Katalan kültürüne ev sahipliği yapan Barselona, İspanya‘nın en eşsiz, turistik destinasyonlarından. Katalan Özerk Bölgesi’nin başkenti olan şehir görkemli mimari yapıları, zengin ticaret yaşamı, renkli gece hayatı, uzun kumsalları ve 24 saat yaşamın devam ettiği hareket sokakları ile görmeye değer.

İspanya’nın birçok şehrinde örnekleri görülen kapalı pazar yeri kültürünün Barselona’daki en önemli temsilcisi Mercat de La Boqueria kısaca La Boqueria ismiyle tanınıyor. Barselona’nın en turistik caddesi La Rambla’da bulunan pazar yeri, İspanya’nın en ünlü alışveriş noktası olarak kabul ediliyor.

Barselona-La-Boqueria

Mercat de La Boqueria, Barselona

İspanyolcada ‘market, pazar yeri’ anlamına gelen ‘mercat’ ülkede alışveriş kültürünü deneyimleyebileceğiniz, yerel halkın alışkanlıklarını görebileceğiniz en özgün yerlerden.

İspanya’nın en ünlü kapalı pazar yeri olarak bilinen Mercat de La Boqueria, içerisinde meyve, sebze, et ve balık ürünleri, bitki ve çiçek çeşitleri ile içecek ve hazır yiyeceklerin satıldığı hareketli bir merkez.

Malta

Barselonalıların günlük pazar alışverişini yapmak ve tezgahtan seçtiği taze ürünleri pişirterek karnını doyurmak için geldiği Mercat de La Boqueria, şehrin en turistik caddesi La Rambla’da bulunması nedeniyle kente gelen turistlerin de uğrak noktası.

İspanyolların pazar yeri anlayışı yalnızca meyve, sebze, deniz ve et ürünlerinin satıldığı yer olmanın yanı sıra birçok tezgahta satılan ürünün satın alınarak hemen orada pişirilerek yiyebiliyor olmanız. Tapas kültürü ve atıştırmalıklarla öne çıkan İspanyol mutfağında tezgahtan seçtiğiniz taze ürünün anında pişirilerek size sunulması oldukça keyifli.

Pazarda yabancı ziyaretçilerin en çok ilgi gösterdiği ürünler arasında taze tropik meyveler bulunuyor. Özellikle yaz aylarında Barselona’yı ziyaret edenlerin boğucu sıcak havadan kurtulmak için tercih ettiği tropik meyveler kiloyla satıldığı gibi karışık dilimlenmiş şekilde plastik bardaklarda da satılıyor.

Barcelona-La-Boqueria
La Boqueria

Pazar yerinin kapanma saati yaklaştığında özellikle meyve-sebze satıcıları ellerinde kalan ürünleri daha ucuza satıyor. Meyve-sebze alışverişi yapma planınız varsa pazarın kapanmasına yakın saatlerde pazar yerini ziyaret etmeniz bütçeniz için faydalı olur. Mercat de La Boqueria’da birkaç tezgahta hediyelik ürünler, şekerleme ve el yapımı özel çikolatalar da satılıyor.

Pazar günleri kapalı olan Mercat de La Boqueria, pazar günü dışında haftanın 6 günü 08.00-20.30 saatleri arasında açık. La Rambla Caddesi 91 numarada bulunan pazar yerine Liceu metro durağında inerek yürüyerek ulaşılabiliyor.

Barselona, İspanya’da kendine has kültürü ve geleneklerine sahip çıkan, leziz yeme-içme kültürü ile ziyaretçilerine benzersiz bir deneyim sunan bir destinasyon. Kahvaltılarda daha çok börek, pasta ve kahvenin tüketildiği yerde, yemeklerde her türlü alternatifi denemek mümkün.

Birbirinden farklı çok sayıda restoranda deniz ürünleri, sebzeler ve et yemekleri ve alkollü alkolsüz özel kokteyller, şaraplar, bira, ünlü İspanyol ve dünya markalarının içecekleri her zaman bulunabiliyor.

La-Boqueria-Barselona
La-Boqueria-Barcelona

Katalan mutfağının ünlü lezzetleri arasında ise sebzeli ve balıklı pilav yemeği paella, domatesli zeytinyağlı fırınlamış ekmekten oluşan atıştırmalık pa amb tomàquet, İspanyol omelti tortilla a la espanola, güveç yemeği escudella, etli sebzeli yahni Ollada ve deniz ürünlerinden oluşan sulu tencere yemeği suquet de peix bulunuyor.

Carrer d’Elisabets Caddesi’ndeki Dos Palillos, Pla de Palau Caddesi üzerindeki Passadis del Pep, Passatge de la Concepció semtindeki Petit Comité ve Carrer de Muntaner Sokağı’nda yer alan Maur Muntaner ise kentin en popüler restoranları.

Türkiye’den Barselona’ya direkt uçak seferleri İstanbul Havalimanı’ndan Türk Hava Yolları, İstanbul Sabiha Gökçen Havalimanı’ndan ise Pegasus Hava Yolları tarafından gerçekleştiriliyor. İstanbul-Barselona uçuş süresi 3 saat 35 dakika.

Direkt uçak biletlerinin pahalılığı nedeniyle zaman kısıtlaması olmayan çok sayıda Türk seyahat sever Barselona’ya Ukrayna Hava Yolları ile Kiev, Aegean Airlines ile Atina, Lufthansa ile Frankfurt ve Air France ile Paris aktarmalı olarak ulaşabiliyor. Aktarmalı yolculuk bekleme sürelerine göre 7-8 saat sürüyor.

Yanıt yaz

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz