Dresden, Almanya‘nın bağımsız eyaleti Saksonya’nın başkenti ve Elbe Nehri’nin iki yakasında bulunuyor. Hemen okuduğum her yerde Dresden “Elbe’nin Floransa’sı” olarak geçiyor. Şehir hem mimarisi hem de barındırdığı çok sayıda sanat eseri koleksiyonu yüzünden bu şekilde anılıyor. Zaten şehir değil sanki bir açık hava müzesinde geziyor gibi hissediyorsunuz.

Sanat, bilim ve tarih meraklıları için Dresden adeta bir cennet. Kentte 40’tan fazla müze ziyarete açık.

Turckische-Cammer

Elektör Güçlü August ve takipçileri, sanat anlayışı ve tutkuyla Yeşil Kubbe, Türckische Cammer veya Rafael’in Hazreti Meryem tablosu ile dünyaca ünlenmiş olan eski ustalardan oluşan bir resim sergisi oluşturmuşlar.

Turckische Cammer Museum

Toplamda 44 müze, 56 galeri ve 36 sahne her kesimin entelektüel zevkine hitap edecek bir ortam hazırlanmış. Yeni ustaların galerisine ve heykel koleksiyonuna ev sahipliği yapan Albertinum yakın tarihte yeniden açılmış.

Kraliyet Sarayı’nın orta bölümünde yer alan anıtsal giriş kapısı Georgentor’dan geçilerek, Georgenbau binasına ulaşılıyor.

Turckische Cammer Museum

Türckische Cammer Müzesi

Dresden’de yer alan ilgşnç müze Türkish Cammer, Avrupalıların Türklere ve Doğu’ya olan korku ile hayranlığının en güzel örneklerini bünyesinde barındıran şaşırtıcı bir müze.

Malta

Türckische Cammer Müzesi’nde birbirinden ilginç Osmanlı mirası eşyalar sergileniyor. Osmanlı’ya ait eşyalar, çadırlar, silahlar sergileniyor. Silahlardan günlük kıyafetlere, at koşumlarından Osmanlı sadrazam çadırlarına, kılıçlardan silahlara kadar çok çeşitli eserler sanatseverlere sunuluyor.

Turckische Cammer Dresden

Daha önce 450 yıllık Dresden Devlet Sanat Koleksiyonu arşivinde tutulan Osmanlı ve Doğu kaynaklı eserler bu müzede sergide. Sakson düklerinin yüzyıllar boyunca topladıkları Osmanlı eserlerinin oldukça geniş bir koleksiyonunu bu ilginç müzede bulabiliyorsunuz.

Osmanlı’nın Avrupa seferleri sırasında savaşta kullandığı aletlerden, Avrupa sosyetesinin İslam dünyasına olan özentisi ile günlük hayatlarında kullandığı çeşitli eşyalara kadar çok farklı objeleri bünyesinde barındıran bu müze Rezidans Sarayı’nda göz kamaştırıyor.

Turk-Muzesi-Dresden

Kökleri 16. yüzyıla kadar uzanan koleksiyonun oluşturulmasında daha büyük önem taşıyan unsur, gelen hediyeler, satınalmalar ve özel siparişler olmuş. Önemli bir kısmı da Osmanlı’yla savaşta ele geçen savaş ganimetlerinden oluşturulmuş. Bu nedenle eserlerin bazılarının dahi Topkapı Müzesi’nde bir benzerini bulmak mümkün değil.

Yolunuz müzeler şehri Dresden’e düşerse Türckische Cammer Müzesi’ne de uğrayın. Türk Hava Yolları Leipzig şehrine İstanbul’dan tarifeli seferler düzenliyor. Sadece 100 km uzaklıkta olan Dresden ile birlikte Leipzig harika bir haftasonu destinasyonu olabilir.

Önceki blog yazısıPerfect Life Teknesi ile Şahane Mavi Tur, Göcek
Sonraki blog yazısıDoğu Almanya’nın Mücevheri: Dresden Gezi Rehberi
Seyahat Yazarı, Blogger. “Yolda olmak” duygusuna âşığım Aslında veteriner hekimim, ayrıca bilgi yönetimi okudum, marka yönetimi üzerine MBA yaptım. 14 yıl çalıştığım şirketimle yolum 2009'da ayrılınca, tekrar bir işe girmek yerine hayallerinin peşine düşüp, uzak masal ülkesi Yeni Zelanda’ya gittim. 22 ay boyunca ülkeye dönmeden Okyanusya ve egzotik Asya ülkelerinde seyahat ettim. O zamandan bu yana tam zamanlı seyahat edip gezi rehberleri hazırlıyorum.

2 YORUM

  1. 10 yıldan beri Almanya’da yaşıyorum ancak böyle bir müzenin varligindan haberdar degildim, sizler sayesinde haberdar oldum. Düsseldorf’dan en yakin zamanda gideceğim 🙂

DÜŞÜNCELERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Lütfen yorumunuzu yazın
Adınızı buraya yazın