Makedonya Tatil

Avrupa’nın en çok yabancı ziyaretçi ağırlayan turizm destinasyonlarından biri olan İtalya‘nın başkenti Roma, şehrin dört bir yanındaki hareketli meydanlarıyla tanınıyor. Şehrin cadde ve sokakları birbirinden şık, irili ufaklı meydanlarla birbirine bağlanıyor. Tarihi ve kültürel yapılar ve çeşmelerle bezeli Roma meydanları yerli halkın olduğu kadar kenti ziyaret eden turistlerin de buluşma noktası.

İspanyol Meydanı anlamına gelen Spagna Meydanı (Piazza di Spagna), adını İspanyol Büyükelçiliği ve dillere destan İspanyol Merdivenleri’ne sahip olmasından alıyor. İtalya’nın başkenti Roma’nın oldukça popüler ve kalabalık olan bu meydanında İspanyol Merdivenleri’nin yanı sıra, Trinita dei Monti Kilisesi ile Fontana della Barcaccia Çeşmesi yer alıyor.

spagna meydanı

Spagna Meydanı, Roma

Spagna Meydanı, İtalya’nın başkenti Roma’nın popüler turistik çekim merkezlerinden İspanyol Merdivenleri’nin de yer aldığı üçgen şeklindeki meydan. Şehrin en hareketli noktalarından biri olan Spagna Meydanı ismini aynı bölgede bulunan İspanyol Büyükelçiliği’nden alıyor. Meydanın gün boyu hareketli olmasında en büyük pay İspanyol Merdivenleri’nin.

Roma’nın kuruluş yıldönümünün kutlandığı ilkbaharda bir ay boyunca pembe açelyalarla dekore edilen İspanyol Merdivenleri, Noel öncesinde ise basamaklarının ilk seviyesi beşik olarak aydınlatılıyor. İspanyol Merdivenleri inşa edildiği ilk andan itibaren Roma’nın en önemli çekim noktalarından biri oldu.

Dönemin ressamları, sanatçıları ve şairlerine ilham kaynağı olan merdivenlere gösterilen ilgi nedeniyle merdivenlerin başlangıç noktasındaki Spagna Meydanı da kentin en hareketli merkezlerinden birine dönüştü. Merdivenlerin sağ köşesinde İngiliz şair John Keats’in bir dönem yaşadığı ve öldüğü ev yer alıyor.

Müzenin karşısında ise Isabel Cargill ve Anna Maria Babington tarafından 1893’te kurulan Babington’s Tea Room bulunuyor. Çayın yalnızca eczanelerde satıldığı dönemde açılan dükkan günümüzde restoran olarak hizmet veriyor.

İspanyol Merdivenleri’nin başlangıç noktası olan Spagna Meydanı, kentin en tanınan çeşmelerinden biri olan Fontana della Barcaccia‘ya da ev sahipliği yapıyor. Fontana della Barcaccia, Eski Gemi Çeşmesi anlamına geliyor ve İspanyol Merdivenleri’nin hemen altında bulunan Barok tarzında, 1627’de Pietro Bernini ve oğlu Gian Lorenzo Bernini tarafından tamamlanmış bir çeşme. Çeşme, ismini yarı batmış gemi şeklinden ve bazı kısımlarından su fışkırtmasından alıyor.

İspanyol Merdivenlerinin karşısında uzayıp giden, Roma’nın en hareketli alışveriş caddesi Via dei Condotti, alışveriş müdavimlerinin buluşma noktası. Niyetiniz alışveriş yapmak değilse bile Roma’nın araç trafiğine kapalı bu ihtişamlı caddesinin atmosferini mutlaka görün. Cadde boyunca sıralanan ünlü markaların mağazaları ve birbirinden hoş kafe ve restoranlar gün boyu hareketli.

flyista
piazza di spagna
Fontana della Barcaccia

Spagna Meydanı nerede

Kafe ve restoran alternatifleri açısından da zengin olan Spagna Meydanı çevresinde herhangi bir kafede soluklanırken Roma’nın yoğun turist trafiğini ve gündelik hayatını uzaktan izleyebilirsiniz. Roma’yı keşfetmek isteyenler için tam anlamıyla bir hazine olan Spagna Meydanı, Roma’da mutlaka ziyaret edilmesi gereken birçok noktaya olan yakın konumuyla gün boyu turist akınının yaşandığı yerlerden.

Önceki blog yazısıGüney Yarımkürenin En Güzel Yerlerinden: Milford Sound, Yeni Zelanda
Sonraki blog yazısıKatoliklerin Dini Merkezi: Vatikan Müzeleri
Seyahat Yazarı, Blogger. “Yolda olmak” duygusuna âşığım Aslında veteriner hekimim, ayrıca bilgi yönetimi okudum, marka yönetimi üzerine MBA yaptım. 14 yıl çalıştığım şirketimle yolum 2009'da ayrılınca, tekrar bir işe girmek yerine hayallerinin peşine düşüp, uzak masal ülkesi Yeni Zelanda’ya gittim. 22 ay boyunca ülkeye dönmeden Okyanusya ve egzotik Asya ülkelerinde seyahat ettim. O zamandan bu yana tam zamanlı seyahat edip gezi rehberleri hazırlıyorum.

DÜŞÜNCELERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Lütfen yorumunuzu yazın
Adınızı buraya yazın