Araştırmacı, şair, yazar Sunay Akın’ın öncülüğünde 2011, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nda hizmete giren Antalya Oyuncak Müzesi, yaklaşık 3 bin antika oyuncağın sergilendiği masalsı bir dünyanın kapılarını misafirlerine açıyor. Türkiye’nin ilk oyuncak Müzesi İstanbul Oyuncak Müzesi’nin kurucusu Sunay Akın danışmanlığında açılan müze, Antalya Büyükşehir Belediyesi’nin önemli kültür projelerinden biri.

Antalya Kaleiçi’nde yer alan müze, İstanbul ve İzmir’in ardından Türkiye’deki üçüncü oyuncak müzesi olma unvanına sahip. 1860’lardan 1980’lere dek antika değeri taşıyan 3 bine yakın oyuncağı içeresinde bulunduran müzede yerli ve yabancı üretim pek çok oyuncak sergileniyor. Antalya gezilecek yerler listesinde yer alması gereken bir müze.

antalya oyuncak muze

Sanayi devrimi sonrasında ortaya çıkan ilk fabrikaların ürettiği oyuncak örneklerinin yanı sıra, oyuncak tarihinin en seçkin örneklerinin yer aldığı müzede bebek evlerinin de ender bulunan örneklerini görmek mümkün.

Antalya Oyuncak Müzesi

Antalya gezilecek yerler listesindeki tarihi Kaleiçi Yat Limanı’nda, adını bahçesindeki üç palmiyeden alan handa açılan müzeye ilk girdiğinizde sizi, kâğıttan bir gemi selamlıyor. Antalya Oyuncak Müzesi’nin de sembolü olan bu kâğıt gemi tarihi liman ile örtüşmesi, medeniyetin, kültürün denizden gelmesi adına da ayrı bir öneme sahip.

Malta

Tasarım ve dekorasyonu sahne tasarım sanatçısı Ayhan Doğan tarafından yapılmış olan Antalya Oyuncak Müzesi’nde, sevilen çizgi film karakterlerinin heykellerinden Micky Mouse, Red Kit, Şirinler, Keloğlan, Kül Kedisi ve balkabağı arabası, Nasreddin Hoca ve eşeği, Şirinler, Keloğlan, Temel Reis ziyaretçilerini gezi boyunca yalnız bırakmıyor.

Çocuğunun için unutulmaz bir geziye davet etmenin yanı sıra sizleri de çocukluğunuza götürecek Antalya Oyuncak Müzesi.

📍Antalya’nın En Güzel Tarihi Yerleri

antalya oyuncak müzesi
kaleici oyuncak muzesi

Antalya Oyuncak Müzesinde sergilenen ve geçmiş yıllarda ülkemizdeki çocukların düşlerini süsleyen en seçkin yerli oyuncak markaları arasında Alasya, Bilge, Gürel ve Fatoş Bebekleri yer alıyor. Ellili ve altmışlı yıllarda oyuncak dükkanlarının vitrinlerini süsleyen teneke oyuncaklar sonraki yıllarda yerini plastik oyuncaklar ve peluş bebeklere bırakmış.

📍Antalya’nın En Güzel Tatil Yerleri

oyuncak muzesi antalya nerede
oyuncak muzesi antalya

Yaklaşık 700 m2’lik bir alanda kurulan müze gezilip görülecek bir yer olması dışında, kendini sürekli yenileyen, çocuklara ve kadınlara yönelik atölye çalışmalarının yapılacağı, sergilerin, seminerlerin düzenleneceği bir kültür ve eğitim merkezi olarak da faaliyet gösteriyor. Bunun için ayrı bir etüt merkezi de bulunan müzenin bir de açık hava etkinlikleri için 500 kişilik amfi tiyatrosu da var.

antala kaleici oyuncak muzesi

Antalya Oyuncak Müzesi
İskele Caddesi Kaleiçi Yat Limanı, Antalya, http://oyuncakmuzesi.antalya.bel.tr/index.html
Ziyaret Saatleri: Pazartesi hariç haftanın her günü, 09.30-12.30 13.30–18.30 saatleri arasında ziyarete açık.
Giriş Ücreti: Öğrenci 3 TL, tam 5 TL

Sunay Akın’ın öncülüğünde Antalya Kaleiçi Yat Limanı’nda açılan Antalya Oyuncak Müzesi, çocuklar kadar içindeki çocuğu koruyanlara da hitap eden, Türkiye’nin 3. oyuncak müzesi. Oyuncak Müzesi’nin Suna İnan Kıraç Kaleiçi Müzesi’ni de ziyaret edebilirsiniz.

3 Yorumlar

Yanıt yaz

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz