Doğu Karadeniz’in en gelişmiş kenti Trabzon, yemyeşil doğası, göz alıcı yaylaları, nefes kesen şelaleleri, tarihi yerleri ve nefis yöresel yemekleri ile Türkiye’nin en çok ziyaret edilen şehirlerinden. Şehir Karadeniz sahiliyle Zigana Dağları arasında uzanan her daim parlayan yemyeşil bir mücevher gibi.

Karadeniz Bölgemizin Samsun’dan sonra ikinci büyük kenti olan yeşille mavinin buluştuğu Trabzon, köklü tarihi geçmişinin izlerini taşıyan manastırları, camileri, sivil mimari yapıları ile gezilecek görülecek onlarca rotaya sahip.

trabzon nasıl gidilir

Trabzon hakkında kısa bilgiler 🇹🇷

Pontus Rum Devleti’ne başkentlik yapan Trabzon, kendi ismini taşıyan imparatorluğun da uzun yıllar merkeziydi. 1461’de Osmanlı Padişahı Fatih Sultan Mehmet tarafından fethedilen kent, Karadeniz’in en gelişmiş şehirlerinden biri.

Trabzon, Fatih Sultan Mehmet’in fethettiği, Yavuz Sultan Selim’in valilik yaptığı, Kanuni Sultan Süleyman’ın da doğduğu şehir. Aynı zamanda Cumhuriyetimizin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ün 3 defa ziyaret ettiği bir şehir.

Malta

Bölgenin en kalabalık nüfusa sahip olan şehirlerden Trabzon’un nüfusu 1 milyon 520 bin, yüzölçümü ise 4 bin 685 km². Trafik plaka kodu 61 olan kentin telefon kodu ise 462.

18 ilçesi bulunan Trabzon’un ilçeleri: Akçaabat, Araklı, Arsin, Beşikdüzü, Çarşıbaşı, Çaykara, Dernekpazarı, Düzköy, Hayrat, Köprübaşı, Maçka, Of, Ortahisar, Sürmene, Şalpazarı, Tonya, Vakfıkebir ve Yomra.

Trabzon Gezilecek Yerler blog yazılarımda şehirde gezilip görülecek yerler ile ilgili detaylı bilgiler paylaştım. Gitmeden okumanızı tavsiye ederim. Daha uygun bir Trabzon tatili yapmak için Seyahat Rehberi kategorisindeki uygun otel nasıl bulunur blog yazım size yol gösterebilir.

Trabzon nerede📍

Türkiye’nin Karadeniz Bölgesi’nde, Doğu Karadeniz Bölümü’nde konumlanan Trabzon, stratejik olarak Kafkasların Karadeniz ile buluştuğu bir güzergahta yer alıyor. Anadolu’nun en eski ticaret limanlarından biri olan Trabzon’un batıda Giresun, güneybatıda Gümüşhane, güneydoğuda Bayburt ve doğuda Rize ile sınırı var.

ⓘ Trabzon gezinizde, dünyanın her yerinde uygun fiyata oda/ev sunan Airbnb‘yi deneyin. Burayı tıklayarak Airbnb’ye kaydolunca 22€ kazanırsınız. Otel rezervasyonu için Booking her zaman ilk tavsiyem. Buraya tıklayarak booking.com’a kaydolursanız 15$ indiriminiz olur ✔️

Trabzon’a nasıl gidilir ✈️

Trabzon’a hava yoluyla ulaşım: Trabzon Havalimanı, Karadeniz kıyısında, şehir merkezine 6 km uzaklıkta bulunuyor. Türkiye’nin birçok şehrinden ve Avrupa ve Orta Doğu kentlerinden direkt uçak seferleri olan Trabzon’a hava yoluyla kolaylıkla ulaşılabiliyor.

Havalimanından Trabzon şehir merkezine ulaşım: Trabzon Havalimanı’ndan şehir merkezine ulaşım HAVAŞ servisleri, belediye otobüsü, dolmuş, taksi, araç kiralama ve transfer araçlarıyla sağlanıyor.

Havalimanından hareket eden HAVAŞ servisleri ile hem Trabzon’un ilçelerine hem de Giresun ve Rize’ye gidebilirsiniz. Dolmuş ve otobüsler ise havalimanı çıkışındaki ana caddeden geçiyor. Bu araçlar ile sahil kesimindeki tüm ilçelere ulaşım sağlanıyor.

trabzon nerede

✈️ Ucuz Uçak Bileti Nasıl Alınır
✈️ Uçak Bileti Kampanyaları Nasıl Bulunur
✈️ Türkiye’nin En İyi Online Uçak Bileti Satış Siteleri
✈️ En Ucuz Uçak Bileti Ne Zaman Alınır

Trabzon’a kara yoluyla ulaşım: Trabzon, Karadeniz Sahil Yolu üzerinde yer alıyor. Türkiye’nin farklı illerinden Trabzon’a direkt otobüs seferleri bulunuyor. İstanbul’dan özel araçla Trabzon’a gitmek için Sakarya, Bolu, Samsun güzergahı izleyerek ulaşım sağlanıyor.

Trabzon, İstanbul’a 1063 km, İzmir’e 1330 km, Ankara’ya 735 km, Ordu’ya 184 km, Rize’ye 80 km, Giresun’a ise 125 km uzaklıkta.

Trabzon gezilecek yerler 📌

Doğal güzellikleri ve tarihi bölgeleri ile hem kültür hem de doğa turizmi için çokça alternatif sunan Trabzon’da ilk durak Uzungöl olmalı. Uzungöl’ün dışında Sera Gölü ve Haldizen Gölü de görmeye değer.

Trabzon’un Maçka ilçesinde bulunan Sümela Manastırı, kent merkezindeki Trabzon Kalesi, Kızlar Manastırı, Hızır İlyas Manastırı, Atatürk Köşkü, ile Düzköy- Kayabaşı Yaylası da listenizde olmalı.

Kentin en köklü müzesi unvanını taşıyan Trabzon Müzesi dışında Trabzon Arkeoloji ve Etnografya Müzesi, Ayasofya Müzesi ve Cevdet Sunay Müzesi de ziyaret edilebilecek müzeler arasında.

Yanıt yaz

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz