Türkiye‘ye en uzak uçuş noktalarından biri olan Avustralya, Güney Yarım Küre’de, Okyanusya kıtasında yer alan, doğal güzellikleri, yaban hayatı çeşitliliği, yüksek refah seviyesi ve dünyanın dört bir yanından ülkeye yerleşen göçmen nüfusuyla dünyanın en huzurlu seyahat rotalarından.

Yüzölçümü açısından dünyanın en büyük altıncı ülkesi olmasına rağmen yalnızca 25 milyon kişinin yaşadığı kıta ülkesi, Dünyanın En Yaşanabilir Şehirleri Listesi’nde Melbourne ve Adelaide şehirleriyle her yıl en üst sıralarda yer alıyor. Kıtaya özgü birçok hayvan ve bitki türüyle dünyanın en benzersiz coğrafyaları arasında yer alan ülke yüksek çevre hassasiyeti ile de tanınıyor.

avustralya nerede

Avustralya hakkında kısa bilgiler 🇦🇺

Resmi adı Avustralya Milletler Topluluğu olan Avustralya (Australia), Güney Yarım Küre’de, Okyanusya kıtasının büyük çoğunluğunu kaplayan ülke. Hint Okyanusu ile Büyük Okyanus arasında uzanan Avustralya’nın komşuları Endonezya, Doğu Timor, Papua Yeni Gine, Solomon Adaları, Vanuatu, Yeni Kaledonya ve Yeni Zelanda.

Başkenti Canberra olan ülkenin en büyük şehri ise Sidney. Hiçbir ülkeyle kara sınırı olmayan Avustralya, 8 milyon 698 bin 850 kilometrekarelik yüzölçümü ile dünyanın en geniş topraklara sahip altıncı ülkesi. Avrupalıların 18. yüzyılda adım attığı Avustralya, 50 bin yıldan uzun bir süredir Aborjinlerin yaşadığı bir yerdi.

Malta

Birleşik Krallık’ın mahkum edilen suçluları ülke dışına göndermek amacıyla başlattığı zorunlu göçle Avustralya’ya yerleştirdiği vatandaşlarıyla ülkede başlayan Batılı yerleşimleri 1788’den 1868’e kadar devam etmiş. 19. yüzyılda tamamı keşfedilen Avustralya, anayasal monarşi ile yönetiliyor ve 6 eyalet ve bağlı topraklardan oluşuyor.

Okyanusya kıtasının tamamına yakınını kaplayan Avustralya, şahane doğa manzaraları ve kaliteli yaşam standartlarıyla dünyanın farklı birçok yerinden insanın yaşamak istediği büyüleyici bir coğrafya. Türkiye’ye en uzak uçuş noktasındaki ülkelerden olan Avustralya’yı oluşturan göçmen nüfus, ülkedeki hoşgörü ikliminin oluşmasına en büyük katkıyı sağlıyor.

Yüzölçümü bakımından neredeyse tüm Avrupa kıtası kadar bir alanı kaplayan Avustralya’da sadece 23 milyon insan yaşıyor. Avustralya nüfusunun büyük bir bölümü göçmenlerden oluştuğundan ve modern ülke tarihi çok yakın bir geçmişe dayandığından ülkede hoşgörü iklimi hakim. Dünyanın birçok bölgesinde insanlığın ortak sorunu olan ötekileştirme ve toplumsal kutuplaşma, Avustralya topraklarında rastlayabileceğiniz bir kavram olmaktan çok uzak.

Hiçbir ülkeyle kara sınırı bulunmayan büyük bir ada ülkesi olan Avustralya’nın çevresi okyanus sularıyla çevrili. Uzunluğu 50 bin kilometreyi aşan uçsuz bucaksız bir kıyı şeridine sahip olan ve nüfusun ağırlıklı olarak güney ve doğu kesimlerinde yoğunlaştığı bu ülkede, birbirinden ünlü sahiller ve plajlar da var.

Adım attığınız her yerde farklı bir hayvan türüyle karşılaşabileceğiniz Avustralya, dünyanın başka hiçbir bölgesinde bulunmayan yüzlerce bitki ve hayvan türüne ev sahipliği yapıyor. Bitki çeşitliliği bakımından da bir hayli zengin olan ülkede endemik türlerin sayısının bir milyonu aştığı tahmin ediliyor.

Avustralya, Güney Yarım Küre’de yer aldığı için alışkın olduğumuz mevsim düzeninin tam tersini yaşıyor. Kıyı şeridi yılın büyük bölümünde güneşli olan ülkenin orta kesimleri ise geniş alanlara yayılan çöllerle kaplı.

Avustralya’da ülkenin resmi dili İngilizce konuşuluyor. Göçmenlerin yaşadığı birçok kentte Yunanca, Türkçe, Çince, Japonca, Tayca, Malayca gibi dillerle de karşılaşmak mümkün. Avustralya, Türkiye’den 8 saat ileride. Avustralya para birimi Avustralya Doları.

Dünyada yaşam kalitesi en yüksek ve yaşanabilir ülkelerden biri olarak bilinen Avustralya’nın Melbourne, Sidney, ve Adelaide gibi büyük şehirleri insan hakları, gündelik yaşam giderleri eğitim kalitesi, çevreye duyarlılık, güvenlik ve sosyal uyum gibi önemli konularda, dünyanın önde gelen ilk 10 şehri arasında kabul ediliyor. Avustralya, aynı zamanda dünyada suç oranının en düşük olduğu ülkelerden.

Mutlu ve güleryüzlü insanların ülkesi olarak anılan Avustralya, güvenli ve kaliteli yaşam koşullarının yanı sıra yüksek refah seviyesiyle de vatandaşlarını mutlu eden bir altyapıya sahip. Stres ve koşturmacadan uzak sakin gündelik yaşamıyla hem kendi insanlarını hem de ülkeyi ziyaret edenleri huzura boğan bu ülkede mutsuz olmak için fazla bahaneniz yok.

Avustralya’ya gitmek için Avustralya vizesi almanız gerekiyor. Henüz hiç vize deneyiminiz olmadıysa Vize Nasıl Alınır ve Vize Ücretleri Ne Kadar blog yazılarım size yol gösterir. Pasaportunuz yoksa Pasaport Çeşitleri ve Pasaport Başvurusu Nasıl Yapılır yazılarımı okuyun. Yurt dışına çıkarken yurtdışı çıkış harcı ödemeniz gerekiyor.

Daha uygun bir Avustralya tatili yapmak için Seyahat Rehberi kategorisindeki uygun otel nasıl bulunur, vize/pasaport, hayat kurtaran akıllı telefon uygulamaları blog yazılarım size yol gösterebilir.

Avustralya nerede 📍

Avustralya, Güney Yarım Küre’de, Hint Okyanusu ile Büyük Okyanus arasında yer alan bir ada ülkesi. Okyanusya kıtasının büyük bölümünü kapsayan Avustralya’nın hiçbir ülke ile kara sınırı bulunmuyor.

ⓘ Avustralya gezinizde, sıklıkla kullandığım, uygun fiyata oda/ev kiralayabileceğiniz Airbnb‘yi deneyin. Burayı tıklayarak Airbnb’ye kaydolunca 160TL kazanırsınız. Otel rezervasyonu için ise Booking her zaman ilk tavsiyem. Buraya tıklayarak rezervasyon yapabilirsiniz ✔️

Avustralya’ya nasıl gidilir ✈️

Avustralya’ya Türkiye’den direkt uçak seferi bulunmuyor. Avustralya’nın Sidney, Melbourne, Adelaide, Perth, Canberra ve Brisbane şehirlerine dünyanın farklı ülkelerinden aktarmalı uçuşlarla ulaşım sağlanıyor.

Sidney: İstanbul’dan aktarmalı uçuşlarla Dubai, Doha, Singapur, Kuala Lumpur, Jakarta, Bangkok gibi şehirlerden Sidney’e ulaşmak mümkün. İstanbul-Sidney uçuş süresi bekleme süresine bağlı olarak 20-32 saat arasında değişiyor.

Avustralya’nın en yoğun yolcu trafiğine sahip havalimanı olan Sidney Havalimanı, şehir merkezinin 8 km güneyinde yer alıyor. Havalimanından şehir merkezine ulaşım için taksi, araç kiralama, havalimanı/otel servisleri ve tren seçeneği bulunuyor.

Melbourne: Melbourne’e bir ya da iki aktarmalı uçuşla ulaşabiliyorsunuz. Qatar Airways ile Doha aktarmalı, Etihad ile Dubai aktarmalı, Etihad ile Abu Dabi aktarmalı uçuşlar en uygun seçenekler. İstanbul-Melbourne uçuşu bekleme süresiyle birlikte 20-26 saat arasında değişiyor. Singapur, Malezya ya da Tayland üzerinden de farklı hava yolu şirketlerinin aktarmalı uçuşlarına bakabilirsiniz.

Melbourne Havalimanı (MEL), şehir merkezinin 22 km kuzeyinde yer alıyor. Havalimanı ile şehir merkezi ulaşımında ücretli shuttle araçları, otobüs, taksi ve araç kiralama seçeneklerini kullanabilirsiniz.

Adelaide: Türkiye’den Adelaide’a Qatar Airways ile Doha, Emirates ile Dubai, Oman Air ‎ile Muscat ve Kuala Lumpur aktarmasıyla ulaşım sağlanıyor. Singapur, Malezya, Tayland üzerinden de Adelaide’e aktarmalı uçuşlar bulunuyor.

İstanbul-Adelaide uçuş süresi aktarmadaki bekleme süresiyle birlikte 20-26 saat arasında değişiyor. Adelaide Havalimanı şehir merkezinin 5 km batısında. Adelaide Havalimanı’ndan şehir merkezine JetExpress otobüsleri, taksi, kiralık araç ve transfer aracı seçenekleriyle gidilebiliyor.

✈️ Ucuz Uçak Bileti Nasıl Alınır
✈️ Uçak Bileti Kampanyaları Nasıl Bulunur
✈️ Türkiye’nin En İyi Online Uçak Bileti Satış Siteleri
✈️ En Ucuz Uçak Bileti Ne Zaman Alınır

avustralya nasıl gidilir
Aborijinlern kutsal kayası Uluru, 2011

Avustralya gezilecek yerler 📌

Benzersiz doğal güzellikleri ve yaban hayatıyla dünyanın en ilginç ülkelerinden biri olan Avustralya‘da yabancı turistlerin en çok ziyaret ettiği şehirler Sidney, Melbourne, Adelaide, Darwin ve Perth. Birçok kişi tarafından Avustralya’nın başkenti sanılan Sidney, kültürel çeşitliliği, doğal güzellikleri, hareketli gece yaşamı, modern şehir hayatı, sahilleri, sanat aktiviteleri ve yemyeşil park ve bahçeleri ile dünyanın en önemli turizm destinasyonlarından.

Kendine has dokusuyla Avustralya’nın en özgün kentlerinden olan Melbourne, yemyeşil park ve bahçeleri, leziz yemek ve şarapları, özgün tasarım yapılan dükkanları, bar ve kulüpleri, labirent gibi ara sokakları, sanat galerileri ve sakin yaşam tarzıyla kalabalık nüfusuna rağmen oldukça rahat bir gündelik yaşama sahip.

Güney Avustralya Eyaleti’nin başkenti Adelaide, çok sayıda kiliseye sahip olması nedeniyle kiliseler şehri olsa da açık görüşlü, yüksek dini hoşgörüsü ile bilinen bir yer. Son 180 yılda dünyanın farklı yerlerinden gelen insanlarla bu kimlik oluşmuş. Oldukça düzenli ve planlı sokakları, çok sayıda parkları ve açık alanlarıyla güzel ve sakin bir şehir.

Başkent Canberra, dünyanın en keyifli sürüş rotalarından Büyük Okyanus Yolu (Great Ocean Road), kıtanın gerçek sahipleri Aborjinler’in Uluru Kayası, muhteşem şelaleler ve nehirlerle dolu, çok sayıda çeşitli bitki ve hayvan türlerine ev sahipliği yapan Kakadu Milli Parkı, Büyük Okyanus’un Avustralya kuzeydoğu sahil şeridi üzerinde yer alan Büyük Mercan Resifleri, Brisbane, Perth ve Darwin şehirleri de Avustralya’da gezilecek yerler arasında.

Yanıt yaz

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz