İngiltere‘nin başkenti Londra‘da kentin en önemli tarihi yapılarından biri olan Tower of London (Londra Kulesi), Thames Nehrinin kuzey yakasında, nehre hakim bir tepede yer alıyor. İngiltere İmparatoru William tarafından 1078’de yaptırılan kulenin bulunduğu nokta Londra’nın dönüm noktası olarak anlatılan tarihi bir öneme sahip.

Bina hem saray, hem kale, hem de hapishane (üst düzey kişiler için) olarak kullanılmak için yapılmış. Bunların dışında Kraliyet darphanesi, gözlemevi, hayvanat bahçesi ve 1303’de Kraliyet mücevherlerinin bulunduğu bir ev olarak da kullanılmış.

The Tower of London

Tower of London, Londra

Londra Kulesi’nin beyaz kule adı verilen bölümü, kulenin ana merkezi konumunda yer alıyor ve Londra’yı dışarıdan gelecek saldırılardan korumak amacıyla inşa edilmiş. Kule, Mimar Gundulf yönetiminde yapılmış. Kapıların ve pencerelerin yapımında kireçtaşı ve harç kullanılmış.

Beyaz kule 27 metre, çevresindeki duvarlar ise 4.5 metre uzunluğunda. Kulenin dışının beyaza boyanması 1240 yılında 3. Henry tarafından yapılmış ve ardından Beyaz Kule (The White Tower) olarak adlandırılmış.

Malta

Wakefield, kuleler arasındaki en büyük asma duvara sahip olma özelliğiyle diğer kulelerden ayrılıyor. Ayrıca buranın bir diğer tarihi özelliği de Kral 4. Henry’nin dua ederken öldürüldüğü yer olması.

Kulede ayrıca Kraliçe Elizabeth II’e ait taç ve mücevherler bulunuyor. Ek olarak, girişte çok güzel bahçeler var. Londra Kulesi dünyadaki en meşhur lanetli yerlerden biri olarak da biliniyor. 6. Henry, 8. Henry ve Kraliçe Margaret Pole’un hayaletlerinin burada görüldüğü söyleniyor.

Günümüzde Londra Kulesi mimari ve tasarım olarak dünyanın en iyi yapıları arasında kabul ediliyor. Muhteşem güzelliğiyle dünyanın her yerinden Londra’ya gelen ziyaretçilerin uğrak noktası.

Londra Kulesi

Londra Kulesi, Londra
Adres: Tower of London, London, EC3N 4AB
Telefon: +44 020 3166 6226

Londra Kulesi ziyaret saatleri ve bilet fiyatları

Londra Kulesi, yaz döneminde (1 Nisan-31 Ekim) salıdan cumartesiye kadar 09.00-17.30 saatlerinde, pazar ve pazartesi günlerinde ise 10.00-17.30 saatlerinde ziyarete açık. Gişeler 17.00’de kapanıyor. Kule, kış döneminde ise 10.00-17.30 saatleri arasında ziyarete açık.

Londra Kulesi bilet ücreti yetişkinler (18-64 yaş) için £27.20, 16-17 yaş, 65 yaş üzeri, engelli ve tam zamanlı öğrenciler için £21.30, 5-15 yaş arası çocuklar için ise £12.90. Online bilet alımlarında yüzde 10 indirim yapılıyor. Online bilet satış sitesi için tıklayın.

Yanıt yaz

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz