Florya’daki İstanbul Akvaryum, tematik yapısı ile dünyanın en büyük akvaryumları arasındaki özel yerini aldı. İstanbul’a yolunuz düşersen bu renkli su altı dünyasına şahit olma fırsatınız var artık! 16 tema ve ek olarak 1 yağmur ormanından oluşan farklı konseptiyle, İstanbul Akvaryum ziyaretçilerini ilginç bir yolculuğa çıkarıyor.

6.000 metrekarelik ziyaretçi alanı, 1.2 km uzunluğundaki gezi güzergâhı; 1,500 farklı türden 15.000 deniz ve kara canlısını ziyaretçilere sunan; Dünyanın en büyük tematik akvaryumu olan İstanbul Florya Akvaryum, dünyadaki tüm denizlerinin bir arada olarak sunulduğu ilk akvaryum olma özelliğine sahip.

istanbul akvaryum

Her bir temanın sergilendiği ekosistemde, o coğrafyaya dair deniz yaşamına dair örnekler yerleştirilmiş. Oluşturulan ambiyans ekosistemi hissettiriyor, yeni bir şeyler öğrenme ve keşfetme adına benzersiz.

İstanbul Akvaryum Florya

Florya İstanbul Akvaryum’da, deniz yaşamının sunumu Karadeniz ile başlıyor. İstanbul Boğazı, Marmara, Çanakkale Boğazı, Ege, Süveyş Kanalı, Kızıldeniz, Küresel Isınma, Akdeniz, Cebelitarık, Doğu Atlantik (Gemi batığı), Orta ve Batı Atlantik, Panama Kanalı, Pasifik Okyanusu, Nautilus (Denizaltı) olmak üzere 16 tema yer alıyor. Ek olarak da, yapay olarak uygun iklim şartlarının ve dokunun sağlandığı bir yağmur ormanı teması yer alıyor.

Malta

istanbul akvaryum bilet fiyatları

Her bölüm ve burada yer alan coğrafi ve deniz yaşamı ve tarihsel süreçler ile ilgili bilgiler tam anlamıyla bir hazine gibi. Panama ve Süveyş Kanalı’nın yapım süreci, Barbaros Hayrettin Paşa, Büyük Okyanus’taki tektonik hareketler, Atlantik Su Altı Dağ sırası gibi ilginç ve farklı konular hakkındaki bilgilerin sunulması yeni şeyler öğrenmek adına oldukça eğitici.

Akvaryumda bulunan canlıların, doğal ortamlarına yakın bir yaşam alanının oluşturulmasına gayret edilmiş. Tabi spot ışıklar, dar havuzlar ve yapay reef sistemleriyle bunun sağlanabilmesi pek de mümkün değil. Son teknoloji ile hazırlanmış bölümler nispeten sağlıklı bir yaşam ortamı sağlıyor gibi görünüyor.

Denizler altında öylesi balık türleri var ki onları doğal ortamlarında görmek şansın ötesi şeyler gerektiriyor. Örneğin dinozorlardan da önce var olup günümüze kadar yapısını değiştirmeden yaşamını sürdürmüş canlı türünün bir örneğinin İstanbul Akvaryum’da sergileniyor!

istanbul akvaryum nerede

445 milyon yıllık yaşayan bir efsane canlı türü “At Nalı Yengeci”, en çok ilgimi çeken canlılardan oldu. Zira böyle bir canlı türünün olduğuna dair en ufak bir fikrim dahi yoktu. Hani adına aldanıp onun bir yengeç türü olduğunu sanmayın. Çünkü at nalı yengecinin bildiğimiz yengeçle uzaktan yakından ilgisi yok. O örümcekgillerle (eklem bacaklılar familyası) akraba bir deniz canlısı.

2008 yılında Kanada’nın Manitoba eyaletinde bulunan 445 Milyon yıl öncesine ait fosilin yapısıyla, günümüzde yaşamını sürdüren at nalı yengecinin yapısı neredeyse aynı. Bu nedenle bu canlı ”Yaşayan Fosil” olarak da adlandırılıyor. Kanlarında oksijen taşıyıcı olarak demir yerine bakır olduğundan kanlarının rengi mavi.

Gezi güzergâhı üzerinde 3 kafe ve akvaryum gezisinin son kısmında yer alan 470m2’lik alan sahip bir de hediyelik eşya dükkânı yer alıyor.

Akvaryum-istanbul

2 adet 15 kişilik 6 akslı 5D sinema salonunda 7 ayrı filmi, rüzgâr, sis ve su gibi efektlerle ziyaretçilerine yaşatıyor.

İstanbul Akvaryum, Avrupa Yakası’nda Florya’da yer alıyor. Sirkeci’den otobüse binip gittim, ücretsiz servisleri de var. Burası en az yarın günün ayrılması gereken eğlenceli bir yer. Restoran ve kafeleri de keyifli.

İstanbul Akvaryum nerede

İstanbul Akvaryum Florya Adres Bilgileri: Şenlikköy Mahallesi Yeşilköy Halkalı Cad. No:93 Florya-İstanbul

Telefon : 4449744 | Mail : iletisim@istanbulakvaryum.com

Hafta içi Ve Hafta Sonu Açılış Saat: 10:00. Hafta içi Son Ziyaretçi Giriş Saati: 19:00. Hafta Sonu Son Ziyaretçi Giriş Saati: 20:00

İstanbul Akvaryum’a nasıl gidilir

Kendi aracıyla gidecek olanlar, Sahil yolundan Florya tabelalarını takip etmesi yeterli. E5 üzerinden gelenler ise, Bakırköy sahil yolu veya Ataköy sahil yoluna girip Florya tabelalarını takip etmesi gerekiyor.

Metrobüs ile Florya Beşyol durağında inilip buradaki dolmuşlarla İstanbul Akvaryum’a gidilebilir. Buraya en yakın metrobüs durakları ise Sefaköy, Florya-Bağlar, Cennet Mah. İETT’nin BN1 Halkalı-Eminönü hattı ve BN2 Küçükçekmece-Eminönü hattı otobüslerini kullanarak, İstanbul Akvaryum’un hemen önünde bulunan Belediye Tesisleri durağında inilebilir.

Gebze’den Harem minibüsü ile Uzunçayır’da inip, metrobüse geçip Sefaköy durağında inip; Sefaköy durağının hemen yanında duran Florya minibüsleri ile İstanbul Akvaryum’a ulaşılabilir.

İstanbul Akvaryum giriş ücreti

Tek kişi yetişkin giriş ücreti 76,5 TL. Öğrenci, Öğretmen, Engelli, 65 yaş üstü, Gazi ise 49,50 TL ödüyor, kimlik göstermek zorunlu tabi. Yıllık geçiş yetişkin için 195 TL, çocuk için ise 160 TL. İstanbul Akvaryum giriş fiyatlarını gitmeden web sitesinden kontrol edin.

Çocuğunuzu, sevgilinizi alın gidin!

43 Yorumlar

 1. Olduça güzel bir mekan burası. Bakırköy otel işletmemiz ücretsiz olarak 1 hafta konaklama yapan müşterinini akvaryum gezisine çıkarıyor. Rezervasyon için bakirkoyotel.com

 2. Fiyatlar eski. Şimdi (2017) yetişkin 55TL cocuk 35TL.

  Ey yurdumun çoğunlukta olan gariban orta direk 15 temmuz mudafisi vatandaşım. o parayla git 2 kg biftek al git pendik kartal maltepe sahilleri bedava git ailenle orda onlara ziyafet cek napcaksin balığı akvaryumu senin neyine. zengine ve onlarin cocuklarina yonelik bi yer orası boşver hic yorma kendini

 3. Merhaba Kemal bey, cennet vatanımızı ve de istanbulumuzu böylesine güzel anlattığınız için teşekkürler. Su altı dünyası hep ilgimi çekmiştir. Ülkemize böyle eserlerin kazandırılması da ayrıca takdire şayandır.
  Anlarda yaşıyorum ve eşimle Nisan 2016 da İstanbula yaptığımız gezimizde akvaryumu görme şansımız oldu. Ama biraz tuzluya mal oldu. Zira çok önceden planlama yapmamıştık. Bakırköy civarında iken afişlerini görünce birden akvaryuma gitmeyi düşündük. Yolda olduğumuz için de vakit darlığından çok kısa bir araştırma ile bilet fiyatlarını sizinki gibi bir tanıtım sitesinden 29₺ olarak görünce de gitme fikri ağır bastı.
  Akvaryumun gişesinde ise bilet fiyatının 59₺/kişi olduğunu duyunca şok olduk. Meğer o fiyatlar toplu gruplar içinmiş!
  Artık yapacak fazla birşey yoktu. Sualtı dünyasına olan merakımız galip geldi ve paraya kıyıp girdik.

  Ama içimize de oturmadı desem yalan olur. Hem düşük fiyatı görüp gidince yüksek fiyatla karşılaşmak; insanda aldatılmıştık duygusu yaşatması hiç hoş değildi. Tabiki önce kendime kızdım niye etraflıca araştırmadım diye.

  Onun için sizinde burada yazdığınız giriş ücretinin hangi tarihe ait olduğunun iyice vurgulanması gerektiğini düşünüyorum.
  Çünkü yazının başlığında güncel tarih (20/05/2106) yer alıyor.

  Neyse ama gerçekten skvaryumu gezince verdiğimiz paraya değdi. Suyun içimdeymişiz gibi hissi yaşamak heyecan vericiydi. İnsan hayatında böylesine ilginç deneyler yaşamak gerekiyor.

 4. Süper bir gündü adrenalin tavan yaptı ilk defa daldığım için korku heyecan yetmezmiş gibi köpekbalıkları vatozlar yanından altında geçiyor. Korktum ama belli etmedim. Çalışanlar işlerinde çok başarılı.

 5. Bayramın son günü İstanbul Akvaryum’a gidebildim. Danışmaya Yolda Olmak tan hediyemiz vardı deyince küçük kızımızı da ücretsiz aldılar 🙂
  Akvaryumda en çok köpek balıkları dikkatimi çekti. Harika resimler yakaladım. Köpek balığının üzerinize geliyor olması camın arkasından bile heyecan verici 🙂
  Caretta carettanın engelli olduğunu görmek beni çok üzdü. Buna rağmen harika pozlar veriyordu.
  Sizin yazınızdaki at nalı yengeci bizi görünce saklandı onun resmini çekemedik 🙁
  Kumun içinde kaybolmuş solucan gibi duran benekli bahçe mürenleri çok ilgimi çekti.
  Vatozlar ise tünelden geçerken üstünüzden size gülüyor gibi bakmaları müthiş onlara bayıldık bir sürü resim çektik 🙂
  Yağmur ormanlarına gelince, çok nemliydi. Papağan aradım etrafta sanki bi yerlerden çıkacakmış hissi vardı 🙂
  Özellikle girdiğiniz yerin tarihi olaylarını anlatması, batıklara yer vermesi sadece balıklara bakıyım çıkayım değilde bir çok yönden bilgi veriyor bu çok güzel.

  Son olarak size çok teşekkür ederim. Herşey harikaydı 🙂

 6. Sayenizde bugün gittim İstanbul Akvaryum’a. Çok beğendim. Yasadigim Yenikapi’nin batik gemiye yer vermesi çok hoşuma gitti. Deniz yildizlari çok tatliydi. Kafelere yer verilmesi bolca çok düşünceli olmuş. Yağmur ormanlarına bayildimm. Sicakligi doğal mi anlayamadım pek :/ Çok tesekkur ederim sunduğumuz imkan için 🙂

 7. Yorumlarınızı yazıyı okuduktan sonra, oluşan fikirlerinize göre yaparsanız iyi olur. Daha önce İstanbul Akvaryum’a gidenler deneyimlerini paylaşabilir. Su altı yaşamı ve merakınız ile ilgili yorumlarla içeriğe renk katın.

  Yoksa sırf bilet istiyorum, çok güzel yazı demek size şans kazandırmıyor. katkı olması şart. 🙂

 8. Denizin alti cocuklugumdan beri hep ilgimi ceken gizli bir macera olmustur, ama ne yazik ki iyi yuzemedigim ve dalamadigim icin derinlerdeki bu muhtesem guzelligi gorme sansim olmuyor. Ama akvaryum gibi yerler benim gibi sevip de goremeyenler icin derinliklerdeki gizli gozler gibi guzel bir secenek sunuyor. Hayvanlara canini yakmayacak yasamini kisitlamiyacak tarzda akvaryumlari destekliyorü yunus parki gibi esaret yuvalarini da kiniyorum.

 9. Bütün hayvanlardan korkuyorum, çıldırtıcı bir ‘ya bana değerse’ korkusu. Sanki öleceğim. Biçok hayvan besleme girişimin çığlıklarımla son buldu 🙁 İstisna olan tek hayvan BALIKLAR 🙂 Aramızda barış var, her ne kadar onlar ben korkarak dokunmaya çalışırken benden kaçmaya çalışsalar da :d Yurt odamda ancak tek başına yaşayabilen ama bir sürü annesi ve kocaman bir ailesi olan bir BETAm var:) Balıkların rengarenk sessiz dünyalarıyla dünyayı yarattıklarını düşünüyorum. Yaşayan fosil de oldukça heyecanlandırıcı:) Yapay bir safari turu gibi olur bu akvaryum turu. O kadar çeşit balık türünü bir arada görmek için de tabii bu yapallığa ihtiyacımız var. Atmosferleriyle birlikte yaşama koşullarını sebepleriyle canlı canlı öğrenmek de tam bir gerçek öğrenmek olup hayallerimizde sessiz bir gülümseme ve şaşkınlıkla kalır diye de düşünüyorum. Bu akvaryumu ziyaret edecek olan herkese keyifli maceralar :))

 10. Yazılarınızı takip ediyorum. Hımm linkedinde paylaştıklarınızı özellikle. Hep sizin gibi bir gezgin olmak istemiştim. Hatta küçükken hadi bi dilek tut dediklerinde dünyayı gezebilmeyi dilerdim. Benim açımdan şu anda bu mümkün değil ama sizin gibi benim hayalimi gerçekleştirebilen insanların gezdiği yerleri gördükçe hem mutlu oluyorum hemde umudumu hiç yitirmiyorum.
  Akvaryuma gelince, insanın bir balığı küçücük bir akvaryumda bile gördüğünde ne kadar mutlu olduğunu düşünürsek kocaman bir akvaryumda kim bilir nasıldır. Henüz benim gitme fırsatım olmadı en yakın zamanda gidilecekler listemde.

Yanıt yaz

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz