Port Fairy, Avustralya’nın en canlı ikinci limanına ev sahipliği yapıyor. 19. yüzyılda balina ve fok balıkçılarının 1850’lerde nehrin ağzında kurduğu kasaba, daha sonra önemli bir geçiş noktası özelliği kazanarak büyümüş. Şimdilerde 3.000 civarında kişinin yaşadığı köyde turizm ve balıkçılık önemli gelir kaynakları.

Port Fairy
Port Fairy

Bir önce geçtiğim kasaba Warrnambool’den 28 kilometre batı yönünde olan kasaba, Melbourne’ün 290 km uzağında yer alıyor. Şehrin biraz dışında GlaxoSmithKline ilaç şirketine ait küçük bir fabrika da bulunuyor.

uçak bileti

1977 yılından beri, her Mart ayının ilk Cuma’sında İşçi Bayramı kutlamaları kapsamında başlayan ve 4 gün süren Port Fairy Folklor Festivali popüler bir turizm aktivitesi olarak dikkat çekici. İrlanda kültürü ve müzikleri üzerine odaklı başlamışsa da şimdilerde dünya müzikleri temalı olarak sürdürülüyor.

Port Fairy
Griffiths Adası, Port Fairy, Avustralya

Mimari yapısı, kıyılarında balina, fok balıkları ve yunusların olması ile turistler için önemli bir konaklama merkezi olan kasabada kalacak vaktim olmadığından kasaba içerisinde karavanımla bir tur attım.

Karavan TuruTarihi kasabanın içerisinden geçen Moyne Nehri kenarına karavanı park ettiğimde çok acıkmıştım. Şahane manzara eşliğin karavanın mutfağında kuru fasulyemi pişirdim. Yemeğimi tabağıma alıp, dingin, sakin ve huzur verici göl kenarına geçip Griffiths Adasına doğru afiyetle yedim. Uzun süredir bildik lezzetleri pek bir özlemişim. Melbourne‘deki Queen Victoria Market‘ten aldığım malzemeler ile bu şahane manazaraya karşı yemek yapmak ve yemek paha biçilemez bir keyifti.

Griffiths Adası üzerinde çok güzel bir yürüyüş parkuru bulunuyor. Tavşan Adası olarak da geçen adanın Doğu ucunda 1859 yılında inşa edilmiş deniz feneri görülmeye değer. Bu ada yine çok sayıda kuş kolonisine ev sahipliği yapıyor.

Port-Fairy-Avustralya
Griffiths Adası, Port Fairy, Avustralya

Ada üzerinde 45 dakikalık yürüyüşten sonra saat geç olmuştu. Gün batmak üzereydi, sabah 7’den bu yana başlayan Great Ocean Road yolculuğumun sonuna gelmiş olsam da ben bekleyen uzun bir yol daha vardı.

Önce Mount Gambier, sonra da Kingston SE yolunu takip edip, şahane günbatımı manzarasına doğru uzun yollar aşıp, gece saat 10’a doğru Narrunga’ya vardım. Alexandrina ve Albert gölü arasında kalan bu küçük yarımadadan yarın Adelaide şehrine geçeceğim.

Day 313: Avustralya:58. Port Campbell National Park, 12 Haziran 2011

Önceki makalePort Campbell National Park: Twelve Apostles
Sonraki makaleAvustralya’da 60 Gün
Seyahat Yazarı, Blogger. “Yolda olmak” duygusuna âşık birisi. 14 yıl çalıştığı şirketiyle yolları ayrılınca, hayallerinin peşine düşüp, uzak masal ülkesi Yeni Zelanda’ya gitti. 22 ay boyunca Okyanusya ve egzotik Asya ülkelerinde seyahat etti. Tam zamanlı olarak seyahat ediyor ve deneyimlerini instagram @yoldaolmak hesabından ve blogundan paylaşıyor.

1 YORUM

DÜŞÜNCELERİNİZİ BİZİMLE PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Please enter your comment!
Please enter your name here