Taronga Hayvanat Bahçesi (Taronga Zoo Sydney), kar amacı gütmeyen bir kuruluş ve ana amacı vahşi yaşamın sürdürülebilir hale gelmesi. Parkta, doğal yaşama müdahale etmeden binden fazla vahşi hayvanı görebiliyorsunuz.

Kurulduğu alan eşsiz güzellikte, şahane Sydney şehir görünümü, deniz kıyısı, doğal yeşil alan. Taronga Zoo Sydney, şu ana kadar gördüğüm tüm hayvanat bahçeleri içerisinde tartışmasız en güzeli.

Taronga Hayvanat Bahçesi

Avustralya’nın simgesi kangurular, Tazmanya canavarları ve 2,000’den fazla hayvanın yaşadığı, teleferikle ulaşılan ve muhteşem bir panoramik manzaraya sahip Taronga Hayvanat Bahçesi’ni görmeden Sidney’den ayrılmayın tabi.

Circuler Quay’de Taronga Zoo feribotuyla gidin. Yaklaşık yarım saat sonra Royal Botanical Garden’in karşısındaki hayvanat bahçesine varıyorsunuz. Girişte bindiğiniz teleferik sizi hayvanat bahçesindeki ortasından yukarıdaki merkeze taşıyor. Adamlar nefis konumadki bu adaya villalar kondurmak yerine, halkın ziyaretine adamışlar, yemyeşil bir hayvanat bahçesi kondurmuşlar.

Malta

Teleferik kabininden hem şehrin manzarasını hem de aşağıdaki filleri, maymunları ve diğer hayvanları görmek keyifliydi. İlk önce timsah, komodo ve yılanlar, kurbağalar ve diğer sürüngenlerin bulunduğu bölümü gezdikten sonra koala, zürafa ve fillerin olduğu yerde mola verdim.

Sadece bu bölümü gezmem yaklaşık 1 saatimi almıştı. Zürafaların bulunduğu yer inanılmaz bir Sydney şehir görüntüsüne sahip. Uzun boyunlarıyla Sydney Limanının ve şehrin enfes manzarasının keyfini en güzel onlar çıkartıyor sanırım.

Sonrasında maymun, leopar ve aslanların olduğu yerde uzunca vakit geçirdim. Saat 1’de düzenlenen ve yaklaşık 200 kişi olarak fok balıklarının gösterisini izledim. Kimisi yerde yuvarlanıyor, kimisi sudan zıplayıp oldukça yukarıda bulunan topa burnunu değdiriyor, kimisi topu burnunda sektirip bakıcısına fırlatıyordu.

İzleyiciler ve çoğunlukla çocuklar hayret verici tepkiler ve alkışlarla izlediler. Gösterinin sonunda kocaman bir pelikan aksak yürüyüşüyle kanatları açık halde bir yürüyüş yaptı ve gösteri öylece bitti.

Taronga Zoo
Taronga Zoo, Sydney

Model çiftlik bölümde bir çiftlik evi, keçi ve koyunları, hindi, tavuk ve domuzlara kadar çeşitli hayvanlar ve onlara ayrılmış bölümler var. Ziyaretçilerin çoğu çocuk. Buradan, dünyada sadece Avustralya’nın güneyinde yer alan Tazmanya Adasında yaşayan Tazmanya Canavarının olduğu bölüme geçtim.

Normalde oldukça hareketli ve gürültülü olan canavarlar, camların arkasındaki yuvalarında kıvırılmış uyuyorlardı. Kanguruların olduğu bölümü de gezdikten sonra Taronga Zoo’dan ayrıldım.

Şu ana kadar gördüğüm tüm hayvanat bahçeleri içerisinde, bana göre, en güzeliydi. Kurulduğu alan eşsiz güzellikte, şahane Sydney şehir görünümü, deniz kıyısı, doğal yeşil alan. Arzu edenler hayvanat bahçesi içerisinde kurulmuş klübelerde konaklayabiliyor. Gündüz manzarası ve gece hayvanların çıkardığı seslerle farklı bir deneyim olacağına eminim.

Yanıt yaz

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz