Sveti Stefan Adası (Sveti Stefan Island), Karadağ’ın ünlü turistik şehri Budva yakınlarında yer alan, küçük bir ada. 15. yüzyıldan kalma bir müstahkem köy Sveti Stefan, Arnavut kaldırımlı yolları, şirin avlusu ve olağanüstü deniz manzarası ile benzersiz bir atmosfere sahip. Sadece Budva Rivierasında değil, tüm Akdeniz’de kendine münhasır sıra dışı bir yer.

Karadağ’ı Google’da arattığınızda fotoğrafını en çok göreceğiniz yerlerden biri muhtemelen burası olur. Ada anakaraya içinden dar bir yol geçen küçük bir kumsal ile bağlı. Kırmızı çatılı evleri, adaya serpiştirilmiş gibi duran çam ve zeytin ağaçlarının süslediği Kale duvarları ile çevrili. Karadan bağlanan bu incecik yol ile birleşen ada çok hoş bir kompozisyon oluşturuyor.

Sveti Stefan Adası, Karadağ

Sveti Stefan, Budva’ya 5 km uzaklıkta yer alıyor. Yakut renkli kırmızı çatılı evleri, dar sokakları ile Sveti Stefan, sedir, çam ve zeytin ağaçlarının süslediği, 12,000 metre kare arazi üzerinde yatıyor. İçerisinde 100 kadar ev, 3 kilisenin olduğu, dar bir berzah ile kıyıya bağlı olan Sveti Stefan Adası, 19. yüzyılda 400 kadar kişinin yaşadığı bir yermiş.

Bir dönem savunma ve sığınma yeri olarak kullanılmış. Etrafı surlarla çevrili ada, geçmişte Türklere ve korsanlara karşı savunma ve sığınma yeri olarak hizmet vermiş. 1960’lı yıllara kadar bir balıkçı köyü olarak gelmiş. Eski Yugoslavya lideri Tito rejimi tarafından, adadaki köylüler karaya taşınarak; köy dünyanın elitlerinin özel tatil yerlerinden biri haline getirilmiş.

Malta

1972 yılında dünyanın en özgün turistik yeri olması nedeniyle ödüle layık görülmüş. Lonely Planet tarafından Dünyada en göz alıcı 10 yerden birisi olarak seçilmiş.

Köylülerin karaya taşınmasındaki amaç dönemin jet sosyetesini buraya çekip adayı elitlerin tatil yeri haline getirmek. Plan tutmuş. Kısa zamanda Sofia Loren, Marilyne Monroe, Liz Taylor gibi yıldızların tatil yeri olmuş ada. 1990’larda, Yugoslavya’nın bölünüp de Karadağ’ın ayrılmasıyla eski popüler günleri geride kalmış.

Yugoslavya’nın parçalandığı savaş günlerinde popülaritesini yitiren ada, tekrar eski şaşalı günlerine dönsün diye Ada, Asyalı Aman Resorts grubuna 30 yıllığına kiraya verilmiş.. Restorasyon çalışmaları bittikten sonra ada 5 yıldızlı özel bir otel haline getirilmiş.

Ada bugün, 50 odalı ve 8 süitli 5 yıldızlı bir otel olarak hizmet veriyor. Sveti Stefan Otel aralarında bir çok ünlünün olduğu pek çok kişiyi ağırlamış.

Günümüzde ada içerisini yalnızca otel müşteri gezebiliyor. Otel müşterisi olmayanların adaya girmesinin sadece 2 yolu var; ya adadaki bir restorandan rezervasyon yaptırması gerekiyor veya adada yaşayan biri tarafından davet alması gerekiyor. Bunun dışında adaya ziyaretçi kabul edilmiyor.

Adaya girebilmenin iki koşulu var. Birincisi bu lüks otelde konaklıyor olmak diğeri ise adadaki bir restoran için rezervasyonunuz olması. Fiyatlar orta halli gezginler için biraz uçuk olduğundan, adaya gelenler güzel bir kare fotoğraf çekmenin peşinde oluyorlar.

Stevi Stefan’ın fotoğrafını çekmek dışında farklı bir alternatifte kıyıdaki halk plajlarında yüzmek. Adaya bağlanan yolun ayırdığı plajın hem denizi güzel hem de ücretsiz. Budva gezilecek yerler listenize muhakkak ekleyin.

Budva’da havalimanı bulunmuyor. Türkiye’den Budva’ya hava yoluyla ulaşım için Podgorica, Tivat, Tiran ya da Dubrovnik gibi şehirler üzerinden aktarmalı bir yolculuk yapılması gerekiyor.

Podgorica’dan Budva’ya düzenli otobüs seferleri var. Türk Hava Yolları ile Podgorica’ya uçup, Podgorica’dan otobüsle Budva’ya gidebilirsiniz.

Tivat şehrinde de bir havalimanı var ama Türkiye’den direkt uçuş yok. Tivat üzerinden gitmek isterseniz Avrupa’daki şehirlerden aktarma yapmanız gerek.

Budva’ya gitmenin yollarından biri de Arnavutluk’un başkenti Tiran’a uçmak. Tiran uçak biletleri Podgorica biletlerine göre daha ucuz. Pegasus veya THY ile Tiran’a gidip, otobüsle İşkodra’ya, İşkodra’dan da Budva’ya kolaylıkla ulaşabilirsiniz. İşkodra şehir merkezinde hem taksiyle hem de otobüsle gidebilirsiniz.

Dubrovnik’ten gitmeyi düşünüyorsanız da Schengen vizesine ihtiyacınız var. Dubrovnik’ten Budva’ya düzenli otobüs seferleri var. Ama bu yol biraz daha zahmetli ve uzun.

24 Yorumlar

 1. Geçen hafta oradaydım Bosna Hersek’te gezmek için bir gün yeter mostar yarım gün oradan Kotor, Budva, Belgrad gezisi yaptık. Kotor ve Budva’ya bayıldım. Belgrad’da kaldığımızz otel de çok iyiydi. Bosna da villa Andrea çok iyi. Kotor’da apartments vuckovic 9,7 almis bookingden odası da gayet güzel. Belgrad’da nv luxury suit spa çok iyi, gayet güler yüzlü ve temiz bir otel jakuzi ve saunası mevcut. Bosna’da brugdaİnica saç böreğin bir numarası brugdaİnica Bosna hiç başarılı değil ve suratsız garsonlari var ayranı resmen masaya çarptı hatun. Belgrad’da kale restaurantlar Türk restorantı yemekler ortalama Güleryüz sifir. Gayet güzel geçti kraliçe şelalesi ve vrelo Bosna parkı muhteşem görülmeye deger. Budvaya aşık oldum Kotora bayıldım😉

  • Merhaba İpek Hanım, sizin gibi bir rota planımız var. Bosna-Karadağ-Belgrad. 1 gün Bosna yarım gün Mostar, sonrasında Karadağ’a 2 gece 3 gün ayrılmayı düşünüyoruz. Yeterli gibi geliyor bize uygun mu sizce de? Fakat konaklama olarak tek bir yerde kalıp (mesela Budva) oradan ülkeyi mi gezmek mantıklı yoksa 1 gece bir yerde diğer gece başka yerde mi kalmak? Bir de Mostar’dan Karadağ’a nasıl geçiş yaptınız?

 2. Çok çok güzel bir ada. 30 yıllığına otel olarak kullanılacak. Geceliği yaklaşık 1,800€. Adaya girilemese bile muhakkak karşıdan da olsa görülmesi gerekiyor.

 3. Ben de 1 Kasım’da oy kullandıktan sonra ufak bir Balkan turu yapacağım. Sırbistan-Karadağ-Bosna Hersek-Sırbistan rotam. Fakat Kotor’dan Mostar’a rahat bir ulaşım yok sanırsam. En iyi seçenek nedir? Bölge otostopa müsait mi mesela? 🙂

 4. Ramazan bayramında Kotor da 4 gün kaldım. Harika bir yer. Denizi doğası çok keyifli. Gün birlik Hırvatistan sınırından Bar a kadar gezdim. Tivat, Herceg Novi , Sveti Stefan, Budva, Bar hepsi çok güzel yerler. Ancak Kotor yakınlarında bir yer var ki insanın yerleşesi geliyor. Küçük bir kasaba Perast. İlgilenenler için bilgi verebilirim. Saygılarımla

  • Merhaba, bu yaz Karadağ’da tatil yapmak niyetindeyiz. 5 yaşındaki oğlumuzla gideceğiz. O sebeple denize rahat girebileceğimiz bir “üs” arıyoruz ki çevreyi gezelim ama oraya geri dönelim. Önce Budva dedik çok gürültülü dediler, Tivat’ta konuşlanalım dedik denizi kum değil dediler çok kafamız karışık ne önerirsiniz?

 5. Karadağ’a gidip de Budva’yı görmeden geri geldik, şimdi bu yazıyı görünce tekrar pişman oldum. Podgorica’ya gideceğinize Kotor ve Budva’yı ziyaret edin derim.

 6. Yaz tatilinde eğer Balkanları geziyorsanız Budva’ya da uğramadan geçmeyin. Atlayın motora Sveti Stefan’a gidin. Bir denize girin burada,mis gibi havayı koklayın,iyi tatiller:)

 7. Bu fotoğrafı görünce bizim Bursa’nın Gölyazı köyü aklıma geliverdi. Otelde kalmayanları almıyoruz veya adadan biriyle gel gibi bir dayatma da yok .:) Yeterince tanıtamıyoruz ülkemizi ve bu bizim milli değerlerimizi dünyaya tanıtma konusunda en büyük eksiğimizdir kanımca.

 8. Karadağ Avrupa’da unutulmuş bir cennet bence. Adını anan, hatırlayan, giden yokmuş gibi bir algı yaratıyor zihnimde. Herkes Amsterdam, Paris, Berlin derken hatta Balkanlarda Dubrovnik’i telaffuz ederken Karadağ hep unutulan çocuk gibi kendi halinde. Oysa ne güzellikler var coğrafyasında…

 9. Farklı ama yakın bir yerler keşfetme hevesiyle gittiğimiz bir yerdi Karadağ. Ekim ayında sezon sonunda, harika yemekler yeme, çok güzel bir doğanın tadını çıkarma imkanı bulduk Karadağ’da. Sveti Stefan, Virpazar, Perast, Budva, Kotor… Her köşesi ayrı güzeldi ve huzur doluydu. Gezmek çok güzel ama sizin gibi paylaşmak, işte bu takdir edilesi. Bu vesile ile “En Çalışkan Blog” ödülünüzü tekrar tebrik ederim. Gönlünüze ve kaleminize sağlık. Yeni yılda da yeni yerler keşfetmeniz dileğiyle.

  • Geçen yıl 14 Aralık’ta balkan gezime başlamıştım ve neredeyse 1 ay sürmüştü. Nihayet kısmen de olsa, hakkını vererek gezebildim Balkanlar’ı ve bayıldım. Gidip de pişman olduğum bir yeri olmadı.

   Yazacak çok ama çok şey var ama sıra gelmiyor… yazmaya devam. Böylesi yorumlar da benim motivasyonum. Teşekkürler Feyza!

   • Merhaba, Ocak ayı ortalarında Karadağ’a gitmeyi planlıyoruz iki kız arkadaş. Kısa süre kalacağımız için, en güzel, görülmesi şart olan yerler özetle nereleri olabilir,
    Sveti Stefan Adasını görmek için restoran rezervasyonu yaptırsak bize iki kişi kaça mal olur, çok mu pahalı? Biz kısıtlı bütçeyle gideceğimiz için, bize kısaca hemen cevap verebilirseniz programımızı ona göre yapacağız. Teşekkür ederiz şimdiden. Her zaman yolunuz açık olsun. Sevgiler.

 10. Paraya kıyıp içerideki restorandan rezervasyon yaptıranlar içeriyi görebiliyor. Arnavut kaldırımlı, dar sokaklar, taş evler… Asırlık sokaklarda dolaşmak güzel. Ben de otelin içerisini merak ediyorum.

 11. İnanılmaz bir yer, kapısına kadar gittik ama içeri almadılar. Adada otelde kalırsak alıyorlarmış. Karşıdan izlemesi bile güzel. İçerisini merak etmiyor değiliz ama Budva Stari Grad’ın minyatürü diye düşünüyorum.

Yanıt yaz

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz