İtalya‘nın başkenti Roma‘da Piazza di Spagna’da bulunan İspanyol Merdivenleri, İtalya denildiğinde akla ilk gelen şeylerden birisi. Görkemli güzelliği ve gerçekten barok sanat çağının en önemli mimari yapılarından biri olmasından dolayı Roma’nın en popüler turist destinasyonu haline gelmiş. Bütün yollar Roma’ya çıkıyorsa, kesinlikle Roma’nın tüm sokakları da Piazza di Spagna’ya gidiyor.

Dönemin İspanya nüfuzu altındaki Spagna Meydanı (Piazza di Spagna) ile Fransa Kralı’nın himayesi altında yer alan Trinita Tepesi (Piazza Trinità dei Monti) arasındaki dik yamaçı birbirine bağlayan İspanyol Merdivenleri (Spanish Steps) toplamda 135 basamaktan oluşuyor. Spagna Meydanı’ndan merdivenleri takip edenler merdivenin sonunda, ikiz kuleleri ile ufuk çizgisine hakim Trinità dei Monti Kilisesi yer alıyor.

ispanyol merdivenleri hakkında bilgi

İspanyol Merdivenleri, Roma

Çok sayıda meydandan oluşan İtalya’nın başkenti Roma’da İspanyol Merdivenleri’nin bulunduğu üçgen şeklindeki Piazza di Spagna (İspanyol Meydanı) kentin en hareketli noktalarından. Adını, aynı bölgede yer alan İspanya Büyükelçiliği’nden alan meydan günün her saati hem Romalıların hem de kenti ziyaret eden yabancı turistlerin uğrak noktası. Meydanın gün boyu hareketli olmasında en büyük pay ise İspanyol Merdivenleri’ne ait.

Yakın zamanda şehri gezen turistlerin mola verip dinlendikleri, meydanın güzelliğini seyre daldıkları İspanyol Merdivenleri’nde oturmak artık yasak. Roma’da en çok ziyaret edilen yerlerden biri olan İspanyol Merdivenleri artık sadece yürümek ve geçiş için kullanılabiliyor.

Malta

Roma Belediyesinin aldığı karar sonrası merdivenlerde görevlendirilen Belediye polisleri merdivenlere oturanları anında ikaz ediyor. İspanyol Merdivenleri oturma yasağı uyarılarına uymayanlara 160 Avro ceza uygulanıyor. 2015 ve 2016 arasında kapsamlı restorasyondan geçen merdivenlerde yemek yemek ve bir şeyler atıştırmak yasaklanmıştı.

İspanyol Merdivenleri, ilkbaharda, Roma’nın kuruluşunun yıldönümünün kutlandığı bir ay boyunca pembe açelyalar ile dekore ediliyor. Noel yaklaşırken ise basamakların ilk seviyesi 19. yüzyıldan kalma bir beşik olarak aydınlatılıyor.

Merdivenin birkaç da ilginç hikayesi var. Sarhoş bir genç adam Haziran 2007’de, merdivenlerden aşağıya bir Toyota Celica model araç sürmeye çalıştı. Hiç kimse zarar görmese de 200 yıllık kaldırımların birkaçı kırıldı ve sürücü tutuklandı. İtalya’daki ilk McDonalds restoranı İspanyol Merdivenleri yakınında 20 Mart 1986’da açıldı. Fast food’a karşı düzenlenen protestolar üç yıl sonra Carlo Petrini’nin uluslararası Slow Food hareketini kurmasına yol açtı.

ispanyol merdivenleri bilgi

İspanyol Merdivenleri hakkında bilgiler

İtalya’nın başkenti Roma’da Piazza di Spagna’da yer alan İspanyol Merdivenleri, Fransa ve İspanya arasındaki barış anlaşmasını kutlamak için 1723 ve 1726 yılları arasında inşa edildi. İspanya Meydanı’ndan Trinita dei Monti Kilisesi’ne ulaşımı sağlayan İspanyol Merdivenleri, Fransız diplomat Étienne Gueffier’in vasiyetine uygun olarak mirasçıları tarafından finanse edildi.

Barok bir İtalyan mimar Francesco De Sanctis ve Alessandro Specchi tarafından tasarlanan İspanyol Merdivenleri, farklı kaynaklarda İspanyol Kaldırımı olarak da adlandırılıyor. 17. yüzyılda, İspanyol büyükelçiliğin etrafındaki alan İspanyol bölgesi olarak kabul edildiğinden yapılan merdivenlere de İspanyol Merdivenleri adı verildi.

İspanyol Merdivenlerinin eşsiz tasarım ve zarafeti yapıldığı dönemin sanatçıları, ressamları ve şairlerine ilham veren popüler bir yer haline gelince, sanatçılara model olmayı uman birçok güzel kadını buraya çekmiş. Bu da zengin Romalıları ve gezginleri cezbedince kısa zamanda kaldırımlar her türlü kökene sahip insanlarla dolmaya başlamış. Bir buluşma yeri olarak İspanyol Merdivenleri’nin bu geleneği o zamandan beri devam ediyor.

Merdivenlerin çıktığı Trinita Tepesinde (Piazza Trinità dei Monti), 15. yüzyılda sadece küçük bir şapel vardı. 1495’te Fransız Kralı XII. Louis şapelin yerini alacak yeni bir kilise kurulmasını emretti. Trinita dei Monti Kilisesi 1502’de başladı ve onlarca yıl sürdü. Roma’daki bir Katolik geç Rönesans tapınağı Trinita dei Monti Kilisesi, 1585’te Papa Sixtus V tarafından kutsanarak açıldı. Kilisenin önünde yer alan dikilitaş, 3200 yıl önce Pharaoh Rameses II için inşa edilmiş Flaminian Obelisk’in 2. yüzyıldan kalma bir Roma kopyası. Dikilitaş eskiden Sallust Bahçeleri’nde bulunuyordu. 1789’da VI. Papa Pius’un isteği ile bugünkü yerine taşındı.

ispanyol merdivenleri
Piazza di Spagna (İspanyol Meydanı)

Merdivenlerin sağ köşesinde İngiliz şair John Keats’in 1821’de yaşadığı ve öldüğü ev yer alıyor. İngiliz Romantik kuşağının hatıralarıyla dolu ev, bugün şairin anısına adanmış bir John Keats Müzesi olarak hizmet veriyor. Müzesinin karşı tarafında ise iki İngiliz sakin Isabel Cargill ve Anna Maria Babington tarafından 1893’te kurulan Babington’s Tea Room (Babington’ın Çay Odaları) yer alıyor. Çayın sadece eczanelerde satıldığı bir dönemde açılan mekan yüz yıldan fazla bir süredir İngiliz çayı servis ediyor. Günümüzde burası restoran olarak hizmet veriyor.

İspanyol Merdivenleri’nin alt bölümünde şehrin en ünlü çeşmelerinden biri olan ve kayık şeklindeki Fontana della Barcaccia bulunuyor. Merdivenlerin karşısında ise Roma’nın hareketli alışveriş caddesi, alışveriş müdavimlerinin buluşma noktası Via dei Condotti yer alıyor.

Fontana della Barcaccia

Merdivenlerin alt kısmında Fontana della Barcaccia, Roma’nın sembol çeşmelerinden. “Eski Teknenin Çeşmesi” anlamına gelen ve Barok bir tasarıma sahip olan çeşme, 1627 yılında Gian Lorenzo Bernini ya da babası Pietro tarafından tasarlandı. Çeşmeyi besleyen su kaynaklarının kanallarındaki su basıncının düşük olması nedeniyle Roma’nın geleneksel çeşmelerindeki fıskiyeler yerine bu çeşmede su sızdıran kayık şeklinde bir tekne tasarımı kullanıldı.

Çeşme batan bir gemi şeklindeki çeşmenin bir de efsanesi var. 16. yüzyılda Tiber Nehri’nde seyreden bir balıkçı teknesinin büyük bir selle tam olarak bu noktaya sürüklendiği söyleniyor. Batan tekneye sahip tasarım, Bernini’nin düşük su basıncı nedeniyle teknik bir sorunun üstesinden gelmesine de yardımcı oldu. Çirkin Teknenin Çeşmesi olarak da adlandırılıyor.

ispanyol merdivenleri nerede

İspanyol Merdivenleri’nde eski dünyanın, yeni modern dünyaya dönüşümünü hissederken hem büyülenmek hem de heyecanlanmak mümkün. Her ne kadar etrafınızı bu muhteşem eski binalar sarmış olsa da meydan çevresinde bulunan en iyi otel ve restoranlar gibi modern hayatın getirdiği konforu her an tadabileceksiniz.

İspanyol Merdivenleri ziyaret bilgileri

Adres: Piazza di Spagna, Roma
Otobüs: İspanyol Merdivenleri’ne ulaşım için 116, 117 ve 119 numaralı otobüsleri kullanabilirsiniz.
Metro: Roma metrosunun ‘Spagna’ İstasyonu üzerinden bölgeye yürüyerek ulaşabilirsiniz.

İspanyol Merdivenleri‘nin çevresi Roma’yı keşfetmek isteyenler için tam anlamıyla bir hazine. Şehrin belli başlı gezilecek noktaları İspanyol Merdivenleri’nin çevresinde konumlanıyor. Kenti ziyaret eden turistlerin ilk uğradığı noktalar arasında yer alan merdivenlere oturup meşhur turist pozunu verdikten sonra bir sürü farklı renk, koku ve ses eşliğinde Roma’nın sokaklarını keşfetmeye başlayabilirsiniz. Roma gezilecek yerler arasında yer alan İspanyol Merdivenleri’nde oturup turist pozu vermeden Roma’dan ayrılmayın.

Yanıt yaz

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz