Düzce, şelaleler yönünden oldukça zengin bir ilimiz. Ben dahil bir çoğumuz bilmesek de Türkiye’nin hatta Avrupa’nın en büyük ve güzel şelaleleri bu coğrafyada yer alıyor. Düzce‘nin önemli doğal alanları ve güzellikleri arasında yer alan Güzeldere Şelalesi bunlardan birisi. Düzce şelalelerinden Güzeldere’yi benzerlerinden ayıran en önemli özellik tabiat parkı ilan edilmiş olması.

Şelaleye açılan alan, Batı Karadeniz’in sık orman dokusu içindeki ağaçların gölgelediği bir alan ve mesire yeri olarak düzenlenmiş. Burası kamp yapmak, sıcak yaz günlerinde şehrin bunaltıcı havasından kaçıp sığınmak için mükemmel yer. Yeşilin renkleri ve doğal zenginlik büyüleyici. Hafa sonları daha kalabalık burası. Etrafta bolca kamp çadırı ve piknik yapan insanlar vardı.

malta
Güzeldere Şelalesi
Güzeldere Şelalesi, Düzce

Mesire alanından geçilip, basamaklarla şelaleye iniliyor. İnmesi kolay, ancak çıkarken bir defada çıkmayı denerseniz yorucu olacağı kesin, ancak merdivenlerin hemen hemen her 20 metresinde dinlenmek için banklar yer alıyor.

       

Güneşin altından zümrüt gibi parıldayan ağaçların gölgesinden geçilerek aşağı iniyorsunuz ve karşınızda Türkiye’nin en büyük şelalelerinden olan Güzeldere Şelalesi, 130 metre yukardan bir tül görüntüsüyle suyunu kayaların üzerine akıttığı nefis manzarayı görüyorsunuz. Elmacık Dağları’nın coşkun akan ırmaklarından Güzeldere, Bıçkı Düzü mevkiinde heybetli akışıyla hayranlık uyandırarak şelaleye dönüşmüş.

Dev kayın ve gürgen ağaçlarıyla çevrili vadide, kayaların üzerinden basamaklı bir şekilde akan şelaleyi ilkbaharda veya sonbaharda görmek daha güzel olur sanırım. Ziyaret ettiğim Eylül ayında suyu cılız akıyor olsa da, eminim yağış dönemlerinde kulakları uğuldatacak kadar gür akıyordur.

Deniz seviyesinden yaklaşık 630 metre yükseklikteki şelalenin zeminine doğru inebiliyorsunuz, ancak bazı yerler ıslak ve kaygan olduğundan dikkatli olmak gerekiyor. Güzeldere Şelalesi, bir mesire olarak düzenlenmiş aynı zamanda. Yaban hayatı yönünden oldukça zengin olan şelale, özellikle hafta sonları ziyaretçilerin akınına uğruyor.

Güzeldere Şelalesi konaklama açısından maalesef imkan sunmuyor. Halihazırda bungalowlar yapılmış olsa da hizmette olmadıkları iletildi. En iyisi gelip de kamp çadırında kalmak olsa gerek. Kamp alanında yeme içme için bir restoran, bakkal ve tuvaletler, çeşmeler bulunuyor.

Güzeldere Şelalesi, Düzce
Güzeldere Şelalesi, Düzce

Düzce Güzeldere Şelalesi’ne nasıl gidilir

Düzce’nin Gölyaka ilçesinin sınırlarında, Abant Dağları’na uzanan Elmacık Dağları’nın tepelerinde yer alan Güzeldere Şelalesi, Düzce’ye 28 km, Gölyaka’ya ise 16 km uzaklıktaki Gölyaka-Güzeldere Köyü’nde yer alıyor.

Rakımı 630 metredeki, Güzeldere Köyü’nden geçen Bıçkı Deresi üzerinde bulunan Güzeldere Şelalesi’ne Düzce üzerinden adını aldığı Gölkaya Köyü‘nden geçilerek gidiliyor. Bolu’ya giden bir çok otobüs şirketi mevcut. En uygun otobüs bileti firmalarını bulmak için obilet.com sayfalarına bakın.

18 YORUM

  1. Sizinde dediğiniz gibi bencede yağmur mevsiminde burası daha da güzel olur. Düzce bir hafta sonu kaçamağını hakediyor gibi 🙂

    • Maalesef Artvin’i henüz görme şansım olmadı. Ama seneye mutlaka görmek istiyorum. Dağlarını özellikle.

DÜŞÜNCELERİNİZİ BİZİMLE PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Lütfen yorumunuzu yazın
Adınızı buraya yazın