeşmelerinden su içip, bir köşeye çekilip sokak boyunca hünerlerini sergileyen müzisyenlere kulak verin.

Caddenin en önemli sembollerinden biri olan Prens Mihailo Heykeli, heykelin solundaki Ulusal Tiyatro binası ve arkasındaki Ulusal Müze burasının kültürel ve sanatsal dokusunu gösteriyor. Zengin ailelerin ve önemli kişiliklerin evleriyle dolu olan bu cadde, aynı zamanda Belgrad’da alışverişin merkezi olma özelliğini de taşıyor.

Knez Mihailova Caddesi
Knez Mihailova Caddesi

Knez Mihailova Caddesi, birçok tarihî binasıyla kültüre, ünlü mağazalarıyla ekonomiye ve modern kafeleriyle de eğlenceye hizmet veren oldukça önemli bir konuma sahip. Srpska Kruna Hoteli, Knez Mihailova No: 56, Belgrad’ın en modern hoteli olarak romantik tarzda 1869’de inşa edilmiş. Günümüzde Belgrad Şehir Kütüphanesi olarak kullanılan bina 1945 ve 1970 yılları arasında Sırbistan Ulusal Kütüphanesi olarak kullanılmış.

Knez Mihailova 53-55’te yer alan Marko Stojanoviç’in Evi, 1889 yılı civarında avukat Marko Stojanoviç’in evi olarak inşa edilmiş. Rönesans mimarisine sahip güzel bina günümüzde Akademi Galerisi olarak kullanılıyor. Üç binadan oluşan Balkan Evleri Bloğu ise Knez Mihailova 46, 48, 49 numaralarda 1870’li yıllarda geleneksel Balkan tarzında inşa edilmiş.

Malta

Knez Mihailova 50’de yer alan Hristina Kumanudi’nin Evi, Kneza Mihaila ile Dubrovaçka caddelerinin kesiştiği köşede 1870’de yapılmış. Bir süre Fransız-Sırp bankasına ev sahipliği yapan bina günümüzde Belçika ve Büyük Britanya konsolosluğu olarak hizmet veriyor.

Belgrad Streets

Meclis binası yapılana kadar şehir meclisine ev sahipliği yapmış Kristina Mehana, Knez Mihailova 48’de, Krstiç kardeşlerin aynı isimle açtıkları otelin yönetimi olarak hizmet veriyor. Günümüze kadar orijinal mimarisinde bir çok değişiklik yapılmış olan Veljko Savivç’in Evi, 1869’da Knez Mihailova 46’da dükkanların ve evlerin bulunduğu bir bina olarak inşa edilmiş.

Sırbistan Bilim ve Sanat Akademi Binası, Knez Mihailova 35, Dragutin Dordeviç ve Andra Stevanoviç’in 1912’de hazırladıkları akademik tarza sahip mimari plan doğrultusunda 1923-1924 yılları arasında inşa edilmiş. Binada Belgrad’ın en zengin Akademi Kütüphanesi, Sırbistan tarihine ait çok sayıda dokümana sahip Akademi Arşivi, giriş katında Akademi Galerisi, çok özel edebiyat salonu, kitap ve antika dükkanları yer alıyor.

Belgrade, Serbia
Belgrade, Serbia

Belgradlı tüccar Nikola Spasiç’in Evi, Knez Mihailova 33, mimar Konstantin Jovanoviç tarafından Rönesans tarzında 1889’da inşa edilmiş. Nikola Spasiç Pasajı, Knez Mihailova 19, 1912’de resesyon tarzında inşa edilmiş. Grçka Kraljica Restoranı, Knez Mihailova no: 51, Akademizm tarzında 1835’te yapılmış.

Rusija Hotel, Knez Mihailova 38, 1870 yılı civarında kurulduktan sonra 1920’de yıkılmış. Günümüzde “Rudnap” şirketinin ofislerine ev sahipliği yapıyor.

Belgrad’da nerede kalınır: Benim de kaldığım 4 yıldızlı Jump Inn oteli tavsiye ederim. Son gezimde kaldığım Prag Otel merkeze yakın gayet güzel bir otel. Uygun Belgrad otelleri bulmak için tıklayın.

Knez Mihaiova Caddesi oldukça çekici ve güzel. keyif aldığım bir cadde oldu. Sokağın meydana yakın kısmında yer alan Belgrad Turizm ofisinde ücretsizz harita ve broşürler bulmak mümkün. hatta belli günlerde ücretsiz şehir turları da düzenliyorlar.

Önceki blog yazısıKaz Dağları Nerede 📍 Kaz Dağlarına Nasıl Gidilir
Sonraki blog yazısıKapadokya’nın En Güzel Seyir Noktası: Uçhisar Kalesi
Seyahat Yazarı, Blogger. “Yolda olmak” duygusuna âşığım Aslında veteriner hekimim, ayrıca bilgi yönetimi okudum, marka yönetimi üzerine MBA yaptım. 14 yıl çalıştığım şirketimle yolum 2009'da ayrılınca, tekrar bir işe girmek yerine hayallerinin peşine düşüp, uzak masal ülkesi Yeni Zelanda’ya gittim. 22 ay boyunca ülkeye dönmeden Okyanusya ve egzotik Asya ülkelerinde seyahat ettim. O zamandan bu yana tam zamanlı seyahat edip gezi rehberleri hazırlıyorum.

4 YORUM

 1. Eşimle birlikte ağustos ayı içerisinde Balkanlar turu yapmaya karar verdik. Rotamızı Saraybosna (günü birlik Mostar)-Belgrad-Üsküp-Ohrid şeklinde çizdik.

  Saraybosna’dan Belgrad’a otobüs ile ulaşma niyetindeyiz. Fakat internetten ulaştığımız bilgiler dahilinde Sırp sınır polisinin özellikle Türk vatandaşlara karşı işleri zora sokma gibi davranışları olduğunu okuduk. (Zorlayıcı sorular, ülkeye almama, uyuşturucu testi vs.)

  Bosna Hersek-Sırbistan sınırında bu tür bir muamele ile karşılaşmak istemiyoruz. Anlatılanlar doğru ise Belgrad’ı programdan çıkarmak veya uçakla direk Belgrad’a uçmak gibi değişiklikler yapmayı düşünüyoruz.

  Sizce anlatınlarda haklılık payı var mı? Korkmakta haklı mıyız? Sizin Sırp polisi ile hiç probleminiz oldu mu? Şimdiden teşekkür ederim, iyi günler..

  • Balkanlar’da 1 ay gezdim ve sınır geçişlerinde sadece Karadağ’dan Bosna-Hersek’e geçerken minibüsten inip sorulara cevap verdim. Onun dışında hiç bir yerde hiç bir sorun veya olumsuz bir durum görmedim, yaşamadım.

   Bosna-Hersek’ten Sırbistan’ın Nis şehrine kadar otobüsle uzun bir yolculuk yaptım. Arabadaki tek turist bendim. Sorun yok. On binlerce sınır geçişlerinin belki %2-3’ünde sorun oluyor. Sorun olmayanlar yazmaz zaten bir yerlere; sorun yaşayanlar sorunlarını paylaşır. 

   Bence korkulacak bir şey yok ve Belgrad Balkanlar’ın en güzel şehirlerinden biri.

  • Ben uçakla iki kere gittim Belgrada ve ikisinde de Türkiye uçaklarına özel sorguya çekiyorlar. ancak otel rezervasyonlarınızı falan gösterirseniz bir sorun çıkacağını sanmıyorum.

  • Aslında geç oldu ama başkalarına örnek olur diye yazıyorum. Biz Bosna Hersek’ten Sırbistan’a değil ama Hırvatistan’a (Dubnovnik daha sonra da Zagrep’e) geçtik. Otobüste birçok kişi vardı. Polis herkesin pasaportuna bakıp iade ediyordu. Eşimle benim pasaportumu alıp gitti. 10 dk. kadar bekledik otobüste. Sonra getirdiler. Yani Türk pasaportu için daha bir dikaktli inceliyorlar. Hırvatistan bunu yaparsa Sırbistan daha çok ince eleyip sık dokuyacaktır, diye düşünüyorum. Orada Sırp arkadaşlar var davet ediyorlar ama doğrusu ben şahsen beni istemeyen ülkeyi ben de istemem ve gitmeye de hiç niyetim yok. 🙂 Selamlar.

DÜŞÜNCELERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Lütfen yorumunuzu yazın
Adınızı buraya yazın