Apsara dansı, 1000 yıldan fazladır yaşayan geleneksel bir Kamboçya dansı. Angkor Wat Tapınaklarında doğan bu dünyaca ünlü Apsaralar, Khmer kadınının güzelliğini ve zekasını temsil ediyor. Güzellikleriyle göz kamaştıran bu dans tanrıçaları, Khmer kültürüyle özdeşleştiriliyor. Dünyanın en büyük tapınak şehri olan Angkor Wat Tapınakları‘nda, Apsara dans tanrıçalarını betimleyen 2000’e yakın oymalar bulunuyor.

Efsaneye göre Kampu adında, Kampuchea yerlisi bir keşiş, Mera adlı bir apsara dansçısı ile evlenmiş ve onlara Kampumera adı verilmiş. Bunların soyundan gelenlere Khmerler denmiş, Kampuchea ise Kamboçya’nın eski adı.

Apsara_Traditional Khmer Dance_Kmer Dansı_Apsaras

Apsara dansında, insanın yaradılışının; tanrılar (iyilik) ve şeytanların (kötülük) Süt Denizinde savaşması sonucu, Tanrıların bu savaşı kazanmasıyla meydan geldiğine inanılıyor. İnsan bu zaferin bir sembolü olarak doğmuş. Apsara dansçıları, tanrıçaların yeryüzündeki yansıması olarak kabul ediliyor.

Khmer klasik dansı Apsara’nın kökeninin, Hint Saray danslarına kadar uzandığı sanılıyor. Hindu Mitolojisinde, dişi periler tanrılar için dans etmek için doğarlar. Geleneksel Tayland ve Java kültürünün de Kamboçya’nın dans ve müzik kültürünü etkilemiş.


Apsara_Traditional Khmer Dance_Kmer Dansı_Apsaras
Apsara_Traditional Khmer Dance_Kmer Dansı_Apsaras

1970 yıllarda, sanatçıların %90’nının katleden Kızıl Khmerler döneminde yok olmayla karşı karşıya kalan Kamboçya’nın bu geleneksel dansı, 1981 yılında açılan Phnom Penh Güzel Sanatlar Akademisi’de ve Apsara Sanat Derneği ile yeniden hayat buluyor. Hayatta kalanlar geleneği sürdürmek için çok çaba sarf ediyor.

Apsara_Traditional Khmer Dance_Kmer Dansı_Apsaras

Bu kraliyet dansını öğrenmek ve profesyonel dansçı olmak için her öğrenci 9 yıl boyunca sıkı bir eğitim sürecinden geçiyor. İlk başta doğru oturmayı öğrenmek ve eller ile parmakları doğru yerde tutmak gerekiyor. Apsara dansında bilekler esnek hareketlerle dansı süslediğinden, bilek ve parmak arasında kalan kısmı esnek hale getirmek oldukça önemli

Disiplin, özveri ve sıkı bir çalışma isteyen bu dans 4500’den fazla figür içeriyor. Apsaraların ruhunu sahneye taşımak için uzun süre eğitilen dansçılar; detaylı başlıklarla süslenmiş renkli kostümler giyinip, Pin Turba adı verilen vurmalı bir çalgı topluluğu eşliğinde, yavaş hareketlerle zarif bir dans gerçekleştiriyorlar.

Apsara_Traditional Khmer Dance_Kmer Dansı_Apsaras

Apsara geleneği, 2008 yılında UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne eklendi. Her yıl Angkor tapınaklarını görmek için gelen milyonlarca turist, Kamboçya kadınlarını ve arzuyu temsil eden Apsara gösterilerini izlemeden gitmiyor. Apsaraların ruhunu estetik figürlerle betimleyen, güzelliğiyle göz kamaştıran Apsara dansçılarının sunduğu mesajları ve sembolleri meraklı gözlerle çözmeye çalışıyor.

Video: Özgür Çağdaş

18 YORUM 💬

 1. Daha önce de izlemiştim yine büyük keyifle izledim… Kadına zerafetin ne denli yakıştığını anlatan bir dans. Ellerin kolların ve tüm vücudun senkronize şekilde kullanılması çok şık. 😉

 2. Gerçekten dediğiniz gibi, Apsara dansını ve hikayesini anlatan bir yazı yok. Varsa da sadece ansiklopedik bir bilgi olmanın dışına geçememiştir. Paylaştığınız bu inanılmaz keyif veren yazı için teşekkürler. Öğrenmek ve bunu paylaşmakta sanırım en az bu kadar keyiflidir. 🙂

 3. Apsara dansıyla ilgili bu yazıyı okuyunca aklıma; Son samuray adlı film geldi. Bu filmde imparatorluğa baş kaldırmış ve himalaya dağının eteklerinde, kendilerine ayrı bir köy kuran samuraylar vardı. Bir eğlencede köy halkı oturmuş; tiyatroya benzeyen fakat daha çok mimik özelliklede jestlerin kullanıldığı, bir oyun izliyorlardı. Samuray generali kafasına, kocaman bir maske geçirmişti. Filmi izlerken, sahnelenen bu oyunla ilgili tam bir kanıya varamamıştım. Fakat yazıyı okuyunca ve yine yaşanılan coğrafyanın yakın yerler olduğuda düşünülünce taşlar yerine oturdu. Filmdeki dansta apsaraydı.

 4. Yazdığınız makale için teşekkürler Kemal bey. Güzel video çekim ve montaj için Özgür Çağdaş’a teşekkürler. Kamboçyalı zarif dansçı kıza da teşekkürler elbette.

 5. Khmer kadinlari ve danslari ne zarif 🙂 Cok hos. Mukemmel.
  Long Neck Karen ile cektirdigin photo ne kadar ilginc: cok acidim kadina.

 6. Başka bir şey ararken kendi videomu tesadüfen gördüm sitenizde 🙂 Kaynak gösterip yayınladığınız için teşekkür ederim. Yazılarınıza göz attım, güzel yazmışsınız, bana Güney Doğu Asya ile ilgili bilgi almak için soran arkadaşlara sizin sayfanızın linkini vereceğim bundan böyle. Sevgiler.

 7. Merhaba, böyle bir dansın varlığından dahi haberim yoktu.. sizi takip ederken çok şey öğreniyorum.. emeğinize sağlık..

 8. Apsara dansını ve kültürünü keyifle okudum ve izledim. Gerçekten bilgi dolu bir yazı, çok teşekkürler. 🙂

  • Sadece gezdiğim ve gördüğüm yerleri aktarmanın dışında, mümkün olduğunca yabancı olduğumuz kültürler hakkında da yazılar yazmaya çalışıyorum. UNESCO Dünya Mirasına girmiş bir Apsara dansı için Türkçe yazılmış neredeyse hemen hiç bilgi olmaması üzücüydü. Beğenmenize sevindim.

💬 DÜŞÜNCELERİNİZİ BENİMLE PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Lütfen yorumunuzu yazın
Adınızı buraya yazın